W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Księga obyczaju
Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.
Emisja Księga obyczaju miała miejsce:
Opis (streszczenie): Choinka - bez niej chyba trudno wyobrazić sobie Święta Bożego Narodzenia. Chociaż w Polsce to tradycja dosyć nowa, już zdążyła się na dobre się zakorzenić w naszych domach. Nie ma miejsca w święta Bożego Narodzenia bez udekorowanego zielonego drzewka. O znaczeniu choinki w naszych domach w tym odcinku cyklu Księga obyczaju.
Czas trwania: 11min. / 2013 / magazynOpis (streszczenie): Kolędy - nawet jeśli sami ich nie śpiewamy, bez ich brzmienia nie wyobrażamy sobie Bożego Narodzenia. Choć śpiewanie kolęd jest związane z tradycją kościelną, ma pogańskie korzenie. Przyjęcie kolędników w domu oznaczało niegdyś pomyślność dla gospodarzy w domu i na roli. Kolęda do dziś ma szczególnie znaczenie, ale utraciła swoją magiczną moc. Dlaczego? - o tym w najbliższym odcinku cyklu "Księga obyczaju".
Czas trwania: 11min. / 2014 / magazynOpis (streszczenie): Barwna opowieść o tym, jak na progu XXI wieku, w naszym wielokulturowym regionie pielęgnujemy dawne tradycje. Czy lubimy tradycję i na ile wprowadzamy ją do naszego życia?
Czas trwania: 13min. / 2012 / magazynOpis (streszczenie): Chociaż współczesna wieczerza wigilijna ma wiele z dawnych tradycji, jej symbolika i duchowa otoczka bardzo się różnią od tej obecnej. Dawne wieczerze miały przede wszystkim charakter zaduszkowy.
Czas trwania: 14min. / 2014 / magazynOpis (streszczenie): Magazyn przedstawiający dawne, regionalne obyczaje i ich przenikanie się ze współczesnymi zaręczynami, ślubami czy innymi uroczystościami.
Czas trwania: 14min. / 2013 / magazynOpis (streszczenie): Śmigus - dyngus. Tradycja obfitego polewania wodą dziś bulwersuje wiele osób. Warto jednak wiedzieć, że wylewanie na siebie wiader wody, to nie współczesne chuligańskie wybryki, a bardzo stara tradycja. Zgodnie z nią każdy musiał być obficie oblany bez względu na wiek czy urząd, jeśli chciał zapewnić sobie zdrowie, szczęście i pomyślność w gospodarstwie. Woda, to przecież symbol życia. Dlatego panie oblewane w śmigus - dyngus miały też nadzieję, że doczekają się licznego potomstwa. O tym i wielu innych wierzeniach związanych ze śmigusem - dyngusem w tym odcinku cyklu Księga obyczaju.
Czas trwania: 9min. / 2014 / magazynOpis (streszczenie): Powrót z Rezurekcji, święcenie obejścia i domu - tak dawniej zaczynano pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych. Nie można było w tę niedzielę wykonywać żadnych prac, nawet palić w piecu czy podgrzewać potraw, bo od tego zależało zdrowie całej rodzinyi powodzenie przez cały rok w gospodarstwie. Ile z tej wiary i obyczajów przetrwało do dziś?
Czas trwania: 12min. / 2015 / magazynOpis (streszczenie): W drugim odcinku cyklu oddamy się wielkanocnym klimatom. Sprawdzimy, co się kryje pod symbolem jajka. I jakie dania tradycyjnie królowały na wielkanocnym stole. Przypomnimy, jak świętowano kiedyś na wsi i jakten czas celebrowano w mieście. Obejrzymy dawne kartki pocztowe z życzeniami, wysyłane bliskimi podejrzymy, jak powstają pisanki. Zapachnie święconką, mazurkami, babami wielkanocnymi i peklowanymi wędlinami. Odwiedzimy też dom rodziny Mancewiczów, gdzie czarujące kobiety kultywują świątecznetradycje: malują jajka w cebulniku, pieką ciasta i całą rodziną siadają do stołu.
Czas trwania: 13min. / 2012 / magazynOpis (streszczenie): Barwna opowieść o tym, jak w XXI wieku, w naszym wielokulturowym regionie pielęgnujemy dawne tradycje. W tym odcinku zajmujemy się Wielkim Postem - jak wyglądał kiedyś i czy coś z tego zostało do dziś.
Czas trwania: 13min. / 2013 / magazynOpis (streszczenie): Zapach planonych zniczy i chryzantem, i cmentarze mieniące się kolorami po horyzont - tak dziś wygląda Dzień Wszyskich Świętych. Jak pamięć o zmarłych kultywowali nasi przodkowie kilkadzesiąt czy ponad sto lat temu?
Czas trwania: 12min. / 2012 / magazynOpis (streszczenie): Zboża, owoce, warzywa, zioła. Koniec lata to czas zbioru całorocznych plonów. Dawniej, by można byłoje spożytkować, najpierw trzeba było za nie podziękować i je poświęcić. Święto Matki Boskiej Zielnej to bardzo stara tradycja. Wiąże się z nią wiele obrzędów. O ilu z nich pamiętamy do dziś? - O tym w najbliższym odcinku cyklu "Księga obyczaju".
Czas trwania: 14min. / 2013 / magazynOpis (streszczenie): Radość z narodzenia Chrystusa wyrażona śpiewem i życzenia składane gospodarzom tak najkrócej można opisać istotę kolędowania. To bardzo stara tradycja, która przetrwała do dziś, chociaż teraz ma już zupełnie inny charakter.
Czas trwania: 14min. / Polska / 2014 / magazynOpis (streszczenie): W kolejnym odcinku cyklu opowiemy o bogatej tradycji kolędowania.
Czas trwania: 11min. / Polska / 2014 / magazynOpis (streszczenie): O znaczeniu choinki w naszych domach.
Czas trwania: 10min. / Polska / 2013 / magazynOpis (streszczenie): Śmigus - dyngus. Zgodnie z tradycją każdy musiał być obficie oblany, jeśli chciał zapewnić sobie zdrowie, szczęście i pomyślność w gospodarstwie. Woda, to przecież symbol życia.
Czas trwania: 9min. / Polska / 2014 / magazynOpis (streszczenie): W tym odcinku cyklu oddamy się Wielkanocnym klimatom. Sprawdzimy, co się kryje pod symbolem jajka. I jakie dania tradycyjnie królowały na Wielkanocnym stole.
Księga obyczaju można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Bydgoszcz, TVP3 Kielce, TVP3 Olsztyn, TVP3 Opole, TVP Polonia, TVP Wilno
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: