Kuchnia dwudziestolecia godziny emisji w telewizji, obsada, kiedy leci i gdzie obejrzeć

Reklama

Kuchnia dwudziestolecia w TV - najbliższe emisje

+ Obserwuj
Przycisk Zapisz przy transmisji pozwala na szybkie dodanie wydarzenia do kalendarza: iCalendar, Google Calendar, Outlook.

Emisja Kuchnia dwudziestolecia będzie miała miejsce (premiera, powtórka):

Program TV na 21 grudnia 2024 (Sobota)
15:30 Zakończone  Kuchnia dwudziestolecia - odc. Kuchnia trzech zaborów. Zabór pruski. Logo TVP3 Lublin
Program TV na 2 stycznia 2025 (Czwartek)
17:35 Kuchnia dwudziestolecia - Kuchnia trzech zaborów. Zabór austriacki Logo TVP3 Szczecin

Opis (streszczenie): W kolejnym odcinku programu przedstawiamy kuchnię zaboru austriackiego. Dwie książki ukształtowały naszą kuchnię. Jedna polska, a właściwie polsko - francuska, druga austriacka. Ta pierwsza to książka Antoniego Teslara, Francuza, który był kucharzem Andrzeja Potockiego. Jego książka Kuchnia polsko - francuska ukazała się w 1910 roku. Bardziej popularna była jednak książka kucharska "Wiener koch und wirtfschafts buch. A co było potrawą najbardziej popularną w tym czasie, spotykaną współcześnie? Gałuszki/Hałuski czyli kluseczki, które są pierwszą potrawą w tym programie. Druga potrawa - zrazy a la Esterhazy - pochodzi z innej książki, Kucharz krakowski, opublikowanej w 1892 roku, autorstwa Marii Gruszeckiej.

Czas trwania: 25min. / 2021 / magazyn kulinarny
Reklama
Program TV na 4 stycznia 2025 (Sobota)
15:30 Kuchnia dwudziestolecia Logo TVP3 Lublin

Opis (streszczenie): W programie: menu restauracji Simona i Steckiego w Warszawie oraz restauracji Naftala Toepfera we Lwowie. Z menu pierwszej poznamy przepis na zrazy a la Radziwiłł, z drugiej przepis na kresową zupę cytrynową.

Czas trwania: 25min. / 2024 / magazyn kulinarny
Program TV na 9 stycznia 2025 (Czwartek)
17:35 Kuchnia dwudziestolecia - odc. Kuchnia trzech zaborów. Zabór pruski. Logo TVP3 Szczecin

Opis (streszczenie): W kolejnym odcinku programu prowadzący zaprezentuje przepis pochodzący z grudziądzkiej książki kucharskiej "Nauka gotowania do użytku ludu polskiego", wydanej w 1915 roku. Opracowano ją na podstawie przepisów przysyłanych przez gospodynie domowe na konkurs wydawanej po polsku Gazety Grudziądzkiej. Z tej książki pochodzi przepis na zupę z korbala, czyli zupę z dyni. Drugi przepis na Speckkuchen, co oznacza bułeczki ze słoniną, pochodzi z książki opublikowanej w 1885 roku w Toruniu, "Kuchnia polska - niezbędny podręcznik dla kucharzy, gospodyń wiejskich i miejskich".

Program TV na 11 stycznia 2025 (Sobota)
15:30 Kuchnia dwudziestolecia Logo TVP3 Lublin
Strona zawiera informacje na temat godzin emisji (czyli kiedy leci) oraz obsady (kto występuje) dla Kuchnia dwudziestolecia. Jeżeli stacje telewizyjne planują w najbliższym czasie nadać audycję (premiera, powtórki) w sekcji najbliższe emisje umieszczone są informacje na temat jakiego dnia, o której godzinie oraz na jakiej antenie można obejrzeć program. W przypadku braku Kuchnia dwudziestolecia w ramówkach jakiekogokolwiek kanału wyświetlona jest lista poprzednich emisji z ostatnich 30 dni. Brak informacji na temat poprzednich i przyszłych wyświetleń oznacza, że żadna z ponad 180 stacji obecnych w programie telewizyjnym naziemna.info, nie nadawała audycji i nie planuje tego w najbliższym czasie. Na stronie znajdują się informacje na temat tego kiedy będą powtórki lub kiedy będzie powtórka audycji Kuchnia dwudziestolecia.

Poprzednie emisje Kuchnia dwudziestolecia w telewizji

Emisja Kuchnia dwudziestolecia miała miejsce:

2024-12-21 15:30 Kuchnia dwudziestolecia - odc. Kuchnia trzech zaborów. Zabór pruski. Logo TVP3 Lublin
2024-12-19 17:35 Kuchnia dwudziestolecia - Kuchnia trzech zaborów. Zabór rosyjski. Logo TVP3 Szczecin

Opis (streszczenie): Łukasz Modelski, znany z cyklu "W kotle historii" tym razem proponuje smakowitą wyprawę znaczoną najważniejszymi historycznymi datami i kulturowym obrazem dwudziestolecia międzywojennego. Niezwykłego okresu w historii, kiedy po 123 latach niewoli kształtowała się polska państwowość, powstawały wielkie inwestycje, łączyły się ziemie podzielone kulturowo, ekonomicznie, politycznie przez zaborców. W wyniszczonej w czasie I wojny światowej Europie i Polsce kulinarne pomysły łączyły niedostatek z tradycją, rzeczywistość z marzeniami. Smaki, które wówczas powstały, dla nas do dziś są smakami rodzinnego domu. W tym odcinku poznamy przepis na barszcz z kaszą gryczaną, pochodzący z broszurki autorstwa dr. med. Władysława Chodeckiego opublikowanej w 1916 roku "Oszczędna kuchnia. Jak się w chwili obecnej trzeba odżywiać." Drugi przepis na sałatę polską pochodzi z broszurki, która stała się bestsellerem w okresie I wojny światowej "200 potraw z ziemniaków". Autorem jest tajemniczy lub tajemnicza B. K. S.

Czas trwania: 26min. / 2021 / magazyn kulinarny
2024-12-12 17:35 Kuchnia dwudziestolecia - odc. 24 Co jadają dyplomaci? Elegancja tuż przed wojną. Logo TVP3 Szczecin

Opis (streszczenie): Najbardziej eleganckie i nowoczesne przyjęcia. Fingerfood, napoje i modne przekąski. Jednak z nadwiślańskim charakterem. Tartinki i sardynki z puszki obok zupy rakowej i nowoczesnych koktajli. Choć jednak zmrożona wódka musi się pojawić. Co było en vogue w latach 20. , a co w 30.? Kuchnię na najwyższym poziomie miała Złota Kaczka w głębi podwórek przy Królewskiej 11. Restauracja założona przez Zofię Raczyńską - Arciszewską stała się bowiem miejscem, do którego zapraszani byli oficjalni goście Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Na łamach ilustrowanych pism co rusz zobaczyć można ministra Józefa Becka zasiadającego przy drewnianym stoliku restauracji z którymś z zagranicznych polityków. To było rzeczywiście bardzo wykwintne i drogie miejsce. Tuk na grzance czy befsztyczki na grzankach w sosie maderowym - w tym odcinku programu przepisy na wykwintne przekąski kuchni międzywojnia. Łukasz Modelski, redaktor, historyk sztuki i kultury średniowiecza, autor książek o historii kuchni, uczestnik inicjatyw kulinarnych związanych z próbami ustalenia kanonu polskiej kuchni, znany widzom TVP Historia z cykli "Kuchnia Jagiellonów" i Kuchnia Żydów polskich "czy"W kotle historii"tym razem proponuje smakowitą wyprawę znaczoną najważniejszymi historycznymi datami i kulturowym obrazem dwudziestolecia międzywojennego. Niezwykłego okresu w historii, kiedy po 123 latach niewoli kształtowała się polska państwowość, powstawały wielkie inwestycje, łączyły się ziemie podzielone kulturowo, ekonomicznie, politycznie przez zaborców. W wyniszczonej w czasie I wojny światowej Europie i Polsce kulinarne pomysły łączyły niedostatek z tradycją, rzeczywistość z marzeniami. Smaki, które wówczas powstały dla nas do dziś są smakami rodzinnego domu.

Czas trwania: 25min. / 2022 / magazyn kulinarny
2024-12-05 17:37 Kuchnia dwudziestolecia - odc. 23 Żołądki i pyzy czyli jedzenie uliczne Logo TVP3 Szczecin

Opis (streszczenie): Wykwintne restauracje zaspokajały podniebienia elit. Przybytki, które odwiedzali ci, którzy do elity się nie zaliczali i dania w nich podawane, to bohaterowie tego odcinka programu. Śniadaniem szerokich mas, ale nie tylko, była w latach międzywojennych kajzerka z serdelkiem. Bezkonkurencyjne były serdelki i kotlety wieprzowe podawane pod Ryjkiem przy Marszałkowskiej 42. Właściwie nie był to bar, lecz wędliniarnia prowadzona przez mistrza cechowego Jana Jabłońskiego. Nazwa wzięła się od szyldu nad wejściem - świńskiego łba. Można było zamówić też golonkę, gorące serdelki lub parówkę i szynkę "z łezką". Smakosze do baru zaglądali, by zjeść raki gotowane w koprze. Najwytrawniejsi smakosze chętnie odwiedzali też żydowskie restauracje w rodzaju Herszfinkla w pasażu Simonsa przy Długiej, gdzie do pejsachówki podawano gęsie skwarki. O tamtych klimatach przypomni przepis na żołądki na gęsto. W robotniczych barach Pragi, Czerniakowa, Woli czy Powązek zamawiało się mikadki, czyli 50 ml kieliszki wódki, a do niej katolika, czyli śledzia ulika. Uliczne jadłodajnie i oferowane przez obnośnych sprzedawców pyzy i garmażeria, ciepłe dania ze słoików, stragany na kółkach, zimne kuchnie jatek i handelki na tyłach sklepów dziś już nie istnieją, choć w dwudziestoleciu były nieodłącznym elementem warszawskiej i polskiej gastronomii. Nadal jednak symbolem warszawskiego Różyca pozostały pyzy. I w tym odcinku programu będzie o tym jak je zrobić. Łukasz Modelski, redaktor, historyk sztuki i kultury średniowiecza, autor książek o historii kuchni, uczestnik inicjatyw kulinarnych związanych z próbami ustalenia kanonu polskiej kuchni, znany widzom TVP Historia z cykli "Kuchnia Jagiellonów", "Kuchnia Żydów polskich" i "W kotle historii" tym razem proponuje smakowitą wyprawę znaczoną najważniejszymi historycznymi datami i kulturowym obrazem dwudziestolecia międzywojennego. Niezwykłego okresu w historii, kiedy po 123 latach niewoli kształtowała się polska państwowość, powstawały wielkie inwestycje, łączyły się ziemie podzielone kulturowo, ekonomicznie, politycznie przez zaborców. W wyniszczonej w czasie I wojny światowej Europie i Polsce kulinarne pomysły łączyły niedostatek z tradycją, rzeczywistość z marzeniami. Smaki, które wówczas powstały, do dziś są dla nas smakami rodzinnego domu.

Czas trwania: 25min. / 2022 / magazyn kulinarny
Reklama
2024-11-30 15:30 Kuchnia dwudziestolecia - Kuchnia trzech zaborów. Zabór austriacki Logo TVP3 Lublin
2024-11-28 17:35 Kuchnia dwudziestolecia - odc. 22 Luksusowo i zwyczajnie. Zaklęte rewiry. Logo TVP3 Szczecin

Opis (streszczenie): Restauracje eleganckie i a la fourchette. Niekoniecznie te największe. Wielkie gotowanie, ale i przeciętna kuchnia restauracyjna, umiarkowane ceny, codzienne menu i burzliwe życie zaplecza w dwudziestoleciu międzywojennym uwiecznił w 1936 w kultowej powieści "Zaklęte rewiry" Henryk Worcell, a właściwie Tadeusz Kurtyka. Inspiracją były autentyczne przypadki i anegdoty z modnej w dwudziestoleciu restauracji U Wróbla, którą chętnie odwiedzał m.in. Franciszek Fiszer, filozof bez teki i niezrównany pieczeniarz, który nieustannie dawał preteksty do barwnych opowieści, które staną się kanwą tego odcinka programu. Nie zabraknie w nim przepisów na dania, które przeszły do historii, choćby flaki po warszawsku. Łukasz Modelski, redaktor, historyk sztuki i kultury średniowiecza, autor książek o historii kuchni, uczestnik inicjatyw kulinarnych związanych z próbami ustalenia kanonu polskiej kuchni, znany widzom TVP Historia z cykli "Kuchnia Jagiellonów", "Kuchnia Żydów polskich i"W kotle historii"tym razem proponuje smakowitą wyprawę znaczoną najważniejszymi historycznymi datami i kulturowym obrazem dwudziestolecia międzywojennego. Niezwykłego okresu w historii, kiedy po 123 latach niewoli kształtowała się polska państwowość, powstawały wielkie inwestycje, łączyły się ziemie podzielone kulturowo, ekonomicznie, politycznie przez zaborców. W wyniszczonej w czasie I wojny światowej Europie i Polsce kulinarne pomysły łączyły niedostatek z tradycją, rzeczywistość z marzeniami. Smaki, które wówczas powstały, są dla nas do dziś smakami rodzinnego domu.

Czas trwania: 25min. / 2022 / magazyn kulinarny
2024-11-23 15:30 Kuchnia dwudziestolecia - Kuchnia trzech zaborów. Zabór rosyjski. Logo TVP3 Lublin
Czas trwania: 28min. / 2021 / magazyn kulinarny
2024-11-21 17:35 Kuchnia dwudziestolecia - odc. 21 Zagranicznie i krajowo. Kuchnia kurortów. Logo TVP3 Szczecin

Opis (streszczenie): Najjaśniejsze salony i przedwojenne kurorty. Od Sopotów, przez Spałę do Krynicy, miejsca, w których wypadało bywać na wywczasie i menu ich eleganckich restauracji będą tematem tego odcinka programu. Wakacyjnymi szlakami dwudziestolecia międzywojennego podążymy do Zakopanego, Jaremcza, Zaleszczyk, Truskawca, Druskiennik i na Hel. Powieje wielkim światem za sprawą muli, czyli morskich ślimaków czy pieczeni cielęcej z kawiorem. Specjałów, które rzadko gościły w domowych pieleszach. Łukasz Modelski, redaktor, historyk sztuki i kultury średniowiecza, autor książek o historii kuchni, uczestnik inicjatyw kulinarnych związanych z próbami ustalenia kanonu polskiej kuchni, znany widzom TVP Historia z cykli "Kuchnia Jagiellonów,"Kuchnia Żydów polskich"i"W kotle historii"tym razem proponuje smakowitą wyprawę znaczoną najważniejszymi historycznymi datami i kulturowym obrazem dwudziestolecia międzywojennego. Niezwykłego okresu w historii, kiedy po 123 latach niewoli kształtowała się polska państwowość, powstawały wielkie inwestycje, łączyły się ziemie podzielone kulturowo, ekonomicznie, politycznie przez zaborców. W wyniszczonej w czasie I wojny światowej Europie i Polsce kulinarne pomysły łączyły niedostatek z tradycją, rzeczywistość z marzeniami. Smaki, które wówczas powstały, są dla nas do dziś smakami rodzinnego domu.

Czas trwania: 25min. / 2022 / magazyn kulinarny
2024-11-14 17:35 Kuchnia dwudziestolecia - odc. 20 Tradycyjnie i nowocześnie. Na proszonej kolacji. Logo TVP3 Szczecin

Opis (streszczenie): Kuchnia dworska to skarbiec polskich tradycji kulinarnych i ostoja gastronomicznego konserwatyzmu. Proszony obiad pokazywał cały grandeur kuchni ziemiańskiej, był sumą polskich tradycji kulinarnych. Ale po I wojnie światowej czasy nadeszły nowe i reguły proszonych obiadów czy kolacji wydawanych w mieszkaniach były już inne. Potrzebne wiec były przewodniki. Choćby "Co kiedy i jak podawać" - dwutomowa bestsellerowa broszurka wydana przez Bluszcz. Jakimi zasadami rządziły się przyjęcia w międzywojniu. Czy wypadało podawać gościom budyń z sandacza albo leguminę rumową. O wyzwaniach, z jakimi mierzyły się w dwudziestoleciu międzywojennym panie domu planujące proszone obiady w tym odcinku programu. Łukasz Modelski, redaktor, historyk sztuki i kultury średniowiecza, autor książek o historii kuchni, uczestnik inicjatyw kulinarnych związanych z próbami ustalenia kanonu polskiej kuchni, znany widzom TVP Historia z cykli "Kuchnia Jagiellonów", "Kuchnia Żydów polskich" i "W kotle historii" tym razem proponuje smakowitą wyprawę znaczoną najważniejszymi historycznymi datami i kulturowym obrazem dwudziestolecia międzywojennego. Niezwykłego okresu w historii, kiedy po 123 latach niewoli kształtowała się polska państwowość, powstawały wielkie inwestycje, łączyły się ziemie podzielone kulturowo, ekonomicznie, politycznie przez zaborców. W wyniszczonej w czasie I wojny światowej Europie i Polsce kulinarne pomysły łączyły niedostatek z tradycją, rzeczywistość z marzeniami. Smaki, które wówczas powstały dla nas do dziś są smakami rodzinnego domu.

Czas trwania: 25min. / 2022 / magazyn kulinarny
2024-11-07 17:35 Kuchnia dwudziestolecia - odc. 19 Kawiarnia literacka. Fenomen nieistniejący. Logo TVP3 Szczecin

Opis (streszczenie): Kawiarnie literackie przedwojennej Polski to osobny i doskonale opracowany temat. Specyficzne obyczaje, specyficzne menu i mnóstwo anegdot. Jednak dopiero w dwudziestoleciu międzywojennym bywalcy Małej Ziemiańskiej, Picadora, Kresów, IPS - u, SiM - u czy Zodiaku zrezygnowali z napojów "wprost od krowy", przerzucając się na te z wypalanych ziaren. Konsumpcji towarzyszyły nierzadko emocje natury artystycznej. Ten odcinek będzie poświęcony gustom kulinarnym poetów i pisarzy dwudziestolecia wojennego, m.in. Julana Tuwima, Kazimierza Przerwy - Tetmajera, Antoniego Słonimskiego, Jana Lechonia, Kazimierza Wierzyńskiego czy Jarosława Iwaszkiewicza, Którzy staną się przewodnikami po kultowych i mniej znanych kawiarniach oraz restauracjach międzywojnia. Z nimi poznamy m.in. smak pączków na leguminę i kilku skandali towarzyskich. Łukasz Modelski, redaktor, historyk sztuki i kultury średniowiecza, autor książek o historii kuchni, uczestnik inicjatyw kulinarnych związanych z próbami ustalenia kanonu polskiej kuchni, znany widzom TVP Historia z cykli "Kuchnia Jagiellonów", "Kuchnia Żydów polskich" i "W kotle historii" tym razem proponuje smakowitą wyprawę znaczoną najważniejszymi historycznymi datami i kulturowym obrazem dwudziestolecia międzywojennego. Niezwykłego okresu w historii, kiedy po 123 latach niewoli kształtowała się polska państwowość, powstawały wielkie inwestycje, łączyły się ziemie podzielone kulturowo, ekonomicznie, politycznie przez zaborców. W wyniszczonej w czasie I wojny światowej Europie i Polsce kulinarne pomysły łączyły niedostatek z tradycją, rzeczywistość z marzeniami. Smaki, które wówczas powstały dla nas do dziś są smakami rodzinnego domu.

Czas trwania: 25min. / 2022 / magazyn kulinarny
2024-10-31 17:37 Kuchnia dwudziestolecia - odc. 18 Kuchnia z klasą (społeczną). Kulinarne portrety Dołęgi - Mostowicza. Logo TVP3 Szczecin

Opis (streszczenie): Tadeusz Dołęga - Mostowicz w dwudziestoleciu międzywojennym był ultrapopularnym autorem bestsellerów. Choć krytycy nie uznawali go za wybitnego literata, bez wątpienia był wrażliwym obserwatorem współczesności. Przejawy różnic społecznych widział nie tylko w statusie, ale dostrzegał je w na pozór nieistotnych detalach choćby jadłospisach różnych sfer. Jego słynna "Kariera Nikodema Dyzmy" nie bez powodu zaczyna się od sałaty z pasztetem. W tym odcinku programu kluczem do poznawania kuchni dwudziestolecia wojennego będą gusty, smaki i opisy z książek Tadeusza Dołęgi - Mostowicza. Nie zabraknie też przepisów, np. na sałatę w muszelkach czy cielęcinę w majonezie. Łukasz Modelski, redaktor, historyk sztuki i kultury średniowiecza, autor książek o historii kuchni, uczestnik inicjatyw kulinarnych związanych z próbami ustalenia kanonu polskiej kuchni, znany widzom TVP Historia z cykli "Kuchnia Jagiellonów", "Kuchnia Żydów polskich", "W kotle historii" tym razem proponuje smakowitą wyprawę znaczoną najważniejszymi historycznymi datami i kulturowym obrazem dwudziestolecia międzywojennego. Niezwykłego okresu w historii, kiedy po 123 latach niewoli kształtowała się polska państwowość, powstawały wielkie inwestycje, łączyły się ziemie podzielone kulturowo, ekonomicznie, politycznie przez zaborców. W wyniszczonej w czasie I wojny światowej Europie i Polsce kulinarne pomysły łączyły niedostatek z tradycją, rzeczywistość z marzeniami. Smaki, które wówczas powstały, dla nas do dziś są smakami rodzinnego domu.

Czas trwania: 25min. / 2022 / magazyn kulinarny
2024-10-24 17:36 Kuchnia dwudziestolecia - odc. 17 Kiedy jarstwo zmienia się w rajstwo Logo TVP3 Szczecin

Opis (streszczenie): Wśród europejskich obsesji międzywojnia, prócz naturyzmu, eugeniki, teorii ras, teozofii, neopogaństwa itd. , znalazł się również wegetarianizm rozumiany jako coś więcej niż tylko dieta. To program znacznie bardziej holistyczny, który obfituje w polską literaturę i anegdotę. Jarstwo stawało się rajstwem, czyli propozycją z porzątku etycznego, tak bowiem mieli jadać pierwsi rodzice, nie tylko zdrowotnego. Janisław Jastrzębowski nestor polskiego ruchu wegetariańskiego uważał, że mięsożerstwo jest zabytkiem barbarzyńskiej przeszłości człowieka pierwotnego, którego podtrzymywanie jest zbrodnią moralną człowieka kulturalnego XX wieku. Twierdził także, że spożywanie mięsa łączy z alkoholizmem i innymi uzależnieniami. Drogi, ścieżki i historia polskiego wegetarianizmu są tematami tego odcinka programu. Nie zabraknie też przepisów, np. na brejkę z prażonych bobków kakao czy jarzyny prażone.

Czas trwania: 25min. / 2022 / magazyn kulinarny
2024-10-17 17:35 Kuchnia dwudziestolecia - odc.16 Bazar, targ i fałszerstwo Logo TVP3 Szczecin

Opis (streszczenie): W okresie międzywojennym na bazarach i targach fałszowano wszystko. Były też miejsca, gdzie nie fałszowano żywności i można było tam kupić mięso najwyższej jakości. Były to żydowskie jatki na warszawskiej Pradze. Obok mięsa, można tam było nabyć cieszące się dużą popularnośćią podroby. Program zaczynamy od nereczek duszonych. Fałszowanie to nie tylko zastępowanie dobrych produktów złymi, to także zastępowanie jednych potraw przez drugie. Maria Disslowa w książce "Jak gotować" pisze o wielu fałszywych potrawach. Kolejną potrawą w tym odcinku programu jest fałszywy szczupak z cielęciny.

Czas trwania: 25min. / 2021 / magazyn kulinarny
Reklama
2024-10-10 17:33 Kuchnia dwudziestolecia - odc.15 Dyplomatyka i łowy Logo TVP3 Szczecin

Opis (streszczenie): W drugiej Rzeczpospoltej polowanie było istotnym elementam utrzymywania stosunków międzynarodowych. Polską kuchnię myśliwską opisano i skodyfikowano, najistotniejszym dziełem w tym temacie była "Kuchnia myśliwska" z 1845 roku autorsta Jana Szytlera. W tym odcinku poznamy przepis na bigos litewski z książki Andrzeja Fiedoruka "Kuchnia kresowa". Wiele dań kuchni mysliwskiej znajdziemy również w ksiązkach kulinarnych Marii Disslowej. Z tych przepisów pochodzi drugie danie zając duszony.

Czas trwania: 25min. / 2021 / magazyn kulinarny
2024-10-03 17:35 Kuchnia dwudziestolecia - odc. 14 Dwie książki, dwie Marie. Kobiety które uformowały dwudziestolecie Logo TVP3 Szczecin

Opis (streszczenie): Dwie osoby i dwie książki kucharskie stworzyły kuchnię dwudziestolecia, jako kuchnię nowoczesną, taką, która nadąża za wyzwaniami czasu. Te dwie osoby to Maria Ochorowicz - Monatowa i Maria Disslowa. Przepisy prezentowane w kolejnym odcinku programu pochodzą z tych książek. Jedną z takich potraw, która przetrwała, są placki ziemniaczane. Kolejną potrawą jest kurczak w śmietanie.

Czas trwania: 25min. / 2021 / magazyn kulinarny
2024-09-26 17:35 Kuchnia dwudziestolecia - odc. 13 Menu nowoczesności. Anglomania Logo TVP3 Szczecin

Opis (streszczenie): W drugiej RP zaponowała anglomania - także w kuchni. W kolejnym odcinku programu dowiemy się, co angielskiego królowało na polskim stole. Pierwszą potrawą jest zupa Windsor, a drugą kanapki według przepisu Marii Disslowej.

Czas trwania: 26min. / 2021 / magazyn kulinarny
2024-09-19 17:35 Kuchnia dwudziestolecia - odc. 12 Słodko i egzotycznie. Imieniny Marszałka Logo TVP3 Szczecin

Opis (streszczenie): 19 marca 1914 roku w słynnej lwowskiej restauracji "U Naftuły" zapoczątkowana została nowa tradycja, huczne obchody imienin Józefa. Co jadał marszałek Józef Piłsudski? Nie znosił jarzyn, tolerował owoce. Marszałek najbardziej cenił sobie ciasta i słodkie leguminy. Najbardziej lubił ciasto z suszonymi śliwkami i pianką z białek. W tym odcinku programu przedstawimy ten przepis. 19 marca 1931 roku zastał marszałka na Maderze, gdzie serwowano mu danie rybne cataplana. Przepis na to danie zaprezentuje prowadzący program Łukasz Modelski.

Czas trwania: 26min. / 2021 / magazyn kulinarny
2024-09-12 17:35 Kuchnia dwudziestolecia - odc. 11 Nie samą grochówką... Kuchnia wojskowa II RP Logo TVP3 Szczecin

Opis (streszczenie): W latach 1918 - 1939 Wojsko Polskie miało aż trzy regulaminy żywieniowe. Zmiany w regulacjach dotyczące polskiej kuchni wojskowej przez całe dwudziestolecie nadzorował szef Departamentu Intendentury Ministerstwa Spraw Wojskowych płk Karol Masny. Stworzono cztery wzory kuchni polowej. W kolejnym odcinku programu przedstawiamy menu kuchni wojskowej. Kuchnia wojskowa dwudziestolecia musiała być tania, objętościowa i kaloryczna. Takim daniem są knedle z sucharów, na które przepis znajdziemy również w książce Krzysztofa Mroczkowskiego i Leszka Kawy "Wojna widziana z kuchni... i kuchnia na wojnie". Kolejną potrawą serwowaną żołnierzom zwykle na kolację jest kiełbasa po kawaleryjsku.

Czas trwania: 25min. / 2021 / magazyn kulinarny
2024-09-05 17:35 Kuchnia dwudziestolecia - Pływający luksus. Polskie transatlantyki. Logo TVP3 Szczecin

Opis (streszczenie): W okresie międzywojennym uruchomiono polską linię oceaniczną pod nazwą Gdynia America Line. W roku 1939 posiadała ona osiem transatlantyków. Polskie transatlantyki woziły pasażerów do obu Ameryk. Najważniejsze z nich były prawdziwymi ambasadorami polskiej sztuki, polskiego przemysłu, a przede wszystkim polskiej kuchni. Serwowano dania kuchni polskiej, tradycyjnej, a także rzeczy nieznane. W kolejnym odcinku potrawy z transatlantyckiego menu. Pierwszy przepis pochodzi z kuchni transatlantyka Batory. Potrawa jest trochę zapomniana, ale w polskich książkach kucharskich występuje od połowy XIX wieku; jest to pieczeń po huzarsku. Potrawa prosta, jednak czasochłonna. Drugie danie było serwowane na transatlatyku Piłsudski, Są to kotleciki rybne z sosem tatarskim.

Czas trwania: 26min. / 2021 / magazyn kulinarny
2024-08-29 14:30 Kuchnia dwudziestolecia Logo TVP3 Szczecin
Czas trwania: 23min. / 2024 / magazyn kulinarny
2024-08-28 08:45 Kuchnia dwudziestolecia - odc. Bazar, targ i fałszerstwo Logo TVP Historia
Czas trwania: 25min. / 2021 / magazyn kulinarny
Reklama
2024-08-27 08:40 Kuchnia dwudziestolecia - odc. Dyplomatyka i łowy Logo TVP Historia
Czas trwania: 25min. / 2021 / magazyn kulinarny
2024-08-26 08:40 Kuchnia dwudziestolecia - odc. Dwie książki, dwie Marie. Kobiety które uformowały dwudziestolecie Logo TVP Historia
Czas trwania: 25min. / 2021 / magazyn kulinarny
2024-08-23 08:55 Kuchnia dwudziestolecia - odc. Menu nowoczesności. Anglomania Logo TVP Historia
Czas trwania: 26min. / 2021 / magazyn kulinarny
2024-08-22 14:30 Kuchnia dwudziestolecia - odc.8 Na przednówku. Kuchnia uboga Logo TVP3 Szczecin

Opis (streszczenie): Potrawy głodowe, potrawy kuchni ubogiej to wielki rozdział znacznie gorzej zdokumentowany niż kuchnia mieszczańska. Dania chłopskie, dania proste, dania oparte na ziemniakach, cebuli, słoninie, twarogu, na ziołach znalezionych na łące nie gościły na pańskich stołach. Jednym z takich dań jest prażucha, która stała sie regionalnym daniem kuchni lubelskiej. W latach trzydziestych ubiegłego wieku ukazały się "Pamiętniki chłopskie", ktore okazały się materiałem nie do przecenienia. Autorzy przytaczają w nich również, co się wtedy jadało. Jedną z takich potraw jest parzybroda, na którą prowadzący program Łukasz Modelski zaprezentuje przepis.

Czas trwania: 25min. / 2021 / magazyn kulinarny
2024-08-22 08:45 Kuchnia dwudziestolecia - odc. Słodko i egzotycznie. Imieniny Marszałka Logo TVP Historia
Czas trwania: 26min. / 2021 / magazyn kulinarny
2024-08-21 08:45 Kuchnia dwudziestolecia - odc. Nie samą grochówką... Kuchnia wojskowa II RP Logo TVP Historia
Czas trwania: 25min. / 2021 / magazyn kulinarny
2024-08-20 08:45 Kuchnia dwudziestolecia - Pływający luksus. Polskie transatlantyki. Logo TVP Historia
2024-08-19 08:30 Kuchnia dwudziestolecia - odc. Kolonialne marzenia. Kuchnia egzotyczna Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): W kwietniu 1938 roku odbyły sie w Polsce Dni Kolonialne pod patronatem generała broni Kazimierza Sosnkowskiego. Tęsknota Polaków za egzotyką pzejawiała się również w propagowaniu przypraw i potraw pochodząych z odległych krajów. Jedną z takich potraw, które są pewnym wyobrażeniem na temat tego, jak smakuje egzotyka, jest sos kabulski. Podawano z nim zazwyczaj gotowane parówki. Potraw egzotycznych nie unikała również Maria Diesslowa. W swojej książce opublikowanej w 1930 roku wyjaśnia czytelnikom, co to są bakłażany. Kolejny przepis w programie pochodzi właśnie z książki Marii Disslowej. Dowiemy się jak przyrządzić bakłażany duszone.

Czas trwania: 25min. / 2021 / magazyn kulinarny
2024-08-16 08:40 Kuchnia dwudziestolecia - odc. Na przednówku. Kuchnia uboga Logo TVP Historia
Czas trwania: 25min. / 2021 / magazyn kulinarny
2024-08-15 14:30 Kuchnia dwudziestolecia - odc. 07 Menu balowe. Kuchnia arystokratyczna Logo TVP3 Szczecin

Opis (streszczenie): Łukasz Modelski, redaktor, historyk sztuki i kultury średniowiecza, autor książek o historii kuchni, uczestnik inicjatyw kulinarnych związanych z próbami ustalenia kanonu polskiej kuchni, znany widzom TVP Historia z cykli Kuchnia Jagiellonów i Kuchnia Żydów Polskich, W kotle historii tym razem proponuje smakowitą wyprawę znaczoną najważniejszymi historycznymi datami i kulturowym obrazem dwudziestolecia międzywojennego. Niezwykłego okresu w historii, kiedy po 123 latach niewoli kształtowała się polska państwowość, powstawały wielkie inwestycje, łączyły się ziemie podzielone kulturowo, ekonomicznie, politycznie przez zaborców. W wyniszczonej w czasie I wojny światowej Europie i Polsce kulinarne pomysły łączyły niedostatek z tradycją, rzeczywistość z marzeniami. Smaki, które wówczas powstały dla nas do dziś są smakami rodzinnego domu. Prezentowane dania w kolejnym odcinku programu: 1/ Cielęcina w tuńczykowym sosie nazywana fałszywym łososiem; 2/ Jesiotr w sosie grzybowym.

Czas trwania: 25min. / 2021 / magazyn kulinarny
2024-08-15 08:35 Kuchnia dwudziestolecia - odc. Menu balowe. Kuchnia arystokratyczna Logo TVP Historia
Czas trwania: 25min. / 2021 / magazyn kulinarny
2024-08-14 08:55 Kuchnia dwudziestolecia - odc. Tajemnice domowej spiżarni Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): W 1933 roku Gebethner i Wolff wydał niewielką książeczkę. Jej autorem był pisarz, który chyba najbardziej wśród polskich tworców tamtego okresu był kulinarnie uwrażliwiony. Chodzi o Jarosława Iwaszkiewicza i opowiadanie "Panny z Wilka", którego kluczowe sceny dzieją się w spiżarni. Spiżarnia w Wilku jest miejscem miłości, tu odżywają też wspomnienia dawnych uniesień. W spiżarni we dworze, czy to bogatym, czy biednym biło serce kuchni dwudziestolecia. W kolejnym odcinku programu potrawy ze spiżarni. Spiżarnia przechowywała domowe przetwory. Jednym z takich przetworów, które mogłyby stać na spiżarnianej półce, są marynowane gruszki. Drugą potrawą są rożenki śliwkowe, klasyk kuchni dwudziestolecia.

Czas trwania: 25min. / 2021 / magazyn kulinarny
2024-08-13 08:45 Kuchnia dwudziestolecia - odc. Patrząc na Paryż. Najlepsze adresy międzywojnia. Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): W kolejnym programie mówimy o menu restauracji Simona i Steckiego w Warszawie oraz restauracji Naftala Toepfera we Lwowie. W wiosennym menu u Simona i Steckiego w roku 1936 znajdujemy sztukę mięsa, karpia, pół kurczaka, ćwierć gęsi i proste zupy. W menu znajdują się również zrazy a la Radziwiłł, które przypomni prowadzący program Łukasz Modelski. We Lwowie jedną z najbardziej znanych restauracji okresu międzywojennego była restauracja Naftula Toepfera. Lokal znajdował się przy ulicy Trybunalskiej 12. Był to jeden z najwyżej cenionych adresów w mieście zarówno ze względu na kuchnię jak i na towarzystwo. Z menu tej restauracji poznamy przepis na kresową zupę cytrynową.

Czas trwania: 26min. / 2021 / magazyn kulinarny
2024-08-12 08:40 Kuchnia dwudziestolecia - odc. Co było, a nie jest. Kuchnia nieistniejąca. Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): W kolejnym odcinku programu poznamy przepis na ozór z sardelami w sosie chrzanowym według przepisu Marii Disslowej, oraz śledziowe mlecze w muszelkach. Drugi przepis pochodzi z książki Marii Gałeckiej, wydanej w Warszawie w1916 roku, "Jak przyrządzać ryby morskie smacznie i tanio. 70 przepisów zebranych z najlepszych źródeł...".

Czas trwania: 25min. / 2021 / magazyn kulinarny
2024-08-09 08:45 Kuchnia dwudziestolecia - odc. Kuchnia trzech zaborów. Zabór pruski. Logo TVP Historia
2024-08-08 08:40 Kuchnia dwudziestolecia - Kuchnia trzech zaborów. Zabór austriacki Logo TVP Historia
2024-08-07 08:45 Kuchnia dwudziestolecia - Kuchnia trzech zaborów. Zabór rosyjski. Logo TVP Historia
2024-08-01 14:30 Kuchnia dwudziestolecia - odc. 07 Menu balowe. Kuchnia arystokratyczna Logo TVP3 Szczecin
2024-07-27 17:50 Kuchnia dwudziestolecia - Co jadają dyplomaci? Elegancja tuż przed wojną. Logo TVP3 Warszawa
Czas trwania: 25min. / 2022 / magazyn kulinarny
2024-07-25 14:30 Kuchnia dwudziestolecia - odc. 6 Tajemnice domowej spiżarni Logo TVP3 Szczecin
Czas trwania: 25min. / 2021 / magazyn kulinarny
2024-07-20 17:50 Kuchnia dwudziestolecia - Żołądki i pyzy czyli jedzenie uliczne Logo TVP3 Warszawa
Czas trwania: 25min. / 2022 / magazyn kulinarny
2024-07-18 14:30 Kuchnia dwudziestolecia - odc. 05 Patrząc na Paryż. Najlepsze adresy międzywojnia. Logo TVP3 Szczecin
Czas trwania: 26min. / 2021 / magazyn kulinarny
2024-07-13 17:50 Kuchnia dwudziestolecia - Luksusowo i zwyczajnie. Zaklęte rewiry. Logo TVP3 Warszawa
Czas trwania: 25min. / 2022 / magazyn kulinarny
2024-07-11 14:30 Kuchnia dwudziestolecia - odc.. 4 Co było, a nie jest. Kuchnia nieistniejąca. Logo TVP3 Szczecin
Czas trwania: 25min. / 2021 / magazyn kulinarny
2024-07-06 17:51 Kuchnia dwudziestolecia - Zagranicznie i krajowo. Kuchnia kurortów. Logo TVP3 Warszawa
Czas trwania: 25min. / 2022 / magazyn kulinarny

Kuchnia dwudziestolecia gdzie obejrzeć?

Kuchnia dwudziestolecia można obejrzeć w programie stacji:

Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Lublin, TVP3 Szczecin, TVP3 Warszawa, TVP Historia

Typy audycji

Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:

Obsada (osoby)

Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):

Lata produkcji

Lista zawiera lata, w których powstawała audycja:

Reklama
© 2016-2024 - PROGRAM TV - przewodnik telewizyjny naziemna.info
Serwis działa na serwerach dhosting
Do góry