Kultura duchowa narodu godziny emisji w telewizji, obsada, kiedy leci i gdzie obejrzeć

Reklama

Kultura duchowa narodu w TV - najbliższe emisje

+ Obserwuj

W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Kultura duchowa narodu

Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.

Reklama
Strona zawiera informacje na temat godzin emisji (czyli kiedy leci) oraz obsady (kto występuje) dla Kultura duchowa narodu. Jeżeli stacje telewizyjne planują w najbliższym czasie nadać audycję (premiera, powtórki) w sekcji najbliższe emisje umieszczone są informacje na temat jakiego dnia, o której godzinie oraz na jakiej antenie można obejrzeć program. W przypadku braku Kultura duchowa narodu w ramówkach jakiekogokolwiek kanału wyświetlona jest lista poprzednich emisji z ostatnich 30 dni. Brak informacji na temat poprzednich i przyszłych wyświetleń oznacza, że żadna z ponad 180 stacji obecnych w programie telewizyjnym naziemna.info, nie nadawała audycji i nie planuje tego w najbliższym czasie. Na stronie znajdują się informacje na temat tego kiedy będą powtórki lub kiedy będzie powtórka audycji Kultura duchowa narodu.

Poprzednie emisje Kultura duchowa narodu w telewizji

Emisja Kultura duchowa narodu miała miejsce:

2023-06-05 09:00 Kultura duchowa narodu - Na niebiosów uboczu Logo TVP3 Wrocław

Opis (streszczenie): Bolesława Leśmiana nie interesowały historia, naród, społeczeństwo, polityka. Interesowała go relacja człowiek - wszechświat i możliwość jej poetyckiego opisu. Był poetą pytań ostatecznych: kim jesteśmy? skąd przychodzimy? dokąd zmierzamy? jakie jest nasze miejsce na Ziemi i w kosmosie? Był poetą osobnym, choć jego sztuka wyrastała z symbolizmu i mocno była zakorzeniona w tradycji poezji ludowej i narodowej. Stworzył własną teorię poezji i własny język. Do końca utrzymywał niezwykle osobisty i łatwo rozpoznawalny ton. Był samotnym badaczem ludzkiej egzystencji i odkrywcą możliwości polszczyzny, zaskakującym słowotwórcząinwencją. Zadebiutował w 1912 roku tomem "Sad rozstajny" jako kontynuator symbolizmu modernistycznego. Początkowo pozostawał pod silnym wpływem Nietzschego, potem - Bergsona, od którego wziął podstawy swojej teorii wszechświatowego, pierwotnego rytmu, którego odbiciem może się stać prawdziwa poezja. Wierzył w ukrytą, mistyczną energię świata naturalnego. Poprzez wiersz próbował wrócić do stanu mistycznej równowagi tego, co naturalne, cielesne, z tym, co duchowe - tego, co intelektualne, z tym, co intuicyjne. Z czasem motywem dominującym w jego poezji staje się ludzkiecierpienie łagodzone współczuciem, miłością i śmiechem. Artysta coraz uważniej przygląda się egzystencji ludzi ułomnych i śmiertelnych, wierząc, że dana jest im - choćby na chwilę - moc życia pełnego i autentycznego. Wśród ulubionych bohaterów poety pojawił się św. Franciszek z Asyżu, potem Jezus Chrystus - płaczący ludzkimi łzami Bóg, który stracił nieśmiertelność. Wreszcie, przygotowując się na śmierć, wypowiada ostateczne sądy o świecie. Wadzi się z Bogiem, by w końcu zadać Mu pytanie: czy jesteś? To kres twórczości i życia poety. Jego krzyk rozpaczy. Pod koniec życia przygniatały go osobiste kłopoty, potem choroba. Miał wielki dług do spłacenia, żył więc w biedzie i zmarł w opuszczeniu. Wprawdzie przyjęto go do Polskiej Akademii Literatury, lecz współcześni docenili go za późno. Autorzy filmu pragną odkryć go na nowo, proponując uwspółcześnioną wizję jego poezji. Realizatorzy dzielą film na cztery części. Każda przedstawia inny okres życia Bolesława Leśmiana. O kolejach jego losów mówi Anna Piwkowska, o etapach twórczości zaś znawcy jego poezji - Michał Głowiński, Jacek Trznadel, Włodzimierz Bolecki i Krzysztof Dybciak. Osoby te jednak nie pojawiają się na ekranie. Ich słowa towarzyszą kalejdoskopowi obrazów dobranych do wymowy ocen krytyków, fragmentów wierszy i tekstów programowych Leśmiana, czytanych przez aktorów. Kamera błądzi po łące, zakurzonych uliczkach, ciasnych podwórkach, brzegach zamarzniętego jeziora. Rejestruje - na dużych zbliżeniach - rośliny, zwierzęta, fragmentyarchitektury, kapliczkę z Jezusem Frasobliwym, przeróżne przedmioty i ludzi w inscenizowanych sytuacjach, a także pojawiającą się na krótkie chwile postać samego poety - drobnego człowieka w długim płaszczu i czarnym kapeluszu.

Czas trwania: 45min. / 1998
2023-04-11 09:03 Kultura duchowa narodu - Ferdynand Goetel Logo TVP3 Wrocław
Czas trwania: 43min. / Polska / 1997 / film dokumentalny
Reklama
2022-05-28 10:31 Kultura duchowa narodu - Na niebiosów uboczu Logo TVP3 Wrocław

Opis (streszczenie): Uwspółcześniona wizja poezji Bolesława Leśmiana. Wiersze recytowane przez aktorów, m.in.: Zielona godzina, Łąka, Ballada bezludna, Dąb, Przemiany, Zaloty, Żołnierz, Dwaj Macieje, Szewczyk. O życiu poety opowiada poetka Anna Piwkowska.

Czas trwania: 44min. / Polska / 1998
2021-04-01 23:20 Kultura duchowa narodu - Magia lalki Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): ..

Czas trwania: 39min. / Polska / 1997
2020-11-25 08:55 Historia Polski - Kultura duchowa narodu - Ferdynand Goetel Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Film dokumentalny, 44 min, Polska 1997 Scenariusz i realizacja: Marcin Więcław, Maciej Urbanowski Zaznał sławy i goryczy całkowitego zapomnienia...

Czas trwania: 43min. / Polska / 1997 / film dokumentalny
2020-07-02 22:55 Kultura duchowa narodu - Dom i świat Pawła Hertza Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Sylwetka Pawła Hertza. Urodzony 29 X 1918 r. w Warszawie, debiutował w 1934 r. wierszem "Popiół" na łamach "Wiadomości Literackich". W latach 30. podróżował po Europie, by w lipcu 1939 r. wrócić do kraju.

Czas trwania: 42min. / Polska / 1995 / film dokumentalny
2020-06-05 18:00 Kultura duchowa narodu - Zawiedziony kochanek Europy Logo TVP Kultura

Opis (streszczenie): Film o życiu i twórczości pisarza Andrzeja Bobkowskiego. Urodził się w Austrii w 1913 r. , jego ojciec był wykładowcą w Therestariche Akademie w Wiedniu. Pisarz był w bliskim kontakcie z Jerzym Giedroyciem oraz z Pawłem Hertzem.

Czas trwania: 40min. / Polska / 1995 / film dokumentalny
2020-06-04 18:00 Portrety - Kultura duchowa narodu - La douce France. Andrzej Bobkowski cz.1 Logo TVP Kultura

Opis (streszczenie): Film o życiu i twórczości Andrzeja Bobkowskiego, mało znanym pisarzu. Jego znaczące dzieło to "Szkice piórkiem", dziennik prowadzony przez lata okupacji Francji. Pisarz był w bliskim kontakcie z Jerzym Giedroyciem i Pawłem Hertzem.

Czas trwania: 40min. / Polska / 1995 / film dokumentalny
2020-05-25 18:00 Portrety - Kultura duchowa narodu - Dom i świat Pawła Hertza Logo TVP Kultura
Czas trwania: 42min. / Polska / 1995 / film dokumentalny
2020-05-21 15:05 Kultura duchowa narodu - Zachęta Logo TVP Kultura

Opis (streszczenie): Organizacja skupiająca artystów i miłośników sztuki, Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych "Zachęta", powstała w Warszawie w 1860 roku. Jej celem była popularyzacja sztuki polskiej, a także niesienie pomocy arystom, zwłaszcza początkującym.

Czas trwania: 36min. / Polska / 1996 / film dokumentalny
2020-05-20 14:55 Kultura duchowa narodu - Na niebiosów uboczu Logo TVP Kultura

Opis (streszczenie): Bolesława Leśmiana nie interesowały historia, naród, społeczeństwo, polityka. Interesowała go relacja człowiek - wszechświat i możliwość jej poetyckiego opisu. Był poetą pytań ostatecznych: kim jesteśmy? skąd przychodzimy? dokąd zmierzamy?

2020-05-11 18:00 Portrety - Kultura duchowa narodu - Andrzej Kijowski Logo TVP Kultura
Czas trwania: 47min. / Polska / 1996 / reportaż
2020-05-07 15:05 Kultura duchowa narodu - Poseł prawdy - Świętochowski Logo TVP Kultura

Opis (streszczenie): Rzecz o Aleksandrze Świętochowskim - redaktorze i wydawcy "Prawdy", pisma pozytywistów i liberałów polskich. Świętochowski podpisywał swoje teksty "Poseł Prawdy" - stąd tytuł programu.

Czas trwania: 29min. / Polska / 1995 / reportaż
2020-05-05 15:25 Kultura duchowa narodu - Życie pośmiertne Adama Mickiewicza Logo TVP Kultura

Opis (streszczenie): Stanisław Rosiek, gdański historyk literatury, wydał książkę "Zwłoki Mickiewicza". Dzieje zwłok wieszcza, ich kolejnych pogrzebów i podróży, najpierw w roku 1855 z Konstantynopola do Francji, na cmentarz w Montmorency, w 1890 r. na Wawel.

Czas trwania: 58min. / Polska / 1998 / film dokumentalny
2019-07-16 15:30 Kultura duchowa narodu - Biografie. Schaeffer Logo TVP Kultura

Opis (streszczenie): Program prezentujący portret kompozytora Bogusława Schaeffera. Obserwujemy jego życie w dwóch miastach: Krakowie, gdzie mieszka i Salzburgu, gdzie wykłada kompozycję w słynnym "Mozarteum".

Czas trwania: 48min. / Polska / 1997 / film dokumentalny
2018-08-19 23:50 Nocny dokument - Na niebiosów uboczu Logo TVP Kultura
Czas trwania: 44min. / Polska / 1998
2018-01-07 23:35 Nocny dokument - Na niebiosów uboczu Logo TVP Kultura

Kultura duchowa narodu gdzie obejrzeć?

Kultura duchowa narodu można obejrzeć w programie stacji:

Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Wrocław, TVP Historia, TVP Kultura

Typy audycji

Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:

Lata produkcji

Lista zawiera lata, w których powstawała audycja:

Reklama
© 2016-2024 - PROGRAM TV - przewodnik telewizyjny naziemna.info
Serwis działa na serwerach dhosting
Do góry