W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Ludzie z dobrego towarzystwa
Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.
Emisja Ludzie z dobrego towarzystwa miała miejsce:
Opis (streszczenie): Bydgoszcz jest miastem muzyki. To powszechna wiedza o Bydgoszczy, która wydała na świat takich gigantów jak pianista Rafał Blechacz. Aby jednak tej klasy talent mógł się tu narodzić dekady wcześniej projekt wielkiej muzycznej Bydgoszczy "rodził się" w umysłach tutejszego środowiska intelektualnego. założycieli Towarzystwa Muzycznego Bydgoszczy, które w 2023 obchodziło jubileusz 100 lecie. Bohaterem kolejnego odcinka cyklu opowiadającego o niezwykłych i ważnych postaciach bydgoskiego świata muzycznego jest Krzysztof Herdzin, pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent i producent. Grał w zespołach Jana "Ptaszyna" Wróblewskiego i Zbigniewa Namysłowskiego, sam jest liderem tria i big - bandu, współpracował m.in.: z Marylą Rodowicz, Kayah i Zbigniewem Wodeckim, zafascynowany muzyką współczesną, ale też teatralną i filmową. Jego dyskografia liczy ponad 20 autorskich płyt i ponad 200 albumów, w nagraniu których brał udział. Koncertował na całym świecie od Meksyku, przez Chiny, po Australię. O swoich bydgoskich korzenia, poszukiwaniach artystycznych i przyszlych dokonaniach opowiada w programie.
Czas trwania: 25min. / 2023 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Bydgoszcz jest miastem muzyki. To powszechna wiedza o Bydgoszczy, która wydała na świat takich gigantów jak pianista Rafał Blechacz. Aby jednak tej klasy talent mógł się tu narodzić dekady, wcześniej projekt wielkiej muzycznej Bydgoszczy "rodził się" w umysłach tutejszego środowiska intelektualnego, założycieli Towarzystwa Muzycznego Bydgoszczy, które w 2023 obchodziło jubileusz 100 - lecia. Bohaterem kolejnego odcinka cyklu opowiadającego o niezwykłych i ważnych postaciach bydgoskiego świata muzycznego jest wybitny polski pianista Rafał Blechacz. Grę na fortepianie rozpoczął w wieku 5 lat. Uczył się w Państwowej Szkole Muzycznej im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy. W 2007 roku ukończył studia w klasie fortepianu Katarzyny Popowej - Zydroń w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Blechacz jest zdobywcą wielu nagród i wyróżnień na ogólnopolskich konkursach pianistycznych w latach 1996 - 99, jak również: II nagrody na 5. Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów "Artur Rubinstein in Memoriam" w Bydgoszczy (2002), II nagrody (I nie przyznano) na 5. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Hamamatsu w Japonii (2003), I nagrody na 4. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Maroku (2004), I nagrody oraz wszystkich pozaregulaminowych wyróżnień za najlepsze wykonanie mazurków, poloneza i koncertu na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina dla Kandydatów do 15. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2005), I nagrody oraz nagród za najlepsze wykonanie mazurków (Polskiego Radia), poloneza (Towarzystwa im. Fryderyka Chopina), koncertu (Filharmonii Narodowej) oraz sonaty (nagrody specjalnej, ufundowanej przez Krystiana Zimermana) na 15. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2005). W 2004 brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach - Zdroju. W 2006 otrzymał Paszport "Polityki". O swojej drodze artystycznej, doświadczeniach z kształcenia w bydgoskiej Akademii Muzycznej i rozwoju opowiada w programie.
Czas trwania: 23min. / 2023 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Bydgoszcz jest miastem muzyki. To powszechna wiedza o Bydgoszczy, która wydała na świat takich gigantów jak pianista Rafał Blechacz. Aby jednak tej klasy talent mógł się tu narodzić, dekady wcześniej projekt wielkiej muzycznej Bydgoszczy "rodził się" w umysłach tutejszego środowiska intelektualnego, założycieli Towarzystwa Muzycznego Bydgoszczy, które w 2023 obchodziło jubileusz 100 - lecia. Bohaterką pierwszego odcinka cyklu opowiadającego o niezwykłych i ważnych postaciach bydgoskiego świata muzycznego jest profesor Katarzyna Popowa - Zydroń, pianistka i pedagog. Studiowała grę na fortepianie najpierw pod kierunkiem Ireny Wyrzykowskiej - Mondelskiej w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu, a ukończyła w 1973 w klasie Zbigniewa Śliwińskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku. Katarzyna Popowa - Zydroń jest laureatką 4. Ogólnopolskiego Festiwalu Młodych Muzyków w Gdańsku (1974), półfinalistką Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1975), Konkursu Pianistycznego w Terni we Włoszech (1975) i Konkursu ARD w Monachium (1978). Od 1970 Katarzyna Popowa - Zydroń zajmuje się pracą pedagogiczną. Jest profesorem klasy fortepianu w Akademii Muzycznej w Gdańsku i Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Do jej uczniów należą m. in. Agata Nowakowska, Katarzyna Borek, Marek Ruszczyński i Rafał Blechacz - zwycięzca 15. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2005 r. O swojej pasji - pedagogice, kształtowaniu młodych talentów, wyjątkowości pracy na bydgoskiej Akademii Muzycznej opowiada w programie.
Ludzie z dobrego towarzystwa można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Bydgoszcz, TVP Kultura, TVP Polonia
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją: