W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Legendy kontra ikony współczesności
Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.
Emisja Legendy kontra ikony współczesności miała miejsce:
Opis (streszczenie): Odc. 6 - "Wieża Effla kontra Tokio Skytree". Konkurs znakomitości. Dwóch rywali, trzy kategorie i mnóstwo niespodzianek. Wieża Eiffla stoi w sercu Paryża. Stała się kamieniem milowym w historii architektury. Francja 1887 r. Francuzi organizujący wystawę światową w Paryżu pragnęli stworzyć dzieło upamiętniające stulecie Rewolucji Francuskiej. Padł pomysł zbudowania wieży o wysokości 300 - tu metrów, dwukrotnie wyższej od jakiejkolwiek budowli. Na konstruktora wybrano Gustave’a Eiffla. Po wzniesieniu wieża pobiła wszelkie rekordy. Eiffel był wynalazcą systemu modułowego. Pracownicy wykonali 18 tysięcy elementów wieży z dokładnością do dziesiątych części milimetra. Precyzyjne fragmenty montowało nawet 300 robotników. Supernowoczesne systemy logistyczne Skytree i znacznie większa liczba robotników sprawiły, że budowa, biorąc pod uwagę wysokość, szła szybciej, ale niewiele szybciej, niż budowa Wieży Eiffla sto lat wcześniej. Tokyo Skytree jest cudem techniki. Najwyższa wolnostojąca wieża na świecie. Wieża miała być dwukrotnie wyższa od Wieży Eiffla, w dodatku stoi w rejonie nawiedzanym wstrząsami. Żaden z krajów uprzemysłowionych nie jest tak narażony na trzęsienia ziemi jak Japonia. Tokyo Skytree jest nie tylko najwyższą wieżą telewizyjną i widokową na świecie, lecz także symbolem miasta. Jej widok po prostu zachwyca.
Czas trwania: 48min. / Niemcy / 2020 / film dokumentalnyOpis (streszczenie): Odc. 5 - "Starożytny port w Aleksandrii kontra port w Rotterdamie". Port w Aleksandrii był stolicą handlową świata starożytnego. Dwa tysiące lat temu był to największy port świata. Słynął ze swojej latarni morskiej. Był celem setek tysięcy żeglarzy, kupców i podróżników ze wszystkich stron. Porównajmy tę legendę ze sławnym portem współczesności. Port w Rottedamie - największy w Europie. Obsługuje 150 tysięcy statków i 470 milionów ton ładunku rocznie. To arcydzieło logistyki, powstałe dzięki supernowoczesnej technice i w pełni zautomatyzowanych systemach. Ponad 19 terminali, 42 km długości i całkowita powierzchnia zespołu portowego 105 km2. Czy legenda może konkurować z ikoną współczesności?
Czas trwania: 48min. / Niemcy / 2020 / film dokumentalnyOpis (streszczenie): Dokumentalna podróż, w której najnowsze światowe osiągnięcia inżynieryjne, zaawansowane technologicznie pojazdy i doskonałe konstrukcje konkurują ze swoimi legendarnymi, historycznymi odpowiednikami. Czy nowoczesny luksusowy statek wycieczkowy może przewyższyć Titanica? Czy stadion Wembley jest lepszy od Koloseum? Każdy odcinek przedstawia jedną "bitwę" między legendą a jej współczesnym odpowiednikiem poprzez połączenie wysokiej jakości autentycznych obrazów, nagrań z rekonstrukcji, punktów widzenia i 3D - CGI w zestawieniu z odkrytymi statystykami, faktami i wymiarami. Odc. 4 - "Wiadukt Millau kontra most Golden Gate". Wiadukt Millau, podobnie jak Golden Gate, uważany jest za cud architektury. Konkurs znakomitości. Wydaje się unosić nad chmurami. W grudniu 2004 - go roku w Masywie Centralnym we Francji sławny brytyjski architekt Norman Foster stworzył zdumiewające dzieło. Wiadukt Millau. Jego całkowita długość wynosi 2460 metrów i przyćmiewa inne podwieszone konstrukcje na świecie. Wznosi się na wysokość 343 - ch metrów. Wiadukt Millau jest najwyższym mostem na świecie. San Francisco - niegdyś miasto poszukiwaczy złota i hippisów. Obecnie jedna z ważniejszych lokalizacji przemysłu technologicznego. Metropolia zdobyła jednak sławę dzięki Golden Gate Bridge, otwartemu w maju 1937 r. Jego przęsło liczy ponad 1280 m długości i dzierżyło rekord aż 27 lat. Ma 227 m wysokości. Most Golden Gate jest wprost gigantyczny. Jego pokład podtrzymuje 500 pionowych lin zamocowanych do najgrubszych i najdłuższych lin nośnych na świecie. Do budowy tego kolosa zużyto ponad 80 tysięcy ton stali i 700 tysięcy ton betonu. A powstał zaledwie w 4 lata. To rewolucja w historii architektury mostowej.
Czas trwania: 48min. / Niemcy / 2020 / film dokumentalnyLegendy kontra ikony współczesności można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP Dokument
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):