Emisja Login: NAuKA będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 22 stycznia 2025 (Środa)Emisja Login: NAuKA miała miejsce:
Opis (streszczenie): W odcinku: zespół prof. Anity Płazińskiej z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie realizuje projekt finansowany z Narodowego Centrum Nauki na temat innowacyjnych badań związanych z leczeniem niewydolności krążenia. Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II realizowany jest projekt w ramach programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego "Nauka dla Społeczeństwa" na temat edukacji religijnej młodzieży polskiej.
Opis (streszczenie): W odcinku: naukowcy Uniwersytetu Medycznego w Lublinie z badaczami z Politechniki Krakowskiej odkryli nową i bezpieczną metodę usuwania narkotyków z organizmu. Badacze proponują użycie sieci metaloorganicznych jako nośników leków z grupy tzw. - blokerów, stosowanych do detoksykacji organizmu z substancji odurzających. Projekt finansowany jest przez Narodowe Centrum Nauki w konkursie OPUS 22. Natomiast na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim realizowany został projekt pt. "Polish Cathedrals - polskie dziedzictwo religijne, kulturowe, społeczne i materialne w Stanach Zjednoczonych. Leksykon" w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki.
Opis (streszczenie): W odcinku: na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie realizowany jest międzynarodowy projekt badawczo - edukacyjny ramach programu Erasmus plus we współpracy z uczelniami z Hiszpanii, Włoch, Słowenii i Turcji. Natomiast dr Michał Dworski z KUL - u otrzymał I nagrodę w Konkursie im. Władysława Pobóg - Malinowskiego na Najlepszy Debiut Historyczny Roku w dziedzinie historii najnowszej za swoją rozprawę doktorską napisaną pod kierunkiem dr. hab. Jarosława Rabińskiego, prof. KUL.
Opis (streszczenie): W odcinku nagrodzone wynalazki Międzynarodowa Wystawy Własności Intelektualnej, Innowacji i Technologii IPITEX 2024 w Bangkoku dla Politechniki Lubelskiej: sposoby wytwarzania wyrobów z nowych kompozycji polimerowo - mineralnych oraz modułowa turbina wiatrowa o pionowej osi obrotu. Wynalazki otrzymały dwa złote medale i nagrody specjalne.
Opis (streszczenie): W odcinku projekt z programu Nauka dla społeczeństwa "Kreatywny Twórca Przyszłości. Być sprytniejszym od chatbota" realizowany na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Interdyscyplinarny zespół badawczy opisze potencjał jaki niesie ze sobą rozwój sztucznej inteligencji oraz zagrożenia, które mogą być konsekwencją niewłaściwego lub nieostrożnego korzystania z możliwości technologii komunikacyjnych. Dr Ewelina Wawryk - Gawda z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie otrzymała finasowanie badań z programu MINIATURA Narodowego Centrum Nauki, których celem będzie sprawdzenie poziomu ryzyka astmy po narażeniu na dym papierosów tradycyjnych i elektronicznych.
Opis (streszczenie): W najbliższym odcinku: Projekty LIDER dla młodych naukowców na Politechnice Lubelskiej: dr inż. Magdalena Zawada - Michałowska z Katedry Podstaw Inżynierii skoncentruje się na opracowaniu nowej technologii frezowania cienkościennych elementów integralnych wykonanych z lotniczych stopów metali lekkich. Dr inż. Damian Harasim z Katedry Elektroniki i Technik Informacyjnych stworzy innowacyjny układ fotoniczny, który umożliwi precyzyjny pomiar współczynnika załamania roztworów. Nowa technologia może znaleźć zastosowanie przede wszystkim w branży spożywczej i naftowej.
Opis (streszczenie): W odcinku badania zespołu dr n. med. Anny Michalak - Stomy na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie związane z czynnikami uwrażliwiającymi komórki czerniaka na działanie terapii celowanej oraz badania owadów zespołu prof. Buczyńskiego i prof. Buczyńskiej na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie i Uniwersytecie Marii Curie - Skłodowskiej.
Opis (streszczenie): W odcinku badania dr inż. Krzysztofa Kowala, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, laureata Ministra Edukacji i Nauki dla wybitnych młodych naukowców za dotychczasowe osiągnięcia na polu naukowym. Badania dotyczą tworzenia nowoczesnych narzędzi bioinformatycznych dla badań przyrodniczych oraz projekt MINIATURA ks. dr. Andrzeja Meggera (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II) dotyczący badań ruch liturgicznego jako ruchu społecznego.
Opis (streszczenie): W odcinku o: - biopreparacie wspomagającym wzrost i rozwój pszenicy ozimej - projekcie wykorzystującym rośliny do branży kosmetycznej
Opis (streszczenie): W odcinku: Zespół z Wydział Chemii UMCS, który zajmuje się badaniem właściwości kumaryny w medycynie i przemyśle perfumeryjnym. Obecnie pracuje nad możliwościami wykorzystania kumaryny jako elementu naturalnej sondy diagnostycznej w chorobach neurologicznych. W odcinku także prace badawcze dr. Huberta Szczerby z Uniwersytetu Przyrodniczego, który od początku swojej drogi naukowej zajmuje się badaniem kwasu bursztynowego. Jest laureatem nagrody Prezesa Rady Ministrów za wyróżniającą się rozprawę doktorską, "naukowcem przyszłości" oraz beneficjentem naukowych programów stypendialnych.
Opis (streszczenie): W odcinku Laboratorium Badań Strukturalnych Politechniki Lubelskiej, w którym realizowane są badania z zakresu inżynierii materiałowej dzięki nowemu wysokorozdzielczemu nanotomografowi. Natomiast na Wydziale Nauk o Żywności i Biotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego prowadzone są badania sensoryczne pozwalające na ocenę jakości żywności i zachowań konsumenckich. W odcinku także flesz naukowy z przeglądem najważniejszych wydarzeń naukowych w regionie.
Opis (streszczenie): W dzisiejszym odcinku: Politechniczna Sieć Via Carpatia czyli inicjatywa umożliwiającą współpracę uczniów, studentów i naukowców ośrodków naukowych i edukacyjnych w regionie. Celem strategicznym jest stworzenie trwałego, bezpiecznego i wydajnego połączenia potencjałów uczelni technicznych trzech Politechnik: Białostockiej, Rzeszowskiej i Lubelskiej oraz projekt dotyczący analizy i edycji krytycznej dorobku naukowego oraz myśli społecznej ks. Stefana Wyszyńskiego z lat 1924 - 49 realizowany w ramach konkursu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim JP II.
Opis (streszczenie): W odcinku Lubelski Festiwal Nauki, czyli największa impreza popularyzująca naukę w regionie. Jest to niepowtarzalna okazja, by poznać najnowsze osiągnięcia naukowe i technologiczne oraz spotkać wybitnych naukowców i ekspertów z różnych dziedzin. Tegoroczna 19 - ta edycja festiwalu odbyła się pod hasłem "Nauka dla przyszłości".
Opis (streszczenie): W odcinku: laureatka nagrody Lubelskiego Nobla dr hab. Małgorzata Gałązka z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II czyli Nagrody Naukowej im. prof. Edmunda Prosta. Laureatka nagrody Studenckiego Nobla - Alicja Forma, studentka V roku kierunku lekarskiego i doktorantka I roku w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz projekty Społecznej odpowiedzialności nauki Ministerstwa Edukacji i Nauki, m.in. zaproszenie na Lubelski Festiwal Nauki.
Opis (streszczenie): W odcinku: Sieć Politechniczna Via Carpatia im. Lecha Kaczyńskiego czyli zapoczątkowanie inicjatyw, które połączą możliwości trzech uczelni technicznych: Politechniki Białostockiej, Rzeszowskiej i Lubelskiej z potrzebami regionów Polski Wschodniej. Natomiast na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie utworzono Pracownię Umiejętności Klinicznych dzięki wsparciu Ministerstwa Nauki i Edukacji. Pracownia wyposażona w rzeczywiste fantomy zwierząt pozwoli studentom, przyszłym lekarzom weterynarii, na ćwiczenie umiejętności kluczowych w swoim zawodzie.
Czas trwania: 14min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): W odcinku: Politechnika Lubelska od lat jest najbardziej innowacyjną uczelnią w Polsce. Naukowcy z Katedry Technologii i Przetwórstwa Tworzyw Polimerowych są przykładem zespołu badawczego, którego rozwiązania są dostrzegane na całym świecie. Ostatnio zdobyli nagrody i wyróżnienia na międzynarodowych wystawach wynalazków w Tajlandii, Indiach i na Tajwanie. W odcinku m.in.: urządzenie do kaskadowego mieszania; sposób wytwarzania kompozycji polimerowo biodegradowalnej oraz kształtownik z materiału mineralno - polimerowego.
Opis (streszczenie): W odcinku: Związek Uczelni Lubelskich, który jest wspólną inicjatywą Politechniki Lubelskiej, Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Projekt ma na celu wzmocnienie potencjału lubelskich uczelni. Odwiedzamy laboratoria Uniwersytetu Medycznego i mgr. Łukasza Kuracha, który realizuje projekt Preludium z programu Narodowego Centrum Nauki, którego celem jest wyjaśnienie efektów terapeutycznych modulacji białka translokacyjnego w chorobach zespołu metabolicznego. W odcinku także flesz naukowy.
Opis (streszczenie): W odcinku: zespół profesora Wiesława Gruszeckiego z UMCS realizuje projekt badawczy z Narodowego Centrum Nauki związany z opisaniem mechanizmów molekularnych współdziałania ksantofili i retinalu w siatkówce oka człowieka. Na uczelni realizowany jest także projekt "Atlas Historyczny Miast Polskich: Kazimierz Dolny, Puławy, Wąwolnica", który stanowi kontynuację europejskiej serii wydawniczej Historic Towns Atlases.
Opis (streszczenie): mgr Anna Michalicha z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, uzyskała dofinansowanie projektu PRELUDIUM NCN na badania związane z elastycznym, rozciągliwym i antybakteryjnym opatrunkiem. W odcinku także badania dr inż. Izabeli Podgórskiej - Kryszczuk z Uniwersytetu Przyrodniczego. Lublinie, która zajęła I miejsce w ogólnopolskim plebiscycie ekologicznym Wspólna Zielona Przyszłość w kategorii: badania naukowe.
Czas trwania: 12min. / Polska / 2023 / magazynOpis (streszczenie): W odcinku: badania nad wykorzystaniem zeolitów syntetycznych jako dodatku do głównego składnika cementu prowadzi dr Joanna Styczeń z Katedry Budownictwa Ogólnego Politechniki Lubelskiej. Natomiast na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie prowadzone są badania pokazujące, że pewna grupa leków przeciwcukrzycowych może być skutecznym środkiem w łagodzeniu fizycznych objawów uzależnienia od morfiny.
Login: NAuKA można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Lublin