Emisja Lubelski Obszar Metropolitalny będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 20 stycznia 2025 (Poniedziałek)Opis (streszczenie): Lubelskie jako zielone płuca Polski. Określenie celu projektu: Działania przewidziane w projekcie Zielony LOF skupią się na przeciwdziałaniu czynnikom powodującym zmniejszenie powierzchni i obniżenie jakości terenów zielonych, a także powstawaniu zjawiska "miejskich wysp ciepła". Zachowanie w przestrzeni miasta powierzchni niezabudowanych i istniejących obszarów zieleni wysokiej zmniejszy emisję dwutlenku węgla do atmosfery oraz zwiększy retencjonowanie wody opadowej Konkretne realizacje w poszczególnych gminach (modernizacja Parku Miejskiego w Lubartowie, budowa ścieżki ekologicznej w gminie Niemce etc.). Partnerzy projektu mogą posiadać materiały video z projektu.
Czas trwania: 13min. / 2024 / reportażOpis (streszczenie): Projekt partnerski Poprawa spójności przestrzennej, społecznej i kulturowej poprzez rewitalizację realizowany jest na terenie kilkunastu gmin i miast Województwa Lubelskiego. Finansowany był ze środków ZIT w perspektywie finansowej 2014 - 2020. Dzięki projektowi zrewitalizowano wiele przestrzeni w gminach i miastach, wyremontowano skwery, place, zaułki, budynki. Odwiedziliśmy z kamerą kilka inwestycji w gminie Strzyżewice, gminie Lubartów, gminie Niedrzwica Duża.
Czas trwania: 13min. / 2024 / reportażOpis (streszczenie): Projekt partnerski Mobilny LOF realizowany był w perspektywie 2014 - 2020 ze środków ZIT. W reportażu wyjaśniamy istotę projektu i jego mobilny charakter. Projekt obejmował okoliczne gminy i miasta. Dzięki uruchomionym środkom udało się zrealizować węzły i węzełki przesiadkowe, drogi dojazdowe, parkingi, parkingi Kiss and Ride, stojaki na rowery, ławki, wiaty przystankowe, place zabaw, siłownie na świeżym powietrzu i toalety. Pokazujemy przykłady inwestycji w mieście Lubartów, gminie Lubartów, gminie Wólka, w Niedrzwicy Dużej, gminie Świdnik oraz gminie, która jest liderem w projekcie - w gminie Głusk.
Czas trwania: 13min. / 2024 / reportażOpis (streszczenie): Projekty Miasta Lublin z zakresu rewitalizacji społecznej i przyrodniczej ze środków ZIT w perspektywie finansowej 2014 - 2020: rewitalizacja Parku Ludowego i Placu Litewskiego
Czas trwania: 13min. / 2024 / reportażOpis (streszczenie): W tym odcinku odwiedzamy Lubelski dworzec Metropolitalny. Goście, występujący w programie opowiadają o historii miejscowości Piaski jako terenie, z którego czerpano piach. Łąka i wykopaliska stały się dogodnym terenem do wybudowania dworca. Powstał okazały budynek, a wokół została usytuowana dzielnica przemysłowa. Nie było jednak łączności z dworcem autobusowym. Powstała więc inicjatywa stworzenia Zintegrowanego Centrum komunikacyjnego dla Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego oraz dokonano modernizacji przystanków i węzłów przysiadkowych wraz z przylegającymi ulicami. Rozmawiamy o projekcie dworca pod względem architektonicznym oraz funkcjonalnym. To miejsce łączące dworzec kolejowy oraz centrum miasta i miejscowości na Lubelszczyźnie, a realizowany został ze środków ZIT. Gośćmi w reportażu są: Krzysztof Żuk Prezydent miasta Lublin, Artur Szymczyk przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia LOM, dyrektor Wydziału Inwestycji Agnieszka Pawelec, Hubert Mącik dyrektor Biura Konserwatora Zabytków.
Czas trwania: 13min. / 2024 / reportażLubelski Obszar Metropolitalny można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Lublin