W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Młodzi twórcy mistrzom
Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.
Emisja Młodzi twórcy mistrzom miała miejsce:
Opis (streszczenie): Redakcja Publicystyki i Edukacji TVP2 we współpracy z Ministerstwem Nauki i Informatyzacji realizuje cykl filmów dokumentalnych o laureatach nagród Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Każdy odcinek cyklu poświęcony jest jednemu z laureatów, który byłby swoistym "przewodnikiem" po dziedzinie nauki, w której jest on niekwestionowanym autorytetem. Profesor dr hab. Wiesław Wiktor Jędrzejczak jest laureatem Nagrody FNP w dziedzinie nauk przyrodniczych i medycznych za prace na temat molekularnych i komórkowych mechanizmów powstawania komórek krwi. Jest szefem Katedry i Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych Centralnego Szpitala Klinicznego Akademii Medycznej w Warszawie. Opublikował ponad 160 prac naukowych. Był pierwszym lekarzem w Polsce, który przeszczepił choremu szpik kostny. Film ten to uniwersalna opowieść o trudnych wyborach, jakich codziennie musi dokonywać lekarz i naukowiec, aby ratować ludzkie życie. W postaci profesora Jędrzejczaka ujmuje jego ciepło i podejście do pacjenta. Doktor przejmuje się każdym chorym i każdemu poświęca wiele uwagi. Każdą pomyłkę zespołu bierze do siebie, a każdy sukces przypisuje zespołowi. Do jego największych osiągnięć należy opracowanie oryginalnych metod chemioterapii nowotworów, metod kontroli skutków ubocznych leków przeciwnowotworowych, współudział w odkryciu regulacyjnej roli limfocytów T w krwiotworzeniu, opracowanie metody ilościowego badania komórek ustanawiających krwiotworzenie, opracowanie metod hodowli komórek podścieliska krwiotwórczego, opracowanie oryginalnych modyfikacji metod przeszczepiania szpiku u ludzi.
Czas trwania: 20min. / 2007 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Film opowiada o profesorze Karolu Myśliwcu, jednym z najważniejszych polskich współczesnych archeologów. Profesor Myśliwiec jako pierwszy podjął prace archeologiczne w Sakkarze po zachodniej stronie piramidy Dżesera. Odkrycia, których dokonał tam zespół polskich naukowców pod jego kierownictwem, rzuciły nowe światło zarówno na historię polityczną starożytnego Egiptu, jak i historię sztuki okresu Starego Państwa. Film pokazuje dwa najważniejsze grobowce odnalezione przez zespół profesora, jak również codzienną pracę polskich archeologów w Sakkarze oraz przybliża historię rozpoczęcia wykopalisk w tym miejscu. Profesor Myśliwiec przyjął na siebie rolęprzewodnika po świecie starożytnych Egipcjan i w humorystyczny sposób opowiada o tym, jakie wnioski wyciągnął ze swoich znalezisk.
Czas trwania: 20min. / 2008 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Film jest portretem wybitnej uczonej, prof. Zofii Kielan - Jaworowskiej. Przybliża jej osiągnięcia, ogromny dorobek naukowy. Pokazuje jej pracę i wielką pasję życiową. Jest także próbą pokazania osobistych wyborów moralnych, których nie szczędziły bohaterce programu czasy, w jakich przyszło jej dojrzewać i pracować. W chwili nagrania prof. Kielan - Jaworowska ma 82 lata i wciąż pracuje zawodowo. Jako emerytowany dyrektor Instytutu Paleobiologii w Warszawie, dla pracowników tej placówki jest największym autorytetem w dziedzinie paleontologii i przyjacielem, do którego zwracają się z wieloma pytaniami. Dla środowiska paleontologów światowych jest pierwszą autorką monumentalnego dzieła: "Ssaki ery dinozaurów: Pochodzenie, ewolucja i budowa" oraz organizatorką ośmiu wypraw paleontologicznych na pustynię Gobi, z których pięć odbyło się pod jej kierownictwem. Dla organizacji Yad Vashem jest "Sprawiedliwą wśród Narodów Świata". Dla pamiętających sanitariuszką zgrupowania "Żywiciel", noszącą w powstańczym plecaku podręcznik do zoologii. Film prezentuje całokształt pracy prof. Kielan - Jaworowskiej. Główny nacisk twórcy dokumentu kładą na ulubiony przedmiot badań i poszukiwań Zofii Kielan - Jaworowskiej, a mianowicie pochodzenie i ewolucję ssaków ery mezozoicznej, którymi zajmuje się od lat sześćdziesiątych XX wieku.
Czas trwania: 20min. / 2007 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Bohaterem tego odcinka jest prof. dr hab. Piotr Sztompka. W dziedzinie socjologii osiągnął chyba wszystkie możliwe zaszczyty. Od ukończenia studiów jest nierozerwalnie związany z Uniwersytetem Jagiellońskim (od 1987 r. jako profesor zwyczajny), gdzie kieruje Zakładem Socjologii Teoretycznej. Ponadto kieruje Centrum Analiz Zmian Kulturowych Europa 89 Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 1996 - 2003 był przewodniczącym Komitetu Socjologii PAN. Członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, należy też do zagranicznych akademii nauk: Academia Europea (od 1990 r.) i American Academy of Arts and Sciences (zagraniczny członek honorowy od 1996 r.). Jest autorem kilkunastu książek z dziedziny socjologii, w większości opublikowanych w USA i Wielkiej Brytanii. Wielokrotnie przebywał za granicą jako visiting profesor na uczelniach USA, Włoch, Meksyku, Australii oraz Belgii. Współpracuje z wieloma placówkami naukowymi na świecie. Podróżowanie jest zarazem jedną z największych pasji profesora, który z zamiłowaniem oddaje się również fotografii.
Czas trwania: 18min. / 2008 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Dokument przedstawia sylwetkę wybitnego naukowca i lekarza, profesora Henryka Skarżyńskiego, człowieka, który sprawił, że tysiące ludzi odzyskało słuch. 15 lat temu profesor jako pierwszy lekarz w Polsce i Europie Środkowo - Wschodniej dokonał wszczepu implantu ślimakowego, systemu, który pozwalał wejść w świat dźwięku osobom całkowicie głuchym. W kolejnych latach rozwijał ten program, dokonując jednocześnie kolejnych przełomowych operacji, m. in. wszczepienia implantu do pnia mózgu oraz wszczepienia implantu osobie z częściową głuchotą, której to operacji dokonał jako pierwszy w świecie. Stworzony przez profesora i jego zespół ośrodek medyczno - badawczy w Kajetanach pod Warszawą to placówka wzorcowa w skali globalnej, wykonuje się tam najwięcej operacji poprawiających słuch w świecie, opracowuje nowe wynalazki i techniki operacyjne, prowadzi działalność edukacyjną. Film opowiada o profesorze, jego codziennej pracy lekarza, oraz najważniejszych osiągnięciach naukowych, dzięki czemu widz ma okazję nie tylko poznać niezwykłego, wspaniałego człowieka, ale także, dzięki zdjęciom mikroskopowym i wykorzystaniu animacji 3D, podejrzeć niesamowity świat ludzkiego zmysłu słuchu i fascynującą pracę mikrochirurga.
Czas trwania: 23min. / 2007 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Redakcja Publicystyki i Edukacji TVP 2 we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego realizuje cykl filmów dokumentalnych o laureatach nagród Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Każdy odcinek cyklu poświęcony jest jednemu z laureatów, który byłby swoistym "przewodnikiem" po dziedzinie nauki, w której jest on niekwestionowanym autorytetem. W tym odcinku krótkometrażowy film dokumentalny, filmowy portret Krzysztofa Matyjaszewskiego, wybitnego naukowca, Laureata Nagrody Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej w dziedzinie nauk technicznych za odkrycie nowych metod kontrolowanej polimeryzacji rodnikowej i zastosowanie tych metod w przemyśle, w 2004 roku, wykładowcy, filozofa, mędrca... Polaka zza oceanu.
Czas trwania: 18min. / 2007 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Redakcja Publicystyki i Edukacji TVP2 we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego realizuje cykl filmów dokumentalnych o laureatach nagród Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Każdy odcinek cyklu poświęcony jest jednemu z laureatów, który byłby swoistym "przewodnikiem" po dziedzinie nauki, w której jest on niekwestionowanym autorytetem. Dokument "Nowa postać świata" jest filmowym portretem prof. Lecha Leciejewicza historyka i archeologa, badającego przez ponad pół wieku okres wczesnego średniowiecza w Polsce i w Europie. Jego największe odkrycia miały miejsce podczas badań historii Kołobrzegu i Wenecji. Nowe pokolenia polskich archeologów mówią o Lechu Leciejewiczu jako o punkcie odniesienia w swoich pracach, a jego najnowszą książkę pt.: "Nowa postać świata. Narodziny średniowiecznej cywilizacji europejskiej" traktują jako nieformalny podręcznik na uczelniach historii i archeologii. Specjalnie na potrzeby filmu zostały zrealizowane sceny fabularne przedstawiające wczesnośredniowieczne życie w Polsce.
Czas trwania: 22min. / 2007 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Film "Medyk" opowiada o profesorze Andrzeju Szczekliku, wybitnym lekarzu i naukowcu. Do najważniejszych jego dokonań należą badania nad astmą aspirynową, za które otrzymał Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Jego badania pozwoliły chorym na tę odmianę astmy z góry określić, które leki przeciwzapalne wolno im brać, a których nie. Profesor Szczeklik w tej chwili jest kierownikiem II Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. W filmie wspomina swoje pierwsze kroki na tym stanowisku, dowcipnie opowiada o doświadczeniach przeprowadzanych na sobie oraz w przystępny sposób odsłania tajemnice swoich badań naukowych.
Czas trwania: 19min. / 2008 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Redakcja Publicystyki i Edukacji TVP 2 we współpracy z Ministerstwem Nauki i Informatyzacji realizuje cykl filmów dokumentalnych o laureatach nagród Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Każdy odcinek cyklu poświęcony jest jednemu z laureatów, który może być swoistym "przewodnikiem" po dziedzinie nauki, w której jest niekwestionowanym autorytetem. Profesor Leon Lech Gradoń (rocznik 1947) studia z zakresu inżynierii chemicznej ukończył na Politechnice Warszawskiej w 1969 roku, zaś studia matematyczne na Uniwersytecie Warszawskim w 1975 roku. Rok później doktoryzował się na PW, w latach 1978 - 79 odbył staż podoktorski w University of Houston, a następnie, w roku 1981, uzyskał habilitację. Tytuł profesora zwyczajnego otrzymał w 1996 roku. Specjalizuje się w inżynierii chemicznej. Pracuje na Wydziale Inżynierii Chemicznej i Procesowej PW, w latach 1999 - 2005 był jego dziekanem. Był również stypendystą Fulbrighta na Uniwersytecie w Cincinnati (1993 - 94), wielokrotnie przebywał jako visiting professor na uczelniach w USA, Austrii, Japonii. Jest autorem i współautorem 15 monografii i rozdziałów w monografiach o zasięgu międzynarodowym, autorem i współautorem siedmiu podręczników akademickich, autorem i współautorem 150 artykułów o zasięgu międzynarodowym oraz 180 doniesień w materiałach konferencyjnych międzynarodowych i krajowych, a także autorem i współautorem 60 patentów. Oparte na jego badaniach rozwiązania techniczne były lub są praktycznie stosowane w wielu firmach i przedsiębiorstwach polskich oraz zagranicznych. Badania prof. Gradonia dotyczą mechaniki aerozoli i wykorzystania podstawowych mechanizmów procesów transportu pędu, masy i energii do wyjaśnienia zjawisk zachodzących w układach wielofazowych. Jego oryginalne hipotezy, będące rezultatem badań o charakterze podstawowym, doprowadziły do powstania innowacyjnych technologii wdrożonych do produkcji.
Czas trwania: 20min. / 2008 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Cykl filmów o laureatach nagród fundacji na rzecz nauki polskiej.
Czas trwania: 19min. / Polska / 2008 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Redakcja Publicystyki i Edukacji TVP2 we współpracy z Ministerstwem Nauki i Informatyzacji realizuje cykl filmów dokumentalnych o laureatach nagród Fundacji na Rzecz nauki Polskiej.
Czas trwania: 20min. / Polska / 2007 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Film jest portretem wybitnej uczonej, prof. Zofii Kielan - Jaworowskiej. Przybliża jej osiągnięcia, ogromny dorobek naukowy. Pokazuje jej pracę i wielką pasję życiową.
Czas trwania: 19min. / Polska / 2007 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Dokument "Nowa Postać Świata" jest filmowym portretem prof. Lecha Leciejewicza, historyka i archeologa, badającego przez ponad pół wieku okres wczesnego średniowiecza w Polsce i w Europie.
Czas trwania: 22min. / Polska / 2007 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Filmowy portret Krzysztofa Matyjaszewskiego, wybitnego naukowca, Laureata Nagrody Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej w dziedzinie nauk technicznych w 2004 roku. Wykładowcy, filozofa, mędrca... Polaka za oceanem.
Czas trwania: 18min. / Polska / 2007 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Film w reżyserii Grzegorza Siedleckiego o prof. Edmundzie Wnuku - Lipińskim, wybitnym polskim socjologu.
Czas trwania: 19min. / Polska / 2007 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Cykl filmów dokumentalnych o laureatach nagród Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Bohaterem odcinka jest prof. dr hab. Wiesław Wiktor Jędrzejczak.
Czas trwania: 19min. / Polska / 2007 / cykl dokumentalnyMłodzi twórcy mistrzom można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP Dokument, TVP Nauka
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):