Emisja Magazyn Rolniczy będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 22 stycznia 2025 (Środa)Opis (streszczenie): Rzepak, nazywany przez rolników czarnym złotem, to najważniejsza roślina oleista uprawiana w Polsce. Jego zasiewy wynoszą ponad milion hektarów. A zbiory w dobrych latach przekraczają 3,5 miliona ton, co daje nam trzecie miejsce w Unii Europejskiej. Z jego nasion uzyskuje się olej rzepakowy, z którego wytwarza się m.in. margarynę i inne tłuszcze. Stanowi on także podstawę produkcji biopaliw. Ponad 90% produkcji olejów wytwarzana jest w dużych, przemysłowych zakładach, ale na rynku jest także miejsce dla małych, rodzinnych olejarni. Pochodzące z nich oleje są naturalne i wysokiej jakości. Coraz więcej konsumentów sięga po takie rzemieślnicze oleje.
Czas trwania: 12min. / 2024Opis (streszczenie): Program informacyjno - edukacyjny skierowany jest do rolników, producentów i przetwórców żywności oraz konsumentów. Cykl propaguje zasady rolnictwa ekologicznego, edukuje w kwestii certyfikatów, prezentuje historie gospodarstw, które zdecydowały się na produkcję z logo "zielonego listka". W programie prezentowane są również aktualne, unijne programy, z których mogą skorzystać gospodarstwa w czasie konwergencji i już po uzyskaniu certyfikatu ekologicznego, podawane są terminy, stawki dopłat i wymogi, jakie trzeba spełniać. Magazyn promuje wśród konsumentów ekologiczną żywność od lokalnych wytwórców. Uświadamia o jej walorach zdrowotnych i smakowych. Cykl jest realizowany w terenie, zawiera rozmowy z rolnikami, ekspertami, przetwórcami oraz przedstawicielami Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Opis (streszczenie): Program informacyjno - edukacyjny skierowany jest do rolników, producentów i przetwórców żywności oraz konsumentów. Cykl jest realizowany w terenie, zawiera rozmowy z rolnikami, ekspertami, przetwórcami oraz przedstawicielami Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Opis (streszczenie): Seria programów skierowanych do rolników i przetwórców z branży rolno-spożywczej, którzy są zainteresowani bieżącymi wydarzeniami w rolnictwie. W programie przekazujemy wiele różnych, istotnych informacji, dotyczących na przykład nowych rozwiązań prawnych ułatwiających produkcję. Ponadto dotacje przewidywane na rozwój tego sektora.
Opis (streszczenie): Ostatni kryzys na rynku wieprzowiny i trudna sytuacja ze zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń spowodowały, że wiele naszych gospodarstw zrezygnowało z produkcji i hodowli trzody chlewnej. Pogłowie spadło poniżej 9,5 miliona sztuk. Aby odbudować hodowlę, resort rolnictwa wprowadził program naprawczy, który obejmował między innymi dopłaty do prosiąt i do dobrostanu zwierząt. Wzrosła także opłacalność produkcji, co spowodowało, że rolnicy zaczęli inwestować w rozwój hodowli i szukanie nowych rynków zbytu. Wieprzowina to mięso najchętniej spożywane przez naszych konsumentów. Rocznie zjadamy go około 42 kg, to znacznie mniej niż mieszkańcy Niemiec, Francji czy Wielkiej Brytanii. A jest to bardzo wartościowe mięso, bogate w składniki pokarmowe, aminokwasy i witaminy. Jednak kupując je, trzeba zwracać uwagę na jakość, a ta znacznie się poprawiła. W Polsce mamy dużo małych, lokalnych zakładów mięsnych, gdzie produkuje się tradycyjne i regionalne wędliny. Po takie wyroby sięgamy coraz chętniej, bo wiemy, że zawierają więcej mięsa i mniej konserwantów czy wypełniaczy. Można powiedzieć, że jest to nasze kulinarne bogactwo, które wyróżnia nas spośród krajów Unii Europejskiej.
Opis (streszczenie): Na świecie przybywa ludności co sprawia, że zapotrzebowanie na żywność jest coraz większe, stanowi to ogromne wyzwanie dla rolnictwa, które musi być bardziej efektywne i korzystać z nowoczesnych technologii. Jedną z nich są techniki jądrowe i napromieniowywanie żywności. Zapobiega to rozwojowi chorób, ogranicza straty, a nawet przyspiesza rozwój roślin i zwierząt. Dzięki wykorzystaniu izotopów promieniotwórczych możemy badać też szybkość wchłaniania składników pokarmowych przez rośliny, tworzyć nowe, wydajne odmiany odporne na suszę czy precyzyjnie wykorzystywać nawozy. Odpowiednie stosowanie technik jądrowych przynosi wiele korzyści i jest bezpieczne dla ludzi. Polska jest jednym z europejskich liderów w wykorzystaniu technik jądrowych w rolnictwie, przetwórstwie rolno - spożywczym i przechowalnictwie.
Opis (streszczenie): Program informacyjno-edukacyjny skierowany jest do rolników, producentów i przetwórców żywności oraz konsumentów. Cykl jest realizowany w terenie, zawiera rozmowy z rolnikami, ekspertami, przetwórcami oraz przedstawicielami Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Emisja Magazyn Rolniczy miała miejsce:
Opis (streszczenie): Na świecie przybywa ludności, co sprawia, że zapotrzebowanie na żywność jest coraz większe, stanowi to ogromne wyzwanie dla rolnictwa, które musi być bardziej efektywne i korzystać z nowoczesnych technologii. Jedną z nich są techniki jądrowe i napromieniowywanie żywności. Zapobiega to rozwojowi chorób, ogranicza straty, a nawet przyspiesza rozwój roślin i zwierząt. Dzięki wykorzystaniu izotopów promieniotwórczych możemy też badać szybkość wchłaniania składników pokarmowych przez rośliny, tworzyć nowe, wydajne odmiany, odporne na suszę, czy precyzyjnie wykorzystywać nawozy. Odpowiednie stosowanie technik jądrowych przynosi wiele korzyści i jest bezpieczne dla ludzi. Polska jest jednym z europejskich liderów w wykorzystaniu technik jądrowych w rolnictwie, przetwórstwie rolno-spożywczym i przechowalnictwie.
Opis (streszczenie): Cykl skierowany do rolników i przetwórców z branży rolno - spożywczych, którzy są zainteresowani bieżącymi wydarzeniami w rolnictwie. W programie poruszamy wiele różnych istotnych informacji, dotyczących na przykład nowych rozwiązań prawnych ułatwiających produkcję, a także dotacje przewidywane na rozwój tego sektora.
Opis (streszczenie): "Magazyn Rolniczy" to seria programów skierowanych do rolników i przetwórców z branży rolno - spożywczych, którzy są zainteresowani bieżącymi wydarzeniami w rolnictwie. W programie przekazujemy wiele różnych, istotnych informacji, dotyczących na przykład nowych rozwiązań prawnych ułatwiających produkcję. Ponadto dotacje przewidywane na rozwój tego sektora.
Opis (streszczenie): "Magazyn Rolniczy" to seria programów skierowanych do rolników i przetwórców z branży rolno - spożywczych, którzy są zainteresowani bieżącymi wydarzeniami w rolnictwie. W programie poruszamy wiele różnych istotnych informacji, dotyczących na przykład nowych rozwiązań prawnych ułatwiających produkcję, a także dotacje przewidywane na rozwój tego sektora.
Magazyn Rolniczy można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP1 HD