W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Mazurki nad Wisłą
Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.
Emisja Mazurki nad Wisłą miała miejsce:
Opis (streszczenie): "Mazurki nad Wisłą" to cykl reportaży poświęconych ludziom związanym z szeroko pojętym regionem Mazowsza, jego tradycjami muzycznymi, artystycznymi i rzemieślniczymi. Są to zarówno wiejscy mistrzowie wyrastający ze swoich społeczności jak i ludzie miasta, którzy świadomie wybralitradycyjną sztukę jako przestrzeń osobistego spełnienia i rozwoju. Ich ścieżki krzyżują się nad Wisłą, na festiwalu Wszystkie Mazurki Świata, tworzącym przestrzeń inspiracji, kontynuacji i twórczości zakorzenionej głęboko w języku muzyki i sztuki tradycyjnej. W kolejnych odcinkach poznamy osoby z różnych stron mazowieckiej równiny, które z pasją przekazują dalej to, czego nauczyły się od swoich mistrzyń i mistrzów.
Czas trwania: 25min. / 2022 / cykl reportażyOpis (streszczenie): "Mazurki nad Wisłą" to cykl reportaży poświęconych ludziom związanym z szeroko pojętym regionem Mazowsza, jego tradycjami muzycznymi, artystycznymi i rzemieślniczymi. Są to zarówno wiejscy mistrzowie wyrastający ze swoich społeczności jak i ludzie miasta, którzy świadomie wybrali tradycyjne sztuki jako przestrzeń osobistego spełnienia i rozwoju. Bohater tego odcinka to Witek Kuczyński z Czarni na Kurpiach. Z rodziny śpiewaków z Długiego (sąsiednia wieś), instruktor zespołu Czarniacy, animator miejscowego środowiska, muzyk orkiestry dętej z Czarni (suzafon, wcześniej grał na trąbce i tenorze), emerytowany nauczyciel śpiewu, WF i przedmiotów artystycznych oraz dyrektor szkoły podstawowej w Czarni. Starosta Bartny (przewodniczący stowarzyszenia kurpiowskich twórców ludowych). Reżyser spektakli teatru obrzędowego, tworzonego przez zespół Czarniacy (zrekonstruowali ponad 20 obrzędów), dokumentalista i autor publikacji o kulturze Kurpiów.
Czas trwania: 26min. / 2022 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Bohaterką odcinka jest Maria Bienias z Woli Koryckiej, ur. 1943 r (powiat garwoliński). Znakomita śpiewaczka i znawczyni lokalnej tradycji, którą zna z opowieści swojej mamy i babci. Jej repertuar składa się z ponad 500 pieśni dorocznych, rodzinnych oraz pieśni lirycznych i religijnych. Przez wiele lat (od 14 roku życia) prowadziła wesela jako starsza druhna i starościna. Pani Maria zna także repertuar dawniej śpiewany tylko przez mężczyzn np. wielkanocne kolędy życzące. Jest też jedną z ostatnich w okolicy osób, które prowadzą czuwanie przy zmarłym i wygłaszają mowy pogrzebowe. Maria Bienias zna tradycyjne rzemiosła: potrafi tkać na krosnach, wycinać wycinanki nożycami do strzyżenia owiec, robić pająki ze słomy, zna się też na ziołach. Przez lata prowadziła sąsiedzki teatr obrzędowy (napisała scenariusze i zrealizowała 9 przedstawień obrzędowych), nadal spotyka się sąsiadkami i sąsiadami na wspólnym śpiewaniu.
Czas trwania: 26min. / 2022 / cykl reportażyOpis (streszczenie): W tym odcinku bohaterem jest Bartosz Izbicki, organista w Brochowie (od 20 lat), muzykolog, śpiewak. Przywraca słuchaczom dawny polski repertuar religijny z XVII, XVIII i XIX wieku, miłośnik tradycyjnego śpiewu i otwartego głosu. Prowadzi zespół Jerycho i Bractwo Śpiewacze z Brochowa. Gra na wielu instrumentach historycznych (w domu ma ich ponad 50).
Czas trwania: 27min. / 2022 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Mariza Nawrocka jest konserwatorką dzieł sztuki oraz pasjonatką śpiewu tradycyjnego. Jest uczennicą Marii Siwiec, z którą prowadziła cykl warsztatów pieśni ludowych. Wielokrotnie występowała na festiwalach, wiejskich i miejskich potańcówkach, weselach, a także współorganizowała warsztaty i muzyczne zabawy z dziećmi. Badaczka muzycznych tradycji Polski.
Czas trwania: 27min. / 2022 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Bohaterem tego odcinka jest Jan Wochniak z Kłudna bębnista, barabanista, tancerz, budowniczy barabanów i bębenków obręczowych, muzyk wielu kapel, w tym legendarnej kapeli Stanisława Stępniaka (Stasia niewidomego), aktualnie grający ze Stanisławem Wlazło i Michałem Kapturskim.
Czas trwania: 26min. / 2022 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Bohaterką tego odcinka jest Olga Stopińska śpiewaczka, uczennica Bronisławy Świder z Bandyś, meloterapeutka, liderka Kurpiowskiej Wspólnoty Pieśni, wokalistka grupy Bórońka.
Czas trwania: 26min. / 2022 / cykl reportażyOpis (streszczenie): "Mazurki nad Wisłą" to cykl reportaży poświęconych ludziom związanym z szeroko pojętym regionem Mazowsza, jego tradycjami muzycznymi, artystycznymi i rzemieślniczymi...
Opis (streszczenie): "Mazurki nad Wisłą" to cykl reportaży o ludziach związanych z szeroko pojętym regionem Mazowsza, jego tradycjami muzycznymi, artystycznymi i rzemieślniczymi. Są to wiejscy mistrzowie wyrastający ze swoich społeczności oraz ludzie miasta.
Czas trwania: 23min. / Polska / 2022 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Cykl reportaży poświęconych ludziom związanym z szeroko pojętym regionem Mazowsza, jego tradycjami muzycznymi, artystycznymi i rzemieślniczymi. Są wiejscy mistrzowie wyrastający ze swoich społeczności i ludzie miasta.
Czas trwania: 24min. / Polska / 2022 / cykl reportażyMazurki nad Wisłą można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP Kultura
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):