Emisja Mała Urania będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 8 marca 2025 (Sobota)Emisja Mała Urania miała miejsce:
Opis (streszczenie): Rakieta krąży gdzieś w przestrzeni międzygwiezdnej i załoga zasypia. Robi wyłącza większość zespołów pokładowych. Urania spotyka w kosmosie słynną Złotą Planetę, której od lat poszukują wszyscy galaktyczni żeglarze. Złota Planeta kusi Uranię i prowadzi ją przez szereg niebezpieczeństw, od mgławicy planetarnej, poprzez otoczkę supernowej, pole fal grawitacyjnych i wreszcie w pobliże czarnej dziury. Przy okazji Urania dowiaduje się, jak powstały wszystkie pierwiastki we Wszechświecie. Po przebudzeniu okazuje się, że Złota Planeta to całkiem znajomy obiekt, na którym te pierwiastki pełnią bardzo ciekawe role.
Czas trwania: 13min. / 2022Opis (streszczenie): Mała Urania brawurowo zwiększa prędkość rakiety, doprowadzając do poważnego uszkodzenia silników. Kosmiczna załoga jest zmuszona lądować awaryjnie na najbliższym ciele niebieskim. Podczas naprawy rakiety odbierają dziwne kosmiczne sygnały. Załoga próbuje ustalić, skąd one mogą pochodzić. Może uda się nawiązać kontakt z tym, kto wysyła sygnały?
Czas trwania: 13min. / 2022Opis (streszczenie): Załoga Rakiety trafia w pobliże Urana, siódmej planety Układu Słonecznego. Urania, poprzez podobieństwo swojego imienia i nazwy planety, odkrywa w nim swojego planetarnego bliźniaka i dowiaduje się, że jest muzą astronomii. Okazuje się, że odkrywcą Urana był muzyk, William Herschel, a większość jego księżyców nosi imiona bohaterów sztuk poety, Williama Szekspira. Urania nie może się oprzeć chęci swobodnego lotu w atmosferze Urana. Tam odkrywa, że Uran posiada swoje pierścienie, jednak dużo ciemniejsze niż pierścienie Saturna.
Czas trwania: 14min. / 2021Opis (streszczenie): Rakieta Uranii błąka się wzdłuż ramion spiralnych naszej Galaktyki, co rusz wpadając w ciemne obłoki pyłu międzygwiazdowego, w których rodzą się nowe gwiazdy. Załoga poznaje swój uniwersalny, pocztowy adres we Wszechświecie oraz dostrzega bliźniaczą galaktykę M31 w gwiazdozbiorze Andromedy. Galaktyki zbliżają się do siebie i za kilka miliardów lat nieuchronne jest zderzenie między nimi. Co się wówczas wydarzy?
Czas trwania: 13min. / 2022Opis (streszczenie): Załoga Rakiety zauważa niezidentyfikowany obiekt zmierzający w kierunku Ziemi. Pierwsze obserwacje wskazują, że to planetoida lub jądro komety o średnicy około jednego kilometra. Wreszcie Urania spostrzega unoszące się nad powierzchnią dymy i opary, co wskazuje, że mamy do czynienia z kometą. Załoga postanawia uratować Ziemię przed zderzeniem z jądrem komety i wywołaną tym upadkiem katastrofą. W tym celu muszą zmienić orbitę obiektu. Czy im się to uda?
Czas trwania: 13min. / 2021Opis (streszczenie): Urania wraz z załogą kierują Rakietę tam, gdzie jeszcze nie tylko ich, ale nikogo nie było, w pobliże czarnej dziury. Dowiadują się, że czarnych dziur nie można zobaczyć, ale można wyczuć zmiany w przestrzeni, kiedy dwie czarne dziury łączą się ze sobą. Te drgania całej przestrzeni nazywają się falami grawitacyjnymi. Urania nie daje za wygraną i chce koniecznie dowiedzieć się, co jest w środku napotkanej czarnej dziury, pod tak zwanym horyzontem, gdzie wszystko, nawet światło, bezpowrotnie znika. Na szczęście Drona posiada specjalne ekrany antygrawitacyjne i leci na zwiad pod horyzont czarnej dziury. Ciekawe, co ją tam spotka.
Czas trwania: 13min. / 2022Opis (streszczenie): Rakieta Uranii trafia w pobliże Jowisza. Załoga podziwia system Księżyców Galileuszowych tworzących cztery zupełnie różne światy, czynne wulkany i pokryty wielkimi krami ocean na Europie. Księżyce tworzą coś w rodzaju układu planetarnego w miniaturze, co skłoniło Galileusza do uznania teorii Kopernika.
Czas trwania: 14min. / 2021Opis (streszczenie): Urania i jej towarzysze, Łajzik, Drona i Robi "zawisają" razem z rakietą w bardzo dziwnym punkcie między Ziemią i Księżycem. Mogą stąd obserwować zmiany faz Księżyca i Ziemi wynikające z ich położenia względem Słońca. Załoga na podstawie obserwacji przypływów oceanicznych dowiaduje się jak wielki wpływ ma na Ziemię Księżyc, bez którego być może nie byłoby na niej życia.
Czas trwania: 14min. / 2021Opis (streszczenie): PLANETOIDYZałoga Rakiety pod dowództwem Uranii dociera do Głównego Pasa Planetoid. Podczas niebezpiecznego slalomu między tymi ciałami niebieskimi okazuje się, że wiele z nich ma swojsko brzmiące, polskie nazwy: Toruń, Chopin, Copernicus, a nawet Urania. Okazuje się, że największa z planetoid, Ceres, "awansowała" niedawno do miana planety karłowatej. W związku z czym druga z kolei, Vesta, płacze i użala się Uranii na tę - jej zdaniem - wielką niesprawiedliwość.
Czas trwania: 14min. / 2021Opis (streszczenie): Załoga Rakiety niebezpiecznie zbliża się do Słońca w celu obliczenia stopnia jego aktywności. Urania i Drona wykorzystują to, by się trochę opalić. Załoga podziwia granule wypływające na powierzchnię Słońca, liczy plamy słoneczne i podziwia słoneczną koronę. Nagły rozbłysk na powierzchni Słońca daje sygnał do ucieczki.
Czas trwania: 13min. / 2021Opis (streszczenie): Cykl edukacyjny dla dzieci. Kolejne odcinki przybliżają najróżniejsze zagadnienia współczesnej astronomii, astrofizyki i kosmologii, od Ziemi i planet Układu Słonecznego, po pojęcia tak abstrakcyjne, jak czarne dziury albo ciemna materia.
Czas trwania: 12min. / 2021Opis (streszczenie): Cykl edukacyjny dla dzieci
Czas trwania: 13min. / 2022Opis (streszczenie): cykl edukacyjny dla dzieci
Czas trwania: 12min. / 2022Opis (streszczenie): felieton pod red. Karoliny Ratajczak
Czas trwania: 13min. / Polska / 2021Mała Urania można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Bydgoszcz, TVP Nauka
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: