Emisja Megatransporty będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 21 listopada 2024 (Czwartek)Opis (streszczenie): Największe, najcięższe, najbardziej skomplikowane i najdroższe na świecie transporty wymagają precyzyjnego, wielomiesięcznego planowania oraz zachowania szczególnych środków ostrożności. Autorzy serii pokazują kolejne etapy przygotowywania, zabezpieczania, przewożenia i rozładowywania różnych wyjątkowych ładunków. Jak ludziom odpowiedzialnym za te transporty udaje się pokonać niespodziewane przeszkody? Ten odcinek pokazuje, jak można było przenieść całą wioskę na północy Szwecji - ze względu na prace miejscowej, ogromnej kopalni. Ponieważ wiele domów ma tam wysoką wartość kulturową, rządowa firma wydobywcza chciała przenieść je bez rozbiórki. Przygotowania do "manewru przeprowadzki " trwały kilka miesięcy i wymagały ogromnego zaangażowania ludzi i wytrzymałości maszyn...
/ Niemcy / 2017 / serial popularnonaukowyOpis (streszczenie): Program prezentujący kulisy pracy polskich kierowców, którzy na co dzień zasiadają za kółkiem kilkutonowych ciężarówek i przewożą ponadgabarytowe ładunki. [AL-T]
Opis (streszczenie): Wymiary przekraczające normę, skomplikowane procesy logistyczne podczas planowania tras, przeszkody mnożące się w szalonym tempie. Witamy w świecie megatransporterów. Dziś transport lądowy jest w stanie dostarczyć niemal każdy ładunek. Na drogach możemy spotkać ciężarówki przewożące praktycznie wszystko, od niebezpiecznych substancji, przez wielotonowe, niewymiarowe konstrukcje, aż po całe domy. Ta ciężka praca wiąże się z wielodniowymi rozłąkami z rodziną, długimi trasami, presją czasu, a przede wszystkim z ogromną odpowiedzialnością za towar. W programie pokażemy od kulis polskich kierowców, którzy na co dzień pracują za kółkiem kilkutonowych ciężarówek i przewożą ponadgabarytowe ładunki. Zobaczymy, jak nasi bohaterowie zmagają się z nietypowym ekwipunkiem, niebezpiecznymi trasami i wymagającymi klientami. Kierowca Paweł, pilot Marek i reszta drugiego konwoju z wiatrakami wyruszą gonić pierwsze 9 zestawów, które zdążyły wyjechać w trasę 48 godzin wcześniej - po złączeniu się obu kolumn w 17-zestawowy zespół ekipa z Zamościa skieruje się na Jabłonowo Pomorskie. Transport stutonowej prasy do Widzina wykonywany przez firmę z Opola okaże się najtrudniejszy pod sam koniec trasy. Ekipa z Zabrza przewożąca wielki wózek widłowy będzie mieć kłopoty z trzymaniem się planu - wyciek oleju i zwężenie drogi z pachołkami opóźnią dotarcie do przejścia granicznego Kudowa Słone.
/ Polska / program rozrywkowyOpis (streszczenie): Tramwaj, domki letniskowe, pływający dom, elementy mostów, kotły przemysłowe czy nawet czterdziestoletnia sosna - aby spełniać swoją rolę najpierw muszą zostać bezpiecznie przetransportowane do miejsca docelowego. Nie będzie to łatwe - na drodze staną znaki, ronda, roboty drogowe, inni użytkownicy ruchu, linie wysokiego napięcia, wiadukty, a nawet pogoda. Po raz siódmy będziemy podróżować z transportami wielkogabarytowymi po lokalnych dróżkach, drogach krajowych i autostradach w Polsce i za granicą, przyglądając się kierowcom i pilotom w ich stresującej, wymagającej ogromnego skupienia pracy. Ekipa z Radlina jadąca z kotłami przemysłowymi skieruje się do Zgorzelca - czeka ją jeszcze 440 kilometrów jazdy z przeszkodami: do standardowych zmagań z infrastrukturą nieprzyjazną transportowi ponadgabarytowemu dojdzie niespodziewana awaria. W Białymstoku do startu przygotuje się konwój z domkami letniskowymi - załadunek towaru jadącego na Węgry okaże się mocno skomplikowany. Załoga z Olecka będzie kontynuować próby bezkolizyjnego opuszczenia miejsca załadunku w Ustce z łodzią mieszkalną na naczepie.
/ Polska / program rozrywkowyOpis (streszczenie): Górnicza winda naprawcza, zabytkowy wagon kolejowy, elementy suszarni bębnowej czy gigantyczna tarcza wiertnicza drążąca tunele warszawskiego metra - właśnie takie wyzwania czekają bohaterów trzeciej serii "Megatransportów". To program o zwykłych ludziach, którzy w swojej codziennej pracy dokonują rzeczy niezwykłych - przewożą kilkudziesięciotonowe ładunki ponadgabarytowe drogą lądową. Często są to kosztujące fortunę urządzenia, dzięki którym wiele firm, zakładów i instytucji może działać szybciej, sprawniej i bezpieczniej - aby jednak te niesamowite maszyny trafiły do miejsc przeznaczenia w nienaruszonym stanie, potrzeba precyzyjnego planowania i skoordynowanego współdziałania zespołów wyspecjalizowanych firm transportowych. Ekipa z Poznania przewozi szerokie na 6,5 oraz 7 metrów elementy suszarni bębnowej z Rumunii do Bułgarii - przewóz tak szerokich ładunków będzie dla zespołu prawdziwym sprawdzianem umiejętności. Tymczasem na Śląsku pod okiem Asi będzie przewożona górnicza winda naprawcza - to wyjątkowy transport, ponieważ winda nie będzie przewożona na naczepie, tylko holowana przez dwa ciągniki. W zakładzie kolejowym w Nowym Sączu rozpoczyna się załadunek niemal 40-tonowego wagonu z przełomu lat 50. i 60. - docelowo zabytek trafi do tworzonego właśnie muzeum kolejnictwa. Wagon ma zostać przewieziony na Śląsk – do Kuźni Raciborskiej, gdzie będzie remontowany. Trasa przejazdu długiego na 33 metry zestawu liczy ok. 250 km i ma zostać pokonana w jedną noc.
/ Polska / program rozrywkowyOpis (streszczenie): Kilkudziesięciotonowe ładunki przewożone drogą lądową to nierzadko kosztujące ogromne pieniądze konstrukcje czy sprzęty, dzięki którym możliwa jest dużo sprawniejsza praca wielu dużych zakładów i ważnych instytucji. W programie towarzyszymy z kamerą pracownikom wyspecjalizowanych polskich firm transportowych, na których barkach spoczywa odpowiedzialność za bezpieczne i terminowe dostarczenie ponadgabarytowych ładunków do miejsca przeznaczenia. Mierzą się oni z wieloma wyzwaniami - już podczas załadunku czy nawet wyjazdu z bramy zarówno kierowcy, jak i piloci muszą wykazać się czujnością i umiejętnością współpracy, a to zazwyczaj dopiero początek drogi. Większość pracy wykonywana jest w nocy, co potęguje zmęczenie i zwiększa napięcie. W czwartej serii pokażemy między innymi wymagający wielkiego kunsztu przewóz 40-metrowego elementu rafinerii, wyruszymy w blisko 700-kilometrową trasę z kopalnianymi wozidłami do transportu kruszywa i przekonamy się, jak skomplikowanym zadaniem jest ładunek o dużej wadze i bardzo nieregularnym kształcie: dysza do pogłębiarki. W Puławach rozpocznie się skomplikowany załadunek - długi na niemal 40 metrów element rafinerii wraz z drugim, nieco krótszym, jest wart 3 miliony złotych, dlatego ekipa z Szydłowca musi być bardzo ostrożna. Do Świnoujścia trafią wozidła służące do przewozu kruszywa używane w kopaniach i kamieniołomach - na ładunek czekają dwa zestawy z Zabrza, mające wykonać transport na trasie liczącej blisko 700 kilometrów. Z gdańskiej fabryki nie bez kłopotów wyruszy konwój wiozący dwie dysze do statku-pogłębiarki - ładunek o nieregularnym kształcie jest szeroki na niemal 6,5 metra i waży 39 ton.
/ Polska / program rozrywkowyOpis (streszczenie): Po raz szósty dołączamy do wyspecjalizowanych konwojów przemierzających wielokilometrowe trasy z niestandardowymi ładunkami wielkogabarytowymi - aby przewieźć sprzęty czy pojazdy niemieszczące się na standardowych naczepach z powodu swojej długości, szerokości czy masy potrzeba doskonałej współpracy doświadczonych kierowców, pilotów, logistyków i koordynatorów transportu. Pokażemy z naprawdę bliska, z jakimi wyzwaniami mierzą się oni podczas wykonywania zleceń. Na Węgrzech zespół z Zielonej Góry przystąpi do załadunku elementów dźwigu, które na trzech zestawach mają pojechać do Niemiec - zadanie mocno utrudnią problemy techniczne z pierwszą naczepą. Ekipa z Białegostoku spróbuje wyjechać z hangaru z załadowanym zbiornikiem na mleko o pojemności 300 tysięcy litrów - nocne manewry na ciasnym terenie firmy będą wymagać dobrej współpracy kierowcy i pilotów. W Kluczborku rozpocznie się przygotowanie do transportu dwóch długich elementów suwnicy kontenerowej - 33-metrowy i 27-metrowy ładunek ma w komplecie trafić do portu w Lyonie.
/ Polska / program rozrywkowyOpis (streszczenie): Podejrzymy z bliska ciężką i odpowiedzialną pracę kierowców, pilotów i logistyków zajmujących się drogowym transportem wielkogabarytowym - ponadnormatywne ładunki wymagają precyzyjnego zaplanowania kilkusetkilometrowej trasy, fachowego zabezpieczenia i współpracy całego zespołu podczas realizacji zadania. Ekipy będą musiały mierzyć się też z wyśrubowanymi terminami oraz nieplanowanymi zdarzeniami losowymi, które nierzadko podniosą wszystkim ciśnienie. We Wrocławiu rozpocznie się skomplikowany załadunek lokomotywy z czasów II Wojny Światowej - parowóz podpięty do tendra (małego wagonu na węgiel) stoi na nieużywanym torowisku, dlatego nie obejdzie się bez synchronicznej pracy dźwigów. W Koninie na transport czekają dwa stalowe elementy dźwigu, przy których nawet ciężarówki wyglądają jak resoraki - każdy z nich ma około 50 metrów długości, a dodatkowym utrudnieniem będzie odpowiednie wyważenie naczepy Grzymka ze względu na przesunięty środek ciężkości. W Świdnicy na naczepę trafi prostokątna 30-tonowa rama do generatora - z uwagi na nietypowe rozmiary ładunku zestaw ekipy z Legnicy będzie zajmował niemal całą szerokość drogi.
/ Polska / program rozrywkowyEmisja Megatransporty miała miejsce:
Megatransporty można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: DTX, Polsat Doku, Polsat Rodzina, TVN Turbo
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją: