Emisja Megatransporty będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 22 grudnia 2024 (Niedziela)Opis (streszczenie): Kilkudziesięciotonowe ładunki przewożone drogą lądową to nierzadko kosztujące ogromne pieniądze konstrukcje czy sprzęty, dzięki którym możliwa jest dużo sprawniejsza praca wielu dużych zakładów i ważnych instytucji. W programie towarzyszymy z kamerą pracownikom wyspecjalizowanych polskich firm transportowych, na których barkach spoczywa odpowiedzialność za bezpieczne i terminowe dostarczenie ponadgabarytowych ładunków do miejsca przeznaczenia. Mierzą się oni z wieloma wyzwaniami - już podczas załadunku czy nawet wyjazdu z bramy zarówno kierowcy, jak i piloci muszą wykazać się czujnością i umiejętnością współpracy, a to zazwyczaj dopiero początek drogi. Większość pracy wykonywana jest w nocy, co potęguje zmęczenie i zwiększa napięcie. W czwartej serii pokażemy między innymi wymagający wielkiego kunsztu przewóz 40-metrowego elementu rafinerii, wyruszymy w blisko 700-kilometrową trasę z kopalnianymi wozidłami do transportu kruszywa i przekonamy się, jak skomplikowanym zadaniem jest ładunek o dużej wadze i bardzo nieregularnym kształcie: dysza do pogłębiarki. Przyjrzymy się, jak ekipa z Szydłowca poradzi sobie z wysepką na rondzie, która sprawi, że naczepa z długim na blisko 40 metrów elementem rafinerii niebezpiecznie się przechyli, a koła zawisną w powietrzu. Kłopotliwy okaże się też wracający z zakrapianej imprezy przechodzień. Konwój z Lublina wiozący modułowy tramwaj utknie przed zamkniętym tunelem. Poznamy też ekipę z Beskidów, która zajmuje się zwózką drewna - 40-tonowy zestaw znajdzie się w rowie.
/ Polska / program rozrywkowyOpis (streszczenie): Podejrzymy z bliska ciężką i odpowiedzialną pracę kierowców, pilotów i logistyków zajmujących się drogowym transportem wielkogabarytowym - ponadnormatywne ładunki wymagają precyzyjnego zaplanowania kilkusetkilometrowej trasy, fachowego zabezpieczenia i współpracy całego zespołu podczas realizacji zadania. Ekipy będą musiały mierzyć się też z wyśrubowanymi terminami oraz nieplanowanymi zdarzeniami losowymi, które nierzadko podniosą wszystkim ciśnienie. We Wrocławiu rozpocznie się skomplikowany załadunek lokomotywy z czasów II Wojny Światowej - parowóz podpięty do tendra (małego wagonu na węgiel) stoi na nieużywanym torowisku, dlatego nie obejdzie się bez synchronicznej pracy dźwigów. W Koninie na transport czekają dwa stalowe elementy dźwigu, przy których nawet ciężarówki wyglądają jak resoraki - każdy z nich ma około 50 metrów długości, a dodatkowym utrudnieniem będzie odpowiednie wyważenie naczepy Grzymka ze względu na przesunięty środek ciężkości. W Świdnicy na naczepę trafi prostokątna 30-tonowa rama do generatora - z uwagi na nietypowe rozmiary ładunku zestaw ekipy z Legnicy będzie zajmował niemal całą szerokość drogi.
/ Polska / program rozrywkowyOpis (streszczenie): Po raz szósty dołączamy do wyspecjalizowanych konwojów przemierzających wielokilometrowe trasy z niestandardowymi ładunkami wielkogabarytowymi - aby przewieźć sprzęty czy pojazdy niemieszczące się na standardowych naczepach z powodu swojej długości, szerokości czy masy potrzeba doskonałej współpracy doświadczonych kierowców, pilotów, logistyków i koordynatorów transportu. Pokażemy z naprawdę bliska, z jakimi wyzwaniami mierzą się oni podczas wykonywania zleceń. Ekipa transportująca elementy dźwigu na trzech zestawach będzie kontynuować zmagania z ciasnym wyjazdem z terenu załadunku zlokalizowanego na Węgrzech. Zespół wiozący zbiornik na mleko o imponującej pojemności 300 tysięcy litrów przejedzie przez Białystok, mierząc się z wyzwaniami w postaci znaków i niskich punktów pomiarowych. Dwa zestawy przewożące elementy suwnicy kontenerowej napotkają na problemy na skrzyżowaniach - kierowcy i piloci będą musieli nadrobić opóźnienie.
/ Polska / program rozrywkowyOpis (streszczenie): Największe, najcięższe, najbardziej skomplikowane i najdroższe na świecie transporty wymagają precyzyjnego, wielomiesięcznego planowania oraz zachowania szczególnych środków ostrożności. Autorzy serii pokazują kolejne etapy przygotowywania, zabezpieczania, przewożenia i rozładowywania różnych wyjątkowych ładunków. Jak ludziom odpowiedzialnym za te transporty udaje się pokonać niespodziewane przeszkody? W tym odcinku kamery towarzyszą grupie cennych luksusowych jachtów w podróży przez Atlantyk na specjalnym lotniskowcu. "Yacht Express" to półzanurzalny statek transportowy, który może zalać swój pokład ładunkowy, by jachty mogły ostrożnie do niego wpłynąć. Następnie do akcji wkraczają specjalni nurkowie - ich zadaniem jest zabezpieczenie pod wodą ładunku wartego miliony dolarów, aby mógł bezpiecznie dotrzeć na Morze Śródziemne.
/ Niemcy / 2017 / serial popularnonaukowyOpis (streszczenie): Wymiary przekraczające normę, skomplikowane procesy logistyczne podczas planowania tras, przeszkody mnożące się w szalonym tempie. Witamy w świecie megatransporterów. Dziś transport lądowy jest w stanie dostarczyć niemal każdy ładunek. Na drogach możemy spotkać ciężarówki przewożące praktycznie wszystko, od niebezpiecznych substancji, przez wielotonowe, niewymiarowe konstrukcje, aż po całe domy. Ta ciężka praca wiąże się z wielodniowymi rozłąkami z rodziną, długimi trasami, presją czasu, a przede wszystkim z ogromną odpowiedzialnością za towar. W programie „Megatransporty” pokażemy od kulis polskich kierowców, którzy na co dzień pracują za kółkiem kilkutonowych ciężarówek i przewożą ponadgabarytowe ładunki. Zobaczymy, jak nasi bohaterowie zmagają się z nietypowym ekwipunkiem, niebezpiecznymi trasami i wymagającymi klientami. Będziemy śledzić losy trzech kierowców wyruszających spod Kielc do Beskidu Śląskiego po pilne zamówienie drewna - pogarszająca się pogoda mocno utrudni trasę, a do tego jedna z ciężarówek wpadnie do górskiego potoku... Poznamy też Anię - byłą fryzjerkę i świeżo upieczoną pilotkę, która wraz z doświadczonym kierowcą Tomkiem wyruszy w trasę do Hamburga z 40-tonową pompą do betonu - pierwsze poważne zadanie dziewczyny rozpocznie się od wycieku, który może skutkować wielotysięcznymi karami dla jej szefa. Odwiedzimy też rodzinną firmę spod Opola, w której trwają przygotowania do największego transportu w 35-letniej historii zakładu - na dwa dni przed wyjazdem po 200-tonowy reaktor główni kierowcy Mirek i Makuwa staną w obliczu wyzwania błyskawicznej naprawy awarii układu hydraulicznego.
/ Polska / program rozrywkowyOpis (streszczenie): Górnicza winda naprawcza, zabytkowy wagon kolejowy, elementy suszarni bębnowej czy gigantyczna tarcza wiertnicza drążąca tunele warszawskiego metra - właśnie takie wyzwania czekają bohaterów trzeciej serii "Megatransportów". To program o zwykłych ludziach, którzy w swojej codziennej pracy dokonują rzeczy niezwykłych - przewożą kilkudziesięciotonowe ładunki ponadgabarytowe drogą lądową. Często są to kosztujące fortunę urządzenia, dzięki którym wiele firm, zakładów i instytucji może działać szybciej, sprawniej i bezpieczniej - aby jednak te niesamowite maszyny trafiły do miejsc przeznaczenia w nienaruszonym stanie, potrzeba precyzyjnego planowania i skoordynowanego współdziałania zespołów wyspecjalizowanych firm transportowych. Ekipa z Poznania przewozi szerokie na 6,5 oraz 7 metrów elementy suszarni bębnowej z Rumunii do Bułgarii - przewóz tak szerokich ładunków będzie dla zespołu prawdziwym sprawdzianem umiejętności. Tymczasem na Śląsku pod okiem Asi będzie przewożona górnicza winda naprawcza - to wyjątkowy transport, ponieważ winda nie będzie przewożona na naczepie, tylko holowana przez dwa ciągniki. W zakładzie kolejowym w Nowym Sączu rozpoczyna się załadunek niemal 40-tonowego wagonu z przełomu lat 50. i 60. - docelowo zabytek trafi do tworzonego właśnie muzeum kolejnictwa. Wagon ma zostać przewieziony na Śląsk – do Kuźni Raciborskiej, gdzie będzie remontowany. Trasa przejazdu długiego na 33 metry zestawu liczy ok. 250 km i ma zostać pokonana w jedną noc.
/ Polska / program rozrywkowyEmisja Megatransporty miała miejsce:
Megatransporty można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: DTX, Polsat Rodzina, TVN Turbo
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją: