W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Miejsce z historią
Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.
Emisja Miejsce z historią miała miejsce:
Opis (streszczenie): Odcinek programu "Miejsce z historią", pt: Tuchola - historia dwóch mieczy opowiada o dziejach miasta, które od 13 wieku wchodziło w skład państwa krzyżackiego. Krzyżacy pobudowali tu potężny zamek, na którym rezydowali komturowie tucholscy. Najbardziej znanym był Henryk von Schwelborn, zajadły wróg Polaków, który dla podkreślenia swego męstwa, kazał nosić przed sobą dwa nagie miecze. To on namówił wielkiego mistrza krzyżackiego Ulricha von Jungingena, żeby podarował Jagielle przed bitwą pod Grunwaldem dwa miecze. Komtur tucholski okazał się tchórzem. Uciekł z pola walki, ale dogonili go polscy rycerze i ścięli mieczem. Z programu dowiemy się też o Kosznajderii, małej ojczyźnie położonej między Tucholą, Sępólnem a Chojnicami, która odeszła w zapomnienie. Kosznajdrzy przybyli na te tereny w XIV wieku, kiedy ziemią tucholską rządzili Krzyżacy. Mówili po niemiecku, mieli wysoką kulturę rolną i byli katolikami, co pozwoliło im wchodzić w mariaże z miejscową ludnością. Część z nich zasymilowała się, większość wyjechała do Niemiec po zakończeniu wojny w 1945 roku. Przewodnikiem w programie jest Andrzej Wegner.
Czas trwania: 12min. / 2010 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Ten odcinek przedstawia dzieje Lipnicy Murowanej, małej miejscowości na południu Polski. Lipnica słynie ze swoich świętych. Tu urodziły się św. Urszula Ledóchowska i jej siostra błogosławiona Maria Teresa, najsłynniejsze polskie misjonarki. Z Lipnicy pochodzi też św. Szymon, patron chorych. Na miejscu domu, w którym mieszkał, stoi kościół, gdzie przechowywane są relikwie świętego i wota cudownie uzdrowionych. W niewielkiej Lipnicy są jeszcze dwie inne zabytkowe świątynie: zbudowany przez Kazimierza Wielkiego XIV - wieczny kościół św. Andrzeja i XII - wieczny kościół św. Leonarda, wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO, postawiony na miejscu pogańskiego kultu, zachował bezcenny zabytek z czasów przedchrześcijańskich - słup Światowida, do którego benedyktyni dołożyli belkę i zrobili krzyż. Niezwykłe są też średniowieczne freskiSądu Ostatecznego, Ostatniej Wieczerzy i najstarsze Męki Pańskiej. Ciekawostką jest też alegoria śmierci z napisem "Pamietay na szmercz", czyli pamiętaj o śmierci. W programie jest też mowa o tym, jak Władysław Łokietek założył miasto, które w wiekach średnich było znaczącym gospodarczo ośrodkiem. Od lat 50. Lipnica Murowana słynie z prezentowania największych w Polsce palm wielkanocnych. Przewodnikiem w programie jest ksiądz Zbigniew Kras.
Czas trwania: 12min. / 2010 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Dzieje Lipnicy, małej mieściny na południu Polski. Słynie ze swoich świętych. Tu urodziły się św. Urszula Ledóchowska i jej siostra błogosławiona Maria Teresa, najsłynniejsze polskie misjonarki. Stąd pochodzi też św. Szymon, patron chorych.
Czas trwania: 12min. / Polska / 2010 / cykl reportażyMiejsce z historią można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP Historia, TVP Polonia, TVP Wilno
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją: