W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Mit o Szarym
Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.
Emisja Mit o Szarym miała miejsce:
Opis (streszczenie): Kanwę scenariusza filmu stanowi rękopis "Wspomnień" Antoniego Hedy "Szarego", pisany w stalinowskim więzieniu w połowie lat 50. , a dokończony w stanie wojennym, oraz wydany w 1990 roku jako "Wspomnienia Szarego". Dokument fabularyzowany Grzegorza Królikowskiego wprowadza widza w świat Antoniego Hedy (1916 - 2208), legendarnego dowódcy oddziału AK na Kielecczyźnie. Ten niezwykły człowiek wybrał dla siebie pseudonim całkiem zwyczajny - "Szary". Stał się bohaterem narodowym. Dbał o swoich podwładnych, a oni odwdzięczali się swoją miłością do niego, szacunkiem i poważaniem. Nie zdradził żołnierzy nawet wtedy, gdy śledczy UB, pułkownik Różański, złożył mu propozycję nie do odrzucenia. Wielce cenili go także cywile z okolicznych wsi, gdzie stawił opór okupantowi. Nigdy nie zwątpił, nie poddał się, nie dał się złamać, przez cały czas okupacji z narażeniem własnego życia walczył za swoich krajan. W 1943 r. rozbił więzienie w Starachowicach, uwalniając więźniów. Połowa z nich wstąpiła do utworzonego przez niego oddziału partyzanckiego. W 1944 oddział partyzancki AK pod dowództwem Antoniego Hedy dokonał udanej akcji na więzienie w Końskich. Po wojnie, w 1945 r. , wraz ze swymi żołnierzami zaatakował ubeckie więzienie w Kielcach, wyprowadzili na wolność 700 patriotów, nieludzko traktowanych, torturowanych. "Szary" został osadzony w tym samym więzieniu i skazany czterema wyrokami na karę śmierci. Ocalił jednak życie. Z łaski Bieruta karę śmierci zmieniono na dożywocie. W więzieniu cierpiał męki z powodu rozłąki z córkami i żoną, której odmawiano nawet widzenia z nim. Nie wiedział. czy jeszcze kiedyś je zobaczy. W 1956 r. został zwolniony warunkowo tylko dzięki uporowi wspaniałej żony i podkomendnym, którzy nachodzili Zenona Kliszkę, ówczesnego wiceministra w Ministerstwie Sprawiedliwości. Wyszedł na wolność, jednak aż nadto wiedział, że nie jest to prawdziwa wolność. Musiał wciąż walczyć, zaczął szukać swoich dawnych podkomendnych. 13 grudnia 1981 r. wpadł w ręce bezpieki. Został umieszczony w areszcie śledczym. Wśród internowanych w Białołęce cieszył się największym autorytetem. Władze chciały się pozbyć Antoniego Hedy, proponowano mu wyjazd wraz z całą rodziną za granicę. Antoni Heda został w końcu zrehabilitowany. W 2006 r. prezydent Lech Kaczyński awansował go do stopnia generała. W filmie wypowiadają się m.in. córki Teresa Heda - Snopkiewicz i Maria Hamilton, siostra Maria Łuszczak, pisarka Danuta Suchorowska - Śliwińska, a także towarzysze broni "Szarego": Henryk Czech "Śmigły", Józef Małek "Tygrys", Janusz Sermanowicz "Dyzma" i inni. Ilustracją są materiały z archiwum rodzinnego oraz zbiory prywatne, a także inscenizowane sekwencje z udziałem aktorów.
Czas trwania: 60min. / 2012 / dokument fabularyzowanyOpis (streszczenie): Scenariusz oparty na "Wspomnieniach" Antoniego Hedy, "Szarego", pisanych w stalinowskim więzieniu, ukończonych w stanie wojennym. Antoni Heda (1916 - 2008) to legendarny dowódca oddziału AK na Kielecczyźnie.
Czas trwania: 59min. / Polska / 2012 / dokument fabularyzowanyOpis (streszczenie): Scenariusz oparty na "Wspomnieniach Antoniego Hedy, Szarego", pisanych w stalinowskim więzieniu, ukończonych w stanie wojennym. Antoni Heda (1916 - 2008), legendarny dowódca oddziału AK na Kielecczyźnie.
Czas trwania: 59min. / Polska / 2012 / dokument fabularyzowanyOpis (streszczenie): Scenariusz oparty na "Wspomnieniach Antoniego Hedy"Szarego", pisanych w stalinowskim więzieniu, a dokończony w stanie wojennym, oraz wydane w 1990 r."Wspomnienia Szarego". Antoni Heda (1916 - 2208), legendarnego dowódcy oddziału AK na Kielecczyźnie.
Mit o Szarym można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP Dokument, TVP Historia
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):