Emisja NAuKA będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 22 stycznia 2025 (Środa)Opis (streszczenie): 80 - LECIE UNIWERSYTETU MARII CURIE - SKŁODOWSKIEJ. Uniwersytet Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie został powołany 23 października 1944 roku. Uczelnia początkowo składała się z czterech wydziałów, a w pierwszym roku akademickim przyjęto 980 studentów. W 2024 r. UMCS obchodził 80 - lecie swojego istnienia. Przez dwanaście miesięcy organizowanych było wiele ważnych wydarzeń podkreślających wagę największej uczelni w regionie.
Czas trwania: 13min. / 2025 / magazynEmisja NAuKA miała miejsce:
Opis (streszczenie): W najbliższym odcinku: zespół prof. Artura Wnorowskiego z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie wraz ze współpracownikami z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego realizuje badania mające na celu przyśpieszenie odkrywania nowych leków antynowotworowych w raku jelita grubego. Wschodnie Centrum Nauki i Robotyki jest projektem realizowanym przez Politechnikę Lubelską, które ma łączyć innowacyjne badania w obszarze szeroko rozumianej robotyki i sztucznej inteligencji, edukację oraz współdziałanie z otoczeniem społeczno - gospodarczym.
Opis (streszczenie): W najbliższym odcinku: Na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie realizowany jest doktorat wdrożeniowy, którego celem jest zaprojektowanie palnika umożliwiającego spalanie biomasy oraz paliw kopalnych, spełniającego nowe europejskie normy emisji spalin. Natomiast naukowcy z Instytutu Filozofii UMCS pracują nad stworzeniem strategii wspierania zdrowia psychicznego z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.
Opis (streszczenie): W najbliższym odcinku: Sztuczna inteligencja w nauce. Dr Elżbieta Szulc - Wałecka otrzymała grant MINIATURA z Narodowego Centrum Nauki na realizację badań z zakresu szans i wyzwań dla partycypacji obywatelskiej w kontekście sztucznej inteligencji. Natomiast Dr Łukasz Sarowski z Instytutu Dziennikarstwa i Zarządzania KUL zajmuje się wyzwaniami związanymi z rozwojem sztucznej inteligencji. Jednym z nich jest stworzenie słownika pojęć, które określałyby nową, szybko zmieniającą się rzeczywistość w aspekcie sztucznej inteligencji.
Opis (streszczenie): W najbliższym odcinku: dr Marcin Wojtasiuk otrzymał grant MINATURA z Narodowego Centrum Nauki związany z analizą zjawiska flow. Natomiast laureatem MINATURY z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie jest dr Jakub Trawiński. Jego badania związane są z oceną wpływu wybranych syntetycznych dodatków do żywności na stabilność fotochemiczną aspartamu.
Opis (streszczenie): W odcinku: Centrum Badań Komunikacji Publicznej UMCS, które realizuje projekty badawcze, edukacyjne i społeczne z zakresu języka w życiu publicznym. Jednym z ważnych zadań Centrum jest badanie i promowanie poprawnego i prostego języka w komunikacji publicznej. Wydziale Pedagogiki UMCS powstało Laboratorium Neuroedukacji "NeuroEduLab", dzięki któremu prowadzone są interdyscyplinarne badania, m.in. związane z różnymi zaburzeniami rozwojowymi u dzieci.
Opis (streszczenie): W najbliższym odcinku: Relacja z XX Lubelskiego Festiwalu Nauki. Jak co roku organizowany jest duży Piknik Naukowy dla mieszkańców Lublina i regionu przez uczelnie lubelskie oraz inne instytucje naukowe w Lublinie. W tym roku odbyły się też wydarzenia specjalne w tym dwie debaty z przedstawicielami lubelskich uczelni publicznych oraz Miasta Lublin.
Opis (streszczenie): W odcinku zaproszenie na XX, julibeluszowy Lubelski Festiwal Nauki, który w tym roku odbędzie się od 14 do 20 września pod hasłem "Człowiek sercem nauki". Prezentujemy też polską reprezentację międzynarodowej olimpiady robotycznej w Atenach - drużynę Spice Gears z Lubelszczyzny. To grupa młodych ludzi, którzy łączą naukę, nowe technologie i troskę o przyszłość planety.
Opis (streszczenie): W odcinku projekty związane z rozpoznaniem wpływu zredukowanego nawożenia (zgodnie z rekomendacją UE) na plonowanie kukurydzy, rzepaku i pszenicy w Katedrze Biologii i Biotechnologii Mikroorganizmów KUL oraz Związek Uczelni Lubelskich, który jest wspólną inicjatywą lubelskich uczelni mającą na celu integrację środowiska akademickiego Lublina oraz współpracę w zakresie kształcenia, dydaktyki, nauki i badań, współpracy z otoczeniem społeczno - gospodarczym, a także kultury i sportu.
Czas trwania: 13min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): Dokument o paradoksach nauczania szkolnego. Bohaterowie to uczniowie czwartej klasy szkoły podstawowej i ich rodzice.
Czas trwania: 19min. / Polska / 2016 / film dokumentalnyFilm NAuKA z roku 2016.
Czas trwania [minuty] | 20 |
Premiera filmu | 2016-05-01 |
Reżyseria | Emi Buchwald |
Scenariusz | Emi Buchwald |
Film NAuKA można obejrzeć w programie stacji:
Emisje filmu miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Lublin, TVP Kultura
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: