Emisja Natura bez granic będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 24 stycznia 2025 (Piątek)Opis (streszczenie): Odc. 7 Napotkanie go w naturze wymaga cierpliwości, łatwiej niż same zwierzęta jest wypatrzyć ślady ich występowania: tropy, odchody czy zgryzione gałązki. Jelenie - bo o nich mowa, to majestatyczne zwierzęta, a wygląd samca podkreśla poroże.
Czas trwania: 25min. / 2023 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Na terenie Ukrainy w wielu miejscach zachowały się dzikie, podgórskie rzeki płynące naturalnymi dolinami, które nigdy nie były zmieniane przez człowieka. Takich rzek jest tam tak wiele, że często nie są nawet obejmowane żadnymi formami ochrony. Ich krajobraz potrafi zachwycić. Od krawędzi doliny aż po nurt. Lasy łęgowe poprzecinane starorzeczami, pasy łozin, nadbrzeżne kamienne plaże i rozgałęziony na wiele ramion nurt stanowią miejsce życia niezliczonych gatunków zwierząt i roślin. Wszystko to pokażemy w kolejnym odcinku programu "Natura bez granic". Po polskiej stronie, razem z naukowcami badającymi życie rzek zajrzymy pod powierzchnię nurtu. Odkryjemy świat chruścików, jętek i skójek.
Czas trwania: 25min. / 2023 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Odc. 8Czy w polskich lasach występują dzikie koty? Jak najbardziej. Rysie i żbiki żyją we wschodniej części Karpat - głównie w Bieszczadach, ale też w Tatrach. Jednak spotkanie oko w oko z dzikim kotem to kwestia wielkiego szczęścia. Populacja obu gatunków jest nieliczna. Z tego powodu umieszczone zostały w czerwonej księdze gatunków zagrożonych.
Czas trwania: 25min. / 2023 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): W programie "Natura bez granic" pokażemy przyrodę wschodniej Polski i zachodniej Ukrainy. Gdyby z tego miejsca przemierzyć Europę aż po Gibraltar, to nigdzie po drodze nie znaleźlibyśmy równie wielkich obszarów, gdzie przyroda wciąż żyje swoim rytmem. Dolina Bugu i Dolina Prypeci, Lasy Karpackiej Puszczy i górskie knieje Gorganów są miejscami, które znają miłośnicy przyrodniczych eskapad na całym kontynencie. Chcemy pokazać wszystko to, co dotychczas było dostępne tylko dla wąskiej grupy pasjonatów, poszukujących rzadkich gatunków ptaków i roślin. Wiele karpackich roślin od lat służyło człowiekowi jako pokarm i lekarstwo. W ukraińskich górach wybierzemy się na spacer z miejscowym zielarzem. Będziemy zbierać pierwsze wiosenne rośliny, służące do przygotowywania leczniczych naparów. Odwiedzimy niewielki targ, gdzie sprzedaje się ziołowe medykamenty. W polskich Bieszczadach, razem z miejscową przyrodniczką będziemy zbierać dzikie rośliny nadające się na wiosenną sałatkę.
Czas trwania: 25min. / 2023 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Historia XX wieku i obecna wojna zdominowały myślenie o Ukrainie. Tymczasem nasze pogranicze to również obszar fascynującej i niezwykle zróżnicowanej przyrody: od Bieszczad, Gór Słonych i Pogórza Przemyskiego przez Roztocze i Polesie po Dolinę Bugu. Na tych terenach można spotkać gatunki zwierząt i roślin, których na próżno już dziś szukać w innych częściach Europy. Pogranicze jest domem niedźwiedzi, rysi i wilków. Wielkie leśne przestrzenie przemierzają stada jeleni i żubrów. Przyroda nie zna granic. Wilcze rodziny z pogranicza mają swoje terytoria na terenie obu państw. Po jednej stronie polują, po drugiej mają bezpieczne ostoje, w których wychowują potomstwo. Stada roślinożerców, jeleni czy żubrów, w rocznym cyklu wędrówki w poszukiwaniu najlepszych żerowisk regularnie przekraczają graniczny San. Administracyjne linie podziałów nie są też znane ptakom. Bociany gnieżdżące się w przygranicznych wioskach regularnie latają na łowy na łąki po obu stronach granicy. Podobnie rzecz ma się z orłami przednimi i orlikami zamieszkującymi lasy Pogórza Przemyskiego. Razem odpowiadamy za ochronę tego dziedzictwa. Polscy i ukraińscy przyrodnicy od lat podejmują wspólne działania na rzecz ochrony unikalnych środowisk i gatunków. Współczesne metody badawcze potwierdzają, że czasami obserwują te same osobniki po obu stronach granicy.
Czas trwania: 28min. / 2023 / cykl dokumentalnyEmisja Natura bez granic miała miejsce:
Opis (streszczenie): Mogłoby się wydawać, że bobry nie pasują do górskiego krajobrazu. Tymczasem liczne rodziny tych zwierząt zamieszkują doliny rzek i potoków w Bieszczadach, na Pogórzu i w ukraińskiej części Karpat. Bobry aktywnie przekształcają środowisko. Ich tamy oczyszczają i magazynują bezcenną w lesie wodę. Pokażemy również życie tętniące w bobrowiskach. Od maleńkich owadów, przez płazy, ptaki aż po ssaki szukające tu latem ochłody.
Czas trwania: 25min. / 2023 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): odc. 6 - "Las niejedno ma życie". Obumarłe, powalone kłody z czasem porastają mchy, grzyby i liczne gatunki roślinności. I choć martwe drzewa zazwyczaj prezentują się przygnębiająco, to wokół nich potrafi tętnić życie. Historia XX wieku i obecna wojna zdominowały myślenie o Ukrainie. Tymczasem nasze pogranicze to również obszar fascynującej i niezwykle zróżnicowanej przyrody: od Bieszczad, Gór Słonych i Pogórza Przemyskiego przez Roztocze i Polesie po Dolinę Bugu. Na tych terenach można spotkać gatunki zwierząt i roślin, których na próżno już dziś szukać w innych częściach Europy. Pogranicze jest domem niedźwiedzi, rysi i wilków. Wielkie leśne przestrzenie przemierzają stada jeleni i żubrów. Przyroda nie zna granic. Wilcze rodziny z pogranicza mają swoje terytoria na terenie obu państw. Po jednej stronie polują, po drugiej mają bezpieczne ostoje, w których wychowują potomstwo. Stada roślinożerców, jeleni czy żubrów w rocznym cyklu wędrówki w poszukiwaniu najlepszych żerowisk regularnie przekraczają graniczny San. Administracyjne linie podziałów nie są też znane ptakom. Bociany gnieżdżące się w przygranicznych wioskach regularnie latają na łowy na łąki po obu stronach granicy. Podobnie rzecz ma się z orłami przednimi i orlikami zamieszkującymi lasy Pogórza Przemyskiego.
Czas trwania: 25min. / 2023 / cykl dokumentalnyNatura bez granic można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3, TVP3 Białystok, TVP3 Bydgoszcz, TVP3 Gdańsk, TVP3 Gorzów Wlkp., TVP3 Katowice, TVP3 Kielce, TVP3 Kraków, TVP3 Łódź, TVP3 Lublin, TVP3 Olsztyn, TVP3 Opole, TVP3 Poznań, TVP3 Rzeszów, TVP3 Szczecin, TVP3 Warszawa, TVP3 Wrocław, TVP Wilno
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: