Emisja Nie taka prosta historia będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 1 grudnia 2024 (Niedziela)Opis (streszczenie): Autor programu (Witold Świetlik) i jego goście, na podstawie konkretnych filmów i seriali, wyjaśniają co w nich jest zgodne z prawdą historyczną, a co jest scenariuszową fikcją.
Czas trwania: 25min. / 2022 / magazynEmisja Nie taka prosta historia miała miejsce:
Opis (streszczenie): W odcinku poświęconym filmowi "Ogniem i mieczem" widzowie znajdą m.in. odpowiedzi na pytania, dlaczego Izabella Scorupco nie mówi z kresowym akcentem, dlaczego zakończenia powieści Sienkiewicza i filmu Hoffmana różnią się, a także jak naprawdę przebiegała bitwa pod Żółtymi Wodami?
Czas trwania: 25min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): Charakterystycznym zjawiskiem dzisiejszej kultury masowej jest luźne wykorzystywanie wątków historycznych poprzez serial, film, gry komputerowe, literaturę beletrystyczną. W cyklu "Nie taka prosta historia" autor programu Witold Świetlik i jego goście, na podstawie konkretnych filmów i seriali, wyjaśniają co w nich jest zgodne z prawdą historyczną, a co jest scenariuszową fikcją.
Czas trwania: 25min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Charakterystycznym zjawiskiem dzisiejszej kultury masowej jest luźne wykorzystywanie wątków historycznych poprzez serial, film, gry komputerowe, literaturę beletrystyczną. W cyklu Nie taka prosta historia autor programu (Witold Świetlik) i jego goście, na podstawie konkretnych filmów i seriali, wyjaśniają co w nich jest zgodne z prawdą historyczną, a co jest scenariuszową fikcją.
Czas trwania: 25min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): W cyklu Nie taka prosta historia autor programu Witold Świetlik i jego goście, na podstawie konkretnych filmów i seriali, wyjaśniają co w nich jest zgodne z prawdą historyczną, a co jest scenariuszową fikcją.
Czas trwania: 24min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): Zaczęliśmy od sztormu i wikingowie mieli dość niespokojne charaktery. Zarówno ci prawdziwi jak i ci, których przedstawiono w serialu o losach Ragnara Lodbroka i jego niespokojnych znajomych. "Wikingowie" to dziś jeden z najpopularniejszych seriali historycznych, jakie powstały. Faktycznie, trudno się od nich oderwać, jest dużo krwi i seksu, ale też podróże po całym świecie, kręcone z rozmachem sceny batalistyczne. Te sceny siłą rzeczy, oczywiście, dla milionów ludzi stały się źródłem wiedzy historycznej o Średniowieczu. Michael Hirst, twórca scenariusza do filmu twierdzi, że jest on tak prawdziwy jak się tylko da. Czy naprawdę? Dziś będziemy sprawdzać, a przy okazji opowiadać prawdziwą historię skandynawskich wojowników. Tu zastrzeżenie. Wiemy, że autorzy filmu fabularnego mają prawo do swoich pomysłów, tworzenia fikcyjnych postaci i sytuacji, ale czy świat serialowych wikingów był taki jak świat tych prawdziwych?
Czas trwania: 26min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): Czy "Gra o tron" w ogóle powinna zagościć w naszym programie? Przecież to serial fantasy, a nie historyczny. Spokojnie, nie będziemy sprawdzać, czy smoki naprawdę istnieją, albo czy po świecie krążyły armie zombie. Twórcy serialu i książek, na których jest oparty, zdecydowali się jednak wiele elementów rysowanej przez siebie rzeczywistości oprzeć na autentycznych realiach historycznych, przede wszystkim średniowiecznej Anglii. Ile zatem jest prawdziwej historii średniowiecznej Anglii w "Grze o tron"? Zaskakująco dużo. O ponurych zamczyskach, bitwach w stylu Jona Snowa i pojedynkach w stylu księcia Oberyna, oraz armii kastratów, opowiedzą goście kolejnego odcinka programu "Nie taka prosta historia".
Czas trwania: 26min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): W odcinku dotyczącym serialu "Gambit królowej" dowiemy się, która kobieta tak naprawdę zagroziła męskim arcymistrzom szachowym, czym jest cudowna zielona tabletka, kto przed meczem wypijał butelkę szampana, oraz jaki jest sekret tego, że Rosjanie tak dobrze grają w szachy?
Czas trwania: 25min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): Ile jest prawdy w wizji sanacyjnej Polski, jaką zaoferował widzom i czytelnikom Szczepan Twardoch, dowiemy się z odcinka poświęconego "Królowi". Czy marszałek Edward Rydz - Śmigły popierał rządy w stylu Hitlera, czy mieliśmy polską Noc Kryształową, i czy naprawdę planowano zabójstwo córki Piłsudskiego?
Czas trwania: 24min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): Kolejny odcinek poświęcimy serialowi "Peaky Blinders" i dowiemy się, ile jest w nim historycznej prawdy o brytyjskim, przestępczym półświatku z początku XX wieku. Czy żyletki w kaszkietach to fakt, czy gangsterzy zasiadali w angielskim parlamencie, oraz czy Winston Churchill miał ludzi od brudnej roboty? Sprawdźmy.
Czas trwania: 24min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): Czy królowa Elżbieta czasem płacze? Czy ma braki w wykształceniu? Co łączy wielki smog, Winstona Churchilla i pewną uroczą sekretarkę? Odpowiemy na te pytania, a także porozmawiamy o czarnych owcach rodziny królewskiej z gośćmi kolejnego odcinka, w którym to przyjrzymy się serialowi "The Crown".
Czas trwania: 24min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): Uważam, że śmiało można dziś bronić tezy, że najmądrzejszym polskim władcą w historii był, przepraszam, była żona króla Bona Sforza. Z Boną niełatwo było się zmierzyć jej przeciwnikom, ale też nie jest łatwo nam zmierzyć się z polskim, kultowym serialem, z lat osiemdziesiątych z Aleksandrą Śląską w roli głównej. A to dlatego, że w tym przypadku o zgodność z realiami historycznymi zadbano z pieczołowitością, którą dziś rzadko można spotkać w popularnych filmach dokumentalnych, a zdecydowanie to nie była taka prosta historia.
Czas trwania: 25min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): W odcinku poświęconym filmowi "Lotna" widzowie znajdą m.in. odpowiedź na pytania, czy Lotna bez treningu i przygotowania mogłaby skutecznie służyć w kawalerii, czy wręcz przeciwnie? Czy w XX wieku zdarzyło się jeszcze, że jak w wieku XIX bitwy miały swoją cywilną publiczność? Czy w 1939 roku miały jeszcze miejsce jakieś kawaleryjskie szarże?
Czas trwania: 25min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Charakterystycznym zjawiskiem obecnej kultury masowej jest luźne wykorzystywanie wątków historycznych poprzez serial, film. Witold Świetlik i jego goście wyjaśniają co w nich jest zgodne z prawdą historyczną, a co scenariuszową fikcją.
Czas trwania: 24min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): W cyklu "Nie taka prosta historia" autor programu - Witold Świetlik - i jego goście na podstawie konkretnych filmów i seriali, wyjaśniają, co w nich jest zgodne z prawdą historyczną, a co jest scenariuszową fikcją.
Opis (streszczenie): Charakterystycznym zjawiskiem kultury masowej jest luźne wykorzystywanie wątków historycznych poprzez serial, film, gry, literaturę. Witold Świetlik i jego goście wyjaśniają co w nich jest prawdą historyczną, a co scenariuszową fikcją.
Czas trwania: 26min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): W cyklu "Nie taka prosta historia", autor programu Witold Świetlik i jego goście, na podstawie konkretnych filmów i seriali, wyjaśniają co w nich jest zgodne z prawdą historyczną, a co jest scenariuszową fikcją.
Czas trwania: 24min. / 2021 / magazynNie taka prosta historia można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Szczecin, TVP Historia
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: