Emisja Niecodziennik będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 26 lipca 2025 (Sobota)Opis (streszczenie): O Wincentym Witosie, o jego roli w wielkiej historii i wielkiej polityce powiedziano już chyba wszystko. My zapraszamy do jego rodzinnego domu w małych, podtarnowskich Wierzchosławicach
Czas trwania: 8min. / 2018Opis (streszczenie): Kocha muzykę i stare zabawki. Przywraca im dawny blask i sprawia, że znów zachwycają. Teresa Waydowicz z Tarnowa jest właścicielką prawdopodobnie największej w Europie kolekcji porcelanowych lalek.
Czas trwania: 9min. / 2020Opis (streszczenie): Jest mistrzem w swoim fachu. Jego zbroje, rapiery, pistolety i szable zagrały w kultowych filmach: między innymi w "Potopie", "Lalce", "Piratach", 'Ogniem i Mieczem". Zapraszamy na spotkanie z Marianem Mikułą, płatnerzem z Tarnowa.
Czas trwania: 10min. / 2022Opis (streszczenie): Miały 23 i 26 lat, gdy napisały wiersz, pozostawiony przez kogoś przy pomniku w lesie Kruk koło Tarnowa. Tutaj zakończyła życie starsza z nich, Stefania Hanausek. Kilka kilometrów stąd, w Pogórskiej Woli stoi podobny pomnik, również poświęcony pamięci ofiar niemieckich zbrodniarzy. Tam rozstrzelali tę młodszą, Helenę Marusarzównę. Jej tragicznym losom poświęcony jest ten odcinek "Niecodziennika".
Czas trwania: 10min. / 2019Opis (streszczenie): Jest właścicielem negatywu jednej z najbardziej znanych na świecie fotografii. Zdjęcia z jego kolekcji prezentują prestiżowe muzea. I chociaż nie jest autorem żadnego z nich, ocalił tysiące przed zagubieniem lub zniszczeniem. Tym razem w Niecodzienniku krótka wizyta w domu kolekcjonera nie tylko czarno - białych historii.
Czas trwania: 10min. / 2020Emisja Niecodziennik miała miejsce:
Opis (streszczenie): Zalipie to fenomen na światową skalę. Tę niewielką wioskę na Powiślu Dąbrowskim, mimo że położona jest na całkowitym uboczu, co roku odwiedza kilkadziesiąt tysięcy turystów. Wszystko z powodu kwiatów malowanych na wszystkim, na czym się tylko da. Zalipie, jakie dzisiaj znają turyści, wymyśliła Felicja Curyłowa, jedna z miejscowych malarek. Jej zagroda jest obok Domu Malarek i innych malowanych chat - jedną z największych turystycznych atrakcji. Zapraszamy na spotkanie z wnuczką Felicji Curyłowej, która opiekuje się zagrodą, nieżyjącej już niestety artystki.
Czas trwania: 9min. / 2019Opis (streszczenie): Bohaterem odcinka jest Ksawery Masiuk z Tarnowca. Mistrz Polski Seniorów, Mistrz Europy Juniorów, brązowy medalista Mistrzostw Świata Seniorów, a także Mistrz Świata Juniorów w pływaniu.
Czas trwania: 10min. / 2022Opis (streszczenie): To była pierwsza taka uroczystość od niemal 30 lat. Na cmentarzu żydowskim w Tarnowie pochowano szczątki kobiet, zamordowanych w 1942 roku w Kołaczycach na Podkarpaciu przez żandarma, kolaborującego z Niemcami. Relacja reporterska z uroczystości pogrzebowych, uzupełniona wypowiedziami uczestników, organizatorów i historyków.
Czas trwania: 9min. / 2021Opis (streszczenie): Historia zegarka, podarowanego Janowi Szczepanikowi przez rosyjskiego cara za wynalezienie tkaniny kuloodpornej. Zegarek dostała w spadku córka Szczepanika, która przekazała go mężowi, zięciowi Jana. W czasie II wojny światowej zegarek uratował mu życie.
Czas trwania: 10min. / 2022Opis (streszczenie): Zawołany po imieniu. Historia Józefa Pruchniewicza - furmana z Biecza, który w czasie II wojny światowej uratował życie żydowskiej rodzinie, za co zapłacił własnym życiem.
Czas trwania: 10min. / 2021Opis (streszczenie): Trójka zapaleńców, zakochanych w kulturowym bogactwie Pogórza Ciężkowickiego chce pokazać światu kawałek Małopolski. Od sześciu lat tworzą komputerową grę, promując przy tym rodzinne strony. To historia inspirowana pięknymi miejscami w Małopolsce oraz słowiańską mitologią i legendami.
Czas trwania: 9min. / 2023Opis (streszczenie): Kolekcjoner starych fotografii zdobywa historyczny rarytas: album niemieckiego żołnierza z kilkudziesięcioma fotografiami, dokumentującymi pierwszy transport więźniów do Auschwitz w 1940 roku. Dotychczas znanych było tylko sześć zdjęć.
Czas trwania: 10min. / 2023Opis (streszczenie): Więzienia pierwszych transportów.
Czas trwania: 10min. / 2020Opis (streszczenie): Sylwetka Piotra Barszczowskiego, artysty, który stworzył swoją własną technikę tworzenia nowoczesnych witraży ze skrawków cyfrowych fotografii. Neowitraż "Ostatnia wieczerza XXI" oraz trzy prace artysty: "Panta Rhei Alegoria Czasu", "Amor Vincit Omnia" oraz "Sztorm", prezentowane podczas XIII Biennale Sztuki we Florencji, zostały wyróżnione złotym medalem im. Wawrzyńca Wspaniałego "Lorenzo il Magnifico" w kategorii Sztuki Multimedialne. Piotr Barszczowski otrzymał również nagrodę publiczności Biennale.
Czas trwania: 10min. / 2021Opis (streszczenie): Po wyjątkowych miejscach, związanych z historią żydowskiej społeczności w Tarnowie, oprowadza widzów znany historyk, Adam Bartosz.
Czas trwania: 9min. / 2020Opis (streszczenie): Portret trenera, pod wodzą którego Polska zdobyła jedyny jak dotąd medal na igrzyskach olimpijskich. Tarnowianin w tym roku otrzymał honorowe obywatelstwo tego miasta.
Czas trwania: 10min. / 2023Opis (streszczenie): Biografia Franciszka Ożgi, korespondenta wojennego z czasów II wojny światowej, autora i współautora unikatowych ujęć, dokumentujących m. in. działalność Władysława Sikorskiego i żołnierzy polskich na zachodzie Europy. Program oparty na wspomnieniach Jana Ożgi - bratanka Franciszka, który jest depozytariuszem i strażnikiem pamięci rodziny Ożgów, przeplatane fragmentami archiwalnych filmów, zrealizowanych przez Franciszka Ożgę i programów telewizyjnych z jego udziałem z archiwum TVP.
Czas trwania: 10min. / 2021Opis (streszczenie): Portret urodzonego w Tarnowie dziennikarza, literata i popularyzatora nauki.
Czas trwania: 9min. / 2023Opis (streszczenie): Pod koniec 2023 roku, po latach procesów i administracyjnych przepychanek Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że Góra Świętego Marcina w Tarnowie należy do Skarbu Państwa, a nie do rodziny Sanguszków. To dało nadzieję, że uda się uporządkować teren i zadbać o ruiny zamku, które się na tej górze znajdują. Oprowadzi nas po nich dr Krzysztof Moskal - popularyzator historii tego miejsca.
Czas trwania: 10min. / 2023Opis (streszczenie): W średniowieczu tylko trzy miasta dzisiejszej Małopolski miały na początku prawo miecza, czyli prawo utrzymywania katów: Kraków, Nowy Sącz i Biecz. Ale tylko w Bieczu kata można spotkać dziś - w turmie pod wieżą ratuszową, w której niegdyś więziono skazańców. O historii bieckich katów opowiada pracownik Muzeum Ziemi Bieckiej, który w przebraniu kata oprowadza wycieczki.
Czas trwania: 10min. / 2020Niecodziennik można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Kraków
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: