Emisja Niecodziennik będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 4 grudnia 2024 (Środa)Opis (streszczenie): Portret urodzonego w Tarnowie dziennikarza, literata i popularyzatora nauki.
Czas trwania: 9min. / 2023Opis (streszczenie): Biografia Franciszka Ożgi, korespondenta wojennego z czasów II wojny światowej, autora i współautora unikatowych ujęć, dokumentujących m. in. działalność Władysława Sikorskiego i żołnierzy polskich na zachodzie Europy. Program oparty na wspomnieniach Jana Ożgi - bratanka Franciszka, który jest depozytariuszem i strażnikiem pamięci rodziny Ożgów, przeplatane fragmentami archiwalnych filmów, zrealizowanych przez Franciszka Ożgę i programów telewizyjnych z jego udziałem z archiwum TVP.
Czas trwania: 10min. / 2021Opis (streszczenie): Trójka zapaleńców, zakochanych w kulturowym bogactwie Pogórza Ciężkowickiego chce pokazać światu kawałek Małopolski. Od sześciu lat tworzą komputerową grę, promując przy tym rodzinne strony. To historia inspirowana pięknymi miejscami w Małopolsce oraz słowiańską mitologią i legendami.
Czas trwania: 9min. / 2023Opis (streszczenie): Kocha muzykę i stare zabawki. Przywraca im dawny blask i sprawia, że znów zachwycają. Teresa Waydowicz z Tarnowa jest właścicielką prawdopodobnie największej w Europie kolekcji porcelanowych lalek.
Czas trwania: 9min. / 2020Opis (streszczenie): W roku 1927 wzniesiono w Tarnowie niezwykłą budowlę. Na środku stawu w Parku Strzeleckim, na sześciu korynckich kolumnach wznosi się prostokątny sarkofag, w którym złożono szczątki generała Józefa Bema. Dlaczego bohater co najmniej dwóch narodów: Polski i Węgier nie został pochowany jak inni wielcy tamtych czasów na Starym Cmentarzu? Dlaczego wybrano tak niezwykłe miejsce?
Czas trwania: 10min. / 2020Emisja Niecodziennik miała miejsce:
Opis (streszczenie): Historia zegarka, podarowanego Janowi Szczepanikowi przez rosyjskiego cara za wynalezienie tkaniny kuloodpornej. Zegarek dostała w spadku córka Szczepanika, która przekazała go mężowi, zięciowi Jana. W czasie II wojny światowej zegarek uratował mu życie.
Czas trwania: 10min. / 2022Opis (streszczenie): O Wincentym Witosie, o jego roli w wielkiej historii i wielkiej polityce powiedziano już chyba wszystko. My zapraszamy do jego rodzinnego domu w małych, podtarnowskich Wierzchosławicach
Czas trwania: 8min. / 2018Opis (streszczenie): Jest mistrzem w swoim fachu. Jego zbroje, rapiery, pistolety i szable zagrały w kultowych filmach: między innymi w "Potopie", "Lalce", "Piratach", 'Ogniem i Mieczem". Zapraszamy na spotkanie z Marianem Mikułą, płatnerzem z Tarnowa.
Czas trwania: 10min. / 2022Opis (streszczenie): Po wyjątkowych miejscach, związanych z historią żydowskiej społeczności w Tarnowie, oprowadza widzów znany historyk, Adam Bartosz.
Czas trwania: 9min. / 2020Opis (streszczenie): Portret trenera, pod wodzą którego Polska zdobyła jedyny jak dotąd medal na igrzyskach olimpijskich. Tarnowianin w tym roku otrzymał honorowe obywatelstwo tego miasta.
Czas trwania: 10min. / 2023Opis (streszczenie): Architekt bez papierów, wizjoner, artysta. Jego postać z biegiem lat coraz bardziej fascynuje kolejne pokolenia, a jego futurystyczne niegdyś pomysły stają się częścią rzeczywistości. To Jan Głuszak - Dagarama, człowiek, który wyprzedził epokę. Wykorzystano nagrania z archiwum TVP Kraków i wspomnienia osób znających Jana Głuszaka oraz fragmenty filmu "Dagarama" autorstwa Bogusława Hynka.
Czas trwania: 10min. / 2020Opis (streszczenie): Jest właścicielem negatywu jednej z najbardziej znanych na świecie fotografii. Zdjęcia z jego kolekcji prezentują prestiżowe muzea. I chociaż nie jest autorem żadnego z nich, ocalił tysiące przed zagubieniem lub zniszczeniem. Tym razem w Niecodzienniku krótka wizyta w domu kolekcjonera nie tylko czarno - białych historii.
Czas trwania: 10min. / 2020Opis (streszczenie): Kolekcjoner starych fotografii zdobywa historyczny rarytas: album niemieckiego żołnierza z kilkudziesięcioma fotografiami, dokumentującymi pierwszy transport więźniów do Auschwitz w 1940 roku. Dotychczas znanych było tylko sześć zdjęć.
Czas trwania: 10min. / 2023Opis (streszczenie): Zalipie to fenomen na światową skalę. Tę niewielką wioskę na Powiślu Dąbrowskim, mimo że położona jest na całkowitym uboczu, co roku odwiedza kilkadziesiąt tysięcy turystów. Wszystko z powodu kwiatów malowanych na wszystkim, na czym się tylko da. Zalipie, jakie dzisiaj znają turyści, wymyśliła Felicja Curyłowa, jedna z miejscowych malarek. Jej zagroda jest obok Domu Malarek i innych malowanych chat - jedną z największych turystycznych atrakcji. Zapraszamy na spotkanie z wnuczką Felicji Curyłowej, która opiekuje się zagrodą, nieżyjącej już niestety artystki.
Czas trwania: 10min. / 2019Opis (streszczenie): Z reguły nie są historykami, ale znają historię często lepiej, niż niejeden nauczyciel tego przedmiotu. Nie są żołnierzami, ale stoczyli w życiu więcej bitew, niż niejeden zawodowy żołnierz. Zapraszamy na spotkanie z Grupą Rekonstrukcji Historycznej "Gorlice 1915".
Czas trwania: 9min. / 2018Opis (streszczenie): Sylwetka Piotra Barszczowskiego, artysty, który stworzył swoją własną technikę tworzenia nowoczesnych witraży ze skrawków cyfrowych fotografii. Neowitraż "Ostatnia wieczerza XXI" oraz trzy prace artysty: "Panta Rhei Alegoria Czasu", "Amor Vincit Omnia" oraz "Sztorm", prezentowane podczas XIII Biennale Sztuki we Florencji, zostały wyróżnione złotym medalem im. Wawrzyńca Wspaniałego "Lorenzo il Magnifico" w kategorii Sztuki Multimedialne. Piotr Barszczowski otrzymał również nagrodę publiczności Biennale.
Czas trwania: 10min. / 2021Opis (streszczenie): Chciał zapisać się na kartach historii jako niemiecki patriota, zapisał się jako hitlerowski dywersant, dzięki któremu w Tarnowie wojna zaczęła się w sierpniu. Dokładnie 28 sierpnia 1939 roku na dworcu kolejowym wybuchła bomba, podłożona w przechowalni bagażu. Tym razem w Niecodzienniku krótka historia szpiegowskiej kariery Antoniego Guzego pochodzącego z polsko - niemieckiej rodziny bezrobotnego ślusarza ze Skoczowa koło Bielska - Białej.
Czas trwania: 9min. / 2019Opis (streszczenie): Audycja o Stanisławie Domańskim mężu Marii Serafińskiej - Domańskiej, która jest kustoszem Muzeum Jana Matejki. Pan Stanisław jest nauczycielem muzyki, odkrywającym w archiwach dworku i nie tylko muzyczne perełki: nieznane melodie pieśni patriotycznych.
Czas trwania: 9min. / 2022Opis (streszczenie): W roku 2020 otwarto Muzeum Historii Tarnowa i Regionu, będące częścią Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Na trzech kondygnacjach dwóch renesansowych kamienic w sercu miasta rozmieszczono najcenniejsze eksponaty, uzupełnione multimedialnymi prezentacjami.
Czas trwania: 9min. / 2020Niecodziennik można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Kraków
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: