W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Niezwykłe dwudziestolecie. Historia gospodarcza II RP
Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.
Emisja Niezwykłe dwudziestolecie. Historia gospodarcza II RP miała miejsce:
Opis (streszczenie): "Niezwykłe Dwudziestolecie. Historia gospodarcza II RP" to sześcioodcinkowy serial o przemianach społecznych i ekonomicznych międzywojennej Polski. Mimo pozornie trudnego tematu, serial w lekki i przystępny sposób przybliża zagadnienia związane z rozwojem przemysłowym naszego kraju. Przedstawia wspaniałe osiągnięcia tamtych lat, z których możemy być dumni do dziś - jak choćby budowa Gdyni czy utworzenie Centralnego Okręgu Przemysłowego. Serial ukazuje m.in. rozwój kolejnictwa na ziemiach polskich, powstanie przemysłu lotniczego, kształtowanie się rodzimej waluty czy budowę kolei linowej na Kasprowy Wierch. Dzięki dynamicznemu montażowi, dowcipnym animacjom oraz kreatywnemu użycia archiwaliów, serial jest bardzo atrakcyjny wizualnie. Może stanowić doskonałe źródło wiedzy o tamtych czasach zarówno dla młodzieży jak i dla widzów dorosłych. To nowe spojrzenie na II Rzeczpospolitą z perspektywy stu lat od odzyskania niepodległości. Szósty odcinek z serii opowiada o powstaniu Centralnego Okręgu Przemysłowego. Zbudowany w latach 1936 - 39 COP był dzieckiem ówczesnego ministra przemysłu, Eugeniusza Kwiatkowskiego, a zarazem jednym z największych osiągnięć gospodarczych przedwojennej Polski. Jego budowa została drastycznie przerwana w wyniku wybuchu II wojny światowej. Odcinek przedstawia też mało znaną historię galicyjskiego zagłębia naftowego, które w początkach XX wieku było jednym z rejonów największego wydobycia ropy naftowej na świecie. Czy mogliśmy być europejskim Kuwejtem i dlaczego tak się nie stało? O tym wszystkim można dowiedzieć się z ostatniego odcinka serialu.
Czas trwania: 26min. / 2018Opis (streszczenie): Piąty odcinek z serii to opowieść o budowie kolei linowej na Kasprowy Wierch. Kolej ta była ukochanym dzieckiem ówczesnego wiceministra komunikacji Aleksandra Bobkowskiego, który, mimo licznych protestów i kontrowersji, doprowadził do jej powstania. Zbudowana na przełomie 1935 i 1936 roku, w rekordowym tempie sześciu i pół miesiąca, kolej linowa przyczyniła się do wzrostu turystyki w Tatrach i wielkiego rozwoju sportów zimowych w naszym kraju. Ta niezwykle nowoczesna, jak na owe czasy, konstrukcja sprawiła, że Zakopane z modnej wśród elit tatrzańskiej wioski zmieniło się w zimową stolicę Polski.
Czas trwania: 26min. / 2018Opis (streszczenie): Czwarty odcinek z serii opowiada o wyczynie, jakim było zbudowanie portu i miasta w Gdyni. Budowa ta wymuszona została koniecznością, gdyż w wyniku traktatu wersalskiego w 1920 roku Gdańsk stał się Wolnym Miastem, zaś odradzająca się Rzeczpospolita otrzymała jedynie niewielki kawałek Wybrzeża Bałtyckiego, pozbawiony większego portu. Gdynia stała się w okresie międzywojennym naszym oknem na świat; nowoczesnym, modernistycznym miastem, które, gdyby nie wojna, byłoby najszybciej rozbudowującym się miastem świata.
Czas trwania: 26min. / 2018Opis (streszczenie): "Niezwykłe dwudziestolecie. Historia gospodarcza II RP" to sześcioodcinkowy serial o przemianach społecznych i ekonomicznych międzywojennej Polski. Drugi odcinek opowiada o powstaniu rodzimego przemysłu lotniczego oraz kształtowaniu się komunikacji lotniczej w naszym kraju. Mówi o wyczynach polskich lotników (jak choćby zwycięstwo Żwirki i Wigury w międzynarodowych zawodach w 1932 roku), budowie lotniska na Okęciu, powstaniu linii lotniczych LOT (z nieśmiertelnym logo w postaci lecącego żurawia). Przedstawia najwybitniejsze polskie wynalazki i konstrukcje lotnicze (jak np. bombowiec PZL 37 Łoś). Dowodzi, że sukces słynnego Dywizjonu 303, który tak bardzo odznaczył się w Bitwie o Anglię, nie był przypadkiem, bowiem przed wojną mieliśmy doskonale wyszkolonych pilotów.
Czas trwania: 26min. / 2018Opis (streszczenie): "Niezwykłe dwudziestolecie. Historia gospodarcza II RP" to sześcioodcinkowy serial o przemianach społecznych i ekonomicznych międzywojennej Polski. Mimo pozornie trudnego tematu, jakim jest gospodarka, serial w lekki i przystępny sposób przybliża zagadnienia związane z rozwojem przemysłowym naszego kraju. Przedstawia wspaniałe osiągnięcia tamtych lat, z których możemy być dumni do dziś, jak choćby budowa Gdyni czy utworzenie Centralnego Okręgu Przemysłowego. Każdy z odcinków stanowi autonomiczną całość i poświęcony jest odrębnemu zagadnieniu. Serial ukazuje m.in. rozwój kolejnictwa na ziemiach polskich, powstanie przemysłu lotniczego, kształtowanie się rodzimej waluty czy budowę kolei linowej na Kasprowy Wierch. Dzięki dynamicznemu montażowi, dowcipnym animacjom oraz kreatywnemu użycia archiwaliów serial jest bardzo atrakcyjny wizualnie. Może stanowić doskonałe źródło wiedzy o tamtych czasach zarówno dla młodzieży jak i dla widzów dorosłych. To nowe spojrzenie na II Rzeczpospolitą z perspektywy stu lat od odzyskania niepodległości. Pierwszy odcinek ukazuje rozwój kolejnictwa na ziemiach polskich, po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Dlaczego w latach dwudziestych z Warszawy do Poznania trzeba było jeździć pociągiem przez Bydgoszcz? Jak doszło do powstania PKP? Jak prędko poruszała się legendarna lukstorpeda? Skąd wzięła się nazwa lokomotywy Piękna Helena? Jaki był przedwojenny status kolejarza? O tym wszystkim można dowiedzieć się z pierwszego odcinka serialu.
Czas trwania: 25min. / 2018Opis (streszczenie): Sześcioodcinkowy serial o przemianach społecznych i ekonomicznych międzywojennej Polski. Mimo pozornie trudnego tematu, jakim jest gospodarka, serial w lekki i przystępny sposób przybliża zagadnienia związane z rozwojem przemysłowym naszego kraju. Przedstawia wspaniałe osiągnięcia tamtych lat, z których możemy być dumni do dziś (jak choćby budowa Gdyni czy utworzenie Centralnego Okręgu Przemysłowego). Każdy z odcinków stanowi autonomiczną całość i poświęcony jest odrębnemu zagadnieniu. Serial ukazuje m.in. rozwój kolejnictwa na ziemiach polskich, powstanie przemysłu lotniczego, kształtowanie się rodzimej waluty czy budowę kolei linowej na Kasprowy Wierch. Dzięki dynamicznemu montażowi, dowcipnym animacjom oraz kreatywnemu użycia archiwaliów serial jest bardzo atrakcyjny wizualnie. Może stanowić doskonałe źródło wiedzy o tamtych czasach zarówno dla młodzieży, jak i dla widzów dorosłych. To nowe spojrzenie na II Rzeczpospolitą z perspektywy stu lat od odzyskania niepodległości. 1. Koleje2. Lotnictwo3. Bankowość4. Budowa Gdyni5. Kolej linowa6. Zagłębie naftowe i COP
Czas trwania: 26min. / 2018 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Sześcioodcinkowy serial o przemianach społecznych i ekonomicznych międzywojennej Polski. Mimo pozornie trudnego tematu jakim jest gospodarka, serial w lekki i przystępny sposób przybliża zagadnienia związane z rozwojem przemysłowym naszego kraju. Przedstawia wspaniałe osiągnięcia tamtych lat, z których możemy być dumni do dziś (jak choćby budowa Gdyni czy utworzenie Centralnego Okręgu Przemysłowego). Każdy z odcinków stanowi autonomiczną całość i poświęcony jest odrębnemu zagadnieniu. Serial ukazuje m.in. rozwój kolejnictwa na ziemiach polskich, powstanie przemysłu lotniczego, kształtowanie się rodzimej waluty czy budowę kolei linowej na Kasprowy Wierch. Dzięki dynamicznemu montażowi, dowcipnym animacjom oraz kreatywnemu użycia archiwaliów serial jest bardzo atrakcyjny wizualnie. Może stanowić doskonałe źródło wiedzy o tamtych czasach zarówno dla młodzieży jak i dla widzów dorosłych. To nowe spojrzenie na II Rzeczpospolitą z perspektywy stu lat od odzyskania niepodległości. 1. Koleje2. Lotnictwo3. Bankowość4. Budowa Gdyni5. Kolej linowa6. Zagłębie naftowe i COP
Czas trwania: 25min. / 2018 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): "Niezwykłe Dwudziestolecie. Historia gospodarcza II RP" to sześcioodcinkowy serial o przemianach społecznych i ekonomicznych międzywojennej Polski. Mimo pozornie trudnego tematu, serial w lekki i przystępny sposób przybliżazagadnienia związane z rozwojem przemysłowym naszego kraju. Przedstawia wspaniałe osiągnięcia tamtych lat, z których możemy być dumni do dziś - jak choćby budowa Gdyni czy utworzenie Centralnego Okręgu Przemysłowego. Serial ukazuje m.in. rozwój kolejnictwa na ziemiach polskich, powstanie przemysłu lotniczego, kształtowanie się rodzimej waluty czy budowę kolei linowej na Kasprowy Wierch. Dzięki dynamicznemu montażowi, dowcipnym animacjom oraz kreatywnemu użycia archiwaliów, serial jest bardzo atrakcyjny wizualnie. Może stanowić doskonałe źródło wiedzy o tamtych czasach zarówno dla młodzieży jak i dla widzów dorosłych. To nowe spojrzenie na II Rzeczpospolitą z perspektywy stu lat od odzyskania niepodległości.
Opis (streszczenie): "Niezwykłe dwudziestolecie. Historia gospodarcza II RP" to sześcioodcinkowy serial o przemianach społecznych i ekonomicznych międzywojennej Polski.
Opis (streszczenie): "Niezwykłe Dwudziestolecie. Historia gospodarcza II RP" to sześcioodcinkowy serial o przemianach społecznychi ekonomicznych międzywojennej Polski. Mimo pozornie trudnego tematu, serial w lekki i przystępny sposób przybliża zagadnienia związane z rozwojem przemysłowym naszego kraju. Przedstawia wspaniałe osiągnięcia tamtych lat, z których możemy być dumni do dziś - jak choćby budowa Gdyni, czy utworzenie Centralnego Okręgu Przemysłowego. Serial ukazuje m.in. rozwój kolejnictwa na ziemiach polskich, powstanie przemysłu lotniczego, kształtowanie się rodzimej waluty czy budowę kolei linowej na Kasprowy Wierch. Dzięki dynamicznemu montażowi, dowcipnym animacjom oraz kreatywnemu użycia archiwaliów, serial jest bardzo atrakcyjny wizualnie. Może stanowić doskonałe źródło wiedzy o tamtych czasach zarówno dla młodzieży jak i dla widzów dorosłych. To nowe spojrzenie na II Rzeczpospolitą z perspektywy stu lat od odzyskania niepodległości.
Opis (streszczenie): Serial o przemianach społecznych i ekonomicznych międzywojennej Polski. Mimo pozornie trudnego tematuw lekki i przystępny sposób przybliża zagadnienia związane z rozwojem przemysłowym naszego kraju.
Czas trwania: 26min. / Polska / 2018Opis (streszczenie): Piąty odcinek z serii to opowieść o budowie kolei linowej na Kasprowy Wierch. Kolej ta była ukochanym dzieckiem ówczesnego wiceministra komunikacji Aleksandra Bobkowskiego, który, mimo protestów i kontrowersji, doprowadził do jej powstania.
Czas trwania: 26min. / Polska / 2018Opis (streszczenie): Zbudowanie portu i miasta w Gdyni. W wyniku traktatu wersalskiego w 1920 r. Gdańsk stał się Wolnym Miastem, a odradzająca się Rzeczpospolita miała jedynie niewielki kawałek Wybrzeża Bałtyckiego, pozbawiony większego portu.
Czas trwania: 26min. / Polska / 2018Opis (streszczenie): Serial o przemianach społecznych i ekonomicznych międzywojennej Polski, który w lekki i przystępny sposób przybliża zagadnienia związane z rozwojem przemysłowym naszego kraju.
Czas trwania: 25min. / Polska / 2018Opis (streszczenie): Serial o przemianach społecznych i ekonomicznych międzywojennej Polski. Mimo pozornie trudnego tematu, jakim jest gospodarka, serial w lekki i przystępny sposób przybliża zagadnienia związane z rozwojem przemysłowym kraju.
Czas trwania: 25min. / Polska / 2018Opis (streszczenie): Serial o przemianach społecznych i ekonomicznych międzywojennej Polski. Rozwój kolejnictwa na ziemiach polskich, po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. Dlaczego w latach 20. z Warszawy do Poznania jeździło się pociągiem przez Bydgoszcz?
Czas trwania: 25min. / Polska / 2018Opis (streszczenie): Serial o przemianach społecznych i ekonomicznych międzywojennej Polski. Mimo pozornie trudnego tematu jakim jest gospodarka, serial w lekki i przystępny sposób przybliża zagadnienia związane z rozwojem przemysłowym naszego kraju.
Czas trwania: 26min. / Polska / 2018 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Sześcioodcinkowy serial o przemianach społecznych i ekonomicznych międzywojennej Polski. Mimo pozornie trudnego tematu jakim jest gospodarka, serial w przystępny sposób przybliża zagadnienia związane z rozwojem przemysłowym naszego kraju.
Czas trwania: 25min. / Polska / 2018 / cykl dokumentalnyNiezwykłe dwudziestolecie. Historia gospodarcza II RP można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP1 HD, TVP3 Warszawa, TVP Dokument, TVP Historia, TVP Nauka
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):