W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Noc Perseidów
Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.
Emisja Noc Perseidów miała miejsce:
Opis (streszczenie): TVP Nauka zaprasza do śledzenia nocy spadających gwiazd z pięknego, rozgwieżdżonego nieba Mikołaja Kopernika w obserwatorium astronomicznym w Truszczynach. Robert Szaj, dyrektor TVP Nauka, oraz Anna Kwiatkowska wraz z ekspertami objaśnią widzom pasjonujące zjawiska, które zaobserwować można w sierpniową noc na niebie. Prof. Mariusz Figurski, specjalnie dla widzów TVP Nauka, przygotuje numeryczną prognozę pogody, dzięki której na mapie Polski łatwo będzie odnaleźć miejsca, w których panują najdogodniejsze warunki do obserwacji Perseidów. Prof. Andrzej Niedzielski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, odkrywca planet poza Układem Słonecznym, przybliży widzom nierozwikłane zagadki odległych planet krążących wokół innych gwiazd i pasjonujące wyzwania czekające na naukowców badających Kosmos. Gościem w Truszczynach będzie także Magdalena Pilska-Piotrowska z Obserwatorium Astronomicznego w Olsztynie, która pokaże meteoryty, które dotarły na Ziemię z różnych części naszego Układu Słonecznego. O najnowszych odkryciach naukowych, które są m.in. wynikiem pracy najnowszego kosmicznego teleskopu, opowie dr hab. Maciej Mikołajewski. Michał Juszczakiewicz, znawca życia Mikołaja Kopernika, zaprezentuje nieznane powszechnie fakty z życia astronoma.
Czas trwania: 60min. / 2023Opis (streszczenie): TVP Nauka zaprasza do śledzenia na żywo nocy spadających gwiazd z pięknego, rozgwieżdżonego nieba Mikołaja Kopernika w obserwatorium astronomicznym w Truszczynach. Robert Szaj, dyrektor TVP Nauka, oraz Anna Kwiatkowska wraz z ekspertami objaśnią widzom pasjonujące zjawiska, które zaobserwować można w sierpniową noc na niebie. Prof. Mariusz Figurski, specjalnie dla widzów TVP Nauka, przygotuje numeryczną prognozę pogody, dzięki której na mapie Polski łatwo będzie odnaleźć miejsca, w których panują najdogodniejsze warunki do obserwacji Perseidów. Prof. Andrzej Niedzielski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, odkrywca planet poza Układem Słonecznym, przybliży widzom nierozwikłane zagadki odległych planet krążących wokół innych gwiazd i pasjonujące wyzwania czekające na naukowców badających Kosmos. Gościem w Truszczynach będzie także Magdalena Pilska-Piotrowska z Obserwatorium Astronomicznego w Olsztynie, która pokaże meteoryty, które dotarły na Ziemię z różnych części naszego Układu Słonecznego. O najnowszych odkryciach naukowych, które są m.in. wynikiem pracy najnowszego kosmicznego teleskopu, opowie dr hab. Maciej Mikołajewski. Michał Juszczakiewicz, znawca życia Mikołaja Kopernika, zaprezentuje nieznane powszechnie fakty z życia astronoma.
Czas trwania: 120min. / 2023Opis (streszczenie): Relacja ze znajdującego się na Szlaku Kopernika Obserwatorium Astronomicznego w Truszczynach z nocy spadających gwiazd. Spadające gwiazdy to potoczna nazwa zjawiska meteorów. To różnego rodzaju okruchy kosmicznej materii, które w przypadków Perseidów są najczęściej wielkości ziarenka piasku. Gdy taki okruch wejdzie w atmosferę ziemską, w wyniku tarcia z jej atomami rozgrzewa się i spala. A my widzimy przez krótką chwilę ślad po tym zjawisku w postaci błysku na ciemnym niebie. Pasjonujące zjawiska dziejące się na żywo na rozgwieżdżonym niebie Mikołaja Kopernika w studiu TVP Nauka komentować będą: Robert Szaj, dyrektor TVP Nauka, pomysłodawca odbywającej się od lat Nocy Perseidów w obserwatorium w Truszczynach oraz eksperci. Prof. Andrzej Niedzielski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, odkrywca planet poza układem słonecznym przybliży widzom nierozwikłane zagadki odległych planet krążących wokół innych gwiazd i pasjonujące wyzwania czekające na naukowców badających Kosmos, prof. Łukasz Wyrzykowski z Uniwersytetu Warszawskiego ujawni tajniki misji Gaia, bezzałogowej sondy kosmicznej Europejskiej Agencji Kosmicznej, która dostarczyła informacji o ponad 1, 8 mld gwiazd w Drodze Mlecznej. Gośćmi w Truszczynach będą także: Magdalena Pilska - Piotrowska z Obserwatorium Astronomicznego w Olsztynie, Jacek Drążkowski z Gwiazdopatrzni w Lidzbarku Warmińskim. Oboje zaprezentują meteoryty, które dotarły na Ziemię z różnych części naszego Układu Słonecznego. O najnowszych odkryciach naukowych, które są m.in. wynikiem pracy najnowszego kosmicznego teleskopu opowie dr hab. Maciej Mikołajewski. W naszym kosmicznym studiu gościć będą także popularyzatorzy nauki - Przemysław Rudź, który przedstawi najnowsze plany podboju Kosmosu przez człowieka i udziału w nim polskiego sektora kosmicznego oraz Michał Juszczakiewicz, znawca życia Mikołaja Kopernika, który zaprezentuje nieznane powszechnie postulaty astronoma w zakresie ekonomii. Noc Perseidów to wyjątkowe wydarzenie nie tylko dla miłośników astronomii. Co roku na nocnym niebie mamy okazje obserwować deszcze meteorów. Kosmiczne okruchy skalne z wielką prędkością wpadają w ziemską atmosferę, zostawiając za sobą świetliste smugi. Najbardziej znanym deszczem meteorów są Perseidy. Możemy je obserwować zazwyczaj od połowy lipca aż do końca sierpnia. Największa aktywność Perseidów przypada między 9 a 14 sierpnia. To właśnie wtedy warto spojrzeć w nocne rozgwieżdżone niebo.
Czas trwania: 50min. / 2022 / reportażOpis (streszczenie): Relacja ze znajdującego się na Szlaku Kopernika Obserwatorium Astronomicznego w Truszczynach z nocy spadających gwiazd. Spadające gwiazdy to potoczna nazwa zjawiska meteorów. Najbardziej znanym deszczem meteorów są Perseidy.
Czas trwania: 50min. / Polska / 2022 / reportażNoc Perseidów można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP Nauka