Emisja Nowohucka Kronika Filmowa będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 21 listopada 2024 (Czwartek)Opis (streszczenie): Cotygodniowy magazyn poświęcony historii i współczesności Nowej Huty. Prezentuje wydarzenia kulturalne, społeczne oraz ciekawych ludzi z tej dzielnicy Krakowa.
Czas trwania: 7min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): W audycji opowiemy o konkursie zorganizowanym przez Fundusz Partnerstwa i Ośrodek Kultury Norwida. Celem konkursu było wyróżnienie najpiękniejszych drzew rosnących na terenie Nowej Huty. Drugi felieton jest poświęcony Bogusławowi Schaefferowi. Niewielu nowohucian wie, że wśród mieszkańców Nowej Huty żył i komponował jeden z najwybitniejszych kompozytorów, muzykologów i dramaturgów drugiej połowy XX w. Dla upowszechnienia wiedzy o tym artyście, Muzeum Nowej Huty udostępniło wystawę poświęconą Schaefferowi, związanemu z Nową Hutą przez ponad 50 lat.
Opis (streszczenie): Cotygodniowy magazyn poświęcony historii i współczesności Nowej Huty. Prezentuje wydarzenia kulturalne, społeczne oraz ciekawych ludzi z tej dzielnicy Krakowa. Jubileuszowy odcinek z okazji 20 - lecia Nowohuckiej Kroniki Filmowej to wyjątkowa podróż przez historię tego projektu. Archiwalne fragmenty oraz współczesne komentarze twórców przybliżają początki i niezwykły fenomen Kroniki.
Opis (streszczenie): Teresa Takuska urodziła się w 1954 roku w małym pokoiku na Osiedlu Młodości w Nowej Hucie. Jesienią 1973 roku rozpoczęła pracę jako bibliotekarka w bibliotece na osiedlu Młodości, gdzie spędziła całe swoje zawodowe życie, stając się z czasem jej kierowniczką. Biblioteka na osiedlu Młodości to najstarsza biblioteka publiczna w Nowej Hucie. Istnieje od 1953 roku, a pani Teresa przepracowała w niej 42 lata.
Opis (streszczenie): Relacja z wernisażu wystawy z okazji 30 - lecia Krakowskiego Klubu Komiksu. Na ścianach Klubokawiarni Centrum B7, można zobaczyć prace kilkudziesięciu rysowników, twórców komiksu którzy przez lata współpracowali z KKK. Jest to ponad 100 prac, przygotowanych specjalnie na jubileusz. Kim był Demakow? Kiedy i dlaczego zmieniono patrona nowohuckiej ulicy? O tym opowie Państwu nieoceniony Maciej Miezian.
Opis (streszczenie): Relacja z wydarzenia "Brylantowe Gody Nowej Huty". Odbyło się międzypokoleniowe spotkanie społeczności nowohuckiej połączone z celebrowaniem 75 - lecia Nowej Huty, mające na celu próbę aktywizacji przestrzeni publicznej placu Centralnego.
Opis (streszczenie): W pierwszym materiale opowiemy o nowohuckiej Fundacji For Heroes, której drużyna koszykarzy na wózkach zdobyła ostatnio brązowy medal na Mistrzostwach Polski. W drugim materiale opowiemy o niezwykłej wyprawie na Kilimandżaro, w której brały udział osoby niewidome wraz ze swoimi asystentami.
Opis (streszczenie): Twarze Nowohuckiego Sportu - Jan Wojciech Gmyrek to były piłkarz ręczny przez lata związany z Hutnikiem Kraków, z którym zdobył trzykrotnie mistrzostwo Polski i Puchar Polski. Wielokrotny reprezentant Polski, dwukrotny uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Monachium i Montrealu. Brązowy medalista Olimpijski z Montrealu. O jego bogatej karierze opowiadają koledzy z boiska oraz trener Fulara. Wszyscy podkreślają jego wybitne umiejętności prezentowane na parkiecie, a także poza nim. Jego cechy, które prezentował poza boiskiem podkreślają wszyscy, którzy go znali. Serdeczność, koleżeńskość i bezinteresowność to znamiona którymi Gmyrek imponował w zespole. To wszystko wpływało, że był szalenie lubiany tak w klubie jak i reprezentacji. "Norwid" 2021 - Uroczyste odsłonięcie rzeźby "Norwid" Stanisława Bracha jest okazją, aby podkreślić, jak ważną postacią dla społeczności lokalnej Nowej Huty jest Cyprian Kamil Norwid. Od 1995 roku Norwid jest patronem dawnego Zakładowego Domu Kultury HiL na os. Górali 5, dziś Ośrodka Kultury Norwida, który od tego czasu kultywuje o nim pamięć podczas wielu inicjatyw kulturalnych. Wydarzenie odsłonięcia rzeźby Norwida stanowi wstęp do obchodów w 2025 roku 70 - lecia OKN i 30 - lecia nadania mu imienia patrona. Rzeźba "Norwid" przedstawia głowę tego poety i artysty. Została zrealizowana z okazji 200. rocznicy urodzin w 2021 r. , obchodzonym jako Rok Norwida ustanowiony przez Sejm i Senat RP. Rzeźba jest elementem cyklu głów Wielkich Polaków, realizowanego przez Stanisława Bracha od 2010 r. w związku z różnymi ważnymi dla Polski rocznicami.
Opis (streszczenie): Olga Salakheyeva ma 40 lat, mieszka w Nowej Hucie, jest z Białorusi. Olga jest artystką, vidżejką, koordynatorką projektów. Olga, będąc w opozycji i mając problemy z białoruskimi władzami, postanowiła skorzystać z humanitarnej wizy jaką przyznaje Polska osobom politycznie represjonowanym. Jej ostatnim projektem na Białorusi była "(A)Socjalna winda". Projekt ten, wykorzystując jako symbol typową radziecką windę, pokazywał, że społeczność na Białorusi mentalnie żyje jeszcze w czasach Związku Radzieckiego. Białorusini utknęli w tęsknocie za ZSRR jak w ciasnej windzie, która nie może nigdzie cię zawieść. A teraz jest czas by odpuścić i iść ku nowemu.
Opis (streszczenie): Relacja ze spaceru po osiedlu Centrum E w Nowej Hucie, z udziałem jego projektanta Romualda Loeglera. W drugim felietonie zobaczymy relację z wydarzenia "Pamięć Miasta", zorganizowanego prze Dom Utopii w dawnej restauracji "Jubilatka" na osiedlu Teatralnym. Na okres wakacji miejsce to przeistoczyło się w przestrzeń działań artystycznych.
Opis (streszczenie): FILMON to wyjątkowe wydarzenie w kinie Sfinks w Nowej Hucie - pokazy filmów nagrodzonych podczas 8. edycji Festiwalu Filmowego Osób z Niepełnosprawnościami FILMON. Festiwal FILMON to ogólnopolska inicjatywa, która poprzez sztukę filmową daje osobom z niepełnosprawnością intelektualną możliwość wyrażenia siebie i swoich emocji.
Opis (streszczenie): Relacja z "Retro Potańcówki", wydarzenia które odbyło się w ARTzonie Ośrodka Kultury Norwida. Organizatorzy zaprosili uczestników w sentymentalną taneczną podróż do Nowej Huty lat 70 - tych. W drugim felietonie relacja z Pierwszej Parady Dresów w Nowej Hucie, która odbyła się nad Zalewem Nowohuckim.
Opis (streszczenie): Relacja z tegorocznego Korowodu Nowohuckiego organizowanego przez Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa Ośrodka Kultury Norwida. W drugim materiale poznajemy historię nowohuckiego klubu rugby Krakodyle Kraków.
Opis (streszczenie): Wróżenice to małe osiedle oddalone od Placu Centralnego o niespełna 20 km, a mimo wszystko nadal leżące na terenie dzielnicy nr XVIII - Nowa Huta. Wróżenice to najmłodsza część Nowej Huty, gdyż została włączona w granice miasta w 1986 roku. Jednocześnie Wróżenice są dużo starsze niż Nowa Huta. Jej korzenie sięgają wczesnego średniowiecza. O Wróżenicach i historycznej pasji do tego miejsca opowiada Łukasz Olech, który jest związany z tym miejscem od dziada, pradziada.
Opis (streszczenie): Relacja z koncertu muzycznego, jaki odbył się w kwietniu tego roku w Klubokawiarni B7 w Nowej Hucie. Wystąpili nowohuccy muzycy: Tater oraz inni zaproszeni przez Niego raperzy Żabol, Polar, Gibon, Bohater i Lajosz.
Opis (streszczenie): Poznajcie Macieja Ustarbowskiego, nowohucianina, który przez wiele lat był pracownikiem Biura Ochrony Rządu. Będąc uczniem podstawówki, zapisał się na zajęcia judo w Domu Kultury im. J. Korczaka na os. Zgody. Tam zaczęła się jego przygoda ze sportami walki, która trwa do dziś, a zaprowadziła go do Wojsk Powietrzno - Desantowych, a następnie do Biura Ochrony Rządu. Ochraniał czołowe postacie polskiej polityki, polskie placówki zagraniczne (również w strefach wojny jak Irak czy Afganistan) oraz np. Jana Pawła II, George’a Busha czy Billa Clintona podczas ich wizyt w naszym kraju. Dzisiaj jako weteranowi, zależy mu na krzewieniu wiedzy proobronnej, samoobrony, umiejętności zachowania się podczas sytuacji kryzysowych. Wraz ze swoją żoną Sylwią prowadzą zajęcia, wykłady, warsztaty w tym temacie, gdzie wykorzystują olbrzymie doświadczenie i umiejętności Maćka - chłopaka z Nowej Huty.
Nowohucka Kronika Filmowa można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Kraków