Emisja Odkryj regiony - felieton będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 9 lipca 2025 (Środa) Program TV na 10 lipca 2025 (Czwartek)Opis (streszczenie): Zbudowany na wysokiej skale, pamięta czasy Kazimierza Wielkiego. Z loggi drugiego piętra widać malowniczą Dolinę Prądnika i słynną Maczugę Herkulesa. Jesteśmy w Zamku w Pieskowej Skale, gdzie nagrywane były sceny do wielu filmów. Dziś podziwiamy bogate zbiory od średniowiecza po czasy nowożytne ze światowej kolekcji Zamku Królewskiego na Wawelu: gobeliny, meble, porcelana, obrazy. Turystom najbardziej podoba się połączenie kultury z naturą. Architektura zamku niemal naturalnie "wrosła" w magiczny krajobraz Jury Krakowsko - Częstochowskiej oraz Doliny Prądnika nazywany polską Szwajcarią.
Czas trwania: 5min. / 2025 / felietonOpis (streszczenie): Ukryty wśród gór Beskidu Wyspowego, nazywany "małym Wawelem", gdyż wyróżnia się piękną, renesansową architekturą - Zespół Zamkowo - Parkowy w Suchej Beskidzkiej. Ostatnio odzyskał niezwykły, unikatowy zabytek - oranżerię w stylu neogotyku angielskiego. Dzisiaj przy kawie wśród egzotycznych roślin można obejrzeć wystawę fotografii ilustrującą historią tej budowli. W parku w pobliżu oranżerii zbudowana została tężnia solankowa zachęcająca turystów by przysiąść na ławce i pooddychać leczniczym aerozolem. Z zamku warto udać się na Rynek, gdzie na szlaku architektury drewnianej możemy zobaczyć legendarną karczmą "Rzym", w której Pan Twardowski paktował z Mefistofelesem. Rozmowy nadal trwają przy symbolicznej fontannie - dwaj bohaterowie ciągle dyskutując .. po prostu leją wodę. Ku radości turystów!
Czas trwania: 5min. / 2025 / felietonEmisja Odkryj regiony - felieton miała miejsce:
Opis (streszczenie): Unikatowa, jedna z najbogatszych kolekcji samochodów pożarniczych w Polsce. Motopompy, sikawki konne i różnorodne atrybuty strażackie te skarby historyczne są w nowoczesnym, multimedialnym Małopolskim Muzeum Pożarnictwa w Alwerni. Przyciągają dziesiątki tysięcy turystów i uczniów, nie tylko z Małopolski. A wszystko zaczęło się od pasji pewnego aptekarza. Nazywał się Zbigniew Gęsikowski, zbierał zabytki związane ze strażą pożarną. W tej chwili jest ich aż 4 tysiące i zbiór ciągle się powiększa. Dużym zainteresowaniem wśród dzieci cieszą się symulatory jazdy wozem strażackim. Zwiedzanie muzeum zajmuje około 2 - ch godzin, a po wyjściu na najmłodszych czeka plac zabaw urządzony w strażackim stylu.
Czas trwania: 4min. / 2025 / felietonOpis (streszczenie): Najsłynniejszy dom weselny w Polsce, wiejski dworek w Bronowicach Małych (dzielnica Krakowa) nazywany Rydlówką. To tu w listopadzie 1900 roku odbywało się słynne wesele młodopolskiego poety Lucjana Rydla z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną. Świadkiem Pana Młodego był jego przyjaciel Stanisław Wyspiański, który zainspirowany tym wydarzeniem napisał wybitny dramat pt. "Wesele". Znajdziemy tam meble, obrazy, fotografie i inne pamiątki rodziny Tetmajerów i Rydlów. Po zwiedzeniu muzeum pójdziemy ulicą Tetmajera w górę do źródełka skąd mieszkańcy czerpali wodę w celach gospodarczych. W pobliżu znajduje się też schron amunicyjny Fortu 41 Twierdzy Kraków. Stąd już tylko 10 minut spacerem do niedawno utworzonego, naprawdę pięknego, Parku Tetmajera.
Czas trwania: 5min. / 2025 / felietonOpis (streszczenie): Mija 110 lat od czasu administracyjnego połączenia zabytkowego Krakowa z nowoczesnym, przemysłowym miastem Podgórze. Spacerując po tej dzielnicy miasta zwiedzimy kładkę ojca Bernatka, Rynek Podgórki z okazałym ratuszem i zabytkowymi kamieniczkami, Plac Bohaterów Getta oraz zaułek przy Bulwarach Wiślanych, gdzie znajduje się Cricoteka Muzeum Tadeusza Kantora. Ten oryginalny budynek powstał na miejscu dawnej elektrowni. Przypomina o tym zabytkowy, ceglany komin wbudowany w architekturę obiektu. Podgórze utraciło przemysłowy charakter, z roku na rok pięknieje i staje się coraz bardziej atrakcyjne turystycznie.
Czas trwania: 5min. / 2025 / felietonOpis (streszczenie): Zbudował ją w pierwszej połowie XVI wieku - sekretarz króla Zygmunta Starego, ekonomista - Justus Decjusz. Był to jego dom, parterowa, wówczas, skromna willa pod Krakowem na Woli Chełmskiej. Potem zmieniono nazwę na Wola Justowska nawiązując do imienia właściciela tych dóbr. Dzisiaj jest to okazały budynek w stylu manierystyczno - wczesnobarkowym otoczony pięknym, zabytkowym parkiem, w którym znajduje się autorska galeria rzeźb Bronisława Chromego. Stąd można wybrać się na wycieczkę do Lasu Wolskiego. To zaledwie 10 minut pieszo i dochodzimy do Rezerwatu Przyrody Panieńskie Skały, gdzie wita nas dzika przyroda i leśna cisza.
Czas trwania: 5min. / 2025 / felietonOpis (streszczenie): Krzeszowice to jedno z najładniej położnych miast w Polsce południowej, pomiędzy Krakowem i Śląskiem. Sława miejscowości zaczęła się w XVII stuleciu, kiedy odkryto tu lecznicze, siarczanowe wody mineralne. Turyści mogą podziwiać zabytkowe budynki, które tworzą urbanistyczny układ uzdrowiska: pałac "Vauxhall", łazienki "Zofia" czy hotel dla kuracjuszy, a także urokliwą, drewnianą willę "Japonka". W ostatnich latach zbudowano: nowoczesny szpital rehabilitacyjny, tężnię solankową oraz siłownię na świeżym powietrzu. Władze miasta czynią starania by Krzeszowicom oficjalnie przywrócić status uzdrowiska.
Czas trwania: 4min. / 2025 / felietonOdkryj regiony - felieton można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Kraków