W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Owszem Mazowsze
Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.
Opis (streszczenie): Cykl "Owszem Mazowsze" opowiada o ludziach żyjących na Mazowszu. To, co ich łączy, to twórczy obłęd, który uprawiają niezależnie od koniunktury lub dekoniunktury. Adam Strug, polski śpiewak i instrumentalista, autor piosenek, dziennikarz w swoim autorskim programie przybliża widzom niezwykłe postaci. Bohaterem odcinka jest MATEUSZ KOWALSKI, instrumentalista i śpiewak. Zajmuje się głównie polską tradycyjną muzyką taneczną. Współtworzy zespoły muzyczne, m.in. instrumentalną kompanię Adama Struga, Monodię Polską, Radical Polish Ansambl, Tęgie Chłopy, Warszawską Orkiestrę Sentymentalną.
Czas trwania: 21min. / 2020Opis (streszczenie): Bohaterką odcinka jest Zofia Kucharczykowa (ur. w 1933 r.), śpiewaczka ludowa. Występuje najczęściej z zespołem śpiewaczym Gołcunecki, który powstał w 2012 r. w Gałkach Rusinowskich (powiat przysuski.). Zespół Gołcunecki ma na swoim koncie liczne sukcesy na przeglądach folklorystycznych, m. in. Basztę (nagrodę główną) w kategorii zespołów śpiewaczych na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym (2013). Panie z zespołu specjalizują się nie tylko w śpiewie, ale i w innych formach wiejskiej tradycji, zajmują się tradycyjną wycinanką i haftem, wykonywaniem pająków i kwiatów z bibuły oraz tradycyjną kuchnią regionalną. Prezentują też zapomniane wiejskie formy parateatralne tzw. teatr weselny, czyli pełne przewrotnego humoru scenki rodzajowe odgrywane zazwyczaj w drugim dniu wesela przez gości i muzykantów.
Opis (streszczenie): Bohaterem odcinka jest Maciej Klociński, piosenkarz, aktor estradowy, muzyk. Wykonawca piosenek retro i rosyjskich romansów. Doktorant na Wydziale Nauk Humanistycznych UKSW w Warszawie. Laureat Międzynarodowych Konkursów, m.in. Włodzimierza Pietrzaka w Turku oraz XIX Międzynarodowego Konkursu Młodych Wykonawców Rosyjskiego Romansu Romansjada 2015 w Moskwie. Laureat Złotego Liścia Retro 2013 za popularyzację dorobku kulturowego okresu dwudziestolecia międzywojennego. Ambasador Fundacji im. Ałły Bajanowej w Polsce.
Opis (streszczenie): Bohaterką odcinka jest Katarzyna Jackowska - Enemuo. Z urodzenia Pomorzanka, z wykształcenia antropolog kultury po UJ, z natury nomada, muzykantka i opowiadaczka historii. O 1998 roku zajmuje się muzyką średniowieczną i tradycyjną. Uczyła się od najlepszych śpiewaków, tych kształconych i tych ludowych. Od 2000 roku współpracuje ze Scholą Teatru Węgajty, jako solistka w dramatach liturgicznych (Ludus Passionis, Ludus Paschalis, Ordo Annuntiatione, Cuda św. Mikołaja) i innych programach koncertowych (m.in. Kanty i Psalmy XVII - wieczna nabożna tradycja ukraińska, Theotokos tradycje maryjne Wschodu i Zachodu, Zamek Warmia muzyka dawnych Prus Wschodnich, Orient - Okcydent muzyka czasów krucjat). Uczestniczka wypraw na wsie polskie, ukraińskie, węgierskie i mołdawskie. Współzałożycielka zespołu ZGODKI (niegdyś Jazgodki), jedynej polskiej kapeli programowo grającej w kuchni. Zbiera i śpiewa pieśni, ballady i piosenki średniowieczne i tradycyjne, pisze własną muzykę i teksty (m.in. programy koncertowe Trubadurki, Ay, Vida, Pieśni Wędrowne, Kubek do Nalewania Snów). Tropi tradycje społecznego świętowania, prowadzi warsztaty tańców i pieśni tradycyjnych oraz śpiewu naturalnym głosem dla dzieci i dorosłych. Prowadzi też zajęcia i warsztaty związane różnorodnością kulturową, między innymi z tradycjami świątecznymi maski kolędnicze i zapustne, muzyczne i teatralne formy tradycyjnego kolędowania, muzyczne tradycje karnawałowe, święta roku kalendarzowego w różnych częściach świata.
Opis (streszczenie): Bohaterem odcinka jest Kapela Niwińskich w składzie Mateusz Niwiński skrzypce/śpiew/lider zespołu i Agnieszka Niwińska baraban/bębenek/ śpiew. Kapela w swoim repertuarze ma przede wszystkim starodawne oberki, powiślaki, radomskie mazurki, kujawiaki oraz polki zasłyszane od znamienitych wiejskich skrzypków i harmonistów mazowieckich. Wykonuje także melodie obrzędowe. Repertuar kapeli pochodzi głównie z obszaru Mazowsza południowo - wschodniego, w tym Powiśla Maciejowickiego oraz pogranicza Mazowsza i Małopolski, w szczególności Radomszczyzny. Muzycy w swej grze starają się zachować jak najwięcej z ludowej maniery swoich Mistrzów, uzyskać energetyczne brzmienie dawnych kapel weselnych, dlatego też muzyka, która grają, jest spontaniczna i pozbawiona aranżacji, przede wszystkim taneczna. Mateusz Niwiński jako skrzypek, gra także w innych składach wraz z ludowymi muzykami m. in. z Tadeuszem i Marianem Lipcami, Stefanem Nowaczkiem, Wiesławą Gromadzką. Członkowie kapeli zgłębiają i dokumentują przejawy kultury tradycyjnej Polski Centralnej. Grali na licznych przeglądach i festiwalach, zdobywając nagrody i wyróżnienia m. in. w Mińsku Mazowieckim, Maciejowicach, Wieniawie, II nagrodę w kategorii folkloru rekonstruowanego podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w 2011 roku, II nagrodę w konkursie Stara Tradycja 2011. Muzycy chętnie wracają ze swoją muzyką do miejsc, z których ona wyszła. Grali wielokrotnie na lokalnych festiwalach, pograjkach, Wiejskich Klubach Tańca, Taborach Domu Tańca, ale także dla Środowiska Miejskiego, zafascynowanego muzyką tradycyjną.
Opis (streszczenie): Bohaterem odcinka jest Tadzio Szczupak. Muzyk znany miłośnikom miejskiego folkloru Warszawy, który rozbuja piłkarski stadion i porwie na parkiet bywalców barów. Melancholikom preferującym kanapy dostarczy powodów do wzruszeń. Przybliży szemrane klimaty rodem z portowej Odessy i uliczne szlagiery przedwojennej Warszawy. Wykonuje swoje autorskie numery, takie jak Domnisoara albo Mirabelki, ale też tradycyjne melodie. Dzieli się z widzami swoimi - często trudnymi - przeżyciami. Skład: Tadzio Szczupak wokal, ukulele.
Czas trwania: 23min. / 2020Opis (streszczenie): Cykl "Owszem Mazowsze" opowiada o ludziach żyjących na Mazowszu. To, co ich łączy, to twórczy obłęd, niezależnie od koniunktury lub dekoniunktury. Adam Strug, polski śpiewak i instrumentalista, autor piosenek, dziennikarz w swoim autorskim programie przybliża widzom niezwykłe postaci. Bohaterami odcinka są Sonia Wronkowska i Łukasz KozakSonia Wronkowska jest absolwentką muzykologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i studentką informatyki na Polsko - Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Pracę w Bibliotece Narodowej rozpoczęła w 2013 roku na stanowisku młodszego bibliotekarza w Zakładzie Zbiorów Muzycznych. W latach 2017 - 2019 pełniła funkcję kierownika Pracowni Rozwoju Polony (Zakład Zbiorów Cyfrowych), a następnie kierownika Pracowni Systemów IT (Zakład Technologii Informatycznych). Brała udział w realizacji projektów Omnis i Patrimonium jako product owner. Zainicjowała współpracę technologiczną BN z szeregiem instytucji i konsorcjów. Łukasz Kozak to mediewista, ekspert od technologii i mediów. Twórca najpopularniejszych w sieci przeglądów zbiorów zdigitalizowanych (m.in. Discarding Images i Stare obrazki ze zwierzętami). Autor promocyjnego sukcesu Polony z lat 2013 - 2015 (nominacja do nagrody Gwarancje Kultury 2015), prelegent na konferencji TEDxWarsaw 2014, kurator działu digitalizacji na konferencji Digital Cultures. Współpracował z licznymi instytucjami kultury i placówkami naukowymi w zakresie nowych mediów, technologii i wykorzystania zasobów cyfrowych. Od 2017 roku kurator programu muzycznego Festiwalu Nowe Epifanie. W Programie 2 Polskiego Radia, współprowadzi pierwszą polską audycję mediewistyczną "Kryzys wieku średniego". Autor licznych prac naukowych i popularyzatorskich, recenzent wykonań i nagrań muzyki dawnej, wykładowca. Związany z Biblioteką Narodową, ściśle współpracuje z Pracownią Rozwoju Polony przy tworzeniu nowych rozwiązań dla bibliotek cyfrowych.
Opis (streszczenie): Bohaterką czwartego odcinka jest Mania Kasina, czyli Maria Siwiec. Maria Siwiec należy do najwybitniejszych współczesnych śpiewaczek ludowych. Zdobyła uznanie jako solistka, członkini i kierowniczka zespołu "Gołcunecki", doskonała tancerka ludowa oraz mistrzyni i popularyzatorka tradycji muzycznych południowego Mazowsza (obszaru przenikania się wpływów z regionu opoczyńskiego i radomskiego). Urodziła się we wsi Gałki Rusinowskie w 1959 r. Marię Siwiec cechuje prostolinijność, ujmująca życzliwość i szczególna umiejętność tradycyjnego przekazu pieśni, melodii, tańców. Od wielu lat wraz z członkiniami zespołu "Gołcunecki", z muzykantami i kapelami z okolic Przysuchy prowadzi warsztaty śpiewu i tańca tradycyjnego. Jest laureatką wielu festiwali i nagród m.in. Nagrody im. Oskara Kolberga (2015 r.).
Opis (streszczenie): Cykl "Owszem Mazowsze" opowiada o ludziach żyjących na Mazowszu. To, co ich łączy, to twórczy obłęd, który uprawiają niezależnie od koniunkturylub dekoniunktury. Adam Strug, polski śpiewak i instrumentalista, autor piosenek, dziennikarz w swoim autorskim programie przybliża widzom niezwykłe postaci. Bohaterem drugiego odcinka jest Maniucha Bikont.
Czas trwania: 24min. / 2020Owszem Mazowsze można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Warszawa, TVP Kultura
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: