W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Portrety
Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.
Emisja Portrety miała miejsce:
Opis (streszczenie): Bogato ilustrowany archiwaliami cykl krótkich etiud, oparty na rozmowach z artystami związanymi z tańcem i muzyką. Głównym motywem rozmów są wspomnienia bohaterów i refleksje dotyczące ich działalności artystycznej. Trochę sentymentalna, lecz przede wszystkim merytoryczna podróż do przeszłości. Bohaterką odcinka jest Alicja Haszczak, choreografka, wybitna specjalistka folkloru tanecznego Rzeszowszczyzny.
Czas trwania: 7min. / 2021 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Cykl krótkich etiud opartych na rozmowach z artystami związanymi z tańcem i muzyką. Głównym motywem rozmów będą wspomnienia bohaterów i refleksje dotyczące ich działalności artystycznej. Ta krótka forma reportażowa będzie trochę sentymentalną, ale przede wszystkim merytoryczną, podróżą do przeszłości. Cykl bogato ilustrowany archiwaliami (zdjęcia z występów, prób itp.). Nasza bohaterka - Elżbieta Jaroń to tancerka; solistka, później kierowniczka baletu Teatru Wielkiego w Warszawie. Tańczyła główne partie w baletach Piotra Czajkowskiego, Ludwiga Minkusa, Adolphe ' a Adama; prowadzi także działalność pedagogiczną.
Czas trwania: 8min. / 2021 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Stefan Kamasa, altowiolista, kameralista i pedagog; ur. 18 lipca 1930, Bielsk Podlaski. W latach 1948 - 53 studiował w klasie Jana Rakowskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu, którą ukończył z wyróżnieniem. Studia kontynuował w latach 1953 - 56 w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie pod kierunkiem Tadeusza Wrońskiego, zaś w latach 1957 - 58 w Paryżu u Pierre’a Pasquiera. Spektakularny debiut Stefana Kamasy jako solisty w koncercie na altówkę Beli Bartóka z Orkiestrą Filharmonii Warszawskiej pod dyrekcją Andrzeja Panufnika w 1954 roku ugruntował jego wybitną w świecie muzycznym pozycję. Odtąd wystąpił w ponad 30 krajach Europy, obu Ameryk i Azji.
Czas trwania: 7min. / 2021 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Cykl reportaży z archiwum Telewizji Kraków prezentujący najciekawsze postacie świata kultury w mieście i regionie. W każdym odcinku, w formie reportażu dokumentalnego, pokazano zarówno twórczość jak i życie codzienne bohaterów. W tym odcinku prezentujemy sylwetkę wybitej aktorki Starego Teatru Izabeli Olszewskiej. Przedstawienie całokształtu jej artystycznego dorobku, opinii o aktorstwie i pracy aktora.
Czas trwania: 27min. / 2002Opis (streszczenie): Przemysław Śliwa jest absolwentem warszawskiej szkoły baletowej, ukończonej w 1963 r. Solista i pierwszy tancerz najpierw Państwowej Opery w Poznaniu, potem przez 13 lat Polskiego Teatru Tańca Conrada Drzewieckiego. Czynny choreograf współpracujący z teatrami muzycznymi i dramatycznymi w całym kraju oraz pedagog baletu. Był kierownikiem baletu teatrów muzycznych w Gdyni i Bydgoszczy. Współpracował jako choreograf z Krakowską Operą i Operetką, a jako szef baletu w tym teatrze dążył do zreformowania struktury baletu, aby uczynić z niego zespół autonomiczny w ramach KOiO. Zrealizował dwadzieścia choreografii pełnospektaklowych baletów, a są to m. in. "Historia Żołnierza" I. Strawińskiego, "Romeo i Julia" S. Prokofiewa, "Symfonia Fantastyczna" H. Berlioza, "Peer Gynt" E. Griega. Współpracuję z teatrami dramatycznymi w całej Polsce. Jest twórcą choreografii oper, operetek i musicali.
Czas trwania: 8min. / 2021 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Irena Poniatowska (ur. 5 lipca 1933 w Górze Kalwarii), polska muzykolog, profesor nauk humanistycznych, profesor zwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego, znawczyni twórczości Fryderyka Chopina.
Czas trwania: 7min. / 2021 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Nasza bohaterka zdała maturę w Państwowej Szkole Baletowej w Warszawie w 1966 roku. Od 1966 do 1986 roku była zatrudniona w Balecie Teatru Wielkiego w Warszawie, gdzie jako pierwsza solistka tańczyła główne role w baletach: "Kopciuszek", "Dziadek do orzechów", "Córka źle strzeżona", "Pietruszka", "Historia żołnierza", "Grand Pas de Quatre"(Grahn), "Wesele w Ojcowie", "Biała suita", "Fedra" (Arycie), "Popołudniowa sjesta" (Esperanza) oraz liczne partiesolowe repertuaru. W 1983 roku otrzymała tytuł magistra sztuki na Wydziale Pedagogiki Tańca Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W latach 1986 - 1997 była nauczycielem tańca klasycznego w Państwowej Szkole Baletowej w Warszawie, a w latach 1984 - 2001 wykładowcą tańca klasycznego i nowoczesnego w Akademii Muzycznej w Warszawie.
Czas trwania: 8min. / 2021 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Cykl reportaży z archiwum Telewizji Kraków prezentujący najciekawsze postacie świata kultury w mieście i regionie. W każdym odcinku, w formie reportażu dokumentalnego, pokazano zarówno twórczość jak i życie codzienne bohaterów. Sylwetka wybitej aktorki Starego Teatru Izabeli Olszewskiej. Prezentacja całokształtu jej artystycznego dorobku, opinii o aktorstwie i pracy aktora.
Opis (streszczenie): Władysław Słowiński, urodzony 14 maja 1930 roku w Sadlnie, polski kompozytor, dyrygent, organizator życia muzycznego. W latach 1950 - 1954 studiował kompozycję u T. Szeligowskiego oraz 1951 - 1955 dyrygenturę u W. Bierdiajewa i S. Wisłockiego w PWSM w Poznaniu, ponadto w latach 1949 - 1951 muzykologię pod kierunkiem A. Chybińskiego na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 1954 do 1964 roku był dyrygentem Państwowej Opery w Poznaniu, jednocześnie współpracował z orkiestrami symfonicznymi, głównie z Filharmonią Poznańską, a w latach następnych z Teatrem Wielkim w Łodzi, Teatrem Muzycznym oraz Teatrem Wielkim w Warszawie. W latach 1970 - 1973 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Polskich Nagrań. Od 1973 do 1985 był sekretarzem generalnym Zarządu Głównego ZKP, od 1985 do 2001 prezesem oddziału warszawskiego ZKP. W roku 1986 powołał do życia festiwal Warszawskie Spotkania Muzyczne, pełniąc funkcję dyrektora artystycznego.
Czas trwania: 6min. / 2021 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Filmowy portret znakomitego krakowskiego aktora Mariana Cebulskiego. Podglądanie aktora na planie filmowym Krzysztofa Krauzego "Wielkie rzeczy". Wędrówka po teatrze im. J. Słowackiego, wypowiedzi współpracowników, zdjęcia fotograficzne.
Czas trwania: 27min. / 1999Opis (streszczenie): Program przedstawia jednego z najwybitniejszych i najpopularniejszych krakowskich aktorów najstarszego pokolenia. W atmosferze domowej i przy pracy Jerzy Nowak jawi się jako wielka indywidualność. Archiwalne fragmenty ról teatralnych i filmowych artysty przeplatane są wypowiedziami jego bliskich oraz pełnymi autoironii komentarzami bohatera. Jerzy Nowak w 2001 roku został laureatem nagrody "Ludwika", przyznawanej za największą kreację aktorską sezonu.
Czas trwania: 25min. / 2001Opis (streszczenie): Cykl etiud opartych na rozmowach z artystami związanymi z tańcem i muzyką. Głównym motywem rozmów są wspomnienia bohaterów i refleksje dotyczące ich działalności artystycznej. Cykl bogato ilustrowany archiwaliami (zdjęcia z występów, prób).
Czas trwania: 7min. / 2021 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Cykl krótkich etiud (19 odcinków) opartych na rozmowach z artystami związanymi z tańcem i muzyką. Głównym motywem rozmów będą wspomnienia bohaterów i refleksje dotyczące ich działalności artystycznej. Bohater tego odcinka to profesor Jerzy Artysz - jeden z najznakomitszych barytonów, wieloletni solista Teatru Wielkiego w Warszawie oraz Warszawskiej Opery Kameralnej, pedagog warszawskiej AM i UMiFC, któremu rozgłos i uznanie przyniosły zarówno kreacje operowe, jak i wykonania repertuaru oratoryjnego i pieśniowego, w szczególności kreacje polskiej muzyki współczesnej, uhonorowane wieloma nagrodami.
Czas trwania: 8min. / 2021 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Bohaterka tego odcinka to Lidia Grychtołówna. Pianistka jest laureatką międzynarodowych konkursów pianistycznych w Warszawie (V Konkurs Chopinowski, VII nagroda, 1955), Berlinie (Konkurs im. Schumanna, III nagroda, 1956), Bolzano (Konkurs im. Busoniego, nagroda specjalna, 1968) i Rio de Janeiro (nagroda specjalna, 1959). Artystka zasiadała w jury Konkursów Chopinowskich w Warszawie (1980, 1985, 1990, 1995 i 2000) oraz Konkursu Chopinowskiego w Miami (1990). Od 1986 roku zajmuje się pracą pedagogiczną na Uniwersytecie im. Gutenberga w Moguncji, gdzie jako profesor fortepianu prowadzi swoją klasę.
Czas trwania: 7min. / 2021 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Głównym tematem malarstwa Małgorzaty Bieleckiej jest człowiek, jego życie - ulotne, pozostawiające przeróżne ślady, znaki cienie. Obrazy artystki są dokumentami jej myśli, emocji, przemyśleń, wrażeń. Jest doskonałym nauczycielem i wziętą malarką.
Czas trwania: 11min. / 2018 / reportażOpis (streszczenie): Cykl reportaży prezentujących sylwetki ludzi pochodzących z regionu świętokrzyskiego.
Czas trwania: 12min. / 2017 / reportażOpis (streszczenie): Odcinek poświęcony pamięci Ludwika Machalskiego.
Czas trwania: 12min. / 2017 / reportażOpis (streszczenie): Reportaż przybliżający sylwetkę poety Marka Tercza.
Czas trwania: 13min. / 2017 / reportażOpis (streszczenie): Portrety - Dawid II Jan Kuracińsk
Czas trwania: 12min. / 2017 / reportażOpis (streszczenie): Rpeortaż.
Czas trwania: 10min. / 2017 / reportażPortrety można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Gdańsk, TVP3 Kielce, TVP3 Kraków, TVP Kultura, TVP Wilno
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: