Emisja Piękno utracone będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 1 listopada 2024 (Piątek)Opis (streszczenie): Opowieść o uszkodzonych i bezpowrotnie zniszczonych w wyniku powodzi obiektach architektonicznych i dziełach sztuki, zarówno sakralnych, jak i tych o charakterze świeckim. Terenem realizacji obrazu jest ziemia kłodzka. Odwiedzimy Kłodzko, w którym pokażemy zdewastowane stare miasto, zabytkowe kamieniczki oraz kościół i klasztor franciszkanów, dotknięty po raz czwarty w swej historii powodzią. Będziemy w Lądku Zdroju, który bodaj najbardziej ucierpiał - do rangi symbolu urasta tu późnogotycki most z figurą św. Jana Nepomucena dosłownie zniesiony przez wody Białej Lądeckiej. Pokażemy zniszczenia substancji zabytkowej w Bystrzycy Kłodzkiej i Stroniu Śląskim. Wykorzystamy również reporterskie materiały z powodzi, a także archiwalia, ukazujące wspomniane miasta przed zniszczeniem i - na przykład - fragmenty realizowanych tam przed laty dokumentów. W filmie wystąpią historycy, przewodnicy, w niektórych przypadkach włodarze miast, jak choćby Tomasz Nowicki - burmistrz Lądka, który jest z wykształcenia historykiem sztuki. Historykiem sztuki jest także narrator filmu, Juliusz Woźny, nota bene - choć wrocławianin - to pochodzący ze zniszczonego Domaszkowa, nieopodal Kłodzka.
Czas trwania: 29min. / 2024 / reportażEmisja Piękno utracone miała miejsce:
Opis (streszczenie): Niniejszy reportaż jest opowieścią o uszkodzonych i bezpowrotnie zniszczonych w wyniku powodzi obiektach architektonicznych i dziełach sztuki, zarówno sakralnych, jak i tych o charakterze świeckim. Terenem realizacji obrazu jest ziemia kłodzka. Odwiedzimy Kłodzko, w którym pokażemy zdewastowane stare miasto, zabytkowe kamieniczki oraz kościół i klasztor franciszkanów, dotknięty po raz czwarty w swej historii powodzią. Będziemy w Lądku Zdroju, który bodaj najbardziej ucierpiał - do rangi symbolu urasta tu późnogotycki most z figurą św. Jana Nepomucena dosłownie zniesiony przez wody Białej Lądeckiej. Pokażemy zniszczenia substancji zabytkowej w Bystrzycy Kłodzkiej i Stroniu Śląskim. Wykorzystamy również reporterskie materiały z powodzi, a także archiwalia, ukazujące wspomniane miasta przed zniszczeniem i - na przykład - fragmenty realizowanych tam przed laty dokumentów. W filmie wystąpią historycy, przewodnicy, w niektórych przypadkach włodarze miast, jak choćby Tomasz Nowicki - burmistrz Lądka, który jest z wykształcenia historykiem sztuki. Historykiem sztuki jest także narrator filmu, Juliusz Woźny, nota bene - choć wrocławianin - to pochodzący ze zniszczonego Domaszkowa, nieopodal Kłodzka.
Czas trwania: 30min. / 2024 / reportażOpis (streszczenie): Opowieść o uszkodzonych i bezpowrotnie zniszczonych w wyniku powodzi obiektach architektonicznych i dziełach sztuki, zarówno sakralnych, jak i tych o charakterze świeckim. Terenem realizacji reportażu jest ziemia kłodzka. Autorzy odwiedzają Kłodzko, w którym pokazują zdewastowane stare miasto, zabytkowe kamieniczki oraz kościół i klasztor franciszkanów, dotknięty po raz czwarty w swej historii powodzią. Następnie przenoszą się do Lądku Zdroju, który bodaj najbardziej ucierpiał - do rangi symbolu urasta tu późnogotycki most z figurą św. Jana Nepomucena dosłownie zniesiony przez wody Białej Lądeckiej. Dokumentują zniszczenia substancji zabytkowej w Bystrzycy Kłodzkiej i Stroniu Śląskim. W reportażu wykorzystano także zarejestrowane przez innych materiały z powodzi, a także archiwalia, ukazujące wspomniane miasta przed zniszczeniem. W reportażu występują historycy, przewodnicy, w niektórych przypadkach włodarze miast, jak choćby Tomasz Nowicki - burmistrz Lądka, który jest z wykształcenia historykiem sztuki. Historykiem sztuki jest także narrator filmu, Juliusz Woźny, choć wrocławianin, to pochodzący ze zniszczonego Domaszkowa, nieopodal Kłodzka.
Piękno utracone można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3, TVP3 Gdańsk, TVP3 Gorzów Wlkp., TVP3 Katowice, TVP3 Kielce, TVP3 Kraków, TVP3 Łódź, TVP3 Lublin, TVP3 Olsztyn, TVP3 Opole, TVP3 Poznań, TVP3 Rzeszów, TVP3 Szczecin, TVP3 Warszawa, TVP3 Wrocław, TVP Historia, TVP Kultura, TVP Polonia