Piosenką przez historię godziny emisji w telewizji, obsada, kiedy leci i gdzie obejrzeć

Reklama

Piosenką przez historię w TV - najbliższe emisje

+ Obserwuj

W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Piosenką przez historię

Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.

Reklama
Strona zawiera informacje na temat godzin emisji (czyli kiedy leci) oraz obsady (kto występuje) dla Piosenką przez historię. Jeżeli stacje telewizyjne planują w najbliższym czasie nadać audycję (premiera, powtórki) w sekcji najbliższe emisje umieszczone są informacje na temat jakiego dnia, o której godzinie oraz na jakiej antenie można obejrzeć program. W przypadku braku Piosenką przez historię w ramówkach jakiekogokolwiek kanału wyświetlona jest lista poprzednich emisji z ostatnich 30 dni. Brak informacji na temat poprzednich i przyszłych wyświetleń oznacza, że żadna z ponad 180 stacji obecnych w programie telewizyjnym naziemna.info, nie nadawała audycji i nie planuje tego w najbliższym czasie. Na stronie znajdują się informacje na temat tego kiedy będą powtórki lub kiedy będzie powtórka audycji Piosenką przez historię.

Poprzednie emisje Piosenką przez historię w telewizji

Emisja Piosenką przez historię miała miejsce:

2024-04-17 15:10 Piosenką przez historię - Uniwerek 200 lat Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Największy Polski Uniwersytet - Uniwersytet Warszawski powstał w 1818 roku z połączenia Szkoły Prawa i Szkoły Lekarskiej założonych w czasach napoleońskich. Pomysłodawcami jego utworzenia byli ksiądz Stanisław Staszic i hrabia Stanisław Kostka Potocki - minister wyznań i oświecenia publicznego Królestwa Polskiego. Utworzono wówczas pięć wydziałów, które symbolizują gwiazdki znajdujące się do dziś w godle uczelni. Mimo że powołany przez Cara Uniwersytet stał się szkołą patriotyzmu i kuźnią niepodległościowych aspiracji Polaków, studenci i absolwenci Uniwersytetu stanęli do walki w Powstaniu Listopadowym. W ramach represji zaledwie w 15 lat po otwarciu car zamknął uczelnię. Na jej ponowne otwarcie zgodził się dopiero z górą ćwierć wieku później. Szkoła Główna, bo tak nazwano uczelnię, otworzyła podwoje w listopadzie 1862 roku. Rok później wybuchło Powstanie Styczniowe, w które zaangażowali się studenci i profesorowie. I tym razem w ramach represji uczelnia została zamknięta. Otworzono ją dopiero kiedy wojska carskie w 1915 roku opuściły Warszawę. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Uniwersytet po raz pierwszy w historii mógł się rozwijać w warunkach wolności nauki i nauczania. Na początku lat 30. był już największym polskim uniwersytetem z 250 profesorami i dziesięcioma tysiącami studentów. W 1935 roku zyskał imię Józefa Piłsudskiego. W czasie hitlerowskiej okupacji Uniwersytet jak inne uczelnie został zamknięty. A jednak mimo grożącej kary śmierci nauczania nie przerwano. W podziemnym Uniwersytecie niemal 300 nauczycieli akademickich wykładało dla trzech i pół tysiąca studentów. W czasie Powstania Warszawskiego toczyły się na terenie Uniwersytetu zaciekłe walki. Zniszczony w ponad sześćdziesięciu procentach po wojnie został odbudowany. W 1968 roku stał się sceną protestów studentów walczących o wolność z komunistami. Pracownicy i studenci Uniwersytetu walnie przyczynili się do odzyskania przez Polskę pełnej wolności.

Czas trwania: 9min. / 2018 / teledysk
2024-04-16 16:10 Piosenką przez historię - Uniwerek 200 lat Logo TVP Historia
Reklama
2024-03-17 15:45 Piosenką przez historię - Węgry powstanie 1956 Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Kiedy Władysław Gomułka trzy dni po wyborze na I sekretarza Komitetu Centralnego PZPR wygłaszał słynne przemówienie na placu Defilad w Warszawie, na Węgrzech od kilkunastu godzin trwało powstanie. Zbieżność dat nie jest przypadkowa. Decyzje, które wbrew instrukcjom z Moskwy podjęli Polacy i z sukcesem przeprowadzili, stały się dla Węgrów drogowskazem. W czasach stalinowskich na Węgrzech było trzykrotnie więcej więźniów politycznych niż w trzykrotnie większej Polsce, mimo że na Węgrzech, w przeciwieństwie do Polski praktycznie nie działało przeciwko komunistom zbrojne podziemie. 23 października 1956 roku studenci w Budapeszcie zorganizowali wiec poparcia dla postulatów polskich robotników, którzy w czerwcu 1956 roku wyszli na ulice Poznania. Chcieli, by ich żądania: wolności słowai poglądów, wolnych wyborów, niezależności od ZSRR i przywrócenia na stanowisko premiera liberalnego Imre Nagya zostały odczytane w węgierskim radiu. Doszło do zamieszek. Sekretarz węgierskiej partii komunistycznej poprosił o interwencję zbrojną Sowietów. Do Budapesztu wkroczyło 6 tysięcy żołnierzy radzieckich wspieranych przez 200 czołgów. Służba Bezpieczeństwa pod parlamentem otworzyła ogień do demonstrantów. Zginęło ponad sto osób. Komuniści jednak zgodzili się na objęcie przez Nagya stanowiska premiera. Ten wycofał zgodę na interwencję sowiecką, powołał niekomunistycznych ministrów oraz ogłosił neutralność Węgier i wystąpienie z Układu Warszawskiego. Sowieci utworzyli marionetkowy rząd z Janosem Kadarem na czele, który ponownie poprosił Związek Radziecki o interwencję. Inwazja zaczęła się 4 listopada. Państwa zachodnie, wbrew wcześniejszym deklaracjom, nie udzieliły węgierskim powstańcom militarnego wsparcia, uznały natomiast komunistyczny rząd Kadara. W powstaniu zginęło dwa i pół tysiąca Węgrów, dwadzieścia tysięcy internowanolub aresztowano. Skazano na śmierć i stracono ponad dwieście trzydzieści osób w tym premiera Imre Nagya.

Czas trwania: 11min. / 2018 / teledysk
2023-11-30 15:05 Piosenką przez historię - Historia według Jacka - Mury Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): W odcinku przypominamy historię powstania "Murów", której pierwowzorem był utwór "L’Estaca", czyli "Słup"napisany w 1968 roku przez katalońskiego barda i antyfrankistowskiego działacza Lluisa Llacha i Grande. Jacek Kaczmarski usłyszał płytę Lacha w grudniu 1978 roku. Do melodii napisał słowa. "Mury" dały tytuł programowi artystycznemu wykonywanemu przez Jacka Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego i Zbigniewa Łapińskiego w Teatrze na Rozdrożu. Piosenka, wkrótce stała się pieśnią Solidarności, a jej refren sygnałem dźwiękowym Radia Solidarność.

Czas trwania: 8min. / 2019 / teledysk
2023-11-23 15:10 Piosenką przez historię - Uniwerek 200 lat Logo TVP Historia
2023-11-16 15:20 Piosenką przez historię - Dywizjon 303 Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Był najskuteczniejszą lotniczą jednostką aliantów w czasie Bitwy o Anglię i podczas operacji Jubilee poprzedzającej lądowaniew Normandii. 303. Dywizjon Myśliwski Warszawski im. Tadeusza Kościuszki. Winston Churchil powiedział o jego pilotach: "Nigdy w dziejach wojen tak liczni nie zawdzięczali tak wiele tak nielicznym". Dywizjon został sformowany w Anglii 2 sierpnia 1940 roku. Tworzyli go piloci z Pierwszego Pułku Lotniczego stacjonującego przed wojną w Warszawie. Ich znakiem rozpoznawczym były szkarłatne szaliki. 30 sierpnia 1940 roku, czyli dzień przed uzyskaniem gotowości bojowej dywizjonu, podczas lotu treningowego, pilot Ludwik Paszkiewicz odniósł pierwsze zwycięstwo, strącając meserszmita. Kolejnego dnia jego koledzy unieszkodliwili sześć niemieckich maszyn. W sumie w czasie całejII wojny światowej strącili ich ponad 200. Podczas Bitwy o Anglię piloci odnosili średnio ponad dwa zwycięstwa dziennie w podniebnych bataliach. W tysiąc 1942 roku szkolili amerykańskich pilotów. Uczestniczyli w operacji Overlord w Normandiii w inwazji na Niemcy. Dywizjon 303 stał się symbolem bohaterstwa i profesjonalizmu polskich pilotów. Szwedzki zespół metalowy Sabaton, dowiedziawszy się o ich wyczynach bojowych, napisał piosenkę "Aces in Exile", a Elektryczne Gitary upamiętniły ich utworem "Dywizjon 303".

Czas trwania: 9min. / 2018 / teledysk
2023-11-10 11:55 Piosenką przez historię - 11 listopada Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Przez niemal 20 lat Drugiej Rzeczpospolitej spierano się nad wyborem daty Narodowego Święta Niepodległości. 11 listopada ogłosił nim Sejm w 1937 roku. Połączył tym samym datę zakończenia I wojny światowej rozejmem w Compiegne zawartym11 listopada właśnie a oficjalnym przekazaniem przez Radę Regencyjną zwierzchnictwa nad wojskiem polskim brygadierowi Józefowi Piłsudskiemu, który dzień wcześniej przybył do Warszawy. 11 listopada został także rozbrojony stacjonujący w Warszawie niemiecki garnizon. Trudność wyboru daty wiązała się z tym, że odzyskiwanie przez Polskę niepodległości, kształtowanie jej granic i ustroju było procesem toczącym się w czasie i w wielu miejscach równocześnie. 7 październikaRada Regencyjna ogłosiła Niepodległość Polski, miesiąc później powstał pierwszy polski rząd kierowany przez Ignacego Daszyńskiego. W grudniu 1918 roku wybuchło Powstanie Wielkopolskie, które przywróciło Wielkopolskę do Macierzy. Trzy Powstania Śląskie w latach 1919 - 1921 zdecydowały o przyłączeniu do Polski części Górnego Śląska. Wschodnie granice Rzeczpospolitej ukształtowały się dopiero po wojnie polsko - bolszewickiej w 1920 roku, w której naród polski obronił uzyskaną niepodległość. Tworzenie gospodarki, systemu edukacji, armii, floty, urzędów, budowanie polskiego państwa trwało aż do wybuchu II wojny światowej.

Czas trwania: 7min. / 2018 / teledysk
2023-11-02 15:15 Piosenką przez historię - Uniwerek 200 lat Logo TVP Historia
2023-09-30 10:45 Piosenką przez historię - Historia według Jacka - Ballada wrześniowa Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Czwarty rozbiór Polski - tak określano tajny protokół paktu Ribbentrop - Mołotow, umowy o nieagresji podpisanej 23 sierpnia 1939 roku między III Rzeszą a Związkiem Radzieckim. Mocarstwa dzieliły w nim między siebie terytoria Polski, Litwy, Łotwy, Finlandii, Estonii i Rumunii i pozbawiały niepodległości suwerenne kraje. Dziewięć dni po zawarciu paktu 1 września hitlerowskie Niemcy napadły na Polskę, rozpoczynając II wojnę światową - najkrwawszą w dziejach ludzkości. Niespełna w miesiąc po zawarciu umowy, 17 września armia radziecka zaanektowała zgodnie z jej zapisami wschodnie terytorium Rzeczpospolitej. Podpisany w Moskwie pakt Ribbentrop - Mołotow stał się symbolem zbrodniczych planów i współdziałania dwóch totalitaryzmów XX wieku, nazizmu i komunizmu. Jego konsekwencją były akcje eksterminacji Polaków, szczególnie polskiej inteligencji zarówno na ziemiach okupowanych przez Niemców jak Rosjan. Teledysk w całości skonstruowany z ilustracyjnych zdjęć archiwalnych mapy Polski, przedwojennej, archiwalnych zdjęć z inwazji III Rzeszy i Związku Radzieckiego na Polskę we wrześniu 1939 r. oraz zdjęć z koncertu Jacka Kaczmarskiego.

Czas trwania: 4min. / 2019 / teledysk
Reklama
2023-09-17 21:00 Piosenką przez historię - Historia według Jacka - Ballada wrześniowa Logo TVP Historia
2023-09-17 06:50 Piosenką przez historię - Historia według Jacka - Ballada wrześniowa Logo TVP Historia
2023-08-15 23:15 Piosenką przez historię - Cud nad Wisłą Logo TVP Polonia

Opis (streszczenie): Włodzimierz Lenin zadecydował o rozpoczęciu wojny z Polską, która po stu dwudziestu trzech latach zaborów odzyskała niepodległość, już w listopadzie 1918 roku. Do pierwszego starcia doszło w lutym kolejnego roku. Walki trwały do października. Bolszewicy zgodzili się na pokojowe rokowania, by wzmocnić swoje wojska walczące na innych frontach. Starcie z Polakami chcieli odroczyć o kilka miesięcy. Było ono jednak nieuniknione. Pomiędzy Rzeczpospolitą a bolszewicką Rosją, nieuznawaną z resztą na arenie międzynarodowej, nie została wytyczona granica państwowa. Kwestią sporną były ziemie pomiędzy wschodnią granicą Kongresówki a granicą RzeczpospolitejObojga Narodów sprzed rozbiorów. Ponadto bolszewicy planowali ideologiczną ekspansję na Zachód. 4 lipca 1920 roku ruszyła ofensywa dowodzona przez Michaiła Tuchaczewskiego, której celem byłozdobycie Warszawy. Armia Czerwona postępowała szybko i trzynastego sierpnia przypuściła szturm na stolicę Polski. Decydująca bitwa rozegrała się na przedpolach miasta. Po początkowych sukcesach Rosjan Polacy przegrupowali siły. 15 sierpnia odzyskali Radzymin i utracone wcześniejpozycje. Polskie oddziały zdobyły także sztab czwartej armii rosyjskiej w Ciechanowie, przejęły radiostację i uniemożliwiły Sowietom łączność z dowództwem. 16 sierpnia Józef Piłsudski wyprowadziłkontruderzenie znad rzeki Wieprz, które przełamało obronę radziecką w okolicy Kocka i Cycowa. Dzięki temu Polacy zaatakowali tyły wojsk rosyjskich nacierających na Warszawę. Tuchaczewski musiał wycofać się nad Niemen. 19 sierpnia rozpoczął się pościg za umykającymi oddziałami rosyjskimi. Bitwa Warszawska uznana została za jedną z przełomowych w historii świata. Powstrzymała ekspansję komunistów na Europę zachodnią i zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości. W Bitwie Warszawskiej zginęło 4, 5 tysiąca polskich żołnierzy, 22 tysiące zostało rannych.

Czas trwania: 10min. / 2018 / teledysk
2023-08-15 08:45 Piosenką przez historię - Cud nad Wisłą Logo TVP Historia
2021-06-08 11:45 Piosenką przez historię - Dywizjon 303 Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Był najskuteczniejszą lotniczą jednostką aliantów w czasie Bitwy o Anglię i podczas operacji Jubilee poprzedzającej lądowanie w Normandii. 303. Dywizjon Myśliwski Warszawski im. Tadeusza Kościuszki, sformowany w Anglii 2 sierpnia 1940 roku.

Czas trwania: 9min. / Polska / 2018 / teledysk
2021-02-05 16:50 Piosenką przez historię - Wielka Solidarność Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): W lipcu i sierpniu 1980 roku całą Polskę ogarnęły robotnicze protesty. Ich bezpośrednią przyczyną była podwyżka cen podstawowych produktów spożywczych zarządzona przez Biuro Polityczne KC PZPR.

Czas trwania: 8min. / Polska / 2018 / teledysk
2021-01-19 13:50 Piosenką przez historię - Wielka Solidarność Logo TVP Historia
2020-12-02 07:05 Piosenką przez historię - Uniwerek 200 lat Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Cykl w każdym odcinku opisujący jedno ważne wydarzenie historyczne poprzez piosenki Zespołu Elektryczne Gitary z płyt "Historia" i "Czasowniki". W tym odcinku - powstanie Uniwersytetu Warszawskiego.

Czas trwania: 9min. / Polska / 2018 / teledysk
2020-11-28 14:40 Piosenką przez historię - 11 listopada Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Przez niemal 20 lat Drugiej Rzeczpospolitej spierano się nad wyborem daty Narodowego Święta Niepodległości. 11 listopada ogłosił nim Sejm w 1937 roku. Połączył tym samym datę zakończenia I wojny światowej rozejmem w Compiegne.

Czas trwania: 6min. / Polska / 2018 / teledysk
2020-11-23 09:30 Piosenką przez historię - Historia według Jacka - Modlitwa o wschodzie słońca Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Cykl opisujący najważniejsze wydarzenia z historii Polski poprzez piosenki grupy Elektryczne Gitary z płyt Historia i Czasowniki. Każdy odcinek dedykowany jest jednemu wydarzeniu i jednej piosence. Wprowadzenie lidera Kuby Sienkiewicza.

Czas trwania: 5min. / Polska / 2019 / teledysk
Reklama
2020-11-12 06:00 Piosenką przez historię - 11 listopada Logo TVP Polonia
2020-11-11 19:50 Piosenką przez historię - 11 listopada Logo TVP Polonia
2020-10-25 03:25 Piosenką przez historię - Węgry powstanie 1956 Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Kiedy Władysław Gomułka trzy dni po wyborze na I sekretarza Komitetu centralnego PZPR wygłaszał słynne przemówienie na placu Defilad w Warszawie, na Węgrzech od kilkunastu godzin trwało powstanie. Zbieżność dat nie jest przypadkowa.

Czas trwania: 10min. / Polska / 2018 / teledysk
2020-09-17 18:20 Piosenką przez historię - Dywizjon 303 Logo TVP Historia
2020-09-06 17:20 Piosenką przez historię - Wielka Solidarność Logo TVP Historia
2020-09-04 19:45 Piosenką przez historię - Wielka Solidarność Logo TVP Historia
2020-09-01 23:40 Piosenką przez historię - Dywizjon 303 Logo TVP Polonia
2020-08-26 21:00 Piosenką przez historię - Cud nad Wisłą Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Włodzimierz Lenin zadecydował o rozpoczęciu wojny z Polską, która po 123 latach zaborów odzyskała niepodległość, już w listopadzie 1918 roku. Do pierwszego starcia doszło w lutym kolejnego roku. Walki trwały do października.

Czas trwania: 9min. / Polska / 2018 / teledysk
2020-08-26 08:45 Piosenką przez historię - Historia według Jacka - Mury Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): W odcinku przypominamy historię powstania Murów, której pierwowzorem był utwór L’Estaca, czyli Słup napisany w 1968 r. przez katalońskiego barda i antyfrankistowskiego działacza Luisa Lacha i Grande. Jacek Kaczmarski usłyszał płytę Lacha.

Czas trwania: 7min. / Polska / 2019 / teledysk
2020-08-25 11:40 Piosenką przez historię - Historia według Jacka - Mury Logo TVP Historia
2020-08-23 11:20 Piosenką przez historię - Historia według Jacka - Jałta Logo TVP Polonia

Opis (streszczenie): Konferencja jałtańska, na której decyzje w sprawie europejskiego powojennego ładu podjęli przywódcy antyhitlerowskiej koalicji: Winston Churchill, Franklin Delano Roosvelt, Józef Stalin, stała się symbolem zdrady.

Czas trwania: 6min. / Polska / 2019 / teledysk
Reklama
2020-08-18 11:30 Piosenką przez historię - Wielka Solidarność Logo TVP Historia
2020-08-16 16:10 Piosenką przez historię - Cud nad Wisłą Logo TVP Historia
2020-08-15 15:00 Piosenką przez historię - Cud nad Wisłą Logo TVP Polonia
2020-08-13 23:15 Piosenką przez historię - Cud nad Wisłą Logo TVP Polonia
2020-08-09 17:10 Piosenką przez historię - Historia według Jacka - Modlitwa o wschodzie słońca Logo TVP Historia
2020-08-07 19:40 Piosenką przez historię - Wielka Solidarność Logo TVP Historia
2020-08-04 07:05 Piosenką przez historię - Dywizjon 303 Logo TVP Historia
2020-08-03 10:25 Piosenką przez historię - Wielka Solidarność Logo TVP Historia
2020-08-02 17:05 Piosenką przez historię - Historia według Jacka - Mury Logo TVP Historia
2020-08-02 09:00 Piosenką przez historię - Wielka Solidarność Logo TVP Historia
2020-07-29 17:45 Piosenką przez historię - Wielka Solidarność Logo TVP Historia
2020-07-27 18:50 Piosenką przez historię - Wielka Solidarność Logo TVP Historia
2020-07-25 15:40 Piosenką przez historię - Dywizjon 303 Logo TVP Historia
2020-07-21 07:10 Piosenką przez historię - Dywizjon 303 Logo TVP Historia
2020-07-19 16:25 Piosenką przez historię - Historia według Jacka - Jałta Logo TVP Historia
2020-07-12 17:10 Piosenką przez historię - Wielka Solidarność Logo TVP Historia
2020-07-07 11:30 Piosenką przez historię - Uniwerek 200 lat Logo TVP Historia
2020-07-05 17:15 Piosenką przez historię - Węgry powstanie 1956 Logo TVP Historia
2020-06-30 10:05 Piosenką przez historię - Wielka Solidarność Logo TVP Historia
2020-06-11 08:05 Piosenką przez historię - Historia według Jacka - Modlitwa o wschodzie słońca Logo TVP Historia

Piosenką przez historię gdzie obejrzeć?

Piosenką przez historię można obejrzeć w programie stacji:

Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP Historia, TVP Polonia

Typy audycji

Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:

Obsada (osoby)

Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):

Lata produkcji

Lista zawiera lata, w których powstawała audycja:

Reklama
© 2016-2024 - PROGRAM TV - przewodnik telewizyjny naziemna.info
Serwis działa na serwerach dhosting
Do góry