Podróżnik godziny emisji w telewizji, obsada, kiedy leci i gdzie obejrzeć

Reklama

Podróżnik w TV - najbliższe emisje

+ Obserwuj
Przycisk Zapisz przy transmisji pozwala na szybkie dodanie wydarzenia do kalendarza: iCalendar, Google Calendar, Outlook.

Emisja Podróżnik będzie miała miejsce (premiera, powtórka):

Program TV na 4 lipca 2025 (Piątek)
17:30 Zakończone  Podróżnik - Paryż Gauguina Logo TVP Nauka
23:50 Podróżnik - Paryż Gauguina Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Paul Gauguin - francuski malarz znany z pobytów na Tahiti i Markizach. Dziś uważany jest za jednego z najwybitniejszych artystów XIX wieku. Urodził się w Paryżu. Rozpoczynał jako makler giełdowy, marzył o karierze przemysłowca. Podróże po świecie były jego pasją i natchnieniem. Jeszcze jako dziecko zamieszkał na jakiś czas w Peru, potem przebywał na Karaibach, na wyspie Martynice. Mieszkał w Bretanii. To tam powstały jego pierwsze znane obrazy. Zaprzyjaźnił się z kolonią artystów, którzy szybko uznali jego pierwszoplanową osobowość. Stworzył tam szkołę malowania zwaną później "szkołą z Pont Aven". Kiedy wyjeżdżał na Tahiti, wydawało się, że wielka kariera stanie przed nim otworem. Szybko okazało się, że wymarzony raj stanie się dla niego piekłem. Najpierw na Tahiti, potem na Hiva Oa. Spędził na tych wyspach resztę swojego życia. W nędzy, schorowany, bez grosza. Umarł zapomniany. Lecz jego obrazy, rzeźby i rysunki skrzętnie kolekcjonowane w różnych galeriach i prywatnych zbiorach bardzo szybko uzyskały wysokie ceny i notowania na rynku sztuki. W "Podróżniku" postanowiliśmy odwiedzić miejsca dzieciństwa Paula Gaugina: Paryż, jego pracownię z lat, kiedy zaczynał swoją przygodę ze sztuką, dom, knajpę, gdzie przesiadywał po pracy na giełdzie i marzył o malarstwie. Tam poznał Augusta Strindberga i Władysława Ślewińskiego. Obaj wielcy artyści byli świadkami narodzin Paula Gauguina - malarza. Ślewiński namalował portret Paula, a Strindberg napisał wstęp do katalogu pierwszej wystawy. Paryż to miasto sztuki, kolorów i namiętności. Truizmem jest stwierdzenie, że odkrywanie Paryża jest jedną z lepszych dróg do poznawania świata. Ale Paryż śladami Gauguina to może być niezła przygoda. Program prowadzi jego autorka - Anna Kwiatkowska.

Reklama
Program TV na 5 lipca 2025 (Sobota)
09:30 Podróżnik - Rio Dulce Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Rio Dulce jeszcze do niedawna oznaczało bardzo niebezpieczny spływ rzeką przez bagniste tereny i zdradliwe jeziora w Ameryce Środkowej, aż do ujścia Morza Karaibskiego w miasteczku Livingstone. Kiedyś przed laty była tam kolonia niewolników. Po ogłoszeniu abolicji z wielu karaibskich wysp przybywali tu różni ludzie, zbiegli z plantacji, przeważnie czarnoskórzy niewolnicy z wybrzeża Afryki, Angoli i Gwinei. Osadę nazwali Livingstone i tak przetrwała do naszych czasów. Nie można tam dotrzeć samochodem, a jedynie łodzią płynąc właśnie po Rio Dulce. Kiedyś rzeka stanowiła naturalną ochronę tych terenów przed napastnikami, również w czasach wojny domowej w Gwatemali tereny te były świetną bazą dla partyzantów i rebeliantów. Teraz Rio Dulce to wakacyjna oaza: pełno tam jachtów, żaglówek, turystów z plecakami, na rzece działają liczne pływające restauracje, sklepiki i przystanie. W programie podróż po Rio Dulce aż do Livingstone, legendarnego miasta niewolników, a także przechadzka uliczkami tej zapomnianej i zakurzonej osady. Widzowie znajdą także informacje praktyczne i liczne porady na temat poruszania się po Gwatemali i Rio Dulce. Program prowadzi Anna Kwiatkowska.

Czas trwania: 17min. / 2007 / cykl reportaży
Program TV na 6 lipca 2025 (Niedziela)
01:50 Podróżnik - Rio Dulce Logo TVP Nauka
09:25 Podróżnik - Legenda króla Czaki Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Wyprawa do Południowej Afryki śladami jednego z największych zdobywców na terytorium Czarnego Kontynentu - króla Czaki. Ze względu na jego talenty przywódcze i wielkie sukcesy militarne nazywano go Napoleonem Afryki. O jego narodzinach krążyły legendy, układano poematy, wiersze i piosenki. Jego matka Nandi uchodzi do dziś za matkę wszystkich Zulusów. Wśród bohaterów Czarnej Afryki król Czaka zajmuje poczesne miejsce. Czy stając do śmiertelnego boju z Anglikami, Burami czy plemionami Matabele, mógł przypuszczać, że po latach jego imieniem nazywane będą place, parki rozrywki oraz hotele? Że stanie się jednym z wielkich symboli Afryki? Trasa wyprawy "Podróżnika" do krainy wojowniczego plemienia Zulusów biegnie wzdłuż Zatoki Delagoa, poprzez krainę Suazi aż do Natalu. Ekipa filmowa dociera m.in. nad rzekę Umfolozi, którą zamieszkuje plemię Undwana. Kiedy w XIX w. terytoria Afryki Południowej powoli opanowywali od południa Brytyjczycy, od zachodu natomiast Burowie, rzeka ta stanowiła nieprzekraczalną granicę bezpieczeństwa dla białych osadników. Autorzy programu odwiedzą współczesne wioski Zulusów, gdzie legendy o królu Czace są wciąż żywe. Bardzo często dla gości odgrywane są sceny z czasów króla Czaki przypominające teatr lub happening. Stanowią one doskonałą lekcję historii, kultury i tradycji. Zulusi ubrani w tradycyjne ludowe stroje starają się wiernie odtworzyć wydarzenia sprzed dziesiątków lat: narodziny Czaki, wielkie bitwy, bitwę nad Krwawą Rzeką, wygnanie, zwycięstwo nad Anglikami. Współczesny Kraj Zulusów jest nowoczesny. Dawni wojownicy pracują w bankowości, armii, przemyśle. Wielu jednak zamieszkuje dzikie tereny Tembe i Simunye tak jak ich przodkowie: mieszkają w domach z maty bambusowej, noszą tradycyjne stroje, nie korzystają z dobrodziejstw cywilizacji - telefonów, komputerów czy magnetowidów.

Czas trwania: 17min. / 2006 / cykl reportaży
18:35 Podróżnik - Legenda króla Czaki Logo TVP Nauka
Program TV na 7 lipca 2025 (Poniedziałek)
01:25 Podróżnik - Legenda króla Czaki Logo TVP Nauka
11:40 Podróżnik - Życie i Śmierć w Puri Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Przejmujący reportaż z cyklu "Podróżnik". Autorzy popularnego magazynu zabierają nas tym razem do miasta Puri, położonego we wschodnich Indiach, nad Zatoką Bengalską. Miasto jest jednym z najbardziej religijnych miejsc w Indiach. Próżno szukać tam hoteli i turystycznych autobusów, ale dziennie ściąga tam kilkanaście tysięcy pielgrzymów. Nad miastem góruje potężna stupa świątyni Wisznu. Jest jedną z czterech najważniejszych. Każdy pobożny Hindus ma w planie odwiedzić tę świątynię za swojego życia. Na głównej ulicy miesza się tłum pielgrzymów z tysiącami trędowatych. Wokół palą się kremacyjne stosy. W niesamowitym upale, duchocie, życie miesza się ze śmiercią. Wśród zgiełku i w jazgocie ulicznych straganów ludzie odchodzą na zawsze, żegnani przez najbliższych, a tuż obok sprzedawcy kokosów i weselnych girland pokrzykują wesoło na przechodniów. Niesamowite wrażenie czynią te sceny z życia i śmierci. Mieszają się uczucia, losy i przeznaczenie. W "Podróżniku" dokumentalny zapis świata, do którego europejskie normy w ogóle nie pasują. Milcząco i dyskretnie kamera dokonuje obserwacji świętości i zwyczajności. Puri - miasto życia i śmierci. Unikatowe zdjęcie, niezwykłe sceny życia codziennego mieszkańców Puri i pielgrzymów docierających do świątyni. "Podróżnik" tym razem w roli obserwatora. Program prowadzi Anna Kwiatkowska.

Czas trwania: 18min. / 2007 / cykl reportaży
17:30 Podróżnik - Życie i Śmierć w Puri Logo TVP Nauka
23:55 Podróżnik - Życie i Śmierć w Puri Logo TVP Nauka
Program TV na 8 lipca 2025 (Wtorek)
11:40 Podróżnik - New Delhi Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Stolicą Indii jest New Delhi. Miasto zbudowane z wielkim rozmachem przez Brytyjczyków, obok starej siedziby dynastii Mogołów, wśród kwitnących ogrodów i angielskich parków. Najważniejszym jego punktem jest India Gate, 42-metrowy łuk triumfalny. Umieszczono na nim 85 000 nazwisk żołnierzy indyjskich poległych na frontach I wojny światowej. Stamtąd blisko już do Rasztrapati Bhawan, oficjalnej rezydencji prezydenta Indii. Przed uzyskaniem niepodległości była ona siedzibą wicekróla. W "Podróżniku" wizyta w domu Indiry Gandhi, mieszkała tam w ostatnim okresie swojego życia i tam została zamordowana, a także historia Mahatmy Gandhiego, "ojca" narodu. Na moment przeniesiemy się do Durbanu w Republice Południowej Afryki, gdzie twórca niepodległości Indii spędził 25 lat i tam stworzył swoją filozofię walki z okupantem. Zwiedzimy jego dom i drukarnię, gdzie wydawał gazetę "Opinion". W programie przypomnimy też historię miasta wraz częścią nazywaną potocznie Old Delhi, głównie z uwagi na architekturę z czasów Wielkich Mogołów. Wizyta w Delhi zakończy się krótkim spacerem po Ćandni Ćauk. Jest to dniem i nocą zatłoczony jarmark, obowiązkowe miejsce wizyt dla każdego turysty, który chciałby poznać klimaty i smaki Indii. Można tam kupić wszystko: od butów i ubrań w europejskim stylu po elektronikę, ale nade wszystko lokalne smakołyki, przyprawy, owoce i prawdziwe skarby Orientu - wyroby ze srebra, biżuterię i kolorowe sari. W "Podróżniku" ponadto mnóstwo praktycznych informacji nt. bezpiecznego poruszania się po Delhi, cen i porad, jak korzystać z bogactwa hinduskiej kuchni. Program prowadzi Anna Kwiatkowska.

Czas trwania: 18min. / 2007 / cykl reportaży
Reklama
17:30 Podróżnik - New Delhi Logo TVP Nauka
Program TV na 9 lipca 2025 (Środa)
00:05 Podróżnik - New Delhi Logo TVP Nauka
11:35 Podróżnik - Langkawi Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Langkawi to wyspa na Morzu Andamańskim u wrót cieśniny Malakki. Jest niewielka, ale zasłynęła z tego, że jako jedyna uniknęła katastrofy tsunami dwa lata temu, chociaż leży w pobliżu wybrzeża Tajlandii i słynnych tamtejszych kurortów. Uległy one kompletnemu zniszczeniu, zginęły tam wówczas tysiące osób. Władze Langkawi, przewidując wiele lat temu nadejście tsunami, nakazały na całym wybrzeżu zasadzić drzewa mangrowe. Przez lata tak się rozrosły, że utworzyły wokół wyspy coś w rodzaju ażurowego falochronu. Kiedy nadciągnęły fale tsunami, na Langkawi nie doszło do żadnych strat ani nawet zatopienia plaż. Fale załamały się na mangrowcach. Tymczasem kilka lat wcześniej na słynnych tajskich wyspach Phuket i Ko Samui władze kazały wyciąć wszelką roślinność z brzegów, aby poszerzyć plaże i zrobić miejsce pod nowe hotele i kurorty. Tam nastąpiła przerażająca katastrofa. Langkawi uchodzi za najbezpieczniejszy kurort Malezji. Specyfika miejsca i jego położenie sprawiły, że jest oblegany przez turystów. Poza hotelami i efektownymi plażami Langkawi może się pochwalić także parkiem narodowym z unikatową roślinnością i ptactwem. Wyspę można zwiedzać samochodem albo łodzią. Lokalna społeczność to Chińczycy i Malajowie z fascynującą kulturą, kuchnią i bogactwem historii. W programie porady, jak najłatwiej i najtaniej dolecieć na Langkawi, gdzie zamieszkać i jak korzystać z uroków wyspy. Program prowadzi Anna Kwiatkowska.

Czas trwania: 18min. / 2007 / cykl reportaży
17:30 Podróżnik - Langkawi Logo TVP Nauka
Program TV na 10 lipca 2025 (Czwartek)
00:00 Podróżnik - Langkawi Logo TVP Nauka
05:50 Podróżnik - Penang Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): W cieśninie Malakka, pomiędzy Sumatrą a Malezją, leży wyspa Penang. Dotrzeć można na nią samolotem, promem albo mostem łączącym ją z wybrzeżem Malezji. Przed dwustu laty Anglicy założyli tam fort Cornwallis, którego celem była ochrona rejonu przed piratami i holenderskimi oraz francuskimi okrętami. Europejczycy szukali tam dróg handlowych. Spokojne wody Morza Andamańskiego i cieśnina Malakki były celem ich ekspansji. Anglicy, kiedy usadowili się na wyspie Penang, natychmiast sprowadzili tam Hindusów i Chińczyków do pracy w koloniach. Dlatego współcześni mieszkańcy wyspy to nie tylko Malajowie, ale przede wszystkim potomkowie chińskich i hinduskich przybyszów. Stolicą wyspy jest Georgetown, dziś ruchliwe miasto, kryjące jednak wiele tajemnic i ciekawych miejsc, jak np. nigdy nieukończona świątynia Buddy. Aby zdobyć środki na jej budowę, mnisi zbierają datki od turystów. Każdy, kto da parę groszy, może wymalować na dachówce swoje nazwisko, stając się na wieki donatorem świątyni. W latach 60. i 70. XX w. zbudowano na wyspie wiele kurortów, wyodrębniono plaże dla turystów. Penang stał się modnym miejscem na spędzanie wakacji. W "Podróżniku" odwiedzimy wiele miejsc związanych z burzliwą historią wyspy: Fort Cornwallis, domy malajskie z czasów kolonialnych, chińskie świątynie i dzielnice, a wreszcie hinduski targ. Poznamy skarby tropikalnych ogrodów, niezwykłe owoce i przyprawy, jak np. durian, pinang, kakao. W programie liczne informacje na temat podróżowania na wyspę Penang, praktyczne wiadomości o klimacie, zakwaterowaniu i możliwości spędzenia wolnego czasu w otoczeniu niezwykłych śladów historii Malajów. Program prowadzi Anna Kwiatkowska.

Czas trwania: 18min. / 2007 / cykl reportaży
11:40 Podróżnik - Penang Logo TVP Nauka
17:35 Podróżnik - Penang Logo TVP Nauka
Program TV na 11 lipca 2025 (Piątek)
00:05 Podróżnik - Penang Logo TVP Nauka
11:35 Podróżnik - Chichicastenango Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Chichicastenango to najbardziej legendarne miejsce w Ameryce Środkowej. Położone trzy godziny drogi od stolicy Gwatemali, znane było już ponad 500 lat temu. To dawne targowisko Majów, bo właśnie tam, w centrum Gwatemali, nad jeziorem Atitlan była ich kolebka. Tam zrodziły się zręby ich społeczności i rozwijały się ich polityczne aspiracje. Setki lat temu w Chichicastenango znajdowało się centrum magii i wierzeń. Szamani mieli swoje stanowiska, do niech pielgrzymowały tłumy z górzystych regionów dzisiejszego Hondurasu, Kostaryki i Gwatemali. Obok stanowisk szamanów stały stragany z produktami rolnymi, wyrobami garncarskimi, rękodziełem, ziołami i ówczesnymi medykamentami. Jeden z kronikarzy hiszpańskich, przemierzający wraz z armią Corteza półwysep Jukatan, opisywał ze zdumieniem bazary i targowiska indiańskie, które swoim bogactwem i różnorodnością przewyższały te znane im z Europy czy krajów arabskich. Chichicastenango słynęło na cały region. Po latach zauroczeni podróżnicy powiadali, że spod zaklęć i niezliczonych dymów z ognisk wokół głównego placu wyłaniał się prawdziwy obraz minionego świata. Nieobecnego już tam, gdzie ścieżki cywilizacji europejskiej skrzyżowały się z traktami kultury prekolumbijskiej. Do Chichicastenango prowadzi nas kolejna wyprawa "Podróżnika". Odwiedzimy Gwatemalę w niedzielę, kiedy ściągają tam tłumy Indian, by zrobić sprawunki, złożyć wizytę u szamana albo coś sprzedać: kukurydzę, melony, paprykę albo wyroby skórzane, rękodzieło itp. W programie porady, jak dostać się do Gwatemali, jak dotrzeć do słynnego targowiska, wreszcie jak uniknąć niebezpieczeństw w podróży po tym niezbyt jeszcze rozwiniętym turystycznie kraju. Program prowadzi Anna Kwiatkowska.

Czas trwania: 17min. / 2007 / cykl reportaży
17:30 Podróżnik - Chichicastenango Logo TVP Nauka
Reklama
23:55 Podróżnik - Chichicastenango Logo TVP Nauka
Program TV na 12 lipca 2025 (Sobota)
09:25 Podróżnik - Życie i Śmierć w Puri Logo TVP Nauka
18:40 Podróżnik - Życie i Śmierć w Puri Logo TVP Nauka
Program TV na 13 lipca 2025 (Niedziela)
01:40 Podróżnik - Życie i Śmierć w Puri Logo TVP Nauka
09:30 Podróżnik - New Delhi Logo TVP Nauka
18:35 Podróżnik - New Delhi Logo TVP Nauka
Program TV na 14 lipca 2025 (Poniedziałek)
01:40 Podróżnik - New Delhi Logo TVP Nauka
11:40 Podróżnik - Belize San Ignacio Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): San Ignacio to niewielkie miasteczko na pograniczu Gwatemali, skąd biegnie trasa z Flores i Tikal na wybrzeże Morza Karaibskiego. Podróżnicy i globtroterzy znają ten trakt, bowiem jest to najszybsza droga do położonych w dżungli ruin miast Majów. Zwłaszcza tych słynnych - Tikal i sfilmowanego przez Mela Gibsona w "Apocalypto" El Mirador. San Ignacio to także baza dla tych, którzy wolą zwiedzać dżunglę środkowoamerykańską czynnie. Płynąc kajakiem lub wędrując leśnymi duktami. W San Ignacio można zaopatrzyć się we wszystkie przedmioty potrzebne na taką wyprawę, a także przenocować, zjeść coś dobrego, by później wędrować dalej. To po prostu rodzaj schroniska, gdzie podróżnicy zatrzymują się na chwilkę, uzupełniają zapasy i ruszają dalej. W "Podróżniku" pokażemy to miejsce, uwzględniając także wszystkie jego atrakcje, sklepy, restauracje, bazy noclegowe, ale także okoliczny las deszczowy z niesamowitą roślinnością i jego mieszkańcami - iguanami czy termitami. W programie, który prowadzi Anna Kwiatkowska, znajdzie się mnóstwo porad na temat tego, jak dotrzeć do Belize drogą lądową z Meksyku lub Gwatemali, jak ustrzec się niebezpieczeństw podczas takiej podróży, co ze sobą zabrać, gdzie spać, co jeść. Program dla tych, którzy uprawiają turystykę aktywną, połączoną ze zwiedzaniem i przygodami.

Czas trwania: 17min. / 2007 / cykl reportaży
17:30 Podróżnik - Belize San Ignacio Logo TVP Nauka
Program TV na 15 lipca 2025 (Wtorek)
11:35 Podróżnik - Lekcja tanga w Buenos Aires Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Gościem specjalnym programu będzie Mora Godoy, jedna z najznakomitszych światowych gwiazd tanga, która w Buenos Aires ma swoją szkołę tanga. To ona opowie nam o tajnikach tego niezwykłego tańca i muzyki. W jej rytmie zwiedzimy Buenos Aires. Dotrzemy do domu Carlosa Gardela, człowieka, który tango wprowadził na salony, do Hollywood i na Broadway. Dotrzemy do jednej z najstarszych dzielnic miasta, La Boca, słynnej z kolorowych domów i knajpek zawsze rozbrzmiewających rytmami tanga. Opowiemy historię Benito Quinquela, który rozsławił tę dzielnicę i odwiedzimy stadion Boca Juniors, na którym karierę zaczynał Diego Maradona. Pospacerujemy ulicami Buenos na Plaza de Mayo, gdzie zaczęła się historia miasta. Z balkonu pałacu prezydenckiego do dziś wygłaszane są orędzia prezydenckie. Stąd przemawiali także Juan i Eva Peron. Na cmentarzu Recoleta odwiedzimy grób czczonej przez Argentyńczyków Evity. Zajrzymy do portu Madero, gdzie niegdyś powstawało bogactwo Buenos Aires, a dziś bez liku jest eleganckich kafejek i klubów. Odwiedzimy Cafe Tortoni, miejsce spotkań pisarzy i poetów, gdzie swe "Dzienniki" pisał Witold Gombrowicz.

Czas trwania: 18min. / 2009 / cykl reportaży
17:30 Podróżnik - Lekcja tanga w Buenos Aires Logo TVP Nauka
Program TV na 16 lipca 2025 (Środa)
00:05 Podróżnik - Lekcja tanga w Buenos Aires Logo TVP Nauka
11:45 Podróżnik - Nosy Be Madagaskar Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Madagaskar to wyspa, która dla wielu jest końcem świata. "Podróżnik" wybierze się tym razem jeszcze dalej, na archipelag wysp rozciągający się wzdłuż północnego wybrzeża Madagaskaru. Naszą bazą będzie Nosy Be - jej nazwa znaczy po prostu "duża wyspa". Niegdyś była schronieniem piratów, a później rodziny królewskiej, która była zmuszona opuścić Madagaskar. Prawdziwymi skarbami Nosy Be nie są jednak ukryte mityczne pirackie łupy, ale bogactwo natury i tradycji. Odwiedzimy Święte Drzewo - miejsce, do którego z całej wyspy pielgrzymują Malgasze. Opowiemy o dawnych wierzeniach i rytuałach, które są tu nadal kultywowane. W stolicy wyspy Hell Ville, wędrując wśród dawnych pałaców i budynków administracji, poznamy kolonialną historię Nosy Be, na tutejszym bazarze - bogactwo smaków. Pokażemy kurorty Nosy Be słynne wśród turystów na całym świecie już od ponad pół wieku. Choć mają wszystkie kurortowe udogodnienia nie przypominają gwarnych, europejskich miejscowości, zachowały swój charakter i tradycje. Łodzią wybierzemy się na Nosy Komba - wyspę lemurów, poznamy obyczaje i gusta najstarszego na ziemi gatunku ssaków naczelnych i związane z nimi legendy. Odwiedzimy także pobliski podwodny rezerwat, by podziwiać różnorodność rafy koralowej.

Czas trwania: 18min. / 2009 / cykl reportaży
Reklama
17:30 Podróżnik - Nosy Be Madagaskar Logo TVP Nauka
23:50 Podróżnik - Nosy Be Madagaskar Logo TVP Nauka
Program TV na 17 lipca 2025 (Czwartek)
11:30 Podróżnik - Ranomafana Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): W programie odwiedzimy położony na Madagaskarze park narodowy Ranomafana. To jeden z największych na świecie obszarów pierwotnego lasu, który porastał Ziemię przed milionami lat. W Ranomafana w 1985 roku odkryto nieznany wcześniej gatunek lemurów - złote lemury bambusowe. Będziemy podglądali ich obyczaje. Poznamy też innych mieszkańców lasu: gekony, kameleony i niezwykłe rośliny o leczniczych właściwościach. Odwiedzimy położoną 7 kilometrów od parku narodowego wioskę Ranomafana słynącą ze źródeł termalnych. Dotrzemy na targ zebu i do wiosek zagubionych wśród bezdroży.

Czas trwania: 18min. / 2009 / cykl reportaży
17:30 Podróżnik - Ranomafana Logo TVP Nauka
Program TV na 18 lipca 2025 (Piątek)
00:05 Podróżnik - Ranomafana Logo TVP Nauka
11:35 Podróżnik - Mpumalanga Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Autorzy programu zapraszają w podróż śladami Wielkiego Treku. Z Johanesburga przez przełęcz Longtom aż do Mpumalangi, zwanej do 1994 roku Wschodnim Transwalem, miejsca, gdzie odbyła się bitwa II wojny burskiej. Wcześniej brzegami Blyd River podążali osadnicy. Ci, którzy kupili tu działki, mieli szczęście, bo okazało się, że w wyżłobionych przez wodę skałach wapiennych osadzają się grudki złota. W Pilgrim's Rest założonym w 1973 roku znajdujemy polskie ślady, bo drużyna z Pilgrim's Rest wygrała zawody w płukaniu złota w Złotoryi. Kanion Blyd River jest trzecim pod względem wielkości na świecie i urzeka niezwykłym krajobrazem. Gość programu, dawny myśliwy, Alex Larenty, mówi o ratowaniu porzuconych przez matki młodych lwów i zachowaniu rzadkiego gatunku białych lwów. Dzięki Polakom, pp. Skrzypczakom mieszkającym w RPA od 20 lat, poznajemy ciekawostki związane z kuchnią, a w szczególności potrawę ze specjalnie marynowanego i suszonego mięsa. W restauracji Carnivore, uchodzącej za mekkę mięsożerców, można spróbować upolowanych w buszu zwierząt.

Czas trwania: 20min. / 2004 / cykl reportaży
17:25 Podróżnik - Mpumalanga Logo TVP Nauka
Program TV na 19 lipca 2025 (Sobota)
00:05 Podróżnik - Mpumalanga Logo TVP Nauka
09:30 Podróżnik - Belize San Ignacio Logo TVP Nauka
18:30 Podróżnik - Belize San Ignacio Logo TVP Nauka
Program TV na 20 lipca 2025 (Niedziela)
01:50 Podróżnik - Belize San Ignacio Logo TVP Nauka
09:20 Podróżnik - Lekcja tanga w Buenos Aires Logo TVP Nauka
18:35 Podróżnik - Lekcja tanga w Buenos Aires Logo TVP Nauka
Program TV na 21 lipca 2025 (Poniedziałek)
01:30 Podróżnik - Lekcja tanga w Buenos Aires Logo TVP Nauka
11:30 Podróżnik - Pretoria Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Pretoria - jedno z najpiękniejszych afrykańskich miast. Mniejsze od innych miast w Republice Południowej Afryki, nadal pozostaje stolicą państwa. Nazwa Pretoria została nadana na cześć generała Andrewsa Pretoriusa, słynnego zwycięzcy Zulusów nad Blood River - Krwawą Rzeką w 1838 roku. Odwoływanie się do historii i tradycji widoczne jest w Pretorii na każdym kroku. Ulice noszą nazwy wybitnych mężów stanu tego kraju: Bothy, Pretoriusa, Krugera i wielu innych. Ich pomniki zdobią place, pamiątki ich życia wypełniają muzea. Do najpiękniejszych miejsc Pretorii należy plac Krugera z centralną postacią - rzeźbą pierwszego prezydenta Republiki. Historia tutaj miesza się z nowoczesnością. Zaledwie kilka minut pieszo idąc od placu Krugera, stajemy przed jedną z najnowocześniejszych budowli Pretorii - State Theatre. Tu odbywają się premiery światowej sławy oper. Obok teatru jest słynna fontanna z rzeźbami czterech koni, które symbolizują cztery prowincje Republiki Południowej Afryki.

Czas trwania: 19min. / 2004 / cykl reportaży
17:30 Podróżnik - Pretoria Logo TVP Nauka
Reklama
Program TV na 22 lipca 2025 (Wtorek)
00:00 Podróżnik - Pretoria Logo TVP Nauka
11:30 Podróżnik - Sun City Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Na północnych rubieżach Południowej Afryki z inicjatywy Sola Kerznera, żydowskiego emigranta z polskich Kresów, niemal na pustkowiu, na pustyni, powstało Miasto Słońca, afrykańskie Las Vegas. Na początku był hazard. Z czasem zaczęły powstawać hotele i atrakcje turystyczne, parki rozrywki, rewia, sklepy, baseny. Wśród turystów odwiedzających RPA Miasto Słońca cieszy największym zainteresowaniem.

Czas trwania: 19min. / 2004 / cykl reportaży
17:30 Podróżnik - Sun City Logo TVP Nauka
Program TV na 23 lipca 2025 (Środa)
00:05 Podróżnik - Sun City Logo TVP Nauka
11:35 Podróżnik - Krwawa rzeka Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Nazwa Krwawej Rzeki ściśle wiąże się z historią Wielkiego Treku, wędrówką Burów i najbardziej zaciętą bitwą w historii Południowej Afryki. Burowie wędrowali w głąb lądu w poszukiwaniu ziemi obiecanej. Uzbrojeni w broń palną poruszali się wielkimi grupami, na wozach zaprzęgniętych w woły. W nocy, w chwili napadu tubylców, ustawiono je w okrąg, spinając łańcuchami. W miejscowości Dundee nad Krwawą Rzeką znajduje się dziś pomnik upamiętniający tę bitwę. Autorzy opowiadają o historii Wielkiego Treku. Odwiedzają także inne ważne miejsca na tym historycznym szlaku.

Czas trwania: 20min. / 2004 / cykl reportaży
17:30 Podróżnik - Krwawa rzeka Logo TVP Nauka
Program TV na 24 lipca 2025 (Czwartek)
00:00 Podróżnik - Krwawa rzeka Logo TVP Nauka
11:40 Podróżnik - Oaxaca Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Autorzy programu, Tomasz Rudomino i Anna Kwiatkowska, wyruszają w podróż po meksykańskim masywie Południowej Sierra Madre na poszukiwanie śladów pradawnej kultury Zapoteków, kolonialnych miast i wiosek, w których przetrwały odwieczne tradycje. Ich bazą będzie Oaxaca - jedno z pierwszych miast założonych w Meksyku przez konkwistadorów. Tu w 1806 r. urodził się Benito Juarez, pierwszy prezydent Meksyku wywodzący się z rdzennej ludności, jeden z największych polityków i reformatorów. Poznamy architekturę kolonialnych miast - tętniący życiem główny plac Zocalo, szesnastowieczną katedrę, pałace i klasztory. W miasteczku do dziś produkuje się czekoladę taką samą metodą jak w czasach Majów i Azteków. Spróbujemy takiej prawdziwej czekolady i opowiemy o jej historii, bo właśnie czekolada była jednym z największych odkryć konkwistadorów, którzy dotarli w głąb Meksyku. Oaxaca okazuje się doskonałym miejscem do poznawania kuchni, która powstała z połączenia kultur europejskiej i środkowoamerykańskiej. Po uczcie złożonej z tortilli, chorrizo, salsy powędrujemy na Monte Alban - wzgórze, którego wierzchołek ścięto około 500 r p.n.e. i na sztucznym płaskowyżu zbudowano miasto. Mieszkali w nim Zapotekowie. Opowiemy o ich wierzeniach, obyczajach, kulturze, związkach architektury z astronomią, niewyjaśnionych do dziś tajemnicach poszczególnych budowli. Droga zaprowadzi nas do Teotitlan del Valle - wioski słynącej z ręcznie tkanych dywanów. Poznamy tajemnice warsztatu tutejszych rzemieślników. Dotrzemy do Santa Maria del Tule, by zobaczyć jedno z najstarszych drzew na świecie - liczący ponad 2 tysiące lat cypryśnik meksykański.

Czas trwania: 20min. / 2005 / cykl reportaży
17:25 Podróżnik - Oaxaca Logo TVP Nauka
Program TV na 25 lipca 2025 (Piątek)
00:10 Podróżnik - Oaxaca Logo TVP Nauka
11:40 Podróżnik - Mao Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): W "Podróżniku" wyprawa do Mao, stolicy wyspy Minorki, na Morzu Śródziemnym. To jedna z najmniej znanych i najciekawsza z wysp wchodzących w skład Balearów. Mao to miasto znane także pod nazwą Mahon. Było przez kilka stuleci siedzibą garnizonu brytyjskiego. Legenda mówi, że właśnie tam pewien kucharz, znudzony monotonią potraw, które serwował, wymyślił majonez, sos oparty na żółtku i oliwie - jakże popularny w naszej dzisiejszej kuchni. Na ile ta historia jest prawdziwa? O tym w "Podróżniku". Ale najsłynniejsza potrawa Minorki to caldereta. I zarazem chyba jedna z najdroższych. To zupa z langusty z dodatkiem przypraw, papryki i pomidorów. Porcja dla dwóch osób może kosztować nawet 50 euro. Niewielu jest więc amatorów tego przysmaku. Mimo to ceny w restauracjach nie spadają. Autorzy programu wybierają się na połów razem z Ralfem, niemieckim autorem książki o Minorce. Potem znajomy kucharz przygotuje im gorący talerz calderety. Ale Minorka wabi przybyszów nie tylko rozkoszami podniebienia. Podróżnicy docierają do wielu zakątków wyspy. Zobaczą tajemnicze kręgi po Gigantach, domy z czasów konkwisty, stare winnice, tajemnicze zatoczki. Będzie to więc wyprawa pełna romantyzmu i osobliwych smaków. Ponadto, jak zwykle, mnóstwo użytecznych informacji dla wyjeżdżających, porady dla pielgrzymów i turystów.

Czas trwania: 17min. / 2005 / cykl reportaży
17:30 Podróżnik - Mao Logo TVP Nauka
23:55 Podróżnik - Mao Logo TVP Nauka
Program TV na 26 lipca 2025 (Sobota)
09:25 Podróżnik - Pretoria Logo TVP Nauka
18:35 Podróżnik - Pretoria Logo TVP Nauka
Program TV na 27 lipca 2025 (Niedziela)
01:50 Podróżnik - Pretoria Logo TVP Nauka
09:25 Podróżnik - Sun City Logo TVP Nauka
18:30 Podróżnik - Sun City Logo TVP Nauka
Program TV na 28 lipca 2025 (Poniedziałek)
01:30 Podróżnik - Sun City Logo TVP Nauka
11:35 Podróżnik - Muhlbach Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Mały kurort pod Salzburgiem odwiedzany przez turystów latem i zimą. Robert Zoller, mistrz narciarski, uczy, jak w trzy dni można zacząć jeździć na nartach. Spotkania z mieszkańcami, regionalna kuchnia.

Czas trwania: 20min. / 2001 / cykl reportaży
17:30 Podróżnik - Muhlbach Logo TVP Nauka
23:50 Podróżnik - Muhlbach Logo TVP Nauka
Program TV na 29 lipca 2025 (Wtorek)
11:55 Podróżnik - Normandia Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): W programie podróż do Normandii. Miejsca, które warto zobaczyć, niezapomniane wrażenia, znakomity klimat do wypoczynku.

Czas trwania: 20min. / 2002 / cykl reportaży
17:30 Podróżnik - Normandia Logo TVP Nauka
Program TV na 30 lipca 2025 (Środa)
00:00 Podróżnik - Normandia Logo TVP Nauka
11:20 Podróżnik - El Calafate Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Tym razem ekipa "Podróżnika" pokazuje się w mroźnej scenerii Patagonii, południowego regionu Argentyny. To jedyne miejsce na świecie, w którym można zobaczyć kontynentalne lodowce. Celem jest lodowiec Perito Moreno - mający aż 30 kilometrów długości. Opowiemy o historii zlodowaceń, nawiązując do tych, które 18 tysięcy lat temu zmieniły krajobraz Europy. Spróbujemy wyjaśnić, dlaczego Perito Moreno w przeciwieństwie do innych lodowców nie poddaje się skutkom ocieplenia klimatu. Zwiedzimy miasteczko El Calafate w prowincji Santa Cruz położone 80 km od Parku Narodowego nad Lago Argentina, największym z argentyńskich jezior. W mroźnym klimacie spotkamy flamingi, nie pingwiny! Opowiemy, dlaczego El Calafate jest jednym z najszybciej rozwijających się miast w kraju, jego populacja w ciągu dekady wzrosła pięciokrotnie! Poznamy też smak słynnych, patagońskich czekoladek.

Czas trwania: 18min. / 2009 / cykl reportaży
17:00 Podróżnik - El Calafate Logo TVP Nauka
23:50 Podróżnik - El Calafate Logo TVP Nauka
Program TV na 31 lipca 2025 (Czwartek)
11:55 Podróżnik - Deszczowa Bretania Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Krótki wypad do skąpanej tamtego lata w deszczu Bretanii. Położony na północnym wschodzie Francji półwysep od lat przyciąga swoich fanów, którzy nie wyobrażają sobie wakacji gdzie indziej. Bretania potrafi bowiem zauroczyć. Jej krajobrazy inspirowały malarzy: to właśnie tam powstała słynna szkoła artystyczna z Pont Aven, której przewodził Paul Gauguin. Malownicze osady, twierdze obronne, ogrody, urocze zakamarki - oto najkrótszy opis tego niezwykłego zakątka Francji. Ekipa "Podróżnika" powędruje drogą północną w kierunku Cancale - fascynującego raju dla smakoszy, którzy uwielbiają morskie przysmaki, a zwłaszcza bretońskie ostrygi. Te ostatnie uchodzą za najbardziej wyrafinowane, trafiają na stoły całej Francji, każdego dnia specjalne samoloty dostarczają je do sklepów i restauracji całej Europy. Na nabrzeżu w Cancale od dziesiątków lat, pod wypłowiałymi parasolami, uśmiechnięte Bretonki sprzedają ostrygi prosto z wody. Pachnące morską solą, ciepłe, pulsujące smakują znacznie lepiej niż te, które można dostać w restauracjach. Ale ostrygowa uczta to nie jedyne wrażenie z deszczowej podróży do Bretanii. O godzinę drogi statkiem znajduje się Belle-Ile, czyli piękna wyspa skalista, z cudownymi pejzażami, którą upodobali sobie Henri Matisse i Sarah Bernhardt, poeci i pisarze. Belle-Ile to jakby Bretania w pigułce. Feeria smaków i kolorów, i tylko deszczowe chmury ciągnące znad kanału La Manche i Atlantyku psują przyjemność pobytu. W programie Anna Kwiatkowska, jak w każdym odcinku "Podróżnika", radzi, jak udać się na wymarzone wakacje, co zwiedzić, czego spróbować.

Czas trwania: 18min. / 2009 / cykl reportaży
17:35 Podróżnik - Deszczowa Bretania Logo TVP Nauka
23:50 Podróżnik - Deszczowa Bretania Logo TVP Nauka
Strona zawiera informacje na temat godzin emisji (czyli kiedy leci) dla Podróżnik. Jeżeli stacje telewizyjne planują w najbliższym czasie nadać audycję (premiera, powtórki) w sekcji najbliższe emisje umieszczone są informacje na temat jakiego dnia, o której godzinie oraz na jakiej antenie można obejrzeć program. W przypadku braku Podróżnik w ramówkach jakiekogokolwiek kanału wyświetlona jest lista poprzednich emisji z ostatnich 30 dni. Brak informacji na temat poprzednich i przyszłych wyświetleń oznacza, że żadna z ponad 180 stacji obecnych w programie telewizyjnym naziemna.info, nie nadawała audycji i nie planuje tego w najbliższym czasie. Na stronie znajdują się informacje na temat tego kiedy będą powtórki lub kiedy będzie powtórka audycji Podróżnik.

Poprzednie emisje Podróżnik w telewizji

Emisja Podróżnik miała miejsce:

2025-07-04 17:30 Podróżnik - Paryż Gauguina Logo TVP Nauka
2025-07-04 11:35 Podróżnik - Paryż Gauguina Logo TVP Nauka
2025-07-04 00:05 Podróżnik - Taxco, miasto srebra Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Kilka godzin jazdy na południe od miasta Meksyk znajduje się okolica, która przed stuleciami słynęła ze złóż srebra. Kiedy Hernn Corts dowiedział się o bogactwach tego regionu, przybył tam osobiście na czele karnej ekspedycji. Szybko powstało tam miasto Taxco. Srebro wydobywano przez następnych 400 lat, aż do kompletnego wyczerpania złóż. Legendy mówiły, że jeden z właścicieli kopalń kazał sobie wybrukować srebrem drogę z kościoła do swojego domu. Wydobycie srebra przynosiło ogromne fortuny. Kiedy zabrakło srebra, miasto opustoszało. Dzisiaj można tam oglądać okazałe domy, hacjendy i ruiny pałaców znajdujących się wokół Taxco. W "Podróżniku" wizyta w Taxco i możliwość zwiedzenia miasta niemal ulica po ulicy. Obejrzymy stare kopalnie, nauczymy się także robić biżuterię ze srebrnej sztaby. Poznamy lokalną gastronomię i rękodzielnictwo. Będziemy jeździć konno oraz starą meksykańską taksówką. W Taxco znajduje się muzeum srebra, mnóstwo małych warsztatów, sklepy, dawne misje katolickie, klasztory. Jest to wspaniałe miejsce do zwiedzania dla tych, którzy chcą poznać historię konkwisty. Ponadto w programie, jak zwykle, mnóstwo porad dla tych, którzy chcą się wybrać do Meksyku na wakacje. Program prowadzi Anna Kwiatkowska.

Czas trwania: 18min. / 2007 / cykl reportaży
2025-07-03 17:25 Podróżnik - Taxco, miasto srebra Logo TVP Nauka
2025-07-03 11:50 Podróżnik - Taxco, miasto srebra Logo TVP Nauka
2025-07-02 23:50 Podróżnik - Armagh Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Tym razem ekipa "Podróżnika" wybrała się na Zieloną Wyspę. Wyprawa zaczyna się od Irlandii Północnej, a dokładniej od Armagh. Pod tą nazwą kryje się jedno z najstarszych irlandzkich miast. Otwiera ono szlak świętego Patryka. Wąskie uliczki w centrum biegną w miejscu niegdysiejszych fos. Otaczały one kościół założony przez Patryka w 455 roku. Miasto ma dwie katedry stojące naprzeciw siebie. Autorzy odwiedzają je, podążając śladami świętego. Grób patrona Irlandii znajduje się niedaleko od Armagh, w Downpatrick. Skromny cmentarz i niewielki kamień z trudem przypominają o głębokiej tradycji chrześcijańskiej na wyspie. Po drodze do Belfastu mija się jeszcze stodołę, którą król Ulsteru podarował Patrykowi z przeznaczeniem na pierwszy kościół. Obok niego stoi kamienny krzyż o charakterystycznym, celtyckim kształcie. Takich krzyży w Irlandii jest wiele. Ich obecność na tle pejzażu ma swoją wymowę. Irlandia bowiem to kraj wielkich symboli wyrażających religię, wiarę i nadzieję. W Belfaście ekipa odwiedza centrum miasta ze wspaniałym gmachem parlamentu, stylizowaną starówką, a przede wszystkim malowidłami na ścianach dzielnicy Falls Road, wyrażającymi bezkompromisowe powiązania ze wspólnotami wyznaniowymi z czasów konfliktów w Ulsterze.

Czas trwania: 18min. / 2005 / cykl reportaży
2025-07-02 17:30 Podróżnik - Armagh Logo TVP Nauka
2025-07-02 11:30 Podróżnik - Armagh Logo TVP Nauka
2025-07-01 23:55 Podróżnik - Legenda króla Czaki Logo TVP Nauka
2025-07-01 17:30 Podróżnik - Legenda króla Czaki Logo TVP Nauka

Podróżnik gdzie obejrzeć?

Podróżnik można obejrzeć w programie stacji:

Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP Nauka

Typy audycji

Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:

Lata produkcji

Lista zawiera lata, w których powstawała audycja:

Reklama
© 2016-2025 - PROGRAM TV - przewodnik telewizyjny naziemna.info
Serwis działa na serwerach dhosting
Do góry