Emisja Podróżnik będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 21 stycznia 2025 (Wtorek) Program TV na 22 stycznia 2025 (Środa)Opis (streszczenie): Agadir to tętniące życiem miasto na zachodnim wybrzeżu Maroka. Uchodzi za jeden z najlepiej rozpoznawalnych kurortów wakacyjnych świata. Luksusowe hotele, szerokie plaże, mnóstwo restauracji, kawiarni, sklepów z pamiątkami, a co najważniejsze - renoma spokojnego miejsca, idealnego na wakacyjny odpoczynek. Do Agadiru latają czarterowe samoloty z Polski i wielu innych miast w Europie. Miasto leży na południu kraju, obok głównej panafrykańskiej trasy biegnącej w kierunku Zachodniej Sahary i Mauretanii. Agadir został w 1960 r. dotknięty katastrofalnym trzęsieniem ziemi. Niemal całe miasto zostało wtedy zrównane z ziemią. Coco Polizzi, architekt i rzeźbiarz, postanowił odbudować starą medinę. Kupił tereny niedaleko centrum Agadiru i tam zaczął budować nowe stare miasto. Po dwudziestu latach medina rozrosła się, wokół krętych uliczek pojawiły się sklepy i restauracje. Nowa medina stała się wielką atrakcją turystyczną Agadiru. Przyprawy, zioła, cenne olejki i inne skarby Maroka można znaleźć na targowisku w centrum miasta, a w niedaleko położonych restauracjach odkryć nowe smaki. W jednej z nich dowiemy się, jak przyrządzać harirę, tradycyjną zupę marokańską znaną jako główne danie podczas ramadanu. Ta aromatyczna zupa przygotowywana z baraniny, soczewicy, kolendry i pomidorów uchodzi za wielki przysmak. Serwuje się ją z daktylami, co dodatkowo wzmaga jej krzepiące właściwości. W programie ponadto rady, jak korzystać z bazy noclegowej w Agadirze, wizyta w tamtejszym spa oraz niezbędne porady dla wybierających się z wizytą do Maroka. Program prowadzi Anna Kwiatkowska.
Czas trwania: 17min. / 2008 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Madagaskar to wyspa, która dla wielu jest końcem świata. "Podróżnik" wybierze się tym razem jeszcze dalej, na archipelag wysp rozciągający się wzdłuż północnego wybrzeża Madagaskaru. Naszą bazą będzie Nosy Be - jej nazwa znaczy po prostu "duża wyspa". Niegdyś była schronieniem piratów, a później rodziny królewskiej, która była zmuszona opuścić Madagaskar. Prawdziwymi skarbami Nosy Be nie są jednak ukryte mityczne pirackie łupy, ale bogactwo natury i tradycji. Odwiedzimy Święte Drzewo - miejsce, do którego z całej wyspy pielgrzymują Malgasze. Opowiemy o dawnych wierzeniach i rytuałach, które są tu nadal kultywowane. W stolicy wyspy Hell Ville, wędrując wśród dawnych pałaców i budynków administracji, poznamy kolonialną historię Nosy Be, na tutejszym bazarze - bogactwo smaków. Pokażemy kurorty Nosy Be słynne wśród turystów na całym świecie już od ponad pół wieku. Choć mają wszystkie kurortowe udogodnienia nie przypominają gwarnych, europejskich miejscowości, zachowały swój charakter i tradycje. Łodzią wybierzemy się na Nosy Komba - wyspę lemurów, poznamy obyczaje i gusta najstarszego na ziemi gatunku ssaków naczelnych i związane z nimi legendy. Odwiedzimy także pobliski podwodny rezerwat, by podziwiać różnorodność rafy koralowej.
Czas trwania: 18min. / 2009 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Mały kurort pod Salzburgiem odwiedzany przez turystów latem i zimą. Robert Zoller, mistrz narciarski, uczy, jak w trzy dni można zacząć jeździć na nartach. Spotkania z mieszkańcami, regionalna kuchnia.
Czas trwania: 20min. / 2001 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Cafe Tortoni - taką nazwę nosi legendarna kawiarnia w Buenos Aires. Z niej wyruszamy na spotkanie z wielką literaturą i kulturą stolicy Argentyny. Autorzy programu opowiedzą o pisarzach, którzy wprowadzili Argentynę na salony Europy: Jose Louisie Borgesie czy Julio Cortazarze, a także o emigrantach, którzy zbudowali dostatek tego kraju, zakładanych przez nich dzielnicach, takich jak La Boca, które zauroczyły artystów. Widzowie poznają historię Arystotelesa Onassisa, słynnego greckiego multimilionera, który również zaczynał karierę w Buenos Aires. Odnajdą polskie ślady Witolda Gombrowicza, który przy stoliku w Tortoni pisał swe pamiętniki. W programie również wizyta w Domu Polskim oraz spotkanie z jego administratorem, Henrykiem Kozłowskim i studentami polskiego pochodzenia. Tropy Polaków zawiodą widzów na cmentarz Recoleta, do grobu Leona Radziwiłła i panteonu Polaków. Przy okazji wspomnienie Evity Peron, która także spoczywa na Recolecie.
Czas trwania: 18min. / 2009 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Odwiedzimy ojczyznę należących do najbardziej niezwykłych drzew na świecie - Madagaskar. Występuje tam aż siedem z ośmiu gatunków tych drzew. Ich szlakiem zawędrujemy na południe wyspy, nad brzeg oceanu, tam gdzie baobaby czują się najlepiej. Zobaczymy wioski, które powstały tylko dlatego, że turyści zatrzymują się przy baobabach. Zwiedzimy nadmorski rezerwat Reniala, w którym rosną baobaby liczące niemal tysiąc lat. Nauczymy się, jak odróżniać te drzewa od innych, łudząco podobnych gatunków. Odwiedzimy ośrodek dla żółwi ratowanych z rąk przemytników i dotrzemy do nadmorskich kurortów położonych na północ od Tulearu. Poznamy obyczaje mieszkańców wybrzeża i sprawdzimy, czy jest tam gdzie zatrzymać się na wakacje.
Czas trwania: 17min. / 2009 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Wyprawa do stolicy Madagaskaru, Antananarivo, XIX - wiecznego miasta zaprojektowanego przez francuskiego architekta, Jeana Laborde. Będzie mowa o pałacu królowej, dawnych grobowcach i katedrze. Widzowie przespacerują się ulicą Maurycego Beniowskiego. Gośćmi specjalnymi programu będą: Albert Zięba - artysta, który zaprojektował pomnik Beniowskiego w Antananarivo oraz Zbigniew Kasprzyk - konsul honorowy RP na Madagaskarze. Szlakiem malgaskich tradycji i smaków ze stolicy wyruszymy na północ wyspy. Zobaczymy plantacje wanilii, kakaowców oraz kawy. Dotrzemy na malgaski bazar, gdzie poznamy smaki tradycyjnych potraw oraz kolory Madagaskaru.
Czas trwania: 17min. / 2009 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Autorzy programu "Podróżnik" wybrali się tym razem na na południe Andaluzji, w okolice Malagi i na pokryte białym piaskiem wybrzeże. Rosną tam tropikalne owoce i rośliny. Temperatura wody rzadko spada poniżej 20 C. To prawdziwy raj dla turystów. Głównym celem wycieczek jest Marbella, kurort znany z eleganckich hoteli i restauracji, pięknych, szerokich plaż i portów jachtowych. Latem trudno tam znaleźć ustronne miejsce. Będąc na Costa del Sol, warto się wybrać na samochodową wycieczkę do Rondy, miasteczka położonego kilkanaście kilometrów od wybrzeża. Ronda, opisana przez Ernesta Hemingwaya, słynie z największej w całej Hiszpanii corridy. Fantastyczna architektura, pomniki, krajobrazy, wreszcie urocze zaułki, kryjące niejedną tajemnicę, mogą przyprawić odwiedzających Rondę o zawrót głowy. Równie ciekawa będzie wyprawa do Anquetery, miasteczka z potężną twierdzą z czasów Maurów, będącą przez wieki chlubą tamtejszych władców. Ponadto, jak zwykle w "Podróżniku", mnóstwo praktycznych informacji o sposobach spędzania wakacji w południowej Andaluzji, w tym także o jej bardzo ciekawej i smacznej kuchni.
Czas trwania: 18min. / 2005 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Tym razem Tomasz Rudomino i Anna Kwiatkowska zapraszają na wyprawę do Cancun, jednego z najsłynniejszych kurortów świata, położonego w Meksyku nad brzegiem Morza Karaibskiego. Autorzy programu opowiedzą o tym malowniczym zakątku świata, kuszącym krystalicznie czystą wodą, piaszczystymi plażami i wieloma wakacyjnymi atrakcjami. Dowiemy się o możliwościach uprawiania sportów wodnych, nurkowania, a przede wszystkim o wyprawach, które można organizować w pobliżu turystycznego miasteczka. Dodatkową atrakcją będzie wyprawa do Tulum, jednego z najstarszych i najlepiej zachowanych portów z czasów przedkolumbijskich. Zobaczymy malowniczo położone nad samym morzem ruiny zamku. Poznamy architekturę miast Majów, dowiemy się, jaki ma ona związek z astronomią. Będą też opowieści o codziennym życiu osady w czasach jej świetności. W tej niezwykłej wędrówce dotrzemy także do Xcaret, kolejnego antycznego miasta. Wokół jego ruin powstał park rozrywki i kultury. Będziemy podziwiać gigantyczne żółwie, papugi, pantery, zwierzęta, które niegdyś zamieszkiwały Jukatan. Podróżując do Meksyku, trzeba koniecznie skosztować tutejszych specjałów. Poznajmy smaki meksykańskiej kuchni: sałatkę "nos psa" i sos - "pico de gallo". Będzie też mowa o zasadach podawania i przyrządzania tradycyjnych miejscowych potraw.
Czas trwania: 18min. / 2005 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Krótki wypad do skąpanej tamtego lata w deszczu Bretanii. Położony na północnym wschodzie Francji półwysep od lat przyciąga swoich fanów, którzy nie wyobrażają sobie wakacji gdzie indziej. Bretania potrafi bowiem zauroczyć. Jej krajobrazy inspirowały malarzy: to właśnie tam powstała słynna szkoła artystyczna z Pont Aven, której przewodził Paul Gauguin. Malownicze osady, twierdze obronne, ogrody, urocze zakamarki - oto najkrótszy opis tego niezwykłego zakątka Francji. Ekipa "Podróżnika" powędruje drogą północną w kierunku Cancale - fascynującego raju dla smakoszy, którzy uwielbiają morskie przysmaki, a zwłaszcza bretońskie ostrygi. Te ostatnie uchodzą za najbardziej wyrafinowane, trafiają na stoły całej Francji, każdego dnia specjalne samoloty dostarczają je do sklepów i restauracji całej Europy. Na nabrzeżu w Cancale od dziesiątków lat, pod wypłowiałymi parasolami, uśmiechnięte Bretonki sprzedają ostrygi prosto z wody. Pachnące morską solą, ciepłe, pulsujące smakują znacznie lepiej niż te, które można dostać w restauracjach. Ale ostrygowa uczta to nie jedyne wrażenie z deszczowej podróży do Bretanii. O godzinę drogi statkiem znajduje się Belle-Ile, czyli piękna wyspa skalista, z cudownymi pejzażami, którą upodobali sobie Henri Matisse i Sarah Bernhardt, poeci i pisarze. Belle-Ile to jakby Bretania w pigułce. Feeria smaków i kolorów, i tylko deszczowe chmury ciągnące znad kanału La Manche i Atlantyku psują przyjemność pobytu. W programie Anna Kwiatkowska, jak w każdym odcinku "Podróżnika", radzi, jak udać się na wymarzone wakacje, co zwiedzić, czego spróbować.
Czas trwania: 18min. / 2009 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Gościem specjalnym programu będzie Mora Godoy, jedna z najznakomitszych światowych gwiazd tanga, która w Buenos Aires ma swoją szkołę tanga. To ona opowie nam o tajnikach tego niezwykłego tańca i muzyki. W jej rytmie zwiedzimy Buenos Aires. Dotrzemy do domu Carlosa Gardela, człowieka, który tango wprowadził na salony, do Hollywood i na Broadway. Dotrzemy do jednej z najstarszych dzielnic miasta, La Boca, słynnej z kolorowych domów i knajpek zawsze rozbrzmiewających rytmami tanga. Opowiemy historię Benito Quinquela, który rozsławił tę dzielnicę i odwiedzimy stadion Boca Juniors, na którym karierę zaczynał Diego Maradona. Pospacerujemy ulicami Buenos na Plaza de Mayo, gdzie zaczęła się historia miasta. Z balkonu pałacu prezydenckiego do dziś wygłaszane są orędzia prezydenckie. Stąd przemawiali także Juan i Eva Peron. Na cmentarzu Recoleta odwiedzimy grób czczonej przez Argentyńczyków Evity. Zajrzymy do portu Madero, gdzie niegdyś powstawało bogactwo Buenos Aires, a dziś bez liku jest eleganckich kafejek i klubów. Odwiedzimy Cafe Tortoni, miejsce spotkań pisarzy i poetów, gdzie swe "Dzienniki" pisał Witold Gombrowicz.
Czas trwania: 18min. / 2009 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Tym razem ekipa "Podróżnika" pokazuje się w mroźnej scenerii Patagonii, południowego regionu Argentyny. To jedyne miejsce na świecie, w którym można zobaczyć kontynentalne lodowce. Celem jest lodowiec Perito Moreno - mający aż 30 kilometrów długości. Opowiemy o historii zlodowaceń, nawiązując do tych, które 18 tysięcy lat temu zmieniły krajobraz Europy. Spróbujemy wyjaśnić, dlaczego Perito Moreno w przeciwieństwie do innych lodowców nie poddaje się skutkom ocieplenia klimatu. Zwiedzimy miasteczko El Calafate w prowincji Santa Cruz położone 80 km od Parku Narodowego nad Lago Argentina, największym z argentyńskich jezior. W mroźnym klimacie spotkamy flamingi, nie pingwiny! Opowiemy, dlaczego El Calafate jest jednym z najszybciej rozwijających się miast w kraju, jego populacja w ciągu dekady wzrosła pięciokrotnie! Poznamy też smak słynnych, patagońskich czekoladek.
Czas trwania: 18min. / 2009 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Pongola to obszar położony niedaleko granicy Swazilandu i Republiki Południowej Afryki. W 1895 roku prezydent Transwalu, Paul Kruger, zdecydował o utworzeniu w Pongoli pierwszego na świecie rezerwatu dzikich zwierząt. Decyzję uzasadnił szalonym wzrostem niekontrolowanych polowań na słonie, bawoły, nosorożce, a przede wszystkim lwy. Wkrótce śladem burskiego prezydenta poszli Anglicy, wytyczając w prowincji KwaZulu-Natal obszar pod park narodowy Hluhluwe Umfolozi. Autorzy cyklu "Podróżnik" postanowili odwiedzić ten najstarszy na świecie park dzikich zwierząt. W bezkrwawym safari towarzyszy im Sean, wytrawny tropiciel, ranger i znawca słoni. Tych ostatnich w Pongoli jest niewiele, ale tropienie ich o świcie i obserwacja ich codziennego życia to jedna z największych przyjemności, jakie mogą tam spotkać przybysza z daleka. Pongola to także bardzo atrakcyjne miejsce dla turystów. Goście mogą spędzać czas w bungalowach oraz, w zbudowanym w starym stylu, pensjonacie. W RPA, w przeciwieństwie do Kenii, nadal wolno polować na dzikie zwierzęta, dlatego na ścianach White Elephant Lodge podziwiać można skóry lwów, gepardów, a także stare fotografie, sztucery, książki i pachnące buszem ekwipunki myśliwych. W programie oprócz licznych ciekawostek także sporo praktycznych rad dla osób wybierających się na safari do Południowej Afryki.
Czas trwania: 17min. / 2006 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Daleka i ciekawa podróż, urokliwe miejsca, dużo wrażeń. Dobre warunki do zwiedzania i wypoczynku. Kraina legendarnego Zulusa Szaki, życie zuluskich rodzin. Sztuka rzeźbienia w kamieniu mydlanym. Santa Lucia to nie tylko kurort, ale unikatowy w skali światowej park narodowy wpisany na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego UNESCO. Wyprawa na bezkrwawe łowy na krokodyle i hipopotamy. Zwyczaje mieszkających tam rodzin.
Czas trwania: 20min. / 2004 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Autorzy programu zapraszają w podróż śladami Wielkiego Treku. Z Johanesburga przez przełęcz Longtom aż do Mpumalangi, zwanej do 1994 roku Wschodnim Transwalem, miejsca, gdzie odbyła się bitwa II wojny burskiej. Wcześniej brzegami Blyd River podążali osadnicy. Ci, którzy kupili tu działki, mieli szczęście, bo okazało się, że w wyżłobionych przez wodę skałach wapiennych osadzają się grudki złota. W Pilgrim's Rest założonym w 1973 roku znajdujemy polskie ślady, bo drużyna z Pilgrim's Rest wygrała zawody w płukaniu złota w Złotoryi. Kanion Blyd River jest trzecim pod względem wielkości na świecie i urzeka niezwykłym krajobrazem. Gość programu, dawny myśliwy, Alex Larenty, mówi o ratowaniu porzuconych przez matki młodych lwów i zachowaniu rzadkiego gatunku białych lwów. Dzięki Polakom, pp. Skrzypczakom mieszkającym w RPA od 20 lat, poznajemy ciekawostki związane z kuchnią, a w szczególności potrawę ze specjalnie marynowanego i suszonego mięsa. W restauracji Carnivore, uchodzącej za mekkę mięsożerców, można spróbować upolowanych w buszu zwierząt.
Czas trwania: 20min. / 2004 / cykl reportażyOpis (streszczenie): W programie podróż do Normandii. Miejsca, które warto zobaczyć, niezapomniane wrażenia, znakomity klimat do wypoczynku.
Czas trwania: 20min. / 2002 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Zapraszamy na trzy największe wyspy archipelagu Maskarenów położonego na Oceanie Indyjskim, osiemset kilometrów na wschód od Madagaskaru. Każda z maskareńskich wysp ma swój charakter, odmienne tradycje obyczaje i turystyczne atrakcje. Mauritius to największa i najlepiej znana z wysp archipelagu. Znajduje się tam unikatowe w skali świata muzeum znaczków pocztowych, jedyne miejsce na świecie, gdzie obok siebie można oglądać oba: pomarańczowy i niebieski znaczek z Mauritiusa. Zwiedzimy stolicę wyspy Port Louis. Poznamy przepis na wypiekane z manioku ciasteczka i tajniki tradycyjnych bazarów, a przewodniczką będzie Dorota - Polka od 12 lat mieszkająca na Mauritiusie. Druga z prezentowanych wysp to Rodrigues - wyspa należąca do Republiki Mauritiusa. Mieszkają tu głównie katolicy, zwiedzimy więc jeden z największych kościołów nad Oceanem Indyjskim. Poznamy także ludowych artystów kultywujących dawne rzemiosła. Reunion to wyspa będąca administracyjnie francuskim zamorskim departamentem. Wulkaniczną wyspę obejrzymy z pokładu paralotni, dowiemy się o możliwościach uprawiania różnych ekstremalnych sportów.
Czas trwania: 18min. / 2008 / cykl reportażyOpis (streszczenie): W programie odwiedzimy położony na Madagaskarze park narodowy Ranomafana. To jeden z największych na świecie obszarów pierwotnego lasu, który porastał Ziemię przed milionami lat. W Ranomafana w 1985 roku odkryto nieznany wcześniej gatunek lemurów - złote lemury bambusowe. Będziemy podglądali ich obyczaje. Poznamy też innych mieszkańców lasu: gekony, kameleony i niezwykłe rośliny o leczniczych właściwościach. Odwiedzimy położoną 7 kilometrów od parku narodowego wioskę Ranomafana słynącą ze źródeł termalnych. Dotrzemy na targ zebu i do wiosek zagubionych wśród bezdroży.
Czas trwania: 18min. / 2009 / cykl reportażyEmisja Podróżnik miała miejsce:
Opis (streszczenie): "Podróżnik" odwiedza najbardziej suche miejsce na ziemi - pustynię Atacama w Chile. Z jednej strony jej granicą są Andy, z drugiej Ocean Spokojny. W XIX wieku nieurodzajne przestrzenie stały się powodem wojny między Chile a Boliwią i Peru. Pustynia kryje bowiem nieprzebrane bogactwa. Rudy miedzi, saletrę, sól, minerały, z których pozyskuje się rzadkie metale. Np. połowa światowej produkcji litu pochodzi właśnie z Atacamy. W programie geologiczna historia tego miejsca, niezwykłe dzieła natury, gigantyczne słone jezioro, którego powierzchnię tworzy kilkunastometrowa warstwa kryształów, Słone Góry z Doliną Księżycową i jej niezwykłymi krajobrazami. "Podróżnik" dotrze do położonych na wysokości 4, 5 tys. metrów n. p. m. gejzerów. Odwiedzi także wioski pasterzy lam, opowie o ich pustynnym życiu. Pokaże niezwykłe obyczaje i kulturę, której tradycje sięgają trzech tysięcy lat. Bazą wypadową będzie górska oaza San Pedro de Atacama, z którą wiąże się historia konkwisty Chile.
Opis (streszczenie): Lesedi w języku ludu Soto znaczy światło. To metaforyczne określenie miejsca, gdzie znajduje się wioska, którą zamieszkują różne plemiona południowej Afryki. Kilkanaście kilometrów od Johannesburga, w samym sercu RPA, powstała wioska z myślą o zachowaniu i utrwaleniu wielowiekowej tradycji pierwotnych mieszkańców tych ziem. Johannesburg i Pretoria od wieków związane z osiadłymi tu Burami, czyli mieszkańcami pochodzenia holenderskiego, nie mają zbyt wielu pamiątek po różnorakich plemionach, które sto, dwieście lat temu odstępowały tamtejsze tereny pod budowę miast, osiedli, kopalń i fabryk, które przyniosły później dobrobyt Republice Południowej Afryki. Lesedi powstało więc z myślą o tych, którzy w wielkomiejskim i industrialnym świecie nie wiedzą, jak wyglądały tradycyjne stroje czy obrzędy Zulusów, Soto, Xhosa, Ndebele, czyli właśnie plemion południowoafrykańskich. Można zaryzykować twierdzenie, że Lesedi to skansen, muzeum na wolnym powietrzu, w którym przez cały dzień można podpatrywać codzienne życie mieszkańców, a także wynająć tradycyjną, murzyńską chatę, posłuchać muzyki, a nawet wziąć udział w tańcach i pokazach folklorystycznych. Dla zwiedzających prowincję jest jeszcze jedna atrakcja - jaskinie Sterkofontein. Tam znaleziono w 1936 roku najstarsze na świecie szczątki australopiteka, a wkrótce kompletny szkielet. To szczególne miejsce - wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO - zwraca uwagę niezwykłym położeniem i ciekawym muzeum, w którym można zobaczyć, jak dokonano owego spektakularnego odkrycia. W programie, który prowadzi Anna Kwiatkowska, znajdą się ponadto wskazówki, jak dotrzeć do Lesedi i Sterkofontein.
Czas trwania: 17min. / 2008 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Proponujemy wyprawę do Johannesburga - największego z afrykańskich miast, położonego w Republice Południowej Afryki, na rozległej równinie, na której w 1886 r. odkryto złoto. Obóz jego poszukiwaczy w ciągu kilkunastu miesięcy rozrósł się do rozmiarów kilkusettysięcznego miasta. W programie historia Johannesburga, ale także jego współczesność. Architektura miasta przypomina o czasach apartheidu. W nowoczesnym centrum mieli prawo mieszkać wyłącznie biali mieszkańcy RPA. Na obrzeżach powstawały osiedla dla czarnej i kolorowej ludności. Autorzy odwiedzą jedne i drugie. Pokażą, jak współcześnie wygląda życie w Johannesburgu. Czy prawdziwe są opinie o tym, że to jedno z najbardziej niebezpiecznych miast na świecie? Autorzy zaprezentują też smaki afrykańskiej kuchni, a także wybiorą się do muzeum apartheidu, by przypomnieć historię ponad 50 lat prześladowań rasowych, które wzbudziły protesty światowej opinii publicznej.
Czas trwania: 17min. / 2008 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Nazwa Soweto to skrót od angielskiego określenia południowo - wschodni township, czyli dzielnica przeznaczona w czasach apartheidu wyłącznie dla czarnych. Obecnie Soweto ma cztery miliony mieszkańców. Niespełna dziesięć procent to biali. Są tu biedne i bogate osiedla. A przede wszystkim niepowtarzalna atmosfera. Zapraszamy na wyprawę, podczas której odkryjemy historię i współczesność Soweto, zmierzymy się także ze stereotypami dotyczącymi tego miejsca. Administracyjnie Soweto jest dzielnicą Johanesburga, tyle że położoną kilkanaście kilometrów od centrum. To miejsce jest wyjątkowe ze względu na historię walki z apartheidem. To tutaj została przyjęta Karta Wolności, która stała się później fundamentem południowoafrykańskiej konstytucji. Tu odbył się historyczny kongres w 1955 roku. Dotrzemy do domu Nelsona Mandeli przy ulicy Vilikazi, tej samej, przy której mieszkał arcybiskup Desmond Tutu, to jedyne miejsce na świecie, gdzie w jednym miejscu mieszkało dwóch laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. Pokażemy osiedla tworzone półlegalnie przez przybyszów z różnych części kraju, którzy w Soweto chcą znaleźć lepsze niż na prowincji życie. Na jednym z największych cmentarzy na świecie - Avalon - opowiemy historię Hektora Pietersena, trzynastoletniego chłopca, który został zabity przez policję w czasie strajku szkolnego w 1976 roku.
Czas trwania: 17min. / 2008 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Jedno z najbardziej tajemniczych i ekscytujących miejsc w Meksyku. A jednocześnie jedno z najbardziej znanych. Oblegane przez turystów z całego świata. Kwitnące życiem i bogactwem wrażeń. Kolorowe i majestatyczne. Kolebka Majów. Centrum turystyczne obu Ameryk. Z "Podróżnikiem" wybierzemy się na objazd Jukatanu. Półwysep znany był Hiszpanom jeszcze przed ekspedycją Corteza, który podbił Meksyk. Kilka wcześniejszych wypraw z Kuby doprowadziło do zetknięcia się dwóch wielkich cywilizacji. Majowie opuścili swoje miasta na wybrzeżu na długo przed pojawieniem się Hiszpanów. Ich miasta były zamieszkiwane przez inne ludy lub wręcz opuszczone. Pozostawili wspaniałe budowle, piramidy, boiska do gry w piłkę i obserwatoria astronomiczne. Będziemy gościć w słynnych miastach: Uxmal, Chichen Itza, Meride i Campeche. Zobaczymy zapierające dech w piersiach zabytki Majów, kolonialne miasta i współczesny Meksyk. Dowiemy się, na czym polegała rytualna gra w piłkę, podczas której zwycięska drużyna skazywana była na śmierć. Wdrapiemy się na słynną piramidę w Chichen Itza, aby zobaczyć pierzastego węża. Jukatan to świat, w którym mieszają się różne kultury, języki, współczesność z niezwykłą historią. Jak zwykle mnóstwo użytecznych informacji na temat miejscowych zwyczajów, a także turystycznych ofert. Program prowadzi Anna Kwiatkowska.
Czas trwania: 17min. / 2005 / cykl reportażyPodróżnik można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP Nauka
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: