Podróżnik godziny emisji w telewizji, obsada, kiedy leci i gdzie obejrzeć

Reklama

Podróżnik w TV - najbliższe emisje

+ Obserwuj
Przycisk Zapisz przy transmisji pozwala na szybkie dodanie wydarzenia do kalendarza: iCalendar, Google Calendar, Outlook.

Emisja Podróżnik będzie miała miejsce (premiera, powtórka):

Program TV na 9 czerwca 2025 (Poniedziałek)
11:40 Podróżnik - Costa del Sol Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Autorzy programu "Podróżnik" wybrali się tym razem na na południe Andaluzji, w okolice Malagi i na pokryte białym piaskiem wybrzeże. Rosną tam tropikalne owoce i rośliny. Temperatura wody rzadko spada poniżej 20 C. To prawdziwy raj dla turystów. Głównym celem wycieczek jest Marbella, kurort znany z eleganckich hoteli i restauracji, pięknych, szerokich plaż i portów jachtowych. Latem trudno tam znaleźć ustronne miejsce. Będąc na Costa del Sol, warto się wybrać na samochodową wycieczkę do Rondy, miasteczka położonego kilkanaście kilometrów od wybrzeża. Ronda, opisana przez Ernesta Hemingwaya, słynie z największej w całej Hiszpanii corridy. Fantastyczna architektura, pomniki, krajobrazy, wreszcie urocze zaułki, kryjące niejedną tajemnicę, mogą przyprawić odwiedzających Rondę o zawrót głowy. Równie ciekawa będzie wyprawa do Anquetery, miasteczka z potężną twierdzą z czasów Maurów, będącą przez wieki chlubą tamtejszych władców. Ponadto, jak zwykle w "Podróżniku", mnóstwo praktycznych informacji o sposobach spędzania wakacji w południowej Andaluzji, w tym także o jej bardzo ciekawej i smacznej kuchni.

Czas trwania: 18min. / 2005 / cykl reportaży
17:30 Podróżnik - Costa del Sol Logo TVP Nauka
Reklama
23:55 Podróżnik - Costa del Sol Logo TVP Nauka
Program TV na 10 czerwca 2025 (Wtorek)
11:45 Podróżnik - Droga do Indii Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Program rozpoczyna się w Sagres w Portugalii, w szkole żeglarzy założonej przed wiekami. Henryk Żeglarz marzył o odkrywaniu nowych lądów, nowych mórz, o chwale i potędze Portugalii. Założył więc szkołę. Jednym z jej adeptów był Vasco da Gama. To on stał się tym, który uparcie dążył do przetarcia szlaku do Indii. Jego wyprawa wiodła wzdłuż zachodniego wybrzeża Afryki na sam jej kraniec. Był tym, który odkrył Natal, wybrzeże Mozambiku, Mombasę i Malindi, wreszcie Indie i Cejlon. Sprowadził do Portugalii bogactwo za sprawą przypraw. Zawiózł do Indii też ostrą paprykę, którą odkryto w Ameryce. Zmieniła ona zwyczaje kulinarne w tym kraju, a także w całej Azji i Indochinach. Mało już kto pamięta, że stało się to za sprawą Vasco da Gamy. W "Podróżniku" naszą wyprawę zaczniemy również w Sagres, aby śladami Vasco da Gamy najpierw dotrzeć do Belem, a potem przez Afrykę Południową i Kenię - do serca portugalskich Indii, czyli Goa. Tam będziemy zwiedzać stare kościoły i pamiątki po świętym Ksawerym. Na koniec zatrzymamy się w Delhi, stolicy kraju, ciesząc oczy pięknem architektury miasta. W programie mnóstwo informacji i porad dla tych, którzy zwiedzanie i odkrywanie świata, w ślad za fascynującą historią, przedkładają nad leniwe wakacje w kurortach i na znanych z folderów biur podróży plażach. Program prowadzi Anna Kwiatkowska.

Czas trwania: 18min. / 2007 / cykl reportaży
17:30 Podróżnik - Droga do Indii Logo TVP Nauka
23:55 Podróżnik - Droga do Indii Logo TVP Nauka
Program TV na 11 czerwca 2025 (Środa)
11:30 Podróżnik - W pogoni za Noa Noa Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): "Noa Noa" to nazwa pamiętnika napisanego przez malarza, Paula Gauguina, podczas pobytu na Tahiti. U schyłku XIX wieku opuścił on Paryż i wyruszył w długą podróż na wyspy Polinezji Francuskiej. Jego losy i tragiczny finał znalazły się w wielu relacjach, powieściach, a nawet filmach. Stał się symbolem niestrudzonej walki artysty z nędzą i niechętną mu społecznością. Kiedy umarł, nie pozostawił po sobie nic, zaledwie kilka talerzy i parę ubrań. Ale obrazy, które malował i które dotąd były odrzucane przez krytykę, nagle stały się obiektami pożądania. Ich ceny z pozycji zero skoczyły do niebotycznych. Niemal chwilę po śmierci Gauguin, który nie miał czym opłacić bieżących potrzeb, stał się milionerem zdolnym do spełnienia każdej zachcianki. Ale wszystko to przyszło za późno. W "Podróżniku" pokażemy drogę, jaką odbył artysta po wylądowaniu na Tahiti. Odwiedzimy Papeete, miasto, w którym się zatrzymał i mieszkał przez jakiś czas. Niegdyś była to siedziba króla Pomare, który spotykał się z wysłannikami angielskiego króla Jerzego w celu sprzedaży sadzonek drzewa chlebowego. Historia została opisana w książce o buncie na statku Bounty i jest żywą po dziś dzień legendą Pacyfiku. Losy Gauguina na Polinezji zakończyły się na wyspie Hiva Oa, gdzie mieszkał pod koniec życia i gdzie zmarł. W reporterskim skrócie pokażemy tę drogę i jego ostatnie miesiąca życia. W programie jak zawsze oprócz spotkań z historią mnóstwo ciekawostek, ludzie związani z tymi miejscami oraz oszałamiające plenery Polinezji. Program prowadzi Anna Kwiatkowska.

Czas trwania: 17min. / 2008 / cykl reportaży
17:30 Podróżnik - W pogoni za Noa Noa Logo TVP Nauka
23:55 Podróżnik - W pogoni za Noa Noa Logo TVP Nauka
Program TV na 12 czerwca 2025 (Czwartek)
11:45 Podróżnik - Baobaby Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Odwiedzimy ojczyznę należących do najbardziej niezwykłych drzew na świecie - Madagaskar. Występuje tam aż siedem z ośmiu gatunków tych drzew. Ich szlakiem zawędrujemy na południe wyspy, nad brzeg oceanu, tam gdzie baobaby czują się najlepiej. Zobaczymy wioski, które powstały tylko dlatego, że turyści zatrzymują się przy baobabach. Zwiedzimy nadmorski rezerwat Reniala, w którym rosną baobaby liczące niemal tysiąc lat. Nauczymy się, jak odróżniać te drzewa od innych, łudząco podobnych gatunków. Odwiedzimy ośrodek dla żółwi ratowanych z rąk przemytników i dotrzemy do nadmorskich kurortów położonych na północ od Tulearu. Poznamy obyczaje mieszkańców wybrzeża i sprawdzimy, czy jest tam gdzie zatrzymać się na wakacje.

Czas trwania: 17min. / 2009 / cykl reportaży
17:30 Podróżnik - Baobaby Logo TVP Nauka
Reklama
23:55 Podróżnik - Baobaby Logo TVP Nauka
Program TV na 13 czerwca 2025 (Piątek)
12:00 Podróżnik - Cancun Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Tym razem Tomasz Rudomino i Anna Kwiatkowska zapraszają na wyprawę do Cancun, jednego z najsłynniejszych kurortów świata, położonego w Meksyku nad brzegiem Morza Karaibskiego. Autorzy programu opowiedzą o tym malowniczym zakątku świata, kuszącym krystalicznie czystą wodą, piaszczystymi plażami i wieloma wakacyjnymi atrakcjami. Dowiemy się o możliwościach uprawiania sportów wodnych, nurkowania, a przede wszystkim o wyprawach, które można organizować w pobliżu turystycznego miasteczka. Dodatkową atrakcją będzie wyprawa do Tulum, jednego z najstarszych i najlepiej zachowanych portów z czasów przedkolumbijskich. Zobaczymy malowniczo położone nad samym morzem ruiny zamku. Poznamy architekturę miast Majów, dowiemy się, jaki ma ona związek z astronomią. Będą też opowieści o codziennym życiu osady w czasach jej świetności. W tej niezwykłej wędrówce dotrzemy także do Xcaret, kolejnego antycznego miasta. Wokół jego ruin powstał park rozrywki i kultury. Będziemy podziwiać gigantyczne żółwie, papugi, pantery, zwierzęta, które niegdyś zamieszkiwały Jukatan. Podróżując do Meksyku, trzeba koniecznie skosztować tutejszych specjałów. Poznajmy smaki meksykańskiej kuchni: sałatkę "nos psa" i sos - "pico de gallo". Będzie też mowa o zasadach podawania i przyrządzania tradycyjnych miejscowych potraw.

Czas trwania: 18min. / 2005 / cykl reportaży
17:35 Podróżnik - Cancun Logo TVP Nauka
23:45 Podróżnik - Cancun Logo TVP Nauka
Program TV na 14 czerwca 2025 (Sobota)
09:35 Podróżnik - Costa del Sol Logo TVP Nauka
18:35 Podróżnik - Costa del Sol Logo TVP Nauka
Program TV na 15 czerwca 2025 (Niedziela)
01:25 Podróżnik - Costa del Sol Logo TVP Nauka
09:35 Podróżnik - Droga do Indii Logo TVP Nauka
18:35 Podróżnik - Droga do Indii Logo TVP Nauka
Program TV na 16 czerwca 2025 (Poniedziałek)
01:25 Podróżnik - Droga do Indii Logo TVP Nauka
Strona zawiera informacje na temat godzin emisji (czyli kiedy leci) dla Podróżnik. Jeżeli stacje telewizyjne planują w najbliższym czasie nadać audycję (premiera, powtórki) w sekcji najbliższe emisje umieszczone są informacje na temat jakiego dnia, o której godzinie oraz na jakiej antenie można obejrzeć program. W przypadku braku Podróżnik w ramówkach jakiekogokolwiek kanału wyświetlona jest lista poprzednich emisji z ostatnich 30 dni. Brak informacji na temat poprzednich i przyszłych wyświetleń oznacza, że żadna z ponad 180 stacji obecnych w programie telewizyjnym naziemna.info, nie nadawała audycji i nie planuje tego w najbliższym czasie. Na stronie znajdują się informacje na temat tego kiedy będą powtórki lub kiedy będzie powtórka audycji Podróżnik.

Poprzednie emisje Podróżnik w telewizji

Emisja Podróżnik miała miejsce:

2025-03-01 00:05 Podróżnik - Legenda króla Czaki Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Wyprawa do Południowej Afryki śladami jednego z największych zdobywców na terytorium Czarnego Kontynentu - króla Czaki. Ze względu na jego talenty przywódcze i wielkie sukcesy militarne nazywano go Napoleonem Afryki. O jego narodzinach krążyły legendy, układano poematy, wiersze i piosenki. Jego matka Nandi uchodzi do dziś za matkę wszystkich Zulusów. Wśród bohaterów Czarnej Afryki król Czaka zajmuje poczesne miejsce. Czy stając do śmiertelnego boju z Anglikami, Burami czy plemionami Matabele, mógł przypuszczać, że po latach jego imieniem nazywane będą place, parki rozrywki oraz hotele? Że stanie się jednym z wielkich symboli Afryki? Trasa wyprawy "Podróżnika" do krainy wojowniczego plemienia Zulusów biegnie wzdłuż Zatoki Delagoa, poprzez krainę Suazi aż do Natalu. Ekipa filmowa dociera m.in. nad rzekę Umfolozi, którą zamieszkuje plemię Undwana. Kiedy w XIX w. terytoria Afryki Południowej powoli opanowywali od południa Brytyjczycy, od zachodu natomiast Burowie, rzeka ta stanowiła nieprzekraczalną granicę bezpieczeństwa dla białych osadników. Autorzy programu odwiedzą współczesne wioski Zulusów, gdzie legendy o królu Czace są wciąż żywe. Bardzo często dla gości odgrywane są sceny z czasów króla Czaki przypominające teatr lub happening. Stanowią one doskonałą lekcję historii, kultury i tradycji. Zulusi ubrani w tradycyjne ludowe stroje starają się wiernie odtworzyć wydarzenia sprzed dziesiątków lat: narodziny Czaki, wielkie bitwy, bitwę nad Krwawą Rzeką, wygnanie, zwycięstwo nad Anglikami. Współczesny Kraj Zulusów jest nowoczesny. Dawni wojownicy pracują w bankowości, armii, przemyśle. Wielu jednak zamieszkuje dzikie tereny Tembe i Simunye tak jak ich przodkowie: mieszkają w domach z maty bambusowej, noszą tradycyjne stroje, nie korzystają z dobrodziejstw cywilizacji - telefonów, komputerów czy magnetowidów.

Czas trwania: 17min. / 2006 / cykl reportaży
2025-02-28 11:00 Podróżnik - Legenda króla Czaki Logo TVP Nauka
2025-02-27 23:55 Podróżnik - Paryż Gauguina Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Paul Gauguin - francuski malarz znany z pobytów na Tahiti i Markizach. Dziś uważany jest za jednego z najwybitniejszych artystów XIX wieku. Urodził się w Paryżu. Rozpoczynał jako makler giełdowy, marzył o karierze przemysłowca. Podróże po świecie były jego pasją i natchnieniem. Jeszcze jako dziecko zamieszkał na jakiś czas w Peru, potem przebywał na Karaibach, na wyspie Martynice. Mieszkał w Bretanii. To tam powstały jego pierwsze znane obrazy. Zaprzyjaźnił się z kolonią artystów, którzy szybko uznali jego pierwszoplanową osobowość. Stworzył tam szkołę malowania zwaną później "szkołą z Pont Aven". Kiedy wyjeżdżał na Tahiti, wydawało się, że wielka kariera stanie przed nim otworem. Szybko okazało się, że wymarzony raj stanie się dla niego piekłem. Najpierw na Tahiti, potem na Hiva Oa. Spędził na tych wyspach resztę swojego życia. W nędzy, schorowany, bez grosza. Umarł zapomniany. Lecz jego obrazy, rzeźby i rysunki skrzętnie kolekcjonowane w różnych galeriach i prywatnych zbiorach bardzo szybko uzyskały wysokie ceny i notowania na rynku sztuki. W "Podróżniku" postanowiliśmy odwiedzić miejsca dzieciństwa Paula Gaugina: Paryż, jego pracownię z lat, kiedy zaczynał swoją przygodę ze sztuką, dom, knajpę, gdzie przesiadywał po pracy na giełdzie i marzył o malarstwie. Tam poznał Augusta Strindberga i Władysława Ślewińskiego. Obaj wielcy artyści byli świadkami narodzin Paula Gauguina - malarza. Ślewiński namalował portret Paula, a Strindberg napisał wstęp do katalogu pierwszej wystawy. Paryż to miasto sztuki, kolorów i namiętności. Truizmem jest stwierdzenie, że odkrywanie Paryża jest jedną z lepszych dróg do poznawania świata. Ale Paryż śladami Gauguina to może być niezła przygoda. Program prowadzi jego autorka - Anna Kwiatkowska.

Czas trwania: 17min. / 2007 / cykl reportaży
Reklama
2025-02-27 10:55 Podróżnik - Paryż Gauguina Logo TVP Nauka
2025-02-26 23:55 Podróżnik - Smaki i kolory Gwadelupy Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Gwadelupa - grupa wysp w archipelagu Małych Antylach, ciągnących się od Florydy po wybrzeża Wenezueli. Jej stolicą jest Basse - Terre. To jedna z najpiękniejszych wysp karaibskich. Stała się symbolem karaibskiego raju. Ciepłe morze i ogromne grzywiaste fale kuszą surferów. Żeglarze zawijają tu do licznych bezpiecznych i wygodnych portów. Gwadelupa jest francuskim departamentem, podobnie jak Bretania czy Akwitania. Walutą jest tutaj euro i obowiązują wszystkie prawa UE. Nie musimy więc mieć paszportu, a jedynie dowód osobisty, by znaleźć się na tej egzotycznej i niezwykłej wyspie. Niegdyś słynęła z plantacji przypraw i trzciny cukrowej, dziś przyciąga niepowtarzalnymi smakami, wykwintną kuchnią. Odwiedzając jedną z restauracji na wyspie, poznajemy pieczone owoce drzewa chlebowego, ryż po kreolsku z czerwona fasolą, krewetki duszone w sosie pomidorowym z kluseczkami, ośmiornicę duszoną z tymiankiem, czosnkiem i pietruszką, a także accras, czyli kawałki dorsza zapiekane w pikantnym cieście, i jeszcze sałatkę z barakudy i awokado, pikle z ostrej papryki i mnóstwo innych niezwykłych potraw. W programie poznajemy historię Gwadelupy. Zanim w XVII wieku osiedlił się tam pewien Holender imieniem Pitre, dookoła było pustkowie. Wybrał malownicze miejsce nad błękitną zatoką, gdzie wkrótce powstało portowe miasto. Na cześć założyciela nazwano je Pointe-a-Pitre. Jest dziś największym miastem wyspy, choć mieszka tam tylko około 30 tysięcy mieszkańców. Do Gwadelupy zawitał także Krzysztof Kolumb podczas swej drugiej wyprawy. Wyspami władali jednak Francuzi i to oni narzucili swoje zwyczaje, kulturę, kuchnię, tradycje. Na Gwadelupie nie ma już Indian, pierwotnych mieszkańców wyspy. Przywiezieni z Afryki niewolnicy są dzisiaj obywatelami Francji. Ich język, mieszanka różnych dialektów, kolor skóry, zwyczaje, muzyka, tańce - generalnie określane jako kreolskie - są atrakcją turystyczną. Odwiedzimy także bazar przyprawowy w Pointe-a-Pitre, popływamy katamaranem wokół wyspy, pospacerujemy po lesie tropikalnym z unikatową roślinnością. Ponadto w programie dużo kreolskiej muzyki, anegdot, a także praktyczne porady dla wybierających się w podróż na tę karaibską wyspę.

Czas trwania: 17min. / 2006 / cykl reportaży
2025-02-26 11:00 Podróżnik - Smaki i kolory Gwadelupy Logo TVP Nauka
2025-02-26 00:00 Podróżnik - Armagh Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Tym razem ekipa "Podróżnika" wybrała się na Zieloną Wyspę. Wyprawa zaczyna się od Irlandii Północnej, a dokładniej od Armagh. Pod tą nazwą kryje się jedno z najstarszych irlandzkich miast. Otwiera ono szlak świętego Patryka. Wąskie uliczki w centrum biegną w miejscu niegdysiejszych fos. Otaczały one kościół założony przez Patryka w 455 roku. Miasto ma dwie katedry stojące naprzeciw siebie. Autorzy odwiedzają je, podążając śladami świętego. Grób patrona Irlandii znajduje się niedaleko od Armagh, w Downpatrick. Skromny cmentarz i niewielki kamień z trudem przypominają o głębokiej tradycji chrześcijańskiej na wyspie. Po drodze do Belfastu mija się jeszcze stodołę, którą król Ulsteru podarował Patrykowi z przeznaczeniem na pierwszy kościół. Obok niego stoi kamienny krzyż o charakterystycznym, celtyckim kształcie. Takich krzyży w Irlandii jest wiele. Ich obecność na tle pejzażu ma swoją wymowę. Irlandia bowiem to kraj wielkich symboli wyrażających religię, wiarę i nadzieję. W Belfaście ekipa odwiedza centrum miasta ze wspaniałym gmachem parlamentu, stylizowaną starówką, a przede wszystkim malowidłami na ścianach dzielnicy Falls Road, wyrażającymi bezkompromisowe powiązania ze wspólnotami wyznaniowymi z czasów konfliktów w Ulsterze.

Czas trwania: 18min. / 2005 / cykl reportaży
2025-02-25 10:50 Podróżnik - Armagh Logo TVP Nauka
2025-02-25 00:00 Podróżnik - Z Galway do Dublina Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Jeszcze do niedawna Irlandia była tylko cichą przystanią na mapie Europy: obrosłą legendami zieloną wyspą z tajemniczymi zamczyskami i malowniczymi ruinami dawnych budowli. W zatokach wokół wyspy pełno było jachtów i rybackich kutrów, a na wzgórzach wznosiły się domy poetów, pisarzy, malarzy i filmowców. Była krajem romantycznych tęsknot, dla Polaków niemal niedostępnym. Dziś Irlandia jest także drugim domem dla wielu mieszkańców naszego kraju. W Dublinie czy Galway słychać na ulicach polską mowę, wydaje się tam polskie gazety, można posłuchać polskich audycji w radiu. Doniesienia z tego kraju często goszczą także na antenach różnych stacji telewizyjnych. Robi się tam reportaże, pokazuje pracujących Polaków. W "Podróżniku" odwiedzimy jednak tę dawną Irlandię - kraj poetów i pisarzy: W. B. Yeatsa, Jamesa Joyce'a. Ich śladem odbędziemy podróż w poprzek wyspy: od Galway, uroczego miasteczka nad Atlantykiem, do Dublina. Po drodze nauczymy się jeździć konno, poznamy historię największych słabości Irlandczyków, zakamarki różnych miast, domy i pałace, uniwersytety i szkoły. Ale także irlandzkie klimaty i tamtejsze społeczeństwo, jego przyzwyczajenia i gusty. Zobaczymy bogactwo i różne skrajności. Będzie to również podróż w krainę celtyckiej muzyki i średniowiecznych legend. Taką Irlandię do dziś najbardziej sobie cenią wszyscy, którzy kochają podróże. Program prowadzi Anna Kwiatkowska.

Czas trwania: 18min. / 2007 / cykl reportaży
2025-02-24 11:00 Podróżnik - Z Galway do Dublina Logo TVP Nauka
2025-02-23 18:55 Podróżnik - Palma de Mallorca Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Majorka, kurorty, plaża. Stolica wyspy, ślady dawnej rzymskiej osady założonej w 123 r. przed naszą erą. Palmą nazywano stolicę od palmowych gałązek, które oznaczały zwycięstwo. W VIII w. przybyli tu Arabowie i pod ich panowaniem wyspa pozostawała do 1229 r. Następnie wyspę zdobył król Jakub Aragoński. Historia wyspy, architektura. Bogactwo i nędza wyspy. Juan Miro i jego dzieła. Kolekcja dzieł artystów XX w., Pablo Picasso, Miguel Barcelo.

Czas trwania: 20min. / 2004 / cykl reportaży
2025-02-22 19:05 Podróżnik - Smaki i zapachy suahili Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Nazwa suahili pochodzi od arabskiego słowa "sahel" i oznacza wybrzeże. Ma ona jednak nie tylko geograficzne znaczenie. Suahili to cały obszar kultury, sztuki, języka, folkloru, a wreszcie kuchni i stylu życia. W świecie suahili dominuje kultura arabska, ale w wydaniu starszym, bardziej pierwotnym, bo bliskim historii i pierwszym zdarzeniom w islamie. Ale suahili to przede wszystkim Afryka, jej język i obyczaje, kultura plemienna i brzmienie Czarnego Kontynentu. Świat suahili rozciąga się od Somalii, poprzez Lamu, Kenię, Tanzanię i dociera aż do Mozambiku. Najpewniej zadomowił się na wyspach i wybrzeżu. Tam panował sułtan Omanu, w głąb lądu docierali jedynie kupcy i handlarze niewolników. Przez całe wieki ukryte w dżungli, założone w XIII w. miasto Gedi nie zwracało niczyjej uwagi. Może dlatego, że w XVII w. zostało nagle opuszczone przez swoich mieszkańców. Mówiono, że z powodu duchów. Faktem jest, że odkryto je dopiero w XX wieku i niewiele znaleziono świadectw przyczyn upadku Gedi. Do tego miasta trafił m. in. pod koniec XV w. Vasco da Gama. Wzniósł tam kaplicę, która stoi do dziś. W "Podróżniku" również wyprawa na wyspę Lamu, do dawnej siedziby sułtana Omanu. Urocze miasto na wyspie zachowało swój charakter sprzed wieków: wąskie uliczki, domy zbudowane jeszcze w XIX wieku, senne klimaty, zawinięte w czarne czadory kobiety. Mówi się o Lamu, że jest obok Timbuktu jedynym miastem Afryki, które zachowało swój kształt sprzed wieków. W programie porady i zalecenia dla tych, który wybierają się na kontynent afrykański. Program prowadzi Anna Kwiatkowska.

Czas trwania: 17min. / 2007 / cykl reportaży
Reklama
2025-02-22 00:05 Podróżnik - Palma de Mallorca Logo TVP Nauka
2025-02-21 10:50 Podróżnik - Palma de Mallorca Logo TVP Nauka
2025-02-21 00:05 Podróżnik - Tadż Mahal Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Daleka i ciekawa podróż. Urokliwe miejsca, dużo wrażeń, dobre warunki do zwiedzania i wypoczynku. Wyprawa śladami królów Wielkich Mogołów - od Agry przez Fatehpur do Dehli. Bohaterami są dwaj królowie: Akbar i Szahdżahan. W czasach, kiedy panowali, święcili największe triumfy, powstała oszałamiająca legenda o bogactwach Orientu. Zobaczymy słynne budowle i poznamy ich fascynującą historie.

Czas trwania: 20min. / 2004 / cykl reportaży
2025-02-20 11:00 Podróżnik - Tadż Mahal Logo TVP Nauka
2025-02-19 00:05 Podróżnik - Droga do Indii Logo TVP Nauka
2025-02-18 11:15 Podróżnik - Droga do Indii Logo TVP Nauka
2025-02-18 00:00 Podróżnik - Smaki i zapachy suahili Logo TVP Nauka
2025-02-17 11:00 Podróżnik - Smaki i zapachy suahili Logo TVP Nauka
2025-02-16 19:05 Podróżnik - Ranomafana Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): W programie odwiedzimy położony na Madagaskarze park narodowy Ranomafana. To jeden z największych na świecie obszarów pierwotnego lasu, który porastał Ziemię przed milionami lat. W Ranomafana w 1985 roku odkryto nieznany wcześniej gatunek lemurów - złote lemury bambusowe. Będziemy podglądali ich obyczaje. Poznamy też innych mieszkańców lasu: gekony, kameleony i niezwykłe rośliny o leczniczych właściwościach. Odwiedzimy położoną 7 kilometrów od parku narodowego wioskę Ranomafana słynącą ze źródeł termalnych. Dotrzemy na targ zebu i do wiosek zagubionych wśród bezdroży.

Czas trwania: 18min. / 2009 / cykl reportaży
2025-02-15 18:50 Podróżnik - Zulusland Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Daleka i ciekawa podróż, urokliwe miejsca, dużo wrażeń. Dobre warunki do zwiedzania i wypoczynku. Kraina legendarnego Zulusa Szaki, życie zuluskich rodzin. Sztuka rzeźbienia w kamieniu mydlanym. Santa Lucia to nie tylko kurort, ale unikatowy w skali światowej park narodowy wpisany na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego UNESCO. Wyprawa na bezkrwawe łowy na krokodyle i hipopotamy. Zwyczaje mieszkających tam rodzin.

Czas trwania: 20min. / 2004 / cykl reportaży
2025-02-14 23:50 Podróżnik - Ranomafana Logo TVP Nauka
2025-02-14 10:50 Podróżnik - Ranomafana Logo TVP Nauka
2025-02-13 23:45 Podróżnik - Maskareny Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Zapraszamy na trzy największe wyspy archipelagu Maskarenów położonego na Oceanie Indyjskim, osiemset kilometrów na wschód od Madagaskaru. Każda z maskareńskich wysp ma swój charakter, odmienne tradycje obyczaje i turystyczne atrakcje. Mauritius to największa i najlepiej znana z wysp archipelagu. Znajduje się tam unikatowe w skali świata muzeum znaczków pocztowych, jedyne miejsce na świecie, gdzie obok siebie można oglądać oba: pomarańczowy i niebieski znaczek z Mauritiusa. Zwiedzimy stolicę wyspy Port Louis. Poznamy przepis na wypiekane z manioku ciasteczka i tajniki tradycyjnych bazarów, a przewodniczką będzie Dorota - Polka od 12 lat mieszkająca na Mauritiusie. Druga z prezentowanych wysp to Rodrigues - wyspa należąca do Republiki Mauritiusa. Mieszkają tu głównie katolicy, zwiedzimy więc jeden z największych kościołów nad Oceanem Indyjskim. Poznamy także ludowych artystów kultywujących dawne rzemiosła. Reunion to wyspa będąca administracyjnie francuskim zamorskim departamentem. Wulkaniczną wyspę obejrzymy z pokładu paralotni, dowiemy się o możliwościach uprawiania różnych ekstremalnych sportów.

Czas trwania: 18min. / 2008 / cykl reportaży
2025-02-13 10:50 Podróżnik - Maskareny Logo TVP Nauka
2025-02-13 00:00 Podróżnik - Normandia Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): W programie podróż do Normandii. Miejsca, które warto zobaczyć, niezapomniane wrażenia, znakomity klimat do wypoczynku.

Czas trwania: 20min. / 2002 / cykl reportaży
2025-02-12 11:00 Podróżnik - Normandia Logo TVP Nauka
2025-02-11 23:50 Podróżnik - Mpumalanga Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Autorzy programu zapraszają w podróż śladami Wielkiego Treku. Z Johanesburga przez przełęcz Longtom aż do Mpumalangi, zwanej do 1994 roku Wschodnim Transwalem, miejsca, gdzie odbyła się bitwa II wojny burskiej. Wcześniej brzegami Blyd River podążali osadnicy. Ci, którzy kupili tu działki, mieli szczęście, bo okazało się, że w wyżłobionych przez wodę skałach wapiennych osadzają się grudki złota. W Pilgrim's Rest założonym w 1973 roku znajdujemy polskie ślady, bo drużyna z Pilgrim's Rest wygrała zawody w płukaniu złota w Złotoryi. Kanion Blyd River jest trzecim pod względem wielkości na świecie i urzeka niezwykłym krajobrazem. Gość programu, dawny myśliwy, Alex Larenty, mówi o ratowaniu porzuconych przez matki młodych lwów i zachowaniu rzadkiego gatunku białych lwów. Dzięki Polakom, pp. Skrzypczakom mieszkającym w RPA od 20 lat, poznajemy ciekawostki związane z kuchnią, a w szczególności potrawę ze specjalnie marynowanego i suszonego mięsa. W restauracji Carnivore, uchodzącej za mekkę mięsożerców, można spróbować upolowanych w buszu zwierząt.

Czas trwania: 20min. / 2004 / cykl reportaży

Podróżnik gdzie obejrzeć?

Podróżnik można obejrzeć w programie stacji:

Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP Nauka

Typy audycji

Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:

Lata produkcji

Lista zawiera lata, w których powstawała audycja:

Reklama
© 2016-2025 - PROGRAM TV - przewodnik telewizyjny naziemna.info
Serwis działa na serwerach dhosting
Do góry