Emisja Podróżnik będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 24 lipca 2025 (Czwartek)Opis (streszczenie): Autorzy programu, Tomasz Rudomino i Anna Kwiatkowska, wyruszają w podróż po meksykańskim masywie Południowej Sierra Madre na poszukiwanie śladów pradawnej kultury Zapoteków, kolonialnych miast i wiosek, w których przetrwały odwieczne tradycje. Ich bazą będzie Oaxaca - jedno z pierwszych miast założonych w Meksyku przez konkwistadorów. Tu w 1806 r. urodził się Benito Juarez, pierwszy prezydent Meksyku wywodzący się z rdzennej ludności, jeden z największych polityków i reformatorów. Poznamy architekturę kolonialnych miast - tętniący życiem główny plac Zocalo, szesnastowieczną katedrę, pałace i klasztory. W miasteczku do dziś produkuje się czekoladę taką samą metodą jak w czasach Majów i Azteków. Spróbujemy takiej prawdziwej czekolady i opowiemy o jej historii, bo właśnie czekolada była jednym z największych odkryć konkwistadorów, którzy dotarli w głąb Meksyku. Oaxaca okazuje się doskonałym miejscem do poznawania kuchni, która powstała z połączenia kultur europejskiej i środkowoamerykańskiej. Po uczcie złożonej z tortilli, chorrizo, salsy powędrujemy na Monte Alban - wzgórze, którego wierzchołek ścięto około 500 r p.n.e. i na sztucznym płaskowyżu zbudowano miasto. Mieszkali w nim Zapotekowie. Opowiemy o ich wierzeniach, obyczajach, kulturze, związkach architektury z astronomią, niewyjaśnionych do dziś tajemnicach poszczególnych budowli. Droga zaprowadzi nas do Teotitlan del Valle - wioski słynącej z ręcznie tkanych dywanów. Poznamy tajemnice warsztatu tutejszych rzemieślników. Dotrzemy do Santa Maria del Tule, by zobaczyć jedno z najstarszych drzew na świecie - liczący ponad 2 tysiące lat cypryśnik meksykański.
Opis (streszczenie): W "Podróżniku" wyprawa do Mao, stolicy wyspy Minorki, na Morzu Śródziemnym. To jedna z najmniej znanych i najciekawsza z wysp wchodzących w skład Balearów. Mao to miasto znane także pod nazwą Mahon. Było przez kilka stuleci siedzibą garnizonu brytyjskiego. Legenda mówi, że właśnie tam pewien kucharz, znudzony monotonią potraw, które serwował, wymyślił majonez, sos oparty na żółtku i oliwie - jakże popularny w naszej dzisiejszej kuchni. Na ile ta historia jest prawdziwa? O tym w "Podróżniku". Ale najsłynniejsza potrawa Minorki to caldereta. I zarazem chyba jedna z najdroższych. To zupa z langusty z dodatkiem przypraw, papryki i pomidorów. Porcja dla dwóch osób może kosztować nawet 50 euro. Niewielu jest więc amatorów tego przysmaku. Mimo to ceny w restauracjach nie spadają. Autorzy programu wybierają się na połów razem z Ralfem, niemieckim autorem książki o Minorce. Potem znajomy kucharz przygotuje im gorący talerz calderety. Ale Minorka wabi przybyszów nie tylko rozkoszami podniebienia. Podróżnicy docierają do wielu zakątków wyspy. Zobaczą tajemnicze kręgi po Gigantach, domy z czasów konkwisty, stare winnice, tajemnicze zatoczki. Będzie to więc wyprawa pełna romantyzmu i osobliwych smaków. Ponadto, jak zwykle, mnóstwo użytecznych informacji dla wyjeżdżających, porady dla pielgrzymów i turystów.
Czas trwania: 17min. / 2005 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Pretoria - jedno z najpiękniejszych afrykańskich miast. Mniejsze od innych miast w Republice Południowej Afryki, nadal pozostaje stolicą państwa. Nazwa Pretoria została nadana na cześć generała Andrewsa Pretoriusa, słynnego zwycięzcy Zulusów nad Blood River - Krwawą Rzeką w 1838 roku. Odwoływanie się do historii i tradycji widoczne jest w Pretorii na każdym kroku. Ulice noszą nazwy wybitnych mężów stanu tego kraju: Bothy, Pretoriusa, Krugera i wielu innych. Ich pomniki zdobią place, pamiątki ich życia wypełniają muzea. Do najpiękniejszych miejsc Pretorii należy plac Krugera z centralną postacią - rzeźbą pierwszego prezydenta Republiki. Historia tutaj miesza się z nowoczesnością. Zaledwie kilka minut pieszo idąc od placu Krugera, stajemy przed jedną z najnowocześniejszych budowli Pretorii - State Theatre. Tu odbywają się premiery światowej sławy oper. Obok teatru jest słynna fontanna z rzeźbami czterech koni, które symbolizują cztery prowincje Republiki Południowej Afryki.
Czas trwania: 19min. / 2004 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Na północnych rubieżach Południowej Afryki z inicjatywy Sola Kerznera, żydowskiego emigranta z polskich Kresów, niemal na pustkowiu, na pustyni, powstało Miasto Słońca, afrykańskie Las Vegas. Na początku był hazard. Z czasem zaczęły powstawać hotele i atrakcje turystyczne, parki rozrywki, rewia, sklepy, baseny. Wśród turystów odwiedzających RPA Miasto Słońca cieszy największym zainteresowaniem.
Czas trwania: 19min. / 2004 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Mały kurort pod Salzburgiem odwiedzany przez turystów latem i zimą. Robert Zoller, mistrz narciarski, uczy, jak w trzy dni można zacząć jeździć na nartach. Spotkania z mieszkańcami, regionalna kuchnia.
Czas trwania: 20min. / 2001 / cykl reportażyOpis (streszczenie): W programie podróż do Normandii. Miejsca, które warto zobaczyć, niezapomniane wrażenia, znakomity klimat do wypoczynku.
Czas trwania: 20min. / 2002 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Tym razem ekipa "Podróżnika" pokazuje się w mroźnej scenerii Patagonii, południowego regionu Argentyny. To jedyne miejsce na świecie, w którym można zobaczyć kontynentalne lodowce. Celem jest lodowiec Perito Moreno - mający aż 30 kilometrów długości. Opowiemy o historii zlodowaceń, nawiązując do tych, które 18 tysięcy lat temu zmieniły krajobraz Europy. Spróbujemy wyjaśnić, dlaczego Perito Moreno w przeciwieństwie do innych lodowców nie poddaje się skutkom ocieplenia klimatu. Zwiedzimy miasteczko El Calafate w prowincji Santa Cruz położone 80 km od Parku Narodowego nad Lago Argentina, największym z argentyńskich jezior. W mroźnym klimacie spotkamy flamingi, nie pingwiny! Opowiemy, dlaczego El Calafate jest jednym z najszybciej rozwijających się miast w kraju, jego populacja w ciągu dekady wzrosła pięciokrotnie! Poznamy też smak słynnych, patagońskich czekoladek.
Czas trwania: 18min. / 2009 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Krótki wypad do skąpanej tamtego lata w deszczu Bretanii. Położony na północnym wschodzie Francji półwysep od lat przyciąga swoich fanów, którzy nie wyobrażają sobie wakacji gdzie indziej. Bretania potrafi bowiem zauroczyć. Jej krajobrazy inspirowały malarzy: to właśnie tam powstała słynna szkoła artystyczna z Pont Aven, której przewodził Paul Gauguin. Malownicze osady, twierdze obronne, ogrody, urocze zakamarki - oto najkrótszy opis tego niezwykłego zakątka Francji. Ekipa "Podróżnika" powędruje drogą północną w kierunku Cancale - fascynującego raju dla smakoszy, którzy uwielbiają morskie przysmaki, a zwłaszcza bretońskie ostrygi. Te ostatnie uchodzą za najbardziej wyrafinowane, trafiają na stoły całej Francji, każdego dnia specjalne samoloty dostarczają je do sklepów i restauracji całej Europy. Na nabrzeżu w Cancale od dziesiątków lat, pod wypłowiałymi parasolami, uśmiechnięte Bretonki sprzedają ostrygi prosto z wody. Pachnące morską solą, ciepłe, pulsujące smakują znacznie lepiej niż te, które można dostać w restauracjach. Ale ostrygowa uczta to nie jedyne wrażenie z deszczowej podróży do Bretanii. O godzinę drogi statkiem znajduje się Belle-Ile, czyli piękna wyspa skalista, z cudownymi pejzażami, którą upodobali sobie Henri Matisse i Sarah Bernhardt, poeci i pisarze. Belle-Ile to jakby Bretania w pigułce. Feeria smaków i kolorów, i tylko deszczowe chmury ciągnące znad kanału La Manche i Atlantyku psują przyjemność pobytu. W programie Anna Kwiatkowska, jak w każdym odcinku "Podróżnika", radzi, jak udać się na wymarzone wakacje, co zwiedzić, czego spróbować.
Czas trwania: 18min. / 2009 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Lesedi w języku ludu Soto znaczy światło. To metaforyczne określenie miejsca, gdzie znajduje się wioska, którą zamieszkują różne plemiona południowej Afryki. Kilkanaście kilometrów od Johannesburga, w samym sercu RPA, powstała wioska z myślą o zachowaniu i utrwaleniu wielowiekowej tradycji pierwotnych mieszkańców tych ziem. Johannesburg i Pretoria od wieków związane z osiadłymi tu Burami, czyli mieszkańcami pochodzenia holenderskiego, nie mają zbyt wielu pamiątek po różnorakich plemionach, które sto, dwieście lat temu odstępowały tamtejsze tereny pod budowę miast, osiedli, kopalń i fabryk, które przyniosły później dobrobyt Republice Południowej Afryki. Lesedi powstało więc z myślą o tych, którzy w wielkomiejskim i industrialnym świecie nie wiedzą, jak wyglądały tradycyjne stroje czy obrzędy Zulusów, Soto, Xhosa, Ndebele, czyli właśnie plemion południowoafrykańskich. Można zaryzykować twierdzenie, że Lesedi to skansen, muzeum na wolnym powietrzu, w którym przez cały dzień można podpatrywać codzienne życie mieszkańców, a także wynająć tradycyjną, murzyńską chatę, posłuchać muzyki, a nawet wziąć udział w tańcach i pokazach folklorystycznych. Dla zwiedzających prowincję jest jeszcze jedna atrakcja - jaskinie Sterkofontein. Tam znaleziono w 1936 roku najstarsze na świecie szczątki australopiteka, a wkrótce kompletny szkielet. To szczególne miejsce - wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO - zwraca uwagę niezwykłym położeniem i ciekawym muzeum, w którym można zobaczyć, jak dokonano owego spektakularnego odkrycia. W programie, który prowadzi Anna Kwiatkowska, znajdą się ponadto wskazówki, jak dotrzeć do Lesedi i Sterkofontein.
Czas trwania: 17min. / 2008 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Proponujemy wyprawę do Johannesburga - największego z afrykańskich miast, położonego w Republice Południowej Afryki, na rozległej równinie, na której w 1886 r. odkryto złoto. Obóz jego poszukiwaczy w ciągu kilkunastu miesięcy rozrósł się do rozmiarów kilkusettysięcznego miasta. W programie historia Johannesburga, ale także jego współczesność. Architektura miasta przypomina o czasach apartheidu. W nowoczesnym centrum mieli prawo mieszkać wyłącznie biali mieszkańcy RPA. Na obrzeżach powstawały osiedla dla czarnej i kolorowej ludności. Autorzy odwiedzą jedne i drugie. Pokażą, jak współcześnie wygląda życie w Johannesburgu. Czy prawdziwe są opinie o tym, że to jedno z najbardziej niebezpiecznych miast na świecie? Autorzy zaprezentują też smaki afrykańskiej kuchni, a także wybiorą się do muzeum apartheidu, by przypomnieć historię ponad 50 lat prześladowań rasowych, które wzbudziły protesty światowej opinii publicznej.
Czas trwania: 17min. / 2008 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Nazwa Soweto to skrót od angielskiego określenia południowo - wschodni township, czyli dzielnica przeznaczona w czasach apartheidu wyłącznie dla czarnych. Obecnie Soweto ma cztery miliony mieszkańców. Niespełna dziesięć procent to biali. Są tu biedne i bogate osiedla. A przede wszystkim niepowtarzalna atmosfera. Zapraszamy na wyprawę, podczas której odkryjemy historię i współczesność Soweto, zmierzymy się także ze stereotypami dotyczącymi tego miejsca. Administracyjnie Soweto jest dzielnicą Johanesburga, tyle że położoną kilkanaście kilometrów od centrum. To miejsce jest wyjątkowe ze względu na historię walki z apartheidem. To tutaj została przyjęta Karta Wolności, która stała się później fundamentem południowoafrykańskiej konstytucji. Tu odbył się historyczny kongres w 1955 roku. Dotrzemy do domu Nelsona Mandeli przy ulicy Vilikazi, tej samej, przy której mieszkał arcybiskup Desmond Tutu, to jedyne miejsce na świecie, gdzie w jednym miejscu mieszkało dwóch laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. Pokażemy osiedla tworzone półlegalnie przez przybyszów z różnych części kraju, którzy w Soweto chcą znaleźć lepsze niż na prowincji życie. Na jednym z największych cmentarzy na świecie - Avalon - opowiemy historię Hektora Pietersena, trzynastoletniego chłopca, który został zabity przez policję w czasie strajku szkolnego w 1976 roku.
Czas trwania: 17min. / 2008 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Malakka była bramą do skarbów Azji. Najpierw dla sułtanów Kalkuty, potem Portugalczyków, Holendrów, Anglików. Uważa się, że historia Malezji zaczęła się właśnie od Malakki, z chwilą wzniesienia jej przez sumatrzańskiego księcia Parameswarę w roku 1400. Sułtan, który tam rządził, miał we władaniu największe centrum handlowe Azji. Bo Malakka była traktowana jako centrum przyprawowe. Kupcy z Chin, Indii i Europy docierali tam, aby zaopatrzyć się w towary tak poszukiwane w świecie. Portugalczycy stanęli u wrót miasta już w 1511 roku. Sto lat później w Malakce usadowili się Holendrzy i do dziś wpływy tych dwóch nacji widać w tradycji i kulturze kraju. Poza szlakami historycznymi Malakka oferuje mnóstwo innych atrakcji turystycznych: od plażowych kurortów, poprzez liczne restauracje, sklepy z pamiątkami, targi staroci, po rezerwaty, parki i ogrody. To wielka kopalnia możliwości wakacyjnych. Turystycznie Malezja jest jednym z najbardziej rozwiniętych krajów na świecie. Hotele, baza wypoczynkowa, bezpieczeństwo sprawiają, że wypad do Malakki może być początkiem świetnej wędrówki po całym półwyspie, od Kuala Lumpur po Langkawi i Penang. W tym wydaniu "Podróżnika" skupimy się na dziedzictwie historycznym i kulturowym Malakki. Zwiedzanie portugalskich zabytków, poznawanie lokalnej kuchni i wizyta na przyprawowym bazarze wypełnią ten odcinek. Program prowadzi Anna Kwiatkowska.
Czas trwania: 18min. / 2007 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Wyprawa do stolicy Madagaskaru, Antananarivo, XIX - wiecznego miasta zaprojektowanego przez francuskiego architekta, Jeana Laborde. Będzie mowa o pałacu królowej, dawnych grobowcach i katedrze. Widzowie przespacerują się ulicą Maurycego Beniowskiego. Gośćmi specjalnymi programu będą: Albert Zięba - artysta, który zaprojektował pomnik Beniowskiego w Antananarivo oraz Zbigniew Kasprzyk - konsul honorowy RP na Madagaskarze. Szlakiem malgaskich tradycji i smaków ze stolicy wyruszymy na północ wyspy. Zobaczymy plantacje wanilii, kakaowców oraz kawy. Dotrzemy na malgaski bazar, gdzie poznamy smaki tradycyjnych potraw oraz kolory Madagaskaru.
Czas trwania: 17min. / 2009 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Zapraszamy na trzy największe wyspy archipelagu Maskarenów położonego na Oceanie Indyjskim, osiemset kilometrów na wschód od Madagaskaru. Każda z maskareńskich wysp ma swój charakter, odmienne tradycje obyczaje i turystyczne atrakcje. Mauritius to największa i najlepiej znana z wysp archipelagu. Znajduje się tam unikatowe w skali świata muzeum znaczków pocztowych, jedyne miejsce na świecie, gdzie obok siebie można oglądać oba: pomarańczowy i niebieski znaczek z Mauritiusa. Zwiedzimy stolicę wyspy Port Louis. Poznamy przepis na wypiekane z manioku ciasteczka i tajniki tradycyjnych bazarów, a przewodniczką będzie Dorota - Polka od 12 lat mieszkająca na Mauritiusie. Druga z prezentowanych wysp to Rodrigues - wyspa należąca do Republiki Mauritiusa. Mieszkają tu głównie katolicy, zwiedzimy więc jeden z największych kościołów nad Oceanem Indyjskim. Poznamy także ludowych artystów kultywujących dawne rzemiosła. Reunion to wyspa będąca administracyjnie francuskim zamorskim departamentem. Wulkaniczną wyspę obejrzymy z pokładu paralotni, dowiemy się o możliwościach uprawiania różnych ekstremalnych sportów.
Czas trwania: 18min. / 2008 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Daleka podróż, urokliwe miejsca, dużo wrażeń, dobre warunki do zwiedzania i wypoczynku. Jak zwykle w "Podróżniku" wiele cennych informacji: jak dotrzeć, historia regionu, kuchnia, pogoda, ceny i wiele innych ciekawostek. Tym razem zapraszamy na wyprawę do krainy legendarnego Zulusa Shaki. Ziemie te dla Europejczyków odkrył Vasco da Gama. Po utworzeniu Republiki Południowej Afryki do portugalskiej dodano nazwę, której używali zamieszkujący te ziemie Zulusi. Zobaczymy wioskę zuluską, którą zbudowali filmowcy do filmu "Zulus Shaka" i potem oddali ją Zulusom. Przyjrzymy się tradycyjnemu życiu Zulusów. Odbędziemy podróż śladem osadników, którzy w Wielkim Treku podążali w głąb kontynentu. Przypomnimy historię bitwy między Burami i Zulusami. Będą także polskie ślady. Naszymi przewodnikami są: Monika i Zbyszek Skrzypczakowie.
Czas trwania: 20min. / 2004 / cykl reportażyOpis (streszczenie): W tym odcinku wyprawa do Chorwacji, do krainy zielonej rzeki i zaginionych miast, nad jezioro Kuti i do delty Neretwy. Pierwsze miasta zakładali tu Rzymianie. Ruiny pokryły bagna i wody jeziora. Historia legendy dawnego miasta Narona. Przez wieki o te ziemie toczyły się walki między Republiką Dubrownika, Wenecjanami i Turkami. Najdalej położone na mokradłach osady były niedostępne dla żadnej armii. Jezioro Kuti - jak kiedyś wyglądało tu życie - opowie Jozo Crnčević. Polowanie na żaby i połów ryb. Historia miasteczek Podbrierst i Badżula. Wiele ciekawych opowieści.
Czas trwania: 20min. / 2004 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Daleka i ciekawa podróż, urokliwe miejsca, dużo wrażeń, dobre warunki do zwiedzania i wypoczynku. Jak zwykle w "Podróżniku" wiele cennych informacji: jak dotrzeć do celu, historia regionu, kuchnia, pogoda, ceny i dużo innych ciekawostek. Korcula to chorwacka wyspa, na której urodził się Marco Polo. Z Dubrownika droga wiedzie przez półwysep Peljesac, miasto Ston, w którym od czasów rzymskich nieprzerwanie działa salina. Pozyskiwana w niej sól uchodzi za jedną z najlepszych w całym basenie Morza Śródziemnego. Idealnie czysta woda i odpowiednie zasolenie sprawiły, że hoduje się tutaj ostrygi. Po ostrygowych plantacjach oprowadzi nas dr Esme Marcelja z Instytutu Biologii Morza Uniwersytetu w Dubrowniku. Półwysep Peljesac słynie z win produkowanych z winogron dingac. Od ponad 40 lat prowadzi ją Ivo Violic, nazywany Indianinem; to przydomek po ojcu, który był marynarzem i zapuszczał się na wody Oceanu Indyjskiego. Ivo opowie, na czym polega różnica między gatunkami win produkowanymi z winogron dingac. Zwiedzimy miasto Potomje i poznamy historię tutejszego winiarstwa. Kolejne miasto to Orebic; zwiedzamy tam klasztor franciszkanów i gdzie będziemy uczestniczyć w procesji w dniu święta Czarnej Madonny z Orebic, patronki żeglarzy i marynarzy. Na wyspę Korcula popłyniemy promem. Odwiedzimy tam dom Marco Polo, poznamy historię o tym, jak uczestniczył w obronie miasta. Będziemy podziwiać zabytki: katedrę i dwunastowieczne kościoły. Posmakujemy także tradycyjnej kuchni.
Czas trwania: 20min. / 2004 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Majorka, największa z wysp archipelagu Balearów, słynie z międzynarodowych kurortów. Odwiedzimy południowo-wschodnią część wyspy, znaną z jaskiń, piaszczystych plaż i urokliwych zatoczek. Tu spędzają wakacje Majorkanie. Rzymianie mieli w tej części Majorki jeden ze strategicznych portów. Porto Cristo przez wieki było rybacką osadą, zasłynęło podczas hiszpańskiej wojny domowej, kiedy republikanie dokonali tutaj desantu, by odbić wyspę z rąk falangistów. Wydarzenie to upamiętnia pomnik. Porto Cristo to miasteczko, które w latach 60. zamieniło się w gwarny kurort. Bogaci i sławni Majorkanie kupują tu domy. Jeden z nich odwiedzimy. Skorzystamy też z zaproszenia na ucztę kulinarną. Todros farcitis amb carxofes i ous, czyli zapiekanki z karczochów, rydzów, jajek i wróbli, które są tu prawdziwym przysmakiem. Zwiedzimy także miasteczko Colom, które nazwę zawdzięcza Krzysztofowi Kolumbowi. Poznamy historię austriackiego arcyksięcia Ludwika Salwatora, pisarza i odkrywcy, który pod koniec XIX w. osiedlił się na Majorce.
Czas trwania: 20min. / 2004 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Tym razem "Podróżnik" wyrusza na wyprawę do Vicenzy, miasta Andrei Palladia, jednego z najsłynniejszych włoskich architektów, na którego dziełach wzorowali się autorzy neoklasycyzmu. Historia jego życia - od czasów kiedy terminował jako uczeń kamieniarski, po dzień, kiedy został naczelnym architektem Wenecji. Poznajemy historię Vicenzy, miasta, które od czasów rzymskich leżało na ruchliwym szlaku handlowym. Podziwiamy znakomite budowle Palladia: Bazylikę, Willę Rotonda, Teatro Olimpico. Słuchamy opowieści o znanych arystokratycznych rodach. Przypominamy historię Romea i Julii. Davide Cervaro zdradzi nam tajniki lokalnej kuchni.
Czas trwania: 20min. / 2004 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Daleka i ciekawa podróż. Urokliwe miejsca, dużo wrażeń, dobre warunki do zwiedzania i wypoczynku. Jak zwykle w "Podróżniku", wiele ciekawych i cennych informacji. Jak dotrzeć, historia regionu, kuchnia, pogoda, ceny i wiele innych. Zapraszamy w podróż po włoskim regionie Veneto. Odwiedzamy Bassano del Grappa, miasteczko, położone na granicy przedgórza Alp i Niziny Weneckiej. Przez wieki jego historię znaczyły wojny i wojskowe batalie. Miasto zostało założone w czasach rzymskich, jego najważniejsze zabytki to m.in. most zaprojektowany przez słynnego Andreę Palladia. Bassano del Grappa, jak sama nazwa wskazuje, jest stolicą gorzelników. Grappa to znakomita wódka z winogron. W okolicach Bassano swoje warsztaty założyli także garncarze i ceramicy. Sto lat temu odkryto zalety tutejszej gliny. Mamy okazję poznać tradycyjny proces wytwarzania tutejszego fajansu. Leżąca niedaleko Marostica, średniowieczne miasteczko słynie z rozgrywanych turniejów szachowych. W programie także przepis na tradycyjne regionalne danie; będzie to solony i suszony dorsz duszony w mleku.
Czas trwania: 20min. / 2004 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Autorzy "Podróżnika" wyruszają tym razem w podróż po Andaluzji, śladami wybitnego pisarza, poety i dramaturga Federica Garcii Lorki. Wyprawę zaczynają od jego rodzinnego miasteczka Fuente Vaqueros, gdzie Lorca przyszedł na świat 5 czerwca 1898 r. W 50. rocznicę jego śmierci powstało tam muzeum. Kustosz muzeum prezentuje zachowane pamiątki po pisarzu, przybliża fakty z jego życia i twórczości. Autorzy programu odwiedzają również z kamerą dom rodziny Lorców w Granadzie. Tam powstały najbardziej znane utwory pisarza. Wędrówka po Granadzie obejmuje także wzgórze Sacromonte wznoszące się nieopodal słynnego zespołu pałacowego Alhambra. Po zdobyciu Granady przez katolickich monarchów w 1492 r. , co położyło kres panowaniu arabskiemu na Półwyspie Iberyjskim, w jaskiniach na Sacromonte opuszczonych przez potomków Berberów osiedlili się Cyganie. Ponoć właśnie stamtąd wywodzi się flamenco - muzyka i taniec będące symbolem Andaluzji, wyrażające niedolę Cyganów. Przez długi czas jedynym akompaniamentem, jaki towarzyszył cygańskim pieśniom, było klaskanie i wybijanie rytmu obcasami. Dopiero w XIX w. dołączyła do tego gitara i taniec. W jednej z takich jaskiń Lorca uczył się grać na gitarze. Z Sacromonte niedaleko do Alhambry - jednego z najpiękniejszych i najważniejszych zabytków architektury arabskiej z XIII - XIV w. Do najważniejszych zabytków Granady należą również: katedra z XVI - XVIII w. , renesansowa kolegiata z XVI w. oraz Stare Miasto z domami mieszkalnymi z XVI w. Wędrówka śladami Federica Garcii Lorki kończy się na Costa Tropical, w miejscowości Salobrena. Na wznoszących się nad zatoką skałach już Kartagińczycy zbudowali twierdzę obronną. Tam też w czasach panowania arabskiego znajdowała się letnia rezydencja sułtana Granady. Po ciekawej, ale wyczerpującej wycieczce chwila wytchnienia przy stole. Jorge Matas Comino, mistrz miejscowej kuchni, serwuje regionalną specjalność - danie z suszonego i solonego dorsza. Przy okazji opowiada, jak przez wieki przyrządzano i konserwowano ryby sprowadzane na andaluzyjskie stoły nie tylko z Costa Tropical, ale również z zimnych mórz Północy.
Czas trwania: 20min. / 2004 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Autorzy programu zapraszają tym razem do Francji, do departamentu Dolnego Renu, w którym ich trasę będzie wyznaczał Alzacki Szlak Winny. Niejako przy okazji wkraczamy w świat średniowiecznych miasteczek z ceglanymi domami i okazałych zamków, w świat bogatej alzackiej tradycji i kultury. Punkt wyjścia stanowi miasto Colmar, stolica departamentu, które pojawiło się na kartach historii, gdy w 803 roku zatrzymał się tam cesarz Karol Wielki. Podczas rewolucji francuskiej znajdowała się tam siedziba biskupa, tyle że mianowanego przez świeckie władze. Wśród zaułków miasta można zobaczyć rzeźby Fredericka Auguste'a Bartholdiego, pochodzącego z Colmar artysty, twórcy Statui Wolności podarowanej przez Francję w 1884 roku Stanom Zjednoczonym. Liczne kanały przecinające miasto tłumaczą, dlaczego miasto jest nazywane Małą Wenecją. Z Colmar szlak winny prowadzi do Riquewihr, Obernai i Dambach - la - Ville, malowniczych średniowiecznych miasteczek, w których produkowany jest alzacki tokaj, gewuerztraminer i muskat. Autorzy programu goszczą u Gilberta i Laurence Becków, których rodzina od XVIII wieku zajmuje się produkcją wina. W starej winiarni w Dambach - la - Ville, jednym z nielicznych miasteczek w regionie, które nie ucierpiało podczas wojny, można natomiast zobaczyć, jak przebiega produkcja alzackiego "szampana" o nazwie cremant. Kolejny przystanek na winnym szlaku to Haut Koenigsbourg, XII - wieczny zamek zniszczony podczas wojny trzydziestoletniej. Po 1871 roku, kiedy Alzacja została wcielona do Niemiec, zamek podarowano cesarzowi Wilhelmowi II, który zlecił jego rekonstrukcję. Zbudowana w ciągu zaledwie dekady twierdza stanowi połączenie autentycznych, starych murów z nowymi, zaprojektowanymi zgodnie z XIX - wiecznymi, wyobrażeniami. Wedle zamierzeń Wilhelma II, Haut Koenigsbourg miał się stać symbolem potęgi Habsburgów, swoistą księgą narodu niemieckiego.
Czas trwania: 20min. / 2004 / cykl reportażyEmisja Podróżnik miała miejsce:
Opis (streszczenie): Nazwa Krwawej Rzeki ściśle wiąże się z historią Wielkiego Treku, wędrówką Burów i najbardziej zaciętą bitwą w historii Południowej Afryki. Burowie wędrowali w głąb lądu w poszukiwaniu ziemi obiecanej. Uzbrojeni w broń palną poruszali się wielkimi grupami, na wozach zaprzęgniętych w woły. W nocy, w chwili napadu tubylców, ustawiono je w okrąg, spinając łańcuchami. W miejscowości Dundee nad Krwawą Rzeką znajduje się dziś pomnik upamiętniający tę bitwę. Autorzy opowiadają o historii Wielkiego Treku. Odwiedzają także inne ważne miejsca na tym historycznym szlaku.
Czas trwania: 20min. / 2004 / cykl reportażyPodróżnik można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP Nauka
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: