Emisja Polacy Światu będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 22 grudnia 2024 (Niedziela) Program TV na 23 grudnia 2024 (Poniedziałek)Opis (streszczenie): Projekt etiud filmowych przybliżających widzom sylwetki wybitnych polskich naukowców żyjących w różnych zakątkach świata, którzy swoją pracą i odkryciami dali podstawy do rozwoju nauki. W krótkich filmach poznamy niezwykłe historie wybitnych Polaków, którzy pomimo odległości, jaka ich dzieliła od Ojczyzny, sercem oddani byli Polsce, ale swoim umysłem i talentem służyli innym narodom. Rafał Lemkin - polski prawnik karnista, twórca pojęcia "ludobójstwo" i projektu konwencji w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa, podpisanej 9 grudnia 1948 prze ONZ, nazywanej "Konwencją Lemkina". Działał na terenie Stanów Zjednoczonych.
Czas trwania: 5min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): Projekt trzynastu etiud filmowych przybliżających widzom sylwetki wybitnych polskich naukowców żyjących w różnych zakątkach świata, którzy swoją pracą i odkryciami dali podstawy do rozwoju nauki. W krótkich filmach poznamy niezwykłe historie wybitnych Polaków, którzy pomimo odległości, jaka ich dzieliła od Ojczyzny, sercem oddani byli Polsce, ale swoim umysłem i talentem służyli innym narodom. Bohaterem odcinka jest Leon Jucewicz (19021984), łyżwiarz, pierwszy polski olimpijczyk (Chamonix 1924), lekkoatleta, tenisista. Założył w Sao Paulo klub sportowy Polonia, którego był prezesem. Wydawał w Brazylii tygodnik Kurier Polski, którego był naczelnym redaktorem.
Czas trwania: 5min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Bohaterem odcinka jest Jerzy Walerian Skolimowski (1907 - 1985), wioślarz, sternik, trzykrotny olimpijczyk, srebrny i brązowy medalista olimpijski z Los Angeles. Ukończył Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (1934). Był asystentem na uniwersytecie dla żołnierzy polskich w Winterthur (1941). Po wojnie przebywał na emigracji w Anglii. Jest współautorem projektu Polskiego Cmentarza Wojennego na Monte Cassino (1944 - 45).
Czas trwania: 5min. / 2022 / magazynEmisja Polacy Światu miała miejsce:
Opis (streszczenie): Cykl etiud filmowych przybliżających widzom sylwetki wybitnych polskich naukowców żyjących w różnych zakątkach świata, którzy swoją pracą i odkryciami dali podstawy do rozwoju nauki. W krótkich filmach poznamy niezwykłe historie wybitnych Polaków, którzy pomimo odległości, jaka ich dzieliła od Ojczyzny, sercem oddani byli Polsce, ale swoim umysłem i talentem służyli innym narodom. Bohaterem tego odcinka jest Jerzy Iwanow - Szajnowicz (1911 - 1943), pływak, piłkarz nożny, harcerz, agent polskich i brytyjskich służb specjalnych, grecki bohater narodowy, odznaczony pośmiertnie Srebrnym Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari (1945), Krzyżem Jerzego w Wielkiej Brytanii (1962), Złotym Krzyżem Męstwa w Grecji (1976).
Czas trwania: 5min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Bohaterem odcinka jest Józef Babiński, ur. w 1857 r. w Paryżu, w rodzinie polskich emigrantów. Ukończył studia medyczne na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Paryskiego i został pierwszym asystentem w szpitalu Pitie - Salpetriere.
Czas trwania: 5min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Kazimierz Michałowski (1901 - 1981) wybitny archeolog, działający na terenie Egiptu i Sudanu. Michałowski był jednym z głównych twórców i propagatorów polskiej szkoły archeologii śródziemnomorskiej, która zyskała uznanie na arenie międzynarodowej dzięki precyzyjnym metodom badawczym i odkryciom.
Czas trwania: 5min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): Bohaterem odcinka jest Wojciech Trojanowski (1904 - 1988), lekkoatleta, dziennikarz, sprawozdawca sportowy. W plebiscycie Nagrody Sportowe Polskiego Radia im. Bohdana Tomaszewskiego został wyróżniony tytułem Radiowego Sprawozdawcy Stulecia.
Czas trwania: 5min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Projekt etiud filmowych przybliżających widzom sylwetki wybitnych polskich naukowców żyjących w różnych zakątkach świata, którzy swoją pracą i odkryciami dali podstawy do rozwoju nauki.
Czas trwania: 5min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Gustaw Zieliński polski pisarz i poeta okresu romantyzmu urodził się 1 stycznia 1809 roku w Markowicach na Kujawach. Dorastał w domu o silnych tradycjach niepodległościowych, jego ojciec był pułkownikiem kościuszkowskim, a dziadek posłem Sejmu Wielkiego.
Czas trwania: 5min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): Bohaterką odcinka jest Wanda Błeńska (1911 - 2014), lekarka, misjonarka, specjalistka leczenia trądu. Ukończyła medycynę w Poznaniu w 1934 roku. Pracowała w szpitalach w Toruniu i Gdyni. Podczas wojny działała w AK. Ukończyła kursy medycyny tropikalnej w Hamburgu i Liverpoolu. W 1950 wyjechała do Ugandy, gdzie pracowała jako naczelny lekarz ośrodka dla trędowatych w Bulubie nad Jeziorem Wiktorii, przy misji sióstr franciszkanek. Działała w międzynarodowym środowisku leprologów, angażując się w badania nad szczepionką przeciw trądowi. W 1994 roku wraca do Polski i działa społecznie na rzecz Afryki. Odwiedzała Ugandę kilkakrotnie, m.in. podczas wizyty Jana Pawła II. Umiera w roku 2014 w wieku 103 lat. W 2019 rozpoczyna się jej proces beatyfikacyjny.
Czas trwania: 5min. / 2022 / magazynPolacy Światu można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Białystok, TVP3 Szczecin, TVP Polonia, TVP Wilno
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: