Emisja Polacy na morze będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 24 stycznia 2025 (Piątek) Program TV na 31 stycznia 2025 (Piątek) Program TV na 7 lutego 2025 (Piątek)Emisja Polacy na morze miała miejsce:
Opis (streszczenie): Po pierwszych niepowodzeniach, w handlu morskim zaczęły powstawać firmy, które z powodzeniem rozwijały żeglugę handlową. Coraz więcej statków zaczęło pływać pod polską banderą. Pierwsi śmiałkowie wyruszyli pod żaglami na wyprawy przez morza i oceany. Władysław Wagner był pierwszym Polakiem, który opłynął kulę ziemską choć trwało to ponad 6 lat. Minęło 100 lat od zaślubin Polski z morzem i chcemy pokazać, jak niewielki, uzyskany po I wojnie światowej, kawałek wybrzeża, wywołał entuzjazm narodu i przemyślane działania władz; jak uruchomił aktywność od gospodarczej po sztukę.
Czas trwania: 25min. / 2021 / reportażOpis (streszczenie): Polską przygodę w badaniu dalekiej Północy zaczęło w 1932 roku trzech młodych ludzi: Czesław Centkiewicz, Stanisław Siedlecki i Władysław Łysakowski. Zimowali na Wyspie Niedźwiedziej. Kilka lat później polska wyprawa polarna przyczyniła się do zbadania i opisania archipelagu Svalbard. Pozostały po nich polskie nazwy lodowców, gór i fiordów, a Stanisław Siedlecki, już po wojnie, założył funkcjonującą do dziś polską bazę w Hornsundzie. Minęło 100 lat od zaślubin Polski z morzem i chcemy pokazać jak niewielki, uzyskany po I wojnie światowej, kawałek wybrzeża, wywołał entuzjazm narodu i przemyślane działania władz; jak uruchomił aktywność od gospodarczej po sztukę.
Czas trwania: 25min. / 2021 / reportażOpis (streszczenie): Minęło 100 lat od zaślubin Polski z morzem i chcemy pokazać jak niewielki, uzyskany po I wojnie światowej, kawałek wybrzeża, wywołał entuzjazm narodu i przemyślane działania władz; jak uruchomił aktywność od gospodarczej po sztukę.
Czas trwania: 25min. / 2021 / reportażOpis (streszczenie): Minęło 100 lat od zaślubin Polski z morzem i chcemy pokazać jak niewielki, uzyskany po I wojnie światowej, kawałek wybrzeża, wywołał entuzjazm narodu i przemyślane działania władz; jak uruchomił aktywność od gospodarczej po sztukę. Tym razem opowiemy o początkach żeglugi handlowej i budowie pierwszych, polskich okrętów dla Marynarki Wojennej. Niszczyciel ORP Błyskawica, dzisiaj statek muzeum, powstał w brytyjskiej stoczni i choć projektowany na Bałtyk, służbę wojenną odbył głównie na Atlantyku. Kolejne były trałowce zwane Ptaszkami od swoich nazw: ORP Jaskółka, ORP Rybitwa i ORP Mewa. Pierwsze nasze linie żeglugowe powołano w Stanach Zjednoczonych, a żywot miały krótki. Towarzystwo Żeglugowe "Sarmacja", założone w Krakowie, działalność prowadziło dłużej, bo przez 7 lat.
Czas trwania: 25min. / 2021 / reportażOpis (streszczenie): Rybacy północnych Kaszub jeszcze w latach 20. ubiegłego wieku tworzyli zamkniętą społeczność, której życie i obyczaje ukształtowało zajęcie - rybołówstwo. Doprowadzenie kolei, budowa Gdyni i napływ letników miały znaczący wpływ na ich świat. Pokażemy, jak niewielki, uzyskany po pierwszej wojnie światowej, kawałek wybrzeża wywołał entuzjazm narodu i przemyślane działania władz; jak uruchomił aktywność - od gospodarczej po sztukę.
Czas trwania: 25min. / 2021 / reportażOpis (streszczenie): Wolne Miasto Gdańsk, powstałe na mocy Traktatu Wersalskiego, miało pogodzić interesy Polski i Niemiec. Do końca lat 20. XX wieku było dla II RP jedynym dostępnym portem. Przez cały czas istnienia było zarzewiem konfliktu i miejscem antypolskiej propagandy. O mało znanych polskich placówkach morskich opowie historyk Jan Daniluk; strukturę i organizację Wolnego Miasta przybliża dr Janusz Dargacz z Muzeum Gdańska, a dr Aneta Kwiatkowska z Biblioteki Gdańskiej PAN przedstawi kopciuszki - niewinnie wyglądające znaczki nie - pocztowe, które wcale nie były niewinne.
Czas trwania: 24min. / 2021 / reportażOpis (streszczenie): Żeglarstwo to najlepszy sposób promocji spraw morskich, ale i szkoła charakteru. Kapitan Leopold Naskręt opowiadao postaciach i faktach, które stworzyły polskie żeglarstwo w dwudziestoleciu międzywojennym; o jachtach i regatach. Wśród pionierów żeglarstwa byli harcerze. Ludwika Dębicka z Hufca Puck przybliży historię powstania pierwszych drużyn na Pomorzu. Zwieńczeniem marzeń harcerzy żeglarzy był żaglowiec Zawisza Czarny. Założyciele Stoczni Yachtowej w Gdyni, bracia Tumiłowicze stworzyli pierwszy polski typ jachtów morskich. Konstrukcją o wdzięcznej nazwie Konik morski po latach zachwycił się Leonid Teliga i tak powstało Opty, na którym jako pierwszy Polak opłynął kulę ziemską.
Czas trwania: 25min. / 2021 / reportażOpis (streszczenie): 100 lecie zaślubin Polski z morzem, z powodu nadzwyczajnych okoliczności, mija prawie bez echa. Imprezy edukacyjne przygotowane na ten rok przez muzea i stowarzyszenia nie odbędą się. Chcemy pokazać jak niewielki, uzyskany po I wojnie światowej, kawałek wybrzeża wywołał entuzjazm narodu i przemyślane działania władz; jak uruchomił aktywność od gospodarczej po sztukę.
Czas trwania: 25min. / 2021 / reportażOpis (streszczenie): 100 lecie zaślubin Polski z morzem, z powodu nadzwyczajnych okoliczności, mija prawie bez echa. Imprezy edukacyjne przygotowane na ten rok przez muzea i stowarzyszenia nie odbędą się.
Czas trwania: 25min. / 2020 / reportażOpis (streszczenie): Polacy mało wiedzą o morzu i o tym, jakie mieliśmy aspiracje i osiągnięcia zaraz po odzyskaniu niepodległości. "Polacy na morze" mają przybliżyć historię miejsc, postaci, statków i okrętów oraz pokazać, jak powszechny był pęd, by morze zagospodarować. W tamtych czasach panowało słuszne przekonanie, że morze to wielka przygoda. 100 - lecie zaślubin Polski z morzem, z powodu nadzwyczajnych okoliczności, minęło prawie bez echa. W cyklu "Polacy na morze" opowiemy jak niewielki, uzyskany po I wojnie światowej, kawałek wybrzeża wywołał entuzjazm narodu i przemyślane działania władz; jak uruchomił aktywność - od gospodarczej po sztukę.
Czas trwania: 25min. / 2020 / reportażOpis (streszczenie): W 2020 r. minęło 100 lat od zaślubin Polski z morzem. W cyklu o tym, jak uzyskany po I wojnie światowej niewielki kawałek wybrzeża wywołał entuzjazm narodu i przemyślane działania władz; jak uruchomił aktywność od gospodarczej po sztukę.
Czas trwania: 25min. / 2021 / reportażOpis (streszczenie): Niedawno minęło 100 lat od zaślubin Polski z morzem. W cyklu: Polacy na morze chcemy pokazać jak niewielki, uzyskany po I wojnie światowej, kawałek wybrzeża wywołał entuzjazm narodu i przemyślane działania władz; jak uruchomił aktywność od gospodarczej po sztukę.
Czas trwania: 25min. / 2021 / reportażOpis (streszczenie): W cyklu Polacy na morze chcemy pokazać jak niewielki, uzyskany po I wojnie światowej kawałek wybrzeża wywołał entuzjazm narodu i przemyślane działania władz; jak uruchomił aktywność od gospodarczej po sztukę.
Czas trwania: 25min. / 2021 / reportażOpis (streszczenie): W 2020 r. minęło 100 lat od zaślubin Polski z morzem. Cykl pokazuje jak niewielki, uzyskany po I wojnie światowej kawałek wybrzeża wywołał entuzjazm narodu i przemyślane działania władz; jak uruchomił aktywność - od gospodarczej po sztukę.
Czas trwania: 25min. / 2021 / reportażOpis (streszczenie): Legendę i tradycję dwóch żaglowców dwudziestolecia międzywojennego kontynuują pod taką samą nazwą ich powojenni sukcesorzy. To ORP Iskra i Zawisza Czarny. Iskra tak jak wtedy - tak i dzisiaj szkoli podchorążych Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni; a Zawisza kształtuje charaktery ludzi bez względu na ich wiek. Zawisza I był pierwszym na świecie żaglowcem służącym wychowaniu morskiemu młodzieży. Kapitanował na nim Mariusz Zaruski, pionier wielu naszych morskich działań.
Czas trwania: 25min. / 2021 / reportażOpis (streszczenie): Creme de la creme naszej polityki morskiej w dwudziestoleciu międzywojennym były transatlantyki: "Piłsudski" i "Batory". Wybudowane specjalnie na nasze zamówienie we włoskiej stoczni Monfalcone stały się ambasadorami Polski. Najlepsi polscy projektanci i plastycy (w liczbie 80) pracowali nad ich wnętrzami, a załoga kreowała gościnną, domową atmosferę na obu pokładach. Krótki żywot "Piłsudskiego" przerwała wojna; "Batory" zyskał miano "lucky ship" i pływał jeszcze wiele lat. Niestety, w PRL dla polskiej floty nie wybudowano żadnego transatlantyku.
Czas trwania: 25min. / 2021 / reportażOpis (streszczenie): Gdynia, jak każdy port, miała swoje jasne i ciemne strony. Opowiemy o Gdyni rozrywkowej: kinach, lokalach, barwnych postaciach. Rozwijające się miasto i port przyciągały tysiące ludzi szukających lepszego losu. Nie każdemu się powiodło, ale były i kariery w stylu amerykańskim. Ci, którym się nie udało, tworzyli dzielnice biedy. Minęło 100 lat od zaślubin Polski z morzem i chcemy pokazać, jak niewielki, uzyskany po I wojnie światowej, kawałek wybrzeża, wywołał entuzjazm narodu i przemyślane działania władz; jak uruchomił aktywność - od gospodarczej po sztukę.
Czas trwania: 25min. / 2021 / reportażPolacy na morze można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Gdańsk
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: