Emisja Polacy na ratunek Żydom będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 21 listopada 2024 (Czwartek)Opis (streszczenie): Dubeczno to wieś na pojezierzu łęczyńsko - włodawskim, w której prawie od 200 lat istnieje huta szkła. Jej właścicielami do wybuchu drugiej wojny światowej była zasymilowana rodzina Szuldbergów żydowskiego pochodzenia. Ta zamożna rodzina zatrudniała ponad 400 hutników Polaków, Niemców, Czechów i Żydów. Ci ostatni, których też było w Dubecznie kilkuset zajmowali się handlem. W latach 90 - tych odwiedziła osadę Gizela Szuldberg córka właścicieli huty, uratowana przez byłych pracowników fabryki. O jej wizycie i o tym, jak udało się ją uratować opowiadają członkowie lokalnego stowarzyszenia zaangażowani w odkrywanie lokalnej historii.
Czas trwania: 13min. / 2018 / magazyn historycznyOpis (streszczenie): Zdjęcie katolickiego kapłana, ks. Jana Poddębniaka jest umieszczone w Izbie Pamięci na lubelskim kirkucie. To z pewnością ewenement na skalę światową, by w żydowskiej świątyni znajdowało się takie upamiętnienie, a stało się to dlatego, że ks. J. Poddębniak uratował podczas wojny dwie żydowskie dziewczyny - Leę i Sarę Bass. Ta ostatnia, w latach 90. , poprzez fundację, którą stworzyła, odrestaurowała lubelski nowy kirkut i w dowód podzięki za uratowanie życia upamiętniła osobę kapłana katolickiego. O niezwykłym księdzu, którego portret wisi w Izbie Pamięci, opowiadają parafianie z Niedrzwicy i były proboszcz z Czemiernik, wikariusz ks. Poddębniaka, który Sarę znał. Docieramy również do rodziny Dąbrowicy pod Lublinem, u której Lea, Sara, ich brat Chaim i rodzice ukrywali się w czasie wojny.
Czas trwania: 13min. / 2018 / magazyn historycznyEmisja Polacy na ratunek Żydom miała miejsce:
Opis (streszczenie): Bohaterem reportażu jest Marian Ochalski od kwietnia 1940 roku przez kolejnych 30 lat zatrudniony jako organista w lubelskiej archikatedrze.
Czas trwania: 13min. / 2023 / magazyn historycznyOpis (streszczenie): Podczas spotkania premiera Morawieckiego z mieszkańcami Chełma głos zabrała pani, która opowiedziała historię swojej mamy. Ukrywała ona Żydów w czasie II wojny we wsi Natalin. Wybraliśmy się do Natalina w poszukiwaniu świadków i informacji związanych z tą historią, by dowiedzieć się o losach uratowanego Żyda Bursztyna.
Czas trwania: 13min. / 2018 / magazyn historycznyOpis (streszczenie): Rodzina Jaroszów mieszkała w podlubelskich Piaskach. Większość ówczesnej społeczności tej miejscowości stanowili Żydzi. Już w 1940 roku zaczęto tu nasiedlać ludność żydowską z Rzeszy. Rodzina Jaroszów zaangażowana w działalność konspiracyjną pomagała ludności żydowskiej od samego początku, zanim jeszcze Niemcy utworzyli getto. Pomocy rodzina udzielała w rozmaity sposób, m.in. załatwiając aryjskie dokumenty, donosząc żywność, a nawet broń. Marianna Jarosz i jej brat Maksymilian oprowadzają nas po Piaskach i opowiadają o tamtych czasach. O rodzinie Jaroszów mówi prof. Tomasz Panfil z IPN w Lublinie.
Czas trwania: 14min. / 2018 / magazyn historycznyOpis (streszczenie): 7. 12. 1942 r. we wsi Białka w powiecie parczewskim niemieckie oddziały żandarmerii, ale też m.in. 101 Rezerwowego Batalionu Policji rozstrzelały 96 - 98 mężczyzn - Polaków, katolików i prawosławnych, oraz 17 - letnią Żydówkę. Był to pierwszy masowy mord ludności cywilnej podczas okupacji na Lubelszczyźnie. Mieszkańcy zginęli, bo udzielali pomocy ukrywającym się w okolicznych lasach Żydom, zbiegłym z pobliskich gett. Do niedawna hitlerowską zbrodnię wiązano - zgodnie z PRL - owską propagandą - z działalnością partyzantów (w domyśle radzieckich), podczas gdy w rzeczywistości Białka poniosła tak wielką ofiarę za pomoc sąsiadom - Żydom, którzy szukali schronienia przed śmiercią.
Czas trwania: 13min. / 2023 / magazyn historycznyOpis (streszczenie): Rodzina Tkaczyków przechowała w podlubelskim Garbowie młodego Żyda. Był on synem garbowskiego piekarza, lubianego i szanowanego, zamordowanego wraz z pozostałymi członkami rodziny przez granatowego policjanta. Pokazujemy miejsce ukrycia, które przetrwało do dziś, historię opowiada nauczycielka historii z miejscowego gimnazjum. Ukrywanym Żydem był Salomon Morel, późniejszy kat aparatu bezpieczeństwa. Jego powojenne losy opowiada dr hab. Marcin Kruszyński z lubelskiego IPN, zwracając uwagę na fakt, że rodzina Tkaczyków zrobiła coś niezwykłego, uratowała życie ludzkie w wyjątkowotrudnych warunkach. Morel z danej mu przez życie szansy nie skorzystał. W materiale wykorzystano, dzięki uprzejmości Muzeum Miasta Jaworzna zdjęcia obozu w Jaworznie oraz przedwojenne fotografie z Garbowa, z albumu wydanego przez Towarzystwo Miłośników Garbowa.
Czas trwania: 13min. / 2018 / magazyn historycznyOpis (streszczenie): Jej ojciec miał przed wojną młyn w Krzywowólce. Dziewczynka najpierw ukrywała się z całą rodziną w ziemiance w lesie koło Sławatycz. Pomagał im Polak.
Czas trwania: 13min. / 2023 / magazyn historycznyOpis (streszczenie): Ks. infułat Grzegorz jest Żydem uratowanym podczas wojny przez Polaków. Opowiada o swojej wędrówce po Zamojszczyźnie, po tym jak uratował się z pacyfikacji getta w Izbicy. Odwiedza gospodarstwo, w którym znalazł schronienie, kościół w Tomaszowie Lubelskim, gdzie przystąpił do komunii świętej i w którym był ochrzczony. Odwiedza też córkę swojej matki chrzestnej.
Czas trwania: 13min. / 2018 / magazyn historycznyOpis (streszczenie): Reportaż o rodzinie żydowsko - polskiej z Lubyczy Królewskiej. Głową rodziny był dr Weiss. Leczył Żydów, Polaków i Ukraińców. Ożenił się z córką prawosławnego księdza. Był żołnierzem kampanii wrześniowej. Później powrócił do Lubyczy, gdzie zginął z rąk Niemców. Przeżyła jego córka Irena, którą ocaliła polska rodzina spod Lwowa.
Czas trwania: 13min. / 2023 / magazyn historycznyOpis (streszczenie): odc. 8 Rodzina Hapońskich ukrywała w czasie wojny młodą dziewczynę żydowskiego pochodzenia. Aleksandra przeżyła wojnę i zamieszkała w Australii. Odwiedzała rodzinny Hrubieszów i Fredka Hapońskiego, który się nią opiekował w czasie wojny. Historię opowiada Jerzy Krzyżewski, prezes Towarzystwa Regionalnego Hrubieszowskiego, oraz członkowie rodziny.
Czas trwania: 13min. / 2018 / magazyn historycznyOpis (streszczenie): Nasutów to bardzo stara wieś, położona pomiędzy Lublinem i Niemcami. W czasie II wojny światowej jej mieszkańcy wielokrotnie udzielali schronienia Żydom, którzy ukrywali się w pobliskich lasach kozłowieckich. O historii kilkuletniej dziewczynki przywiezionej tu przez siostry PCK opowiada nam nauczycielka historii i regionalistka Grażyna Gliwka oraz najstarsi mieszkańcy Nasutowa. W materiale wykorzystano zdjęcia z archiwów domowych mieszkańców wsi.
Czas trwania: 12min. / 2018 / magazyn historycznyOpis (streszczenie): Wola Przybysławska to miejscowość, gdzie ukrywało sie wielu Żydów. Bliskość Garbowai Lasów Kozłowieckich powodowała, że ukrywający się znajdowali tu schronienie. Polacy za pomoc ponosili największą karę. Niezwykłą ofiarnością wykazali się wszyscy mieszkańcy. Przez dwa lata przechowywano dziewczynkę żydowską, która w każdym domu przebywała jedną noc. Opowiadają nam tę historię starzy mieszkańcy Woli Przybysławskiej oraz historyk.
Czas trwania: 13min. / 2018 / magazyn historycznyOpis (streszczenie): Reportaż o rodzinie żydowsko - polskiej z Lubyczy Królewskiej. Głową rodziny był dr Weiss. Leczył Żydów, Polaków, Ukraińców. Ożenił się z córką prawosławnego księdza. Był żołnierzem kampanii wrześniowej. Wrócił w czasie wojny do Lubyczy i zginął z rąk Niemców. Przeżyła jego córka Irena, którą ocaliła polska rodzina spod Lwowa.
Czas trwania: 13min. / 2023 / magazyn historycznyOpis (streszczenie): We wsi Tomaszowice pod Lublinem w lutym 1944 roku niemieccy żołnierze zamordowali mieszkańców jednego z gospodarstw oraz grupę uciekających z obławy Żydów. Historię opowiadają świadkowie zdarzenia, którzy pamiętają także ukrywających się u nich podczas okupacji Żydów. Odwiedzamy ponadto szkołę, w której zachowały się przedwojenne arkusze ocen żydowskich dzieci.
Czas trwania: 13min. / 2018 / magazyn historycznyOpis (streszczenie): Ks. Jan Faczyński w czasie II wojny światowej zostaje skierowany do kościoła Świętego Ducha w Lublinie. Na parterze plebanii aptekę prowadził Emil Szymon Żółtowski, najbogatszy lub jeden z najbogatszych lublinian przed wojną, kiedy to łączyły go interesy z wieloma Żydami. W obliczu zagłady ci Żydzi szukają u niego pomocy. Aptekarz, w porozumieniu ze swoim pracownikiem, nawiązuje kontakt z konspiracją, chcąc ratować Żydów, masowo wysyłanych do getta lub od końca 1941 r. do obozu na Majdanku. Gdy ks. Jan zostaje zastępcą rektora kościoła Świętego Ducha (w 1940 r), nawiązuje bliższą znajomość z aptekarzem, włączając się w świadczoną przez niego pomoc. Żółtowski pomaga Żydom finansowo, szuka im schronienia, wyrabia zezwolenia na pracę, a ks. Jan dostarcza metryk urodzenia i chrztu.
Czas trwania: 13min. / 2023 / magazyn historycznyOpis (streszczenie): 19 grudnia 1942 roku na Górze Pietralewickiej koło Słonimia (dzisiejszy teren Białorusi) Niemcy zamordowali Kazimierę Wołowską, bł. s. Martę od Jezusa, która pochodziła z Lublina. Na strychu klasztornym zakonu, w oranżerii i oborze ukrywała prześladowanych przez Niemców Żydów.
Czas trwania: 13min. / 2021 / magazyn historycznyOpis (streszczenie): Jadwiga Watrakiewicz podczas wojny pracowała w sklepie mięsnym w Zamościu, sprzedając wędliny Niemcom, których kasyno znajdowało się po drugiej stronie ulicy, ale także pomagając jeńcom i Żydom, którzy znajdowali się w getcie i z getta zamojskiego byli transportowali do Izbicy i Bełżca. Podczas przemarszy Żydów dawała im kanapki z wędliną. Została aresztowana, bito ją i torturowano. Cudem uniknęła śmierci, musiała jednak uciekać z Zamościa na wieś. W kolonii Adamów wyszła za mąż za żołnierza AK, który także podczas okupacji opiekował się rodziną żydowską. Historie te opowiada Zdzisław Watrakiewicz, który spisał wspomnienia rodziców i nam je udostępnił.
Czas trwania: 13min. / 2018 / magazyn historycznyOpis (streszczenie): Polacy na ratunek Żydom to cykl reportaży poświęconych Polakom, którzy w czasie okupacji hitlerowskiej narażając życie swoje i swoich bliskich pomagali przetrwać osobom żydowskiego pochodzenia.
Czas trwania: 13min. / 2018 / magazyn historycznyOpis (streszczenie): Historia uratowanej w czasie Holocaustu Żydówki Estery Horn, zaadoptowanej po wojnie przez polską rodzinę Ochlewskich z Krakowa. Dziewczynka w wyniku zagłady straciła całą rodzinę, lecz kolejno pojawiali się na jej drodze ludzie wyciągający pomocną dłoń - rodzina Strusiów z Pławanic, która dała dziewczynce tymczasowe schronienie po stracie matki, Leokadia Wojtkiewicz związana z PCK, która umieściła ją u swoich krewnych w Warszawie, rodzina Kuleszów z Warszawy, z którą Estera, nazwana później Marysią przetrwała powstanie warszawskie i wreszcie rodzina Ochlewskich z Krakowa, która zdecydowała się wychować dziewczynkę jak własną córkę.
Czas trwania: 13min. / 2023 / magazyn historycznyOpis (streszczenie): W programie Polacy na ratunek Żydom"historię uratowania swojej matki opowie JUDITH MAIER oraz przedstawiciel rodziny Ziębów z Lublina. Uratowana nazywała się Małka Zyskind, z domu Akerman, urodzona w Lublinie. Kiedy wybuchła wojna rodzina prowadzona była do transportu do Bełżca. Kiedy przechodzili przez most, zeskoczyła z niego. Udało się jej uciec i przeżyć dzięki pomocy Tadeusza Zięby. Malka Zyskind wyjechała po wojnie do Wałbrzycha, a potem do Izraela.
Czas trwania: 12min. / 2023 / magazyn historycznyOpis (streszczenie): Jan Bolesławski z miejscowości Przymiarki wraz z żoną Władysławą przechowywał Żyda o imieniu Mordechaj, nazywanego Mordką, do 14 kwietnia 1943 r. Mordka był przed wojną mieszkańcem wsi, prowadził sklep i mieszkał obok Bolesławskiego. Niestety, na skutek donosu o pomocy udzielonej Żydowi dowiedzieli się Niemcy. Aresztowano Jana Bolesławskiego i przechowywanego Mordechaja. Obaj mężczyźni zostali zabici przez Niemców.
Czas trwania: 13min. / 2023 / magazyn historycznyOpis (streszczenie): Aron Goldfarb urodził się 2 lutego 1923 roku w Białobrzegach, gdzie uczęszczał do miejscowej szkoły podstawowej. Kiedy wybuchła II wojna światowa miał 16 lat. Wkrótce trafił do obozu pracy w podradomskich Pionkach. Po uciecze z obozu, ukrywał się niedaleko wsi Sucha pod Białobrzegami. Pomagali mu polscy sąsiedzi - rodzina Kurowskich. Kurowscy w czasie okupacji niemieckiej ukrywali w różnych okresach łącznie siedem osób. Wszyscy byli znajomymi Kurowskich sprzed wojny. Po zakończeniu wojny Aron Goldfarb przedostał się do Niemiec. Tam poznał swoją żonę Esther. I już razem z nią w 1949 roku wyemigrował do Izraela. W 1956 roku rodzina przeniosła się do Stanów Zjednoczonych.
Czas trwania: 13min. / 2023 / magazyn historycznyPolacy na ratunek Żydom można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Białystok, TVP3 Lublin, TVP3 Opole
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: