Emisja Polacy Światu będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 14 lipca 2025 (Poniedziałek)Opis (streszczenie): Projekt trzynastu etiud filmowych przybliżających widzom sylwetki wybitnych polskich naukowców żyjących w różnych zakątkach świata, którzy swoją pracą i odkryciami dali podstawy do rozwoju nauki. W krótkich filmach poznamy niezwykłe historie wybitnych Polaków, którzy pomimo odległości, jaka ich dzieliła od Ojczyzny, sercem oddani byli Polsce, ale swoim umysłem i talentem służyli innym narodom.
Czas trwania: 5min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): Cykl etiud filmowych przybliżających widzom sylwetki wybitnych polskich naukowców żyjących w różnych zakątkach świata, którzy swoją pracą i odkryciami dali podstawy do rozwoju nauki. W krótkich filmach poznamy niezwykłe historie wybitnych Polaków, którzy pomimo odległości, jaka ich dzieliła od Ojczyzny, sercem oddani byli Polsce, ale swoim umysłem i talentem służyli innym narodom.
Czas trwania: 5min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): Bohaterem odcinka jest Wacław Szuniewicz. Urodził się 28 grudnia 1892 roku w rodzinie szlacheckiejzamieszkującej tereny obecnej Wileńszczyzny. Misjonarz, lekarz okulista i pediatra, działacz społeczny. Po wstąpieniu do Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo, wyjechał do Chin. W mieście Xingtai stworzył niewielki szpital, który po kilku latach powiększył do 100 łózek i 18 przychodni w terenie. Dziennie przeprowadzał kilkanaście operacji okulistycznych. W latach 30. XX wieku został mianowany dyrektorem generalnym wszystkich szpitali katolickich w północnych Chinach. Kształcił okulistów chinskich i przyjmował pacjentów z najodleglejszych części Chin. Nazywano go Xuan Weiren - człowiek ze srebrną brodą. Po przejęciu władzy przez komunistów wyjechał do USA i Brazylii.
Czas trwania: 5min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Projekt etiud filmowych przybliżających widzom sylwetki wybitnych polskich naukowców żyjących w różnych zakątkach świata, którzy swoją pracą i odkryciami dali podstawy do rozwoju nauki. Poznamy niezwykłe historie wybitnych Polaków.
Czas trwania: 5min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Bohaterem odcinka jest Jan Stanisław Cyganiewicz pseud. Zbyszko (1881 - 1967), najwybitniejszy polski zapaśnik, wrestler, trener wrestlerów; popularyzator walki w stylu catch as catch can (wolnoamerykanka).
Czas trwania: 5min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Bohaterką odcinka jest Wanda Błeńska (1911 - 2014), lekarka, misjonarka, specjalistka leczenia trądu. Ukończyła medycynę w Poznaniu w 1934 roku. Pracowała w szpitalach w Toruniu i Gdyni. Podczas wojny działała w AK. Ukończyła kursy medycyny tropikalnej w Hamburgu i Liverpoolu. W 1950 wyjechała do Ugandy, gdzie pracowała jako naczelny lekarz ośrodka dla trędowatych w Bulubie nad Jeziorem Wiktorii, przy misji sióstr franciszkanek. Działała w międzynarodowym środowisku leprologów, angażując się w badania nad szczepionką przeciw trądowi. W 1994 roku wraca do Polski i działa społecznie na rzecz Afryki. Odwiedzała Ugandę kilkakrotnie, m.in. podczas wizyty Jana Pawła II. Umiera w roku 2014 w wieku 103 lat. W 2019 rozpoczyna się jej proces beatyfikacyjny.
Czas trwania: 5min. / 2022 / magazynEmisja Polacy Światu miała miejsce:
Opis (streszczenie): Bohater odcinka Bronisław Grąbczewski (rocznik 1855), etnograf, podróżnik, odkrywca, badacz Azji Śr. W wojsku odbył podróż do Kaszmiru i Tienszanu, wykonał plany dróg. Organizator wypraw do Hindukuszu, Kaszgari, Tybetu i Afganistanu.
Czas trwania: 5min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Poznaj historie i życiorysy polskich emigrantów. W cyklu Polacy Światu przedstawiamy sylwetki ludzi, którzy swoim geniuszem i chęcią zmiany świata na lepsze przysłużyli się rozwojowi cywilizacji, a ich odkrycia i prace naukowe były krokami milowymi w takich dziedzinach jak sztuka, medycyna, inżynieria, biologia, chemia czy fizyka. W najbliższym odcinku opowiemy historię Kazimierza Gzowskiego, który urodził się w 1813 roku w Petersburgu w polskiej rodzinie pochodzącej z kresów. Gzowski wyemigrował do Ameryki po upadku powstania listopadowego i do dzisiaj wspominany jest jako współtwórca systemów drogowych oraz kolejowych w Kanadzie. Kazimierz Gzowski jest również projektantem parku narodowego znajdującego się przy wodospadzie Niagara na granicy USA i Kanady.
Czas trwania: 5min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): Projekt etiud filmowych przybliżających widzom sylwetki wybitnych polskich naukowców żyjących w różnych zakątkach świata, którzy swoją pracą i odkryciami dali podstawy do rozwoju nauki. W krótkich filmach poznamy niezwykłe historie wybitnych Polaków, którzy pomimo odległości, jaka ich dzieliła od Ojczyzny, sercem oddani byli Polsce, ale swoim umysłem i talentem służyli innym narodom. Bohaterem odcinka jest Antoni Patek - polski przedsiębiorca, działacz emigracyjny i twórca pierwszej na świecie firmy produkującej zegarki na masową skalę. Urodził się 14 czerwca 1812 roku w Piaskach Szlacheckich koło Lublina. W roku 1830 Antoni Patek przystąpił do powstania listopadowego za co został odznaczony Złotym Krzyżem Orderu Virtuti Militari. Po upadku powstania wyjechał do Prus, gdzie na prośbę generała Józefa Bema nadzorował masową emigrację Polaków do Francji. W 1835 roku Patek wyjechał do Szwajcarii i na stałe osiadł w Genewie. Początkowo zajmował się malarstwem. Uczęszczał do szkoły wybitnego pejzażysty Aleksandra Calame’a. Po ukończeniu kursu wraz z innym emigrantem otworzył manufakturę Patek, Czapek i Spółka zajmującą się skupowaniem mechanizmów zegarków kieszonkowych, które następnie były zdobione wyjątkowymi grawerunkami. Zegarki z wizerunkami wielkich postaci: Tadeusza Kościuszki, Mikołaja Kopernika czy Adama Mickiewicza przyniosły manufakturze Patka i Czapka międzynarodowy rozgłos. Po pewnym czasie drogi wspólników rozeszły się, nowym wspólnikiem Patka został Adrian Phillipe, który wymyślił mechanizm naciągowy z koronką, dzięki któremu używanie kluczyka do nakręcania zegarka stało się zbędne. W 1868 roku ruszyła na szeroką skalę produkcja zegarków na rękę z sekundnikiem. Mimo, że do końca życia Antoni Patek pozostawał na emigracji interesował się sprawą polską i walką o niepodległość ojczyzny - wspierał wydarzenia Wiosny Ludów, a także przyjmował uchodźców z Polski po klęsce powstania styczniowego. Zmarł w Genewie 1 marca 1877 roku.
Czas trwania: 5min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): Bohaterką odcinka jest Wanda Dynowska tłumaczka i popularyzatorka filozofii hinduizmu urodziła się 30 czerwca 1888 roku w Petersburgu. W II Rzeczpospolitej współpracowała z Józefem Piłsudskim, a po jego śmierci wyjechała do Indii. Poznała Mahatmę Gandhiego i stała się jedną z najbardziej zaufanych osób indyjskiego przywódcy. Dynowska uważała, że doświadczenia hindusów dążących do niepodległości, są zbieżne z historią Polaków. Po wybuchu II wojny światowej Dynowska pomagała polskim uchodźcom, którzy osiedlili się w Indiach, stając się łącznikiem między kulturą polską i indyjską. Dalajlama duchowy i polityczny przywódca narodu tybetańskiego, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w oficjalnych wypowiedziach wspominał wielokrotnie Wandę Dynowską porównując ją do przybranej matki wszystkich hindusów.
Czas trwania: 5min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Historie wielkich Polaków, którzy mimo odległości, jaka ich dzieliła od Ojczyzny, sercem oddani byli Polsce. Bronisław Malinowski w 1910 r. wyjechał do Londynu, gdzie studiował. W 1938 r. dostał posadę profesora na Uniwersytecie Yale w USA.
Czas trwania: 5min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): Sylwetki wybitnych polskich naukowców żyjących w różnych zakątkach świata, którzy swoją pracą i odkryciami dali podstawy do rozwoju nauki. W krótkich filmach poznamy historie wybitnych Polaków, którzy mimo odległości, oddani byli Polsce.
Czas trwania: 5min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): Kazimierz Nowak, podróżnik, korespondent i fotograf ur. w 1897 r. na Podkarpaciu. Pierwszą zagraniczną podróż odbył z rodzicami w wieku 15 lat, do Watykanu. Twórczość Sienkiewicza była inspiracją do jego późniejszej wyprawy do Afryki.
Czas trwania: 5min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): Bohaterem odcinka jest Julian Talko Hryncewicz - polski lekarz i antropolog.
Czas trwania: 5min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): Projekt etiud filmowych przybliżających sylwetki wybitnych polskich naukowców żyjących w różnych zakątkach świata, którzy swoją pracą i odkryciami dali podstawy do rozwoju nauki. Poznajemy niezwykłe historie Polaków.
Czas trwania: 5min. / 2022 / magazynPolacy Światu można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Białystok, TVP3 Szczecin, TVP Nauka, TVP Polonia, TVP Wilno
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: