Emisja Polacy Światu będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 23 kwietnia 2025 (Środa)Opis (streszczenie): Projekt etiud filmowych przybliżających widzom sylwetki wybitnych polskich naukowców żyjących w różnych zakątkach świata, którzy swoją pracą i odkryciami dali podstawy do rozwoju nauki. W krótkich filmach poznamy niezwykłe historie wybitnych Polaków, którzy pomimo odległości, jaka ich dzieliła od Ojczyzny, sercem oddani byli Polsce, ale swoim umysłem i talentem służyli innym narodom. Pola Negri, właśc. Apolonia Chałupiec - polska aktorka teatralna i filmowa, międzynarodowa gwiazda kina niemego. Działała na terenie Stanów Zjednoczonych.
Czas trwania: 5min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): Bohaterem odcinka jest Jan Żak - Joao Zaco Parana (1884 - 1961), brazylijski rzeźbiarz polskiego pochodzenia, wybitny profesor Akademii Sztuk Pięknych w Rio de Janeiro. Jego rzeźby i prace z zakresu architektury znajdują się w oficjalnych budynkach państwowych Brazylii.
Czas trwania: 5min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Projekt trzynastu etiud filmowych przybliżających widzom sylwetki wybitnych polskich naukowców żyjących w różnych zakątkach świata, którzy swoją pracą i odkryciami dali podstawy do rozwoju nauki.
Czas trwania: 5min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): Maria Teresa Josefina była córką polskich zesłańców. W bardzo młodym wieku uzyskała tytuł profesora i wyemigrowała do Urugwaju. Jej działalnośćbyła związana z rozwojem powszechnego szkolnictwa w Urugwaju, a także regulacjami dotyczącymi praw człowieka i prawa do głosowania na kobiety.
Czas trwania: 5min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Bohaterką odcinka jest Wanda Dynowska tłumaczka i popularyzatorka filozofii hinduizmu urodziła się 30 czerwca 1888 roku w Petersburgu. W II Rzeczpospolitej współpracowała z Józefem Piłsudskim, a po jego śmierci wyjechała do Indii. Poznała Mahatmę Gandhiego i stała się jedną z najbardziej zaufanych osób indyjskiego przywódcy. Dynowska uważała, że doświadczenia hindusów dążących do niepodległości, są zbieżne z historią Polaków. Po wybuchu II wojny światowej Dynowska pomagała polskim uchodźcom, którzy osiedlili się w Indiach, stając się łącznikiem między kulturą polską i indyjską. Dalajlama duchowy i polityczny przywódca narodu tybetańskiego, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w oficjalnych wypowiedziach wspominał wielokrotnie Wandę Dynowską porównując ją do przybranej matki wszystkich hindusów.
Czas trwania: 5min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Bohaterem odcinka jest Erazm Bogoria - Skotnicki (rocznik 1848), urodzony w Warszawie. Za udział w powstaniu styczniowym władze zesłały go na Syberię. Oblicza się, że w tamtym okresie na Syberię wywieziono około 20 tysięcy Polaków. Erazm Bogoria - Skotnicki podczas przekraczania granicy zbiegłz transportu i przedostał się do Francji. W Paryżu rozpoczął studia w Szkole Inżynierii Wojennej, jednak z powodów finansowych zrezygnował ze studiów i jak większość Polaków przebywających w tamtym okresie we Francji, wyemigrował do Argentyny, a następnie do Urugwaju, gdzie osiadł na stałe. W 1885 roku Profesor Erazmo de Bogoria - Skotnicki objął urząd Państwowego Inspektora do spraw Szkolnictwa Społecznego przy rządzie Urugwajskim. Zmarł 26 grudnia 1897 roku w wieku 49 lat.
Czas trwania: 5min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Bohaterką odcinka jest Wanda Błeńska (1911 - 2014), lekarka, misjonarka, specjalistka leczenia trądu. Ukończyła medycynę w Poznaniu w 1934 roku. Pracowała w szpitalach w Toruniu i Gdyni. Podczas wojny działała w AK. Ukończyła kursy medycyny tropikalnej w Hamburgu i Liverpoolu. W 1950 wyjechała do Ugandy, gdzie pracowała jako naczelny lekarz ośrodka dla trędowatych w Bulubie nad Jeziorem Wiktorii, przy misji sióstr franciszkanek. Działała w międzynarodowym środowisku leprologów, angażując się w badania nad szczepionką przeciw trądowi. W 1994 roku wraca do Polski i działa społecznie na rzecz Afryki. Odwiedzała Ugandę kilkakrotnie, m.in. podczas wizyty Jana Pawła II. Umiera w roku 2014 w wieku 103 lat. W 2019 rozpoczyna się jej proces beatyfikacyjny.
Czas trwania: 5min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Bohaterem odcinka jest Julian Jurkowski (1844 - 1913). Rozpoczął studia medyczne w Warszawie. Przerwał, by przystąpić do powstania styczniowego. W 1900 r. wyjechał do Argentyny, gdzie pracuje jako lekarz wśród emigracji polskiej.
Czas trwania: 5min. / 2022 / magazynEmisja Polacy Światu miała miejsce:
Opis (streszczenie): Bohaterem odcinka jest Jan Juliusz Szymański (1870 - 1958), chirurg i okulista - profesor Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. W latach 1896 - 1898, lekarz rosyjskiej floty handlowej we Władywostoku. W latach 1912 - 1922 wykładał medycynę na Uniwersytetach w Brazylii, aktywnie działał na rzecz popularyzacji nowoczesnej medycyny w krajach Ameryki Południowej.
Czas trwania: 5min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Bohaterem odcinka jest Wacław Szuniewicz. Urodził się 28 grudnia 1892 roku w rodzinie szlacheckiejzamieszkującej tereny obecnej Wileńszczyzny. Misjonarz, lekarz okulista i pediatra, działacz społeczny. Po wstąpieniu do Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo, wyjechał do Chin. W mieście Xingtai stworzył niewielki szpital, który po kilku latach powiększył do 100 łózek i 18 przychodni w terenie. Dziennie przeprowadzał kilkanaście operacji okulistycznych. W latach 30. XX wieku został mianowany dyrektorem generalnym wszystkich szpitali katolickich w północnych Chinach. Kształcił okulistów chinskich i przyjmował pacjentów z najodleglejszych części Chin. Nazywano go Xuan Weiren - człowiek ze srebrną brodą. Po przejęciu władzy przez komunistów wyjechał do USA i Brazylii.
Czas trwania: 5min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Bohaterem odcinka jest Jan Czesław Wysocki (1839 - 1883), topograf, inżynier. Po powstaniu styczniowym wyemigrował do Francji, a następnie do Argentyny. W Buenos Aires w Argentyńskim Instytucie Geograficznym wytyczał szlaki komunikacyjne, budował fortyfikacje, sporządzał mapy różnych części Argentyny m.in. Patagoniii Gran Chaco.
Czas trwania: 5min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Bohater odcinka Bronisław Grąbczewski (rocznik 1855), etnograf, podróżnik, odkrywca, badacz Azji Śr. W wojsku odbył podróż do Kaszmiru i Tienszanu, wykonał plany dróg. Organizator wypraw do Hindukuszu, Kaszgari, Tybetu i Afganistanu.
Czas trwania: 5min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Bohaterem jest Szczepan Walkowski (1912 - 1969,) ks. kapelan pilot Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii, uczestnik II wojny światowej. W 1949 r. wyjechał do Argentyny. Jako duchowny pracował na rzecz organizacji polonijnych.
Czas trwania: 5min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Projekt etiud filmowych przybliżających widzom sylwetki wybitnych polskich naukowców żyjących w różnych zakątkach świata, którzy swoją pracą i odkryciami dali podstawy do rozwoju nauki. W krótkich filmach poznamy niezwykłe historie Polaków, którzy pomimo odległości, jaka ich dzieliła od Ojczyzny, sercem byli oddani Polsce, ale swoim umysłem i talentem służyli innym narodom.
Czas trwania: 5min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): Bohaterem odcinka jest Czesław Marian Bieżanko (1895 - 1986), wybitny inżynier rolnictwa, chemik, entomolog. Wykładał chemię i historię naturalną na uniwersytecie w Rio Grande. Dokonał jednej z największych w XX wieku rewizji systematyki motyli. Jego opracowania naukowe przyczyniły się do poznania motyli Brazylii i Urugwaju, a kilkanaście gatunków motyli nazwano jego imieniem.
Czas trwania: 5min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Projekt trzynastu etiud filmowych przybliżających widzom sylwetki wybitnych polskich naukowców żyjących w różnych zakątkach świata, którzy swoją pracą i odkryciami dali podstawy do rozwoju nauki. W krótkich filmach poznamy niezwykłe historie wybitnych Polaków, którzy pomimo odległości, jaka ich dzieliła od ojczyzny, sercem byli oddani Polsce, ale swoim umysłem i talentem służyli innym narodom. Poczet polskich naukowców otwiera sylwetka Marii Skłodowskiej - Curie, podwójnej noblistki.
Czas trwania: 5min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): Bohaterem jest Ludwik Hirszfeld (ur. 1884 r. w Warszawie). Studiował medycynę na Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma w Berlinie. Pracował w Instytucie Badań Onkologicznych w Heidelbergu, gdzie odkrył, że grupa krwi jest cechą dziedziczną.
Czas trwania: 5min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Bohaterem odcinka jest Szymon Kossobudzki (1869 - 1934), działacz polonijny w Brazylii, zasłużony lekarz i profesor medycyny. Działalność zawodowa Kossobudzkiego związana była z rozwojem szpitalnictwa i oddziałów chirurgii w Brazylii.
Czas trwania: 5min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Bohaterem odcinka jest Edward Landowski - lekarz i antropolog. Urodzony w 1839 r. w Wilnie. Studiował w Warszawie na Akademii Medyczno - Chirurgicznej. Brał aktywny udział w powstaniu styczniowym w 1863 r. Po klęsce wyjechał na Zachód.
Czas trwania: 5min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Cykl etiud filmowych przybliżających widzom sylwetki wybitnych polskich naukowców żyjących w różnych zakątkach świata, którzy swoją pracą i odkryciami dali podstawy do rozwoju nauki. W krótkich filmach poznamy niezwykłe historie wybitnych Polaków, którzy pomimo odległości, jaka ich dzieliła od Ojczyzny, sercem oddani byli Polsce, ale swoim umysłem i talentem służyli innym narodom. Odcinek poświęcony jest Bronisławowi Piłsudskiemu, żyjącemu w latach 1866 - 1918, etnografowi zajmującemu się kulturami Dalekiego Wschodu. Bronisław był bratem Józefa Piłsudskiego.
Czas trwania: 5min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): Bohaterem odcinka jest Edmund Sebastian Woś - Saporski (1844 - 1933), geometra i pionier osadnictwa polskiego w Paranie, przywódca i ambasador Polaków w Brazylii na przełomie XIX i XX wieku. Zajmował się wytyczaniem linii kolejowych na terenie dziewiczych południowych stanów Brazylii, budował linie telegraficzne i drogi. Przyczynił się do modernizacji i unowocześnienia Brazylii.
Czas trwania: 5min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Bohaterem odcinka jest Józef Babiński, ur. w 1857 r. w Paryżu, w rodzinie polskich emigrantów. Ukończył studia medyczne na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Paryskiego i został pierwszym asystentem w szpitalu Pitie - Salpetriere.
Czas trwania: 5min. / 2022 / magazynPolacy Światu można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Białystok, TVP3 Szczecin, TVP Nauka, TVP Polonia, TVP Wilno
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: