Emisja Polacy Światu będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 22 stycznia 2025 (Środa)Opis (streszczenie): Projekt etiud filmowych przybliżających widzom sylwetki wybitnych polskich naukowców żyjących w różnych zakątkach świata, którzy swoją pracą i odkryciami dali podstawy do rozwoju nauki. W krótkich filmach poznamy niezwykłe historie wybitnych Polaków, którzy pomimo odległości, jaka ich dzieliła od Ojczyzny, sercem oddani byli Polsce, ale swoim umysłem i talentem służyli innym narodom. Ignacy Jan Paderewski - polski pianista, kompozytor, działacz niepodległościowy, mąż stanu i polityk. Działał na terenie Stanów Zjednoczonych.
Czas trwania: 5min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): Bohaterem odcinka jest Wojciech Trojanowski (1904 - 1988), lekkoatleta, dziennikarz, sprawozdawca sportowy. W plebiscycie Nagrody Sportowe Polskiego Radia im. Bohdana Tomaszewskiego został wyróżniony tytułem Radiowego Sprawozdawcy Stulecia.
Czas trwania: 5min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Bohaterką odcinka jest Stanisława Walasiewicz (1911 - 1980), najsłynniejsza polska lekkoatletka 1. poł. XX wieku. Trenerka, znana w USA jako Stella Walsh, rekordzistka Polski, Europy i świata w biegach krótkich, złota i srebrna medalistka olimpijska w biegu na 100 m.
Czas trwania: 5min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Bohaterem odcinka jest Jan Stanisław Cyganiewicz pseud. Zbyszko (1881 - 1967), najwybitniejszy polski zapaśnik, wrestler, trener wrestlerów; popularyzator walki w stylu catch as catch can (wolnoamerykanka).
Czas trwania: 5min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Cykl przybliżający sylwetki wybitnych polskich i ich niezwykłe historie. Bohaterem odcinka jest Stanisław Petkiewicz, (1908 - 1960), łotewski i polski lekkoatleta średnio - i długodystansowiec, olimpijczyk, trzykrotny mistrz Polski, trener.
Czas trwania: 5min. / 2022 / magazynEmisja Polacy Światu miała miejsce:
Opis (streszczenie): Stanisława Dowgiałłówna, ur. w 1865 r. Ukończyła żeńskie gimnazjum w Rydze i tajny Uniwersyt Latający w Warszawie. Marzyła o studiach farmaceutycznych. Dziś nazywana jest pionierką polskiej farmacji, która walczyła o prawa kobiet.
Czas trwania: 5min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Cykl etiud filmowych przybliżających widzom sylwetki wybitnych polskich naukowców żyjących w różnych zakątkach świata, którzy swoją pracą i odkryciami dali podstawy do rozwoju nauki. W krótkich filmach poznamy niezwykłe historie wybitnych Polaków, którzy pomimo odległości, jaka ich dzieliła od Ojczyzny, sercem oddani byli Polsce, ale swoim umysłem i talentem służyli innym narodom.
Czas trwania: 5min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): Henryk Arctowski (rocznik 1871), urodz. w Warszawie w rodzinie Artztów, która przybyła do Polski w XVII w. z Wirtembergii. Liceum ukończył w Lige i rozpoczął studia na Sorbonie. W wieku 24 lat zaczął przygotowania do podróży antarktycznej.
Czas trwania: 5min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): Bohaterem odcinka jest Jerzy Walerian Skolimowski (1907 - 1985), wioślarz, sternik, trzykrotny olimpijczyk, srebrny i brązowy medalista olimpijski z Los Angeles. Ukończył Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (1934). Był asystentem na uniwersytecie dla żołnierzy polskich w Winterthur (1941). Po wojnie przebywał na emigracji w Anglii. Jest współautorem projektu Polskiego Cmentarza Wojennego na Monte Cassino (1944 - 45).
Czas trwania: 5min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Bohaterem odcinka jest Wacław Olszak, urodzony 1868 r. w Szonowie w rodzinie chłopskiej. Ukończył medycynę w Wiedniu. Osiedlił się w rodzinnych stronach na granicy polsko - czeskiej.
Czas trwania: 5min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Bohaterem odcinka jest Edmund Sebastian Woś - Saporski (1844 - 1933), geometra i pionier osadnictwa polskiego w Paranie, przywódca i ambasador Polaków w Brazylii na przełomie XIX i XX wieku. Zajmował się wytyczaniem linii kolejowych na terenie dziewiczych południowych stanów Brazylii, budował linie telegraficzne i drogi. Przyczynił się do modernizacji i unowocześnienia Brazylii.
Czas trwania: 5min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Projekt trzynastu etiud filmowych przybliżających widzom sylwetki wybitnych polskich naukowców żyjących w różnych zakątkach świata, którzy swoją pracą i odkryciami dali podstawy do rozwoju nauki. W krótkich filmach poznamy niezwykłe historie wybitnych Polaków, którzy pomimo odległości, jaka ich dzieliła od Ojczyzny, sercem oddani byli Polsce, ale swoim umysłem i talentem służyli innym narodom. Bohaterem odcinka jest Leon Jucewicz (19021984), łyżwiarz, pierwszy polski olimpijczyk (Chamonix 1924), lekkoatleta, tenisista. Założył w Sao Paulo klub sportowy Polonia, którego był prezesem. Wydawał w Brazylii tygodnik Kurier Polski, którego był naczelnym redaktorem.
Czas trwania: 5min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Przedstawiamy sylwetki ludzi, którzy swoim geniuszem i chęcią zmiany świata na lepsze przysłużyli się rozwojowi cywilizacji, a ich odkrycia i prace naukowe były krokami milowymi w takich dziedzinach jak sztuka, medycyna, inżynieria, biologia, chemia czy fizyka. W najbliższym odcinku opowiemy historię Benedykta Dybowskiego - polskiego podróżnika, odkrywcy i lekarza.
Czas trwania: 5min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): Etiudy filmowe przybliżające sylwetki polskich naukowców żyjących w różnych zakątkach świata, którzy swoją pracą i odkryciami dali podstawy do rozwoju nauki. Bohaterem odcinka jest ks. Marian Żelazek. Był w obozie w Dachau.
Czas trwania: 5min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Krystyn Olszewski (rocznik 1921). Dzieciństwo spędził w Warszawie, uczęszczał do gimnazjum i liceum im. Stefana Batorego. W 1939 r. wraz ze szkolnymi przyjaciółmi Janem Bytnarem Rudym i Krzysztofem Kamilem Baczyńskim zdał maturę.
Czas trwania: 5min. / 2022 / magazynPolacy Światu można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Białystok, TVP3 Szczecin, TVP Nauka, TVP Polonia, TVP Wilno
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: