Emisja Polacy Światu będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 24 lutego 2025 (Poniedziałek)Opis (streszczenie): Projekt etiud filmowych przybliżających widzom sylwetki wybitnych polskich naukowców żyjących w różnych zakątkach świata, którzy swoją pracą i odkryciami dali podstawy do rozwoju nauki. W krótkich filmach poznamy niezwykłe historie wybitnych Polaków, którzy pomimo odległości, jaka ich dzieliła od Ojczyzny, sercem oddani byli Polsce, ale swoim umysłem i talentem służyli innym narodom. Maksymilian Faktorowicz - polski producent i wynalazca, założyciel przedsiębiorstwa Max Factor. Działał na terenie Stanów Zjednoczonych.
Czas trwania: 5min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): Bohaterem odcinka jest Ignacy Domeyko herbu Daniel, pseudonim Żegota (1802 - 1889), wybitny geolog, inżynier górnictwa, badacz Ameryki Południowej, współtwórca szkolnictwa wyższego w Chile. Współcześnie nie tylko Polska, ale też Chile, Białoruś, a nawet Litwa uważają go za swojego bohatera. On sam jednak zawsze podkreślał, że jest Polakiem.
Czas trwania: 5min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Cykl etiud filmowych przybliżających widzom sylwetki wybitnych Polaków żyjących w różnych zakątkach świata. Bohaterem odcinka jest Zbigniew Ziembiński (1908 - 1978), aktor i reżyser, który w czasie II wojny światowej wyemigrował do Brazylii. Ziembiński odniósł ogromny sukces artystyczny na scenach Rio de Janeiro. Krytycy teatralni dzielą dzieje teatru brazylijskiego na dwa okresy przed i po Ziembińskim, nazywając go polskim ojcem brazylijskiego teatru.
Czas trwania: 5min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Bohaterem odcinka jest Edmund Sebastian Woś - Saporski (1844 - 1933), geometra i pionier osadnictwa polskiego w Paranie, przywódca i ambasador Polaków w Brazylii na przełomie XIX i XX wieku. Zajmował się wytyczaniem linii kolejowych na terenie dziewiczych południowych stanów Brazylii, budował linie telegraficzne i drogi. Przyczynił się do modernizacji i unowocześnienia Brazylii.
Czas trwania: 5min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Bohaterem odcinka jest Szymon Kossobudzki (1869 - 1934), działacz polonijny w Brazylii, zasłużony lekarz i profesor medycyny. Działalność zawodowa Kossobudzkiego związana była z rozwojem szpitalnictwa i oddziałów chirurgii w Brazylii.
Czas trwania: 5min. / 2022 / magazynEmisja Polacy Światu miała miejsce:
Opis (streszczenie): Cykl etiud filmowych przybliżających widzom sylwetki wybitnych Polaków żyjących w różnych zakątkach świata. Bohaterem odcinka jest Władysław Maksymiak (1886 - 1961), światowej sławy zapaśnik i siłacz; trener, sędzia i działacz sportowy.
Czas trwania: 5min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Stanisława Dowgiałłówna, ur. w 1865 r. Ukończyła żeńskie gimnazjum w Rydze i tajny Uniwersyt Latający w Warszawie. Marzyła o studiach farmaceutycznych. Dziś nazywana jest pionierką polskiej farmacji, która walczyła o prawa kobiet.
Czas trwania: 5min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Cykl przybliżający sylwetki wybitnych polskich i ich niezwykłe historie. Bohaterem odcinka jest Stanisław Petkiewicz, (1908 - 1960), łotewski i polski lekkoatleta średnio - i długodystansowiec, olimpijczyk, trzykrotny mistrz Polski, trener.
Czas trwania: 5min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Bohaterką odcinka jest Stanisława Walasiewicz (1911 - 1980), najsłynniejsza polska lekkoatletka 1. poł. XX wieku. Trenerka, znana w USA jako Stella Walsh, rekordzistka Polski, Europy i świata w biegach krótkich, złota i srebrna medalistka olimpijska w biegu na 100 m.
Czas trwania: 5min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Bohaterem odcinka jest Jan Stanisław Cyganiewicz pseud. Zbyszko (1881 - 1967), najwybitniejszy polski zapaśnik, wrestler, trener wrestlerów; popularyzator walki w stylu catch as catch can (wolnoamerykanka).
Czas trwania: 5min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Projekt etiud filmowych przybliżających widzom sylwetki wybitnych polskich naukowców żyjących w różnych zakątkach świata, którzy swoją pracą i odkryciami dali podstawy do rozwoju nauki.
Czas trwania: 5min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Bohaterem odcinka jest Wojciech Trojanowski (1904 - 1988), lekkoatleta, dziennikarz, sprawozdawca sportowy. W plebiscycie Nagrody Sportowe Polskiego Radia im. Bohdana Tomaszewskiego został wyróżniony tytułem Radiowego Sprawozdawcy Stulecia.
Czas trwania: 5min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Jan Henryk Rosen rozpoczął pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP oraz kontynuował naukę malarstwa w Miejskiej Szkole Sztuk Zdobniczych i Malarstwa w Warszawie. Zadebiutował w 1922 roku obrazem Żywot św. Franciszka z Asyżu wystawionym w warszawskiej Zachęcie. Talent Rosena w dziedzinie sztuki sakralnej został doceniony przez arcybiskupa lwowskiego Józefa Teodorowicza, który zlecił mu wykonanie dekoracji malarskiej w katedrze ormiańskiej we Lwowie. W 1930 roku Jan Henryk Rosen został profesorem Katedry Rysunku Figuralnego na Politechnice Lwowskiej. W 1937 r. wyjechał do USA. Wykonał tam liczne monumentalne dekoracje malarskie m.in. malowidła w Katedrze Narodowej w Waszyngtonie, freski w katedrze Łaski Bożej w San Francisco, mozaikę Chrystus Pantokrator w katolickim Narodowym Sanktuarium Niepokalanego Poczęcia w Waszyngtonie. Zmarł w 1982 roku w Arlington koło Waszyngtonu.
Czas trwania: 5min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): Cykl etiud filmowych przybliżających widzom sylwetki wybitnych polskich naukowców żyjących w różnych zakątkach świata, którzy swoją pracą i odkryciami dali podstawy do rozwoju nauki. W krótkich filmach poznamy niezwykłe historie wybitnych Polaków, którzy pomimo odległości, jaka ich dzieliła od Ojczyzny, sercem oddani byli Polsce, ale swoim umysłem i talentem służyli innym narodom.
Czas trwania: 5min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): Henryk Arctowski (rocznik 1871), urodz. w Warszawie w rodzinie Artztów, która przybyła do Polski w XVII w. z Wirtembergii. Liceum ukończył w Lige i rozpoczął studia na Sorbonie. W wieku 24 lat zaczął przygotowania do podróży antarktycznej.
Czas trwania: 5min. / 2023 / magazynPolacy Światu można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Białystok, TVP3 Szczecin, TVP Nauka, TVP Polonia, TVP Wilno
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: