W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Polscy naukowcy na świecie
Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.
Emisja Polscy naukowcy na świecie miała miejsce:
Opis (streszczenie): ,,Polscy naukowcy na świecie" to nowa seria filmów dokumentalnych ukazująca niezwykłą pracę i sukcesy polskich badaczy, specjalizujących się w różnych dziedzinach nauki. Wraz z nimi zwiedzimy najpiękniejsze zakątki na naszym globie i na własnej skórze przekonamy się jak trudna i jednocześnie wyjątkowa jest praca przy eksplorowaniu naukowych tajemnic. W kolejnym odcinku "Polskich naukowców na świecie" wybierzemy się w podróż do Meksyku i poznamy wyjątkową Polkę zajmującą się odkrywaniem tajemnic Azteków. Polska badaczka z Uniwersytetu Warszawskiego - profesor Justyna Olko, wprowadzi nas w fascynujący świat kultur przedhiszpańskiego Meksyku. Poznamy sekrety Azteków, których cywilizacja runęła w starciu z Hiszpanami. Dowiemy się też wszystkiego o wyjątkowości języka nahuatl, którym posługiwali się Aztekowie, a dzięki którym znamy takie słowa jak: kakao, awokado i chilli. W naszej podróży poznamy również poruszającą historię mieszkańców Tlaxcali, na których ciąży piętno zdrajców i sojuszników zdobywcy Meksyku Hernana Cortesa, a którzy obecnie walczą o zachowanie swojego języka i tradycyjnej kultury. Gotowi na kolejną porcję rozpalających wyobraźnię naukowych tajemnic?
Czas trwania: 42min. / Polska / 2022 / dokumentalnyOpis (streszczenie): Kolejne fascynujące skarby i tajemnice zaginionych cywilizacji czekają na odkrycie. Tym razem z polskimi archeologami wybierzemy się w niezwykłą wyprawę do Peru, gdzie znajdziemy się na stoku legendarnego Wulkanu Coropuna w Peruwiańskich Andach. Wznoszący się na ponad 6 tysięcy metrów majestatyczny wulkan, to jeden ze świętych szczytów czczonych w czasach imperium inkaskiego. Od drugiej połowy lat 90., prowadzone są w tym regionie polskie badania archeologiczne. Pracują tam archeolodzy z Centrum Badań Andyjskich, z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, we współpracy z Uniwersytetem Katolickim Santa Maria w Arequipie oraz lokalnymi partnerami. Celem prowadzonych prac jest rozpoznanie dawnych świątyń związanych z kultem świętych gór i andyjskich wyroczni. Badania obejmują obszar około 2500 km kwadratowych! Rozpoznano już około 150 stanowisk archeologicznych, zlokalizowanych między 3000 a 6400 m. n.p.m. Do najważniejszych stanowisk należy Maucallacta (z keczua: Stara Osada), to główna świątynia i siedziba wyroczni Coropuny, która była miejscem składania ofiar, zgromadzeń i pielgrzymek. Kogo składano w ofierze? Z jakimi problemami muszą mierzyć się archeolodzy wysoko w górach i jakie mroczne tajemnice skrywa Coropuna? Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedź w trzecim odcinku serii o polskich naukowcach na świecie. Zapraszamy do świata wspaniałych odkryć, pasjonujących sekretów i wielkiej przygody!
Czas trwania: 41min. / Polska / 2022 / dokumentalnyOpis (streszczenie): W kolejnym odcinku programu ,,Polscy naukowcy na świecie" widzowie będą mieli okazję poznać fascynującą historię polskiej eksploracji archeologicznej dawnego Peru, kolebki cywilizacji południowoamerykańskich. Gospodarzami odcinka jest małżeństwo wybitnych polskich archeologów: Patrycja Prządka-Giersz i Miłosz Giersz, którzy od ponad dwóch dekad badają pozostałości dawnych kultur prekolumbijskich. Wraz z nimi widzowie odwiedzą liczne miejsca, które odegrały kluczową rolę w historii polskich badań archeologicznych (Północne Wybrzeże Peru, wyrocznia Pachacamac, Pustynia Nasca) oraz dowiedzą się, jak polskie badania wpłynęły na wiedzę o dawnych cywilizacjach Ameryki Południowej.
Czas trwania: 44min. / Polska / 2022 / dokumentalnyOpis (streszczenie): W kolejnym odcinku programu ,,Polscy naukowcy na świecie” widzowie będą mieli okazję poznać fascynującą historię polskiej eksploracji archeologicznej dawnego Peru, kolebki cywilizacji południowoamerykańskich. Gospodarzami odcinka jest małżeństwo wybitnych polskich archeologów: Patrycja Prządka-Giersz i Miłosz Giersz, którzy od ponad dwóch dekad badają pozostałości dawnych kultur prekolumbijskich. Wraz z nimi widzowie odwiedzą liczne miejsca, które odegrały kluczową rolę w historii polskich badań archeologicznych (Północne Wybrzeże Peru, wyrocznia Pachacamac, Pustynia Nasca) oraz dowiedzą się, jak polskie badania wpłynęły na wiedzę o dawnych cywilizacjach Ameryki Południowej.
Czas trwania: 44min. / Polska / 2022Polscy naukowcy na świecie można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: Kino Polska, Zoom TV
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):