Emisja Polscy naukowcy na świecie będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 14 lutego 2025 (Piątek)Opis (streszczenie): ,,Polscy naukowcy na świecie" to nowa seria filmów dokumentalnych ukazująca niezwykłą pracę i sukcesy polskich badaczy, specjalizujących się w różnych dziedzinach nauki. Wraz z nimi zwiedzimy najpiękniejsze zakątki na naszym globie i na własnej skórze przekonamy się jak trudna i jednocześnie wyjątkowa jest praca przy eksplorowaniu naukowych tajemnic. Zapraszamy do świata wspaniałych odkryć, pasjonujących sekretów i wielkiej przygody! W pierwszym odcinku serii ,,Polscy naukowcy na świecie" zobaczymy ekipę polskich badaczy, którzy zajmują się ratowaniem unikalnych malowideł ściennych, odkrytych w prywatnych domach przedstawicieli jednej z grup Majów w miasteczku Chajul w Gwatemali. Polscy badacze we współpracy z naukowcami z Gwatemali, USA i Hiszpanii realizują projekt, którego celem jest zarówno konserwacja malowideł ściennych, jak również ich dokumentacja przy zastosowaniu najnowocześniejszych technologii, jak skanowanie 3D. Naukowcy podejmują także próbę zinterpretowania scen, jakie zostały uwiecznione na malowidłach. Freski z Chajul są wyjątkowe z dwóch względów: po pierwsze dlatego, że znajdują się w prywatnych domach Majów, podczas gdy zdecydowana większość sztuki malarskiej okresu kolonialnego na terenie Ameryki Łacińskiej to przede wszystkim malowidła zdobiące kościoły i zabudowania zakonne; po drugie, tematyka malowideł z Chajul jest odmienna od tego co dominuje w sztuce oficjalnej tego okresu. Freski z Chajul przedstawiają tańce i inne formy aktywności rytualnej praktykowane przez członków tzw. cofradías - bractw religijnych. To i wiele więcej w pierwszym odcinku ,,Polskich naukowców na świecie"!
Czas trwania: 43min. / Polska / 2022 / dokumentalnyOpis (streszczenie): Kolejne fascynujące skarby i tajemnice zaginionych cywilizacji czekają na odkrycie. Tym razem z polskimi archeologami wybierzemy się w niezwykłą wyprawę do Peru, gdzie znajdziemy się na stoku legendarnego Wulkanu Coropuna w Peruwiańskich Andach. Wznoszący się na ponad 6 tysięcy metrów majestatyczny wulkan, to jeden ze świętych szczytów czczonych w czasach imperium inkaskiego. Od drugiej połowy lat 90., prowadzone są w tym regionie polskie badania archeologiczne. Pracują tam archeolodzy z Centrum Badań Andyjskich, z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, we współpracy z Uniwersytetem Katolickim Santa Maria w Arequipie oraz lokalnymi partnerami. Celem prowadzonych prac jest rozpoznanie dawnych świątyń związanych z kultem świętych gór i andyjskich wyroczni. Badania obejmują obszar około 2500 km kwadratowych! Rozpoznano już około 150 stanowisk archeologicznych, zlokalizowanych między 3000 a 6400 m. n.p.m. Do najważniejszych stanowisk należy Maucallacta (z keczua: Stara Osada), to główna świątynia i siedziba wyroczni Coropuny, która była miejscem składania ofiar, zgromadzeń i pielgrzymek. Kogo składano w ofierze? Z jakimi problemami muszą mierzyć się archeolodzy wysoko w górach i jakie mroczne tajemnice skrywa Coropuna? Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedź w trzecim odcinku serii o polskich naukowcach na świecie. Zapraszamy do świata wspaniałych odkryć, pasjonujących sekretów i wielkiej przygody!
Czas trwania: 41min. / Polska / 2022 / dokumentalnyOpis (streszczenie): W kolejnym odcinku programu ,,Polscy naukowcy na świecie" widzowie będą mieli okazję poznać fascynującą historię polskiej eksploracji archeologicznej dawnego Peru, kolebki cywilizacji południowoamerykańskich. Gospodarzami odcinka jest małżeństwo wybitnych polskich archeologów: Patrycja Prządka-Giersz i Miłosz Giersz, którzy od ponad dwóch dekad badają pozostałości dawnych kultur prekolumbijskich. Wraz z nimi widzowie odwiedzą liczne miejsca, które odegrały kluczową rolę w historii polskich badań archeologicznych (Północne Wybrzeże Peru, wyrocznia Pachacamac, Pustynia Nasca) oraz dowiedzą się, jak polskie badania wpłynęły na wiedzę o dawnych cywilizacjach Ameryki Południowej.
Czas trwania: 44min. / Polska / 2022 / dokumentalnyOpis (streszczenie): W kolejnym odcinku programu ,,Polscy naukowcy na świecie” widzowie będą mieli okazję poznać fascynującą historię polskiej eksploracji archeologicznej dawnego Peru, kolebki cywilizacji południowoamerykańskich. Gospodarzami odcinka jest małżeństwo wybitnych polskich archeologów: Patrycja Prządka-Giersz i Miłosz Giersz, którzy od ponad dwóch dekad badają pozostałości dawnych kultur prekolumbijskich. Wraz z nimi widzowie odwiedzą liczne miejsca, które odegrały kluczową rolę w historii polskich badań archeologicznych (Północne Wybrzeże Peru, wyrocznia Pachacamac, Pustynia Nasca) oraz dowiedzą się, jak polskie badania wpłynęły na wiedzę o dawnych cywilizacjach Ameryki Południowej.
Czas trwania: 44min. / Polska / 2022Polscy naukowcy na świecie można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: Kino Polska, Zoom TV
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):