Emisja Polskie Zdroje będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 5 marca 2025 (Środa)Opis (streszczenie): W 1254 r. Jan Długosz po raz pierwszy używa wyrażenia Sal in Rabka, pisząc o wykorzystywaniu soli na potrzeby klasztoru Cystersów. Józef Dietl, założyciel Komisji Balneologicznej, jako pierwszy zbadał solankę i podał jej skład chemiczny. W 1864 r. uroczyście otwarto rabczańkie uzdrowisko, skorzystało z niego wtedy 120 pierwszych kuracjuszy. Położona na wysokości 560 m n.p.m. między Gorcami i Beskidem Wyspowym, na początku XX wieku była własnością rodziny Kadenów. Spontaniczny rozwój uzdrowiska przypada na lata 1928 - 39, gdy po studiach na Sorbonie wrócił dr Kazimierz Kaden i objął nadzór nad rodową posiadłością. O okresie świetności Rabki opowiada Elfryda Trybowska, która wraz z mężem Czesławem opracowała bioklimat tego miejsca. Wypowiedź dr. Witolda Żwirskiego, naczelnego lekarza uzdrowiska o profilu leczniczym Rabki, skoncentrowanym na leczeniu chorób kardiologicznych i układu oddechowego u dorosłych i dzieci. Tutaj mieści się rabczański oddział Instytutu Matki i Dziecka. Materiał filmowy prezentuje główny park zdrojowy, źródła Rafael, Bolesław, Helena, studnię Krakus, szpital kardiologiczny, nowy zakład przyrodo - leczniczy, Śląski Ośrodek Rehabilitacji Dzieci, ośrodek sanatoryjny dla pracowników Zakładu Przemysłu Metalowego im. Cegielskiego w Poznaniu. O złożach solankowych mówi Zenon Całyniug, główny geodeta uzdrowiska. Naczelnik miasta i gminy, Józef Luba planuje budowę nowej oczyszczalni ścieków, sukcesywną rozbudowę kanalizacji i oczyszczanie potoków Poniczanka, Raba, Słomka. Piękne widoki na szlaki turystyczne prowadzące na Maciejową i Turbacz, przypomnienie legendy o diabelskim młynie nad Słomką.
Czas trwania: 20min. / 1988 / reportażOpis (streszczenie): Najstarsze wzmianka o leczniczych właściwościach wód Iwonickich została zawarta w dziele Wojciecha Oczki pt. "Cieplice" była to pierwsza książka lekarska napisana w języku polskim. Oczko - nadworny medyk króla Batorego wymienił Iwonicz wśród 5 najstarszych Polskich uzdrowisk. Rok wydania książki 1578 uznany został za początek dziejów Iwonicza Zdroju. W reportażu "Polskie Zdroje" prezentujemy uzdrowisko znajdujące się w dolinie Potoku Iwonickiego, gdzie wielu kuracjuszy przyjeżdża by podratować swój stan zdrowia. Uzdrowisko zyskało sławę w Połowie XIX wieku za sprawą Józefa i Karola Załuskich którzy rozbudowali uzdrowisko, a o całe malownicze otoczenie zadbała Amelia Załuska żona Karola. według obecnych wskazań Iwonicz Zdrój jest ośrodkiem leczenia narządów ruchu i schorzeń reumatycznych, prowadzi się tu zabiegi od peloidoterapii przez balenoterapię, kąpiele kwasowo - węglowe i mineralne, fizykoterapie, jonoforezę i inhalacje solankowe.
Czas trwania: 19min. / 1988 / reportażOpis (streszczenie): Reportaż z cyklu "Polskie Zdroje". W tym odcinku ekipa Telewizji Kraków odwiedza Muszynę. Beskid Sądecki od zawsze był znany jako region znakomicie oddziaływujący na odnowę psychofizyczną człowieka. W dobie postępu technicznego w medycynie, autor reportażu stawia pytanie: Jaka jest kondycja muszyńskiego zdroju, mającego w ofercie leczenie przyrodolecznicze? Na to pytanie odpowiada dr Andrzej Grabka. Przedstawia ofertę leczniczą licznych sanatoriów dostosowanych do potrzeb kuracjusza. Informuje o rozbudowie już istniejącej infrastruktury sanatoryjnej. O historii Muszyny, jej tradycjach, folklorze, ważnych wydarzeniach w dziejach miasta, opowiada Karol Rojek - prezes Koła Twórczości Towarzystwa Sztuk Pięknych, prezentując zbiory malarstwa na szkle. Muzeum Regionalne z kolei prezentuje zbiory rycin przedstawiające historię założenia zdroju. O sukcesie miasta jako Zdroju Muszyna zdecydują w przyszłości możliwości dokończenia zaniechanych inwestycji w infrastrukturę środowiskową, między innymi budowa oczyszczalni ścieków.
Czas trwania: 20min. / 1988 / reportażPolskie Zdroje można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Kraków