W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Portrety Wojenne
Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.
Emisja Portrety Wojenne miała miejsce:
Opis (streszczenie): Kolejny odcinek cyklu dokumentalnego o losach bohaterów okresu II wojny światowej. To pełne emocji i napięcia historie opowiadane z perspektywy postaci. Ilustracją do serii są materiały archiwalne, wywiady z ekspertami oraz sekwencje fabularyzowane. Jan Zumbach, as polskiego lotnictwa i dowódca legendarnego Dywizjonu 303, a następnie Polskiego Skrzydła Myśliwców w stopniu Squadron Leader (major). Oprócz Virtuti Militari, został odznaczony czterokrotnie Krzyżem Walecznych i dwukrotnie brytyjskim Distinguished Flying Cross. Zwany Donaldem, gdyż na swoich myśliwcach malował dla postrachu Kaczora Donalda, trzymającego kij baseballowy. Był niepokornym duchem, buntownikiem i poszukiwaczem przygód. Po wojnie Zumbach był najemnikiem i przemytnikiem, ale stał zwykle po stronie państwa, które chciało się uwolnić od pasożytów.
Czas trwania: 25min. / 2014 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Jak głosi oficerski kodeks, oficer nie opuszcza swoich żołnierzy i wraz z nimi oddaje się do niewoli. Pacaka uwięziono w obozie jenieckim dla oficerów i szeregowych polskich, Oflag II C Woldenberg. Zorganizował trzy ucieczki, z których każda była niezmiernie pracochłonna. Skuteczna okazała się jednak ta ostatnia. Mając ze sobą zrobione z drewna karabiny i tekturowe ładownice pomalowane pastą do butów, wyszedł z obozu przez główną bramę. Po przedarciu się do Warszawy został zastępcą dowódcy i szefa operacyjnego Komendy Głównej AK "Osa - Kosa".
Czas trwania: 25min. / 2014 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Podczas kampanii wrześniowej ORP Orzeł był na morzu, jednak na okręcie panowała dość napięta sytuacja. Kiedy polska jednostka zawinęła do portu w Tallinie, aby wysadzić na ląd komandora Kłoczkowskiego, okręt bezprawnie internowano. Dowodzenie objął Jan Grudziński. Dowódca był jednym z inicjatorów próby ucieczki, która powiodła się 17 września i ORP Orzeł wyszedł na pełne morze. Na okręcie nie było map i przyrządów nawigacyjnych. Po wyczerpaniu możliwości działań, dowództwo postanowiło przejść przez Cieśniny Duńskie do Wielkiej Brytanii. 7 października ORP Orzeł rozpoczął swój rejs do Anglii, który zakończył się dokładnie po tygodniu szczęśliwym podejściem do szkockiego wybrzeża.
Czas trwania: 26min. / 2014 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Ten odcinek cyklu przedstawia sylwetkę Józefa Becka, ostatniego ministra spraw zagranicznych Drugiej Rzeczpospolitej, na tle realiów politycznych przedwojennej Europy. Minister był od września 1939 roku internowany w Rumunii. W odcinku mowa o wydarzeniach, które doprowadziły do drugiej wojny światowej, a samego Becka do śmierci na wygnaniu. Nieuchronność wydarzeń i złudność nadziei staje się widoczna z perspektywy czasu. Perspektywa ta odsłania również miałkość gry politycznej, która była prowadzona 75 lat temu.
Czas trwania: 25min. / 2014 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Cykl dokumentalny o losach bohaterów okresu II wojny światowej. Kolejne odcinki zawierają przedstawiane z perspektywy postaci historie, pełne emocji i napięcia. Od strony wizualnej seria składa się z materiałów archiwalnych, wywiadów z ekspertami oraz sekwencji fabularyzowanych: ujęć stylizowanych na kadry komiksowe, gdzie żywy aktor współgra z ręcznie rysowaną scenografią przez twórców komiksowych. Pierwszy odcinek to historia żołnierza Oddziału Szturmowego Parasol, Bronisława Bruno Hellwiga, jednego z najlepszych kierowców bojowych, który brał udział w wielu ważnych i brawurowych akcjach na terenie okupowanej Warszawy. Film opowiada o momentach, kiedy ocierał się o śmierć i o tym, jak to doświadczenie na niego wpłynęło. Człowiek, który może nosić miano bohatera, jest też mężem i ojcem; jego poświęcenie dla sprawy dotyka bezpośrednio ludzi mu najbliższych. W filmie o ojcu opowiada córka Bruna, Hanna Hellwig - Stańczuk.
Czas trwania: 25min. / 2014 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Dedykowana młodej widowni seria o losach bohaterów II w. św. Podczas kampanii wrześniowej ORP Orzeł był na morzu. Kiedy polska jednostka zawinęła do portu w Tallinie, gdzie wysiadł na ląd komandor Kłoczkowski, okręt bezprawnie internowano.
Czas trwania: 25min. / Polska / 2014 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): (N) Kolejny odcinek cyklu dokumentalnego o losach bohaterów okresu II wojny światowej. To pełne emocji i napięcia historie opowiadane z perspektywy postaci. Ilustracją do serii są materiały archiwalne, wywiady z ekspertami.
Czas trwania: 25min. / Polska / 2014 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): (N) Seria dla młodej widowni o losach bohaterów II w.św. Jak głosi oficerski kodeks, oficer nie opuszcza żołnierzy i z nimi oddaje się do niewoli. Pacaka uwięziono w obozie jenieckim dla oficerów i szeregowych polskich, Oflag II C Woldenberg.
Czas trwania: 24min. / Polska / 2014 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): (N) Dedykowana młodej widowni seria o losach bohaterów II w. św. Podczas kampanii wrześniowej ORP Orzeł był na morzu. Kiedy polska jednostka zawinęła do portu w Tallinie, gdzie wysiadł na ląd komandor Kłoczkowski, okręt bezprawnie internowano.
Czas trwania: 25min. / Polska / 2014 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): (N) Ten odcinek przedstawia sylwetkę Józefa Becka, ostatniego ministra spraw zagranicznych Drugiej Rzeczpospolitej, na tle realiów politycznych przedwojennej Europy. Minister był od września 1939 roku internowany w Rumunii.
Czas trwania: 25min. / Polska / 2014 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): (N) Historia żołnierza Oddziału Szturmowego Parasol, Bronisława Bruno Hellwiga, jednego z najlepszych kierowców bojowych, który brał udział w wielu akcjach, w okupowanej Warszawie. W filmie o ojcu mówi córka Bruna, Hanna Hellwig - Stańczuk.
Czas trwania: 25min. / Polska / 2014 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): (N) Dedykowana młodej widowni seria dok. poruszająca losy bohaterów okresu II w. św. Pełne emocji i napięcia historie. Na serię składają się mat. arch. , wywiady z ekspertami. Jan Zumbach, as polskiego lotnictwa i dowódca legendarnego Dywizjonu 303.
Opis (streszczenie): (N) Dedykowana młodej widowni seria o losach bohaterów okresu II w. św. Podczas kampanii wrześniowej ORP Orzeł był na morzu. Kiedy polska jednostka zawinęła do portu w Tallinie, aby wysadzić na ląd komandora Kłoczkowskiego, okręt bezprawnie internowano.
Opis (streszczenie): (N) Dedykowana młodej widowni seria poruszająca losy bohaterów okresu II wojny światowej. Przedstawiane postaci, pełne emocji i napięcia historie. Cykl składa się z materiałów archiwalnych, wywiadów z ekspertami i sekwencji fabularyzowanych.
Opis (streszczenie): Seria dla młodej widowni. Przybliża losy bohaterów II w.św. Jak głosi oficerski kodeks, oficer nie opuszcza swych żołnierzy i wraz z nimi oddaje się do niewoli. Pacaka uwięziono w obozie jenieckim dla oficerów i szeregowych polskich, Oflag II C Woldenberg.
Opis (streszczenie): Dedykowana młodej widowni seria o losach bohaterów okresu II w. św. Podczas kampanii wrześniowej ORP Orzeł był na morzu. Kiedy polska jednostka zawinęła do portu w Tallinie, aby wysadzić na ląd komandora Kłoczkowskiego, okręt bezprawnie internowano.
Opis (streszczenie): Drugi odcinek o losach bohaterów II w. św. przedstawia sylwetkę Józefa Becka, ostatniego ministra spraw zagranicznych Drugiej Rzeczpospolitej, na tle realiów politycznych przedwojennej Europy. Minister był od września 1939 roku internowany w Rumunii.
Opis (streszczenie): Dedykowana młodej widowni seria poruszająca losy bohaterów okresu II wojny światowej. Przedstawiane z perspektywy postaci, pełne emocji i napięcia historie. Cykl składa się z materiałów archiwalnych, wywiadów z ekspertami oraz sekwencji fabularyzowanych.
Portrety Wojenne można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP1 HD, TVP Historia, TVP Polonia
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):