W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Portrety Wojenne. Kobiety
Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.
Emisja Portrety Wojenne. Kobiety miała miejsce:
Opis (streszczenie): Opowieść o Polkach - Halinie Szwarc, Władysławie Macieszynie, Helenie Marusarzównie, Wandzie Gertz, Halinie Szymańskiej, których młodość i dojrzewanie przypadły na czasy wojenne. To pięć filmowych opowieści o poświęceniu, walce, determinacji i bezinteresownym oddaniu dla Ojczyzny. To historie bohaterek z dalszych rzędów, o których nie wspominają szkolne podręczniki, a które tym bardziej zasługują na przybliżenie ich dokonań. Halina Szymańska (1906 - 1989), żona ostatniego polskiego attaché wojskowego w Berlinie. Po wybuchu II wojny światowej spotyka się z admirałem Wilhelmem Canarisem, szefem Abwehry, członkiem antyhitlerowskiej organizacji Czarna Orkiestra. W wyniku tego spotkania Halina zostaje polsko-brytyjskim szpiegiem MI6. Przekazuje informacje o dacie i planach agresji na Francję, plany zdobycia Malty, napaści na Związek Sowiecki i późniejsze plany walk na froncie wschodnim, ruchów Africa Corps. Bez wątpienia znacząco przyczyniła się do zdobycia przez aliantów przewagi nad Niemcami.
Czas trwania: 32min. / 2019 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Cykl dokumentalny o pięciu Polkach: Halinie Szwarc, Władysławie Macieszynie, Helenie Marusarzównie, Wandzie Gertz, Halinie Szymańskiej, których młodość i dojrzewanie przypadły na czasy wojenne. To pięć filmowych opowieści o poświęceniu, walce, determinacji i bezinteresownym oddaniu dla Ojczyzny. To historie bohaterek z dalszych rzędów, o których nie wspominają szkolne podręczniki, a które tym bardziej zasługują na przybliżenie ich dokonań. Władysława Macieszyna (1888 - 1967) służyła w Legionach Piłsudskiego, była senatorem IV kadencji międzywojennego parlamentu. W czasie II wojny światowej aresztowana przez gestapo próbowała popełnić samobójstwo. Odratowaną i skazaną na karę śmierci Władysławę uratował przypadek: w wiedeńskim areszcie nie było gilotyny, co uniemożliwiło wykonanie wyroku.
Czas trwania: 30min. / 2019 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Cykl o pięciu Polkach: Halinie Szwarc, Władysławie Macieszynie, Helenie Marusarzównie, Wandzie Gertz, Halinie Szymańskiej, których młodość i dojrzewanie przypadły na czasy wojenne. Filmowe opowieści o poświęceniu, walce, determinacji i bezinteresownym oddaniu Ojczyźnie. To historie bohaterek, o których nie wspominają szkolne podręczniki, a które tym bardziej zasługują na przybliżenie ich dokonań. Wanda Gertz (1896 - 1958) w męskim przebraniu wzięła udział w I wojnie światowej, a następnie kontynuowała karierę wojskową walcząc w wojnie polsko - bolszewickiej (1920) i zostając zaufaną sekretarką Józefa Piłsudskiego. W II wojnie światowej odpowiadała za sformowanie i szkolenie oddziału DYSK (Dywersja i Sabotaż Kobiet), wraz z którym wzięła udział w powstaniu warszawskim. Zmarła na emigracji, nie mogąc wrócić do kraju, gdzie najprawdopodobniej czekałby ją wyrok śmierci.
Czas trwania: 30min. / 2019 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Opowieści o pięciu Polkach: Halinie Szwarc, Władysławie Macieszynie, Helenie Marusarzównie, Wandzie Gertz, Halinie Szymańskiej, których młodość i dojrzewanie przypadły na czasy wojenne. To pięć filmowych opowieści o poświęceniu, walce, determinacji i bezinteresownym oddaniu dla Ojczyzny. To historie bohaterek z dalszych rzędów, o których nie wspominają szkolne podręczniki, a które tym bardziej zasługują na przybliżenie ich dokonań. Szesnastoletnia Halina Szwarc (1923 - 2002) na ochotnika zgłosiła się do konspiracji. Zaprzysiężona otrzymała zadanie nauczenia się języka niemieckiego i przyjęcia Volkslisty. W pięć miesięcy biegle opanowała język i ukończyła niemieckie liceum z wyróżnieniem. Na terenie III Rzeszy prowadziła działania dywersyjne i szpiegowskie, zdobywając bezcenne informacje o rozmieszczeniu fabryk zbrojeniowych i działaniach wojsk niemieckich. W PRL szykanowana i prześladowana przez UB.
Czas trwania: 30min. / 2019 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Cykl o pięciu Polkach: Halinie Szwarc, Władysławie Macieszynie, Helenie Marusarzównie, Wandzie Gertz, Halinie Szymańskiej, których młodość i dojrzewanie przypadły na czasy wojenne. To pięć filmowych opowieści o poświęceniu, walce, determinacji i bezinteresownym oddaniu dla Ojczyzny. To historie bohaterek z dalszych rzędów, o których nie wspominają szkolne podręczniki, a które zasługują na przybliżenie ich dokonań. Helena Marusarzówna (1918 - 1941), w okresie przedwojennym wielokrotna mistrzyni Polski w narciarstwie alpejskim, w czasie wojny kurierka tatrzańska, aktywna uczestniczka konspiracji. Zamordowana przez gestapo po brutalnym śledztwie, pomimo tortur nikogo nie wydała.
Czas trwania: 32min. / 2019 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Opowieść o Polkach Halinie Szwarc, Władysławie Macieszynie, Helenie Marusarzównie, Wandzie Gertz, Halinie Szymańskiej, których młodość i dojrzewanie przypadły na czasy wojenne. To pięć filmowych opowieści o poświęceniu, walce, determinacji i bezinteresownym oddaniu dla Ojczyzny. To historie bohaterek z dalszych rzędów, o których nie wspominają szkolne podręczniki, a które tym bardziej zasługują na przybliżenie ich dokonań. Halina Szymańska (1906 - 1989), żona ostatniego polskiego attache wojskowego w Berlinie. Po wybuchu II wojny światowej spotyka się z admirałem Wilhelmem Canarisem, szefem Abwehry, członkiem antyhitlerowskiej organizacji Czarna Orkiestra. W wyniku tego spotkania Halina zostaje polsko - brytyjskim szpiegiem MI6. Przekazuje informacje o dacie i planach agresji na Francję, plany zdobycia Malty, napaści na Związek Sowieckii późniejsze plany walk na froncie wschodnim, ruchów Africa Corps. Bez wątpienia znacząco przyczyniła się do zdobycia przez aliantów przewagi nad Niemcami.
Opis (streszczenie): (N) Helena Marusarzówna (1918 - 1941) w okresie przedwojennym wielokrotna mistrzyni Polski w narciarstwie alpejskim, w czasie wojny kurierka tatrzańska, aktywna uczestniczka konspiracji. Zamordowana przez gestapo po brutalnym śledztwie.
Czas trwania: 31min. / Polska / 2019 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): (N) Halina Szymańska (1906 - 1989), żona ostatniego polskiego attache wojskowego w Berlinie. Po wybuchu II wojny światowej spotyka się z admirałem Wilhelmem Canarisem, szefem Abwehry, członkiem antyhitlerowskiej organizacji Czarna Orkiestra.
Czas trwania: 31min. / Polska / 2019 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): (N) Cykl dokumentalny o Polkach, których młodość i dojrzewanie przypadły na czasy wojenne. Władysława Macieszyna (1888 - 1967) służyła w Legionach Piłsudskiego, była senatorem. W czasie II wojny światowej aresztowana przez gestapo.
Czas trwania: 30min. / Polska / 2019 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): (N) Historie Polek, których młodość przypadła na czasy wojenne. 5 filmowych opowieści o poświęceniu, walce, determinacji i bezinteresownym oddaniu dla Ojczyzny. 16 - letnia Halina Szwarc (1923 - 2002) na ochotnika zgłosiła się do konspiracji.
Czas trwania: 30min. / Polska / 2019 / cykl dokumentalnyPortrety Wojenne. Kobiety można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP1 HD, TVP Dokument, TVP Historia
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):