W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Powrót Pisarzy
Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.
Emisja Powrót Pisarzy miała miejsce:
Opis (streszczenie): Odwiedzając Lwów, Łukasz Orbitowski spróbuje opowiedzieć o fenomenie odzyskanej niepodległości i jego wpływie na niezwykły rozkwit literatury, która miała miejsce w dwudziestoleciu międzywojennym. Na przykładzie poety Kazimierza Wierzyńskiego i jego niezwykle pogmatwanych losów z emigracją do Nowego Jorku - prześledzi także typowy dla emigracyjnej formacji życiorys.
Czas trwania: 25min. / 2018 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): W tym odcinku Orbitowski odwiedza królewskie miasto Madryt, przedstawiając sylwetkę "Lobo" - niepokornego poety związanego z tym miastem. Będzie to opowieść o człowieku, który wrósł w tkankę Madrytu - całym sobą - poznał sekrety tego miasta, jego ciemne i jasne strony, związał się z nim do tego stopnia, że nawet po śmierci ciężko mu było ów Madryt opuścić (przyjaciele poety pojawili się tutaj, by zabrać do Polski urnę z jego prochami. Urnę odebrali i od razu udali się z nią w miasto. Po całonocnym, suto zakrapianym pożegnaniu, ku swojemu zaskoczeniu spostrzegli, że zgubili doczesne szczątki przyjaciela). Łobodowskiego Orbitowski przedstawia jako człowieka temperamentnego, upartego czasami wręcz szalonego, ze skłonnościami do zachowań ekstrawaganckich - zobaczymy osobę znaną z kłótliwości i braku pokory, ale też serdeczną i skłonną do poświęceń.
Czas trwania: 25min. / 2018 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Ten odcinek jest próbą portretu nietuzinkowej postaci Andrzeja Bobkowskiego z jego pasją życia i niebywałym talentem. O sobie samym Bobkowski mówił "Chuligan wolności", dając wyraz swojej bezkompromisowej potrzebie. To właśnie ten aspekt jego emigracji będzie chciał wydobyć Łukasz Orbitowski, odwołując się do nietypowego doświadczenia w życiu pisarza, jakim była ucieczka rowerem z zajmowanego przez Hitlera Paryża. Jak się później okazało ucieczka nie ostatnia. Kilka lat później ostry w swoich poglądach i niestosujący taryfy ulgowej wobec nikogo, uważny obserwator życia elit intelektualnych Francji, stwierdził, że romans Sorbony z komunizmem przekroczył granice przyzwoitości. Wtedy spakował się i uciekł z żoną do Gwatemali, gdzie pozostał już do końca życia.
Czas trwania: 29min. / 2018 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Pierwszy odcinek serii, w której popularny pisarz Łukasz Orbitowski podąża śladami polskich pisarzy emigracyjnych, poświęcony jest postaci Sergiusza Piaseckiego. To przestępca, który literaturze i swojej miłości do niej zawdzięczał wolność, a być może nawet i życie. Orbitowski podążając przemytniczym szlakiem Piaseckiego, biegnącym między Wilnem i Mińskiem snuje opowieść o tej nietuzinkowej osobowości i udowadnia, że polska literatura zawdzięcza mu dużo więcej niż on jej. Nikt bowiem tak jak on precyzyjnie, naturalistycznie, ale też z pewną poetycką wrażliwością i z pełnią humoru nie opisywał nizin społecznych - mętów, bandytów, kontrabandystów, agentów wywiadu, narkomanów, prostytutek i innych.
Czas trwania: 33min. / 2018 / cykl dokumentalnyPowrót Pisarzy można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP1 HD, TVP Dokument, TVP Historia, TVP Wilno
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):