W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Poznaj swoją naturę
Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.
Emisja Poznaj swoją naturę miała miejsce:
Opis (streszczenie): Foki i morświny to ginące gatunki ssaków Bałtyku. Opowiedzą o nich specjaliści - naukowcy ze Stacji Morskiej w Helu, którzy od lat walczą o życie tych wyjątkowych morskich zwierząt. Bo zarówno foki, jak i morświny, jedyne walenie żyjące w naszym morzu, to gatunki zagrożone, morświny zagrożone krytycznie. Zanieczyszczenia Bałtyku, nieodpowiedzialne połowy ryb, śmiertelnie groźny dla waleni podwodny hałas - to wszystko sprawiło, że zachowanie populacji morskich ssaków wymaga niezwykle trudnych działań. W filmie poznamy te niezwykłe zwierzęta, przyjrzymy się ich zwyczajom, a także zastanowimy nad tym, czy są szanse na to, by w nadchodzących latach powiększyć liczebność ich populacji. Odwiedzimy także słynne fokarium w Helu i opowiemy o projekcie restytucji fok. Zajrzymy też do szpitaliku, gdzie leczone są foki. Prześledzimy wędrówki tych niezwykłych ssaków, które nadają sygnał z wybrzeży Bałtyku dzięki nadajnikom telemetrycznym. Naszą przewodniczką będzie dr Iwona Pawliczek.
Czas trwania: 24min. / 2015 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Bieszczady to unikalna w skali Europy ostoja dzikiej przyrody. Można tu spotkać wszystkie 4 duże drapieżniki żyjące w naszym kraju: wilka, rysia, żbika i niedźwiedzia brunatnego. Ich życie na co dzień bada Bartosz Pirga, młody pracownik Bieszczadzkiego Parku Narodowego, który przemierza z plecakiem dzikie Bieszczady w poszukiwaniu śladów bytowania zwierząt. Razem z Bartkiem odnajdziemy legowisko, gdzie wygrzewają się na słońcu młode wilki. Będziemy tropić rysia samotnika. Wejdziemy do gawry niedźwiedzia. Zobaczymy, jak bada się życie drapieżników. Dowiemy się także, na jakie niebezpieczeństwa narażone są ginące populacje tych zwierząt. Bohater odcinka opowie o tym, jakich informacji mogą dostarczyć wilcze odchody oraz pozostawiona przez zwierzęta sierść. Wyjaśni, jak czytać tropy rysia i dlaczego niedźwiedzie z lenistwa potrafią podchodzić do turystów. Bartek od lat fascynuje się światem dzikich zwierząt. To właśnie ta pasja zawiodła go z wielkiego miasta do maleńkiej wioski w Bieszczadach.
Czas trwania: 25min. / 2015 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Na poligonie w Drawsku Pomorskim odbywają się największe w Europie manewry wojskowe NATO, ćwiczenia wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Jednak ten poligon ma także całkiem inne oblicze, to jednocześnie jedyna w swoim rodzaju ostoja przyrody. Olbrzymie dzikie tereny, na które nie mogą wchodzić ludzie, stały się domem dla tysięcy dzikich zwierząt. Dziesięć lat temu do okolicznych nadleśnictw sprowadzono żubry, z intencją utworzenia kolejnego już stada wolnościowego na terenie naszego kraju. Zwierzęta zdecydowały, że mimo huku wystrzałów i jeżdżących czołgów najlepiej im będzie właśnie na poligonie. Zwierzętami opiekują się przyrodnicy z Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego. Założyciele tej organizacji - małżeństwo Magda i Maciej Traczowie - będą bohaterami odcinka. Nikt tak jak oni nie zna zachowań tych ogromnych zwierząt. Obserwują je od lat, pielęgnują, a jednocześnie dbają o to, by żyjące na wolności żubry nie wchodziły w konflikt z ludźmi, na przykład z okolicznymi rolnikami. Pod opieką Maćka i Magdy zbliżymy się do największych europejskich ssaków, poznamy ich zwyczaje, a przyrodnicy opowiedzą o swoich spostrzeżeniach z wieloletniego życia tuż obok żubrów.
Czas trwania: 24min. / 2015 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Ptasi Raj to nazwa jednego z dwóch rezerwatów, które są położone na wyspie Sobieszewskiej, w ujściu Wisły do Bałtyku. To teren niezwykły, jedyne w skali Polski miejsce lęgów oraz odpoczynku w czasie migracji dla setek tysięcy ptaków wodno-błotnych. Na piaskowych łachach odsłanianych przez fale Bałtyku gniazdują najcenniejsi i najrzadsi przedstawiciele polskiej awifauny, m.in. sieweczki obrożne, biegusy i wiele innych ptaków siewkowych. Niewielki teren pustej plaży, gdy popatrzy się na niego uważnie, staje się terenem akcji pełnej dramatycznych zwrotów i niebezpieczeństw. Kilka lat temu do ujścia Wisły przywędrowała norka amerykańska - gatunek inwazyjny, uciekinier z hodowli. Zwierzak, który pływa, biega, wspina się na drzewa, a co najdziwniejsze nie tylko poluje, by zaspokoić głód, ale dla przyjemności niszczy ptasie lęgi. Gniazdujące na piasku sieweczki są przed norkami całkowicie bezbronne. Kilka lat temu grupa studentów i młodych naukowców ornitologów z pasją i ich przyjaciół rozpoczęła niezwykły projekt. Co roku latem obozują w rezerwacie, by bronić ptaki przed norkami, a przede wszystkim przed ludźmi, którzy mimo zakazów wchodzą do rezerwatu i niepokoją ptaki, podpływają skuterami wodnymi czy motorówkami. Szymon Bzoma szef grupy KULING opowie o tym, jak zabawny projekt spędzenia dwóch miesięcy na łonie natury z grupą przyjaciół zmienił się w poważne badania naukowe. Kamera towarzyszy ornitologom obrączkującym wyjątkowo rzadkie ptaki. Dowiemy się, co skłania tych ludzi do tego, by w bardzo prostych warunkach spędzać lato, obserwując ptaki.
Czas trwania: 24min. / 2015 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Ptasi Raj to nazwa jednego z dwóch rezerwatów, które położone są na wyspie Sobieszewskiej, w ujściu Wisły do Bałtyku. To teren niezwykły. Jedyne w skali Polski miejsce lęgów oraz odpoczynku w czasie migracji, dla setek tysięcy ptaków wodnobłotnych.
Czas trwania: 24min. / Polska / 2015 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Foki i morświny, ginące gatunki ssaków Bałtyku. Mówią o nich specjaliści, naukowcy ze Stacji Morskiej w Helu, którzy walczą o życie tych wyjątkowych morskich zwierząt. Zarówno foki, jak i morświny, jedyne walenie żyjące w naszym morzu, są zagrożone.
Opis (streszczenie): Bieszczady to unikalna w skali Europy ostoja dzikiej przyrody. Można tu spotkać wszystkie 4 duże drapieżniki żyjące w naszym kraju: wilka, rysia, żbika i niedźwiedzia brunatnego. Ich życie bada Bartosz Pirga, pracownik Bieszczadzkiego Parku Narodowego.
Opis (streszczenie): Na poligonie w Drawsku Pomorskim odbywają się największe w Europie manewry wojskowe NATO, ćwiczenia wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Jednak ten poligon ma także całkiem inne oblicze, to jednocześnie jedyna w swoim rodzaju ostoja przyrody.
Poznaj swoją naturę można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Kielce, TVP Nauka
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):