W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Raj na Ziemi. Dziewicza planeta
Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.
Emisja Raj na Ziemi. Dziewicza planeta miała miejsce:
Opis (streszczenie): Przez 6 miesięcy w roku w królestwie pokrytych śniegiem i lodem gór Ameryki Północnej panuje zima. Kiedy nastaje wiosna, życie ponownie się odradza. Przedstawiciele największej populacji niedźwiedzi grizzly budzą się ze snu zimowego. Matka i jej młode muszą się spieszyć, by maksymalnie wykorzystać krótki okres obfitości w tej dziewiczej krainie. Wiosną najlepsze możliwości zaspokojenia głodu pojawiają się tam, gdzie panuje bardziej korzystna pogoda - wzdłuż wybrzeża. Charakterystyczne tropy wskazują na przybycie nowej rodziny niedźwiedzi grizzly. Po półrocznym śnie ta samica i jej dwójka młodych potrzebują dużej porcji białka. Dwa razy dziennie w czasie odpływu otwiera się bufet w postaci szwedzkiego stołu z owocami morza. Świeże ryby wyglądają smakowicie, ale ich służące do obrony kolce sygnalizują, że ten posiłek lepiej ominąć. Tryskające strumienie wody zdradzają obecność małży. To prawdziwa nagroda dla zgłodniałych łowców. Niedźwiedź zaskakująco delikatnie operuje łapą tak, żeby nie wcisnąć małża w podłoże.
Czas trwania: 49min. / Wielka Brytania / 2021 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Patagonia. Na krańcu świata. Nasza podróż rozpoczyna się wysoko w Andach. Łańcuch poszarpanych górskich szczytów ciągnie się wzdłuż Patagonii, kształtując życie w tej pełnej tajemnic krainie. Na północy, w cieniu Andów leży jedna z najbardziej suchych i niegościnnych pustyń - Atacama. Zajmuje powierzchnię ponad 100 tysięcy kilometrów kwadratowych. W niektórych miejscach od pięciuset lat nie odnotowano żadnych opadów deszczu. Na wysokości 4800 m n.p.m. promieniowanie ultrafioletowe jest tak silne, że w kilka chwil poparzyłoby ludzką skórę. A jednak niektórzy czują się tu jak w raju. Co roku wiosną z oddalonej o trzy tysiące kilometrów południowej Patagonii zlatują tu tysiące flamingów. Lądują w płytkich lagunach, by odżywiać się masowo rozwijającymi się glonami oraz obficie występującymi skorupiakami solowcami, od których uzyskują charakterystyczne różowe ubarwienie.
Czas trwania: 48min. / Wielka Brytania / 2021 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Seria dokumentalna, 6 odcinków, w której udajemy się w najdalsze zakątki planety i odkrywamy sekrety kilku nietkniętych jeszcze ekosystemów. Od pustyni Namib po Patagonię - tylko kilka miejsc na ziemi pozostaje niezmienionych. Miejsca te, odizolowane od reszty świata, są chronione przed najbardziej szkodliwymi skutkami ingerencji człowieka. Na tych ziemiach życie istnieje zgodnie z zamierzeniami natury. Wyruszamy w zapierającą dech w piersiach podróż do ostatnich edenów ziemi. Każdy odcinek przedstawia inny eden, od tajemniczych, spowitych mgłą lasów Borneo po bujne piękno afrykańskiej równiny zalewowej Luangwa. Odc. 4 Galapagos. Zaczarowane wyspy. Kiedy zaledwie 500 lat temu pierwsi żeglarze dopłynęli do tych wysp, ich oczom ukazały się spowite mgłą górskie szczyty, malownicze plaże oraz stworzenia o wyglądzie mitycznych bestii. Uznali, że wkraczają do magicznej krainy. By dotrzeć na te lazurowe wybrzeża, każdy z kolonizatorów musiał przetrwać tysiąckilometrową wyprawę przez Pacyfik. Uchatki galapagoskie dokonały tego jako jedne z nielicznych ssaków. Dwa miliony lat temu przybyły tu z wód Ameryki Północnej. Życie morskie w wodach Galapagos funkcjonuje dzięki potężnym prądom oceanicznym. Zwierzęta od dawna pływają podwodnym szlakiem z Oceanu Południowego. Najbogatsze wybrzeża archipelagu znajdują się na wyspie Fernandina. To jedna z najbardziej dziewiczych wysp świata. Kraina smoków. Żyje tu 120 tysięcy legwanów morskich.
Czas trwania: 49min. / Wielka Brytania / 2021 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Seria dokumentalna, w której udajemy się w najdalsze zakątki planety i odkrywamy sekrety kilku pozostałych nietkniętych ekosystemów. Od pustyni Namib po Patagonię tylko kilka miejsc na ziemi, o których można twierdzić, że są w dużej mierze niezmienione. Miejsca te, odizolowane od reszty świata i chronione przed najbardziej szkodliwymi skutkami ingerencji człowieka. Na tych ziemiach życie istnieje zgodnie z zamierzeniami natury. Wyruszamy w zapierającą dech w piersiach podróż. Odwiedzamy niesamowite krajobrazy i ujawniamy nowe, ekscytujące zachowania najbardziej znanych zwierząt na świecie. Każdy odcinek przedstawia różne krainy, od tajemniczych, spowitych mgłą lasów Borneo po bujne piękno afrykańskiej równiny zalewowej rzeką Luangwa. Ponieważ ciężkie kroki ludzi coraz bardziej zbliżają się do tych pięknych i kruchych ziem, nadszedł czas, aby ujawnić ich urzekające historie. Odc. 3 Luangwa. Szmaragdowa dolina. Luangwa zaczyna swój bieg na wyżynach Zambii. Kaskadami spływa ku dolinie. Tam wije się przez blisko 70 tysięcy kilometrów kwadratowych bujnej sawanny. W końcu wpada do rzeki Zambezi, 800 kilometrów dalej na południe. Tu w porze deszczowej wylewa z brzegów podtrzymując życie tego afrykańskiego raju. Miejscowe równiny zyskują wówczas wspaniałą zieloną barwę. Nad brzegami Luangwy lamparty występują liczniej niż gdziekolwiek indziej w Afryce. W porze suchej pastwiska wysychają. Pawiany masajskie w ciągu dnia szukają trawy i larw owadów. Kiedy pora sucha wkracza w kluczową fazę, Luangwę odwiedzają jaskrawo ubarwieni goście. Żołny karminowe są ekspertami w chwytaniu i zjadaniu pszczół.
Czas trwania: 49min. / Wielka Brytania / 2021 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Seria dokumentalna, w której udamy się w najdalsze zakątki planety i odkryjemy sekrety kilku nietkniętych ekosystemów. Od pustyni Namib po Patagonię tylko kilka miejsc na ziemi może twierdzić, że są w dużej mierze niezmienione. Miejsca te, odizolowane od reszty świata, zostały chronione przed najbardziej szkodliwymi skutkami ingerencji człowieka. Na tych ziemiach życie istnieje zgodnie z zamierzeniami natury. Wyruszamy w zapierającą dech w piersiach podróż do ostatnich edenów ziemi. Odwiedza niesamowite krajobrazy i ujawnia nowe, ekscytujące zachowania najbardziej znanych zwierząt na świecie. Każdy odcinek przedstawia inny eden, od tajemniczych, spowitych mgłą lasów Borneo po bujne piękno afrykańskiej równiny zalewowej Luangwa. Ponieważ ciężkie kroki ludzi coraz bardziej zbliżają się do tych pięknych i kruchych ziem, nadszedł czas, aby ujawnić ich urzekające historie. Odc. 2 Namib. Wybrzeże Szkieletowe i okolice. Ta ziemia wydaje się tak sucha, że trudno wyobrazić sobie, aby mogły tu panować rajskie warunki, a jednak tak jest. To jedyna pustynia zamieszkana przez lwy. Żyje tu około stu tysięcy oryksów południowych. W południe temperatura przekracza 43 stopnie Celsjusza. Natura zapewnia tu doskonałe warunki jednemu z ptasich olbrzymów. Struś ma dwa i pół metra wysokości. Ponieważ na pustyni Namib łowcom trudno się ukryć, strusie występują tu bardzo licznie. Każda pustynia tęskni za deszczem. Na pustyni Namib opady dają początek magicznej przemianie. Nasiona, które spędziły w uśpieniu nawet do 15 lat, przeobrażają piasek w ukwieconą łąkę. Pustynię Namib zamieszkuje około 150 słoni. Dzięki podtrzymującym życie podziemnym wodom Namib to jedyna pustynia, na której wbrew wszelkim przeciwnościom zdołały przetrwać rodziny słoni.
Czas trwania: 47min. / Wielka Brytania / 2021 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Seria dokumentalna, w której udamy się w najdalsze zakątki planety i odkryjemy sekrety kilku pozostałych, nietkniętych ekosystemów. Od pustyni Namib po Patagonię tylko kilka miejsc na ziemi w dużej mierze pozostało niezmienionych. Miejsca te, odizolowane od reszty świata, obroniły się przed najbardziej szkodliwymi skutkami ingerencji człowieka. Na tych ziemiach życie istnieje zgodnie z zamierzeniami natury. Wyruszamy w zapierającą dech w piersiach podróż do ostatnich miejsc będących rajem na ziemi. Kamera pokazuje niesamowite krajobrazy i podpatruje ekscytujące zachowania najbardziej znanych zwierząt na świecie. Każdy odcinek przedstawia inny raj na ziemi, od tajemniczych, spowitych mgłą lasów Borneo, po bujne piękno afrykańskiej równiny zalewowej Luangwa. Odc. 1 W samym sercu południowo - wschodniej Azji leży tropikalna wyspa Borneo. Powierzchnią dorównuje stanowi Teksas. Jej pierwotne lasy nie zmieniły się od 140 milionów lat. Skąpany w promieniach słońca las chłodzą obfite opady deszczu. W tak cieplarnianych warunkach z czasem powstało około 60 tysięcy gatunków roślin i zwierząt. To jedna z najbardziej różnorodnych pod względem biologicznym wysp. W warunkach izolacji wyewoluowało tu ponad 6 tysięcy gatunków endemicznych. Niezwykłe bogactwo natury wyrasta z ubogiej w substancje odżywcze, płytkiej gleby. A jednak życie zdołało tu zatriumfować, przeobrażając to miejsce w niepowtarzalny raj na ziemi.
Czas trwania: 48min. / Wielka Brytania / 2021 / cykl dokumentalnyRaj na Ziemi. Dziewicza planeta można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP1 HD
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):