Receptury klasztorne godziny emisji w telewizji, obsada, kiedy leci i gdzie obejrzeć

Reklama

Receptury klasztorne w TV - najbliższe emisje

+ Obserwuj

W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Receptury klasztorne

Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.

Reklama
Strona zawiera informacje na temat godzin emisji (czyli kiedy leci) oraz obsady (kto występuje) dla Receptury klasztorne. Jeżeli stacje telewizyjne planują w najbliższym czasie nadać audycję (premiera, powtórki) w sekcji najbliższe emisje umieszczone są informacje na temat jakiego dnia, o której godzinie oraz na jakiej antenie można obejrzeć program. W przypadku braku Receptury klasztorne w ramówkach jakiekogokolwiek kanału wyświetlona jest lista poprzednich emisji z ostatnich 30 dni. Brak informacji na temat poprzednich i przyszłych wyświetleń oznacza, że żadna z ponad 180 stacji obecnych w programie telewizyjnym naziemna.info, nie nadawała audycji i nie planuje tego w najbliższym czasie. Na stronie znajdują się informacje na temat tego kiedy będą powtórki lub kiedy będzie powtórka audycji Receptury klasztorne.

Poprzednie emisje Receptury klasztorne w telewizji

Emisja Receptury klasztorne miała miejsce:

2024-06-16 10:07 Receptury klasztorne - odc. 20 Świętokrzyska pieczeń Logo TVP3 Poznań

Opis (streszczenie): W opactwie Święty Krzyż na górze zwanej Łysą Górą, znajdują się najcenniejsze w Polsce relikwie świętego krzyża. W średniowieczu strzegli ich benedyktyni, a za panowania Jagiellonów Święty Krzyż zyskał rangę najważniejszego narodowego sanktuarium. Król Jagiełło pielgrzymował tu wiele razy, m.in. prosząc o zwyciestwo przed bitwą pod Grunwaldem. Dziś stróżami sanktuarium są ojcowie oblaci, którzy podnieśli z ruin kościół i klasztor na Łysej Górze. W klasztornej kuchni brat Mariusz przygotowuje wyśmienitą pieczeń benedyktyńską spożywaną przez ojców i braci z oblackiego nowicjatu, na pamiątkę 1000-letniej tradycji monastycznej Świętego Krzyża.

Czas trwania: 15min. / 2007 / magazyn
2024-06-09 10:06 Receptury klasztorne - odc. 19 Dominikański tatar Logo TVP3 Poznań

Opis (streszczenie): Klasztor w Sandomierzu jest jedną z najstarszych misyjnych placówek dominikanów w Polsce. Założył go św. Jacek Odrowąż. Pierwsze pokolenie sandomierskich dominikanów stanowiło elitę intelektualną polski. Niestety, w 1269 roku Tatarzy wycięli w pień mieszkańców Sandomierza i zakonników. W pięknie odrestarurowanym kościele św. Jakuba legedę o męczennikach dominikańskich ilustrują ogromne freski. Od kilku lat dominikanie znowu zamieszkują starodawnyklasztor. Jacek Kowalski i ojciec Tytus Piłat, charyzmatyczny duszpasterz,przyrządzają w "historycznym odwecie" dominikański tatar z "Tatara".

Czas trwania: 15min. / 2007 / magazyn
Reklama
2024-05-19 10:08 Receptury klasztorne - odc. 18 Chleb z Niepokalanowa Logo TVP3 Poznań

Opis (streszczenie): W Niepokalanowie niedaleko Warszawy znajduje się największy na świecie klasztorojców franciszkanów. Jacek Kowalski zwiedza franciszkański "kombinat", poznając recepturę niepowtarzalnego w smaku franciszkańskiego chleba wypiekanego na potrzeby mieszkańców klasztoru.

Czas trwania: 15min. / 2007 / magazyn
2024-05-05 10:04 Receptury klasztorne - odc. 17 Naleśniki maltańskie Logo TVP3 Poznań

Opis (streszczenie): Na poznańskiej Śródce, w kościele św. Jana Jerozolimskiego, odnajdujemy ślady najstarszej polskiej komandorii zakonu joannitów (kawalerów maltańskich). Współczesnych kawalerów maltańskich spotykamy na uroczystym odpuście Emaus,który tradycyjnie odbywa się w poniedziałek wielkanocny. Jacek Kowalski wyrusza śladem dzieł maltańskich, między innymi do domu pomocy dla osób niepełnosprawnych w podpoznańskim Puszczykowie. Z przedstawicielem poznańskich joannitów rozmawia o obowiązkach współczesnych kawalerów. Dowiemy się też, jak przyrządza się naleśniki maltańskie.

Czas trwania: 15min. / 2007 / magazyn
2024-04-21 10:07 Receptury klasztorne - odc. 16 Słodycz obrzańska Logo TVP3 Poznań

Opis (streszczenie): Tym razem odwiedzamy klasztor w Obrze, ufundowany w XII wieku dla cystersów,początkowo niemieckich, później polskich. Po kasacie zakonu cystersów okazały budynek klasztorny stał pusty przez wiele lat. Początkowo zamieszkiwali tam jezuici, a po I wojnie światowej - Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Autorzy programu opowiadają o historii klasztoru. Podziwiają skarbiec, mówiąo wyjazdach na misje. Seminarzyści przygotowują przedstawienie pasyjne, a w klasztornejkuchni poznajemy przepis na wielkanocny deser: tort bezowy bez pieczenia.

Czas trwania: 15min. / 2007 / magazyn
2024-04-14 10:07 Receptury klasztorne - odc. 15 Legumina jabłonowska (Siostry Pasterki) Logo TVP3 Poznań

Opis (streszczenie): Receptura klasztorną okazuje się legumina wg 150 - letniego przepisu Matki Założycielki Zgromadzenia Sióstr Pasterek.

Czas trwania: 15min. / 2007 / magazyn
2024-04-07 10:08 Receptury klasztorne - odc. 14 Sernik z Paradyża (Klasztor pocysterski) Logo TVP3 Poznań

Opis (streszczenie): Jacek Kowalski tym razem trafia do krawca, który od 50 lat szyje sutanny dla seminarzystów z Paradyża, klasztoru ongiś cysterskiego, na zachodnich kresach Polski. Z klerykiem dociera do Gościkowa, podziwiając niezwykłej urody barokową architekturę klasztoru, który już w XIII wieku zyskał miano Paradisus Matri Dei (Raj Matki Boskiej) - po polsku Paradyż. Opatami cystersów byli tu zawsze Polacy, co nie w smak było okolicznym mieszkańcom - Niemcom. W czasie wojny pracowali tu specjaliści Luftawaffe i kształcono tu nauczycieli dla Rzeszy. Po wojnie przeniesiono tu diecezjalne Seminarium duchowne z Gorzowa Wlkp. Klasztor słynie z letnich festiwali muzyki baroku i wyśmienitego sernika.

Czas trwania: 15min. / 2007 / magazyn
2024-03-24 10:08 Receptury klasztorne - odc. 13 Rarytas karmelitański (Klasztor Karmelitów Bosych w Poznaniu) Logo TVP3 Poznań

Opis (streszczenie): Karmelici poznańscyprowadzą słynną w mieście piwnicę duchowo - artystyczną, Instytut Duchowości Karmelitańskiej. Z ojcem Ernestem Zielonką, magistrem kleryków przygotowujemy w kuchni klasztornej rarytas karmelitański wg dawnej receptury.

Czas trwania: 16min. / 2007 / magazyn
Reklama
2024-03-17 10:04 Receptury klasztorne Logo TVP3 Poznań
Czas trwania: 15min. / 2024 / magazyn
2024-03-10 10:07 Receptury klasztorne - odc.11 Makaron z łososiem po misjonarsku Logo TVP3 Poznań

Opis (streszczenie): Początki zakonu paulinów toną w pomroce dziejów. Pradawna legenda mówi o Pawle Pustelniku, który udał się na odludzie i żył chlebem przynoszonym mu przez tajemniczego kruka. Tradycję "chleba św. Pawła" kultywują polscy paulini na Jasnej Górze, którzy co roku, w zakonne święto, tzw. Pawełki, pieką i spożywają to codzienne - niecodzienne danie, przypominające im ojca założyciela. Po kuchni klasztornej przygotowującej codzienne obiady dla ok. 150 stołowników oraz po pełnym tajemnic najsłynniejszym polskim klasztorze oprowadza nas wieloletni generał zakonu paulinów - ojciec Jerzy Tomziński.

Czas trwania: 15min. / 2007 / magazyn
2024-03-03 10:07 Receptury klasztorne - odc.10 Kaczka po kwestarsku. Pakość Logo TVP3 Poznań

Opis (streszczenie): Który zakon jest najbardziej polski? Odpowiedź brzmi: bernardyni! Wędrując przez Kujawy, Jacek Kowalski dociera do malowniczego pagórka. Na jego szczycie znajduje się kościółek i roztacza się stamtąd ciekawy widok. Widać stąd bagna Noteci i jej błonia ze stacjami kalwaryjskimi. Napotkany franciszkanin tłumaczy, że jest to Kalwaria polskiej historii, miejsce męczeństwa konfederatów barskich. Kowalski śpiewa balladę o śmierci 80 konfederatów w Pakości, a nastepnie wraz z gwardianem klasztoru udaje się na kwestę po okolicznych wsiach. Efektem jest przyrządzana w kuchni klasztornej kaczkapo kwestarsku z jabłkami. Przez wieki kwestarz bernardyn był charakterystyczną postacią polskiego krajobrazu, a anegdoty o franciszkańskim ubóstwie i nieskomplikowanej, acz obfitej franciszkańskiej kuchni należały do stałego repertuaru naszych facecjonistów.

Czas trwania: 15min. / 2005 / magazyn
2024-02-25 10:08 Receptury klasztorne - odc.9 Polenta salezjańska Logo TVP3 Poznań

Opis (streszczenie): Klasztor cystersów w Lądzie, położony na malowniczym wzgórzu, jest dziś siedzibą salezjanów, strzegących wielowiekowej tradycji zakonnej. Kowalski przybywa do klasztoru łodzią, w kuchni zostaje poczęstowany prostą potrawą salezjańska - polentą (posiłek włoskiej biedoty spopularyzowany przez założyciela zakonu salezjanów - św. Jana Bosco. Podziwiając freski klasztornej kaplicy, przypominające o cysterskiej tradycji, Kowalski uczestniczy w odbywającym się właśnie wokół klasztoru festynie archeologicznym.

Czas trwania: 15min. / 2005 / magazyn
2024-02-18 10:04 Receptury klasztorne - odc.8 Kapelusze po krzyżacku. Grunwald Logo TVP3 Poznań

Opis (streszczenie): Jacek Kowalski odwiedza kuchnię rycerską w średniowiecznym zamku krzyżackim w Gniewie. Niestety, na miejscu okazuje się, że rycerstwo właśnie wyruszyło pod Grunwald. Kowalski dociera do obozu na krótko przed bitwą i obserwuje, jak średniowieczna tradycja zderza się dziś ze współczesnością. Spotyka pasjonatów, którzy naśladują średniowiecznych mnichów-rycerzy. Ta "zabawa" ma wymiar nie tylko poznawczy, ale i duchowy. Kowalski rozmawia o tym z Jarosławem Struczyńskim, który co roku odgrywa rolę wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego.Współcześni Krzyżacy rekonstruują również obraz rycerskiej kuchni. Jacek Kowalski przygląda się, jak przygotowują kapelusze po krzyżacku, czyli średniowieczną wersję pierogów z mięsem.

Czas trwania: 15min. / 2005 / magazyn
2024-02-11 10:07 Receptury klasztorne - odc. 7 Zupa dydaktyczna z Pniew Logo TVP3 Poznań

Opis (streszczenie): Jak wychować przyszłych adeptów sztuki kulinarnej? Po dyskusji z mnichem Feldmanem i o.Michałem Jacek Kowalski udaje się do Pniew, gdzie siostry urszulanki szkolą przyszłe żony i kucharki. W szkolnej kuchni przyrządzana jest zupa dydaktyczna z pasztecikiem. Przy okazji Kowalski przygląda się życiu szarych sióstr w klasztorze założonym przez św. Urszulę Ledóchowską.

Czas trwania: 15min. / 2005 / magazyn
2024-02-04 10:05 Receptury klasztorne - odc. 6 Róża duchowna z Gostynia Logo TVP3 Poznań

Opis (streszczenie): Róża to znak duchowej doskonałości. Ale czy różą można się najeść? Mnich Jacek Kowalski wędruje do klasztoru filipinów w na Świętej Górze w Gostyniu. Do znajdującego się tam cudownego obrazu Matki Boskiej trzymającej w ręku białą różę pielgrzymują nieustannie tłumy ludzi. Filipini otwierają przed telewidzami lochy pod sanktuarium kryjące trumny założycieli klasztoru i mnichów, którzy przybyli tu w XVII w. Kowalski podziwia ukrytą w klasztornym archiwum księgę dawnych przepisów kulinarnych, przekonuje się, jak wielkim poczuciem humoru obdarzeni są spadkobiercy św. Filipa Neri, który lubił niekonwencjonalne sytuacje. W klasztornej kuchni otrzymuje natomiast przepis na znakomite rogaliki z różą (zbieraną w klasztornym wirydarzu.)

Czas trwania: 15min. / 2005 / magazyn
2024-01-28 10:04 Receptury klasztorne Logo TVP3 Poznań
2024-01-21 10:04 Receptury klasztorne Logo TVP3 Poznań
2024-01-14 10:04 Receptury klasztorne Logo TVP3 Poznań
2024-01-07 10:05 Receptury klasztorne - odc. 2 Logo TVP3 Poznań

Opis (streszczenie): "Kto nie chce pracować, niech też nie je!" - o słuszność tej maksymy spierają się członkowie wirtualnego zakonu telewizyjnego. Wieść niesie, że podobno w intelektualnym zakonie kaznodziejów niektóre dania obiadowe pojawiały się na zawołanie, przynoszone przez anioły, w ramach "Bożego stypendium".Wysłannik telewizyjnego konwentu sprawdza to osobiście, odwiedzając siedziby dominikanów w Krakowie i Poznaniu.

Czas trwania: 16min. / 2005 / magazyn
2023-12-23 17:13 Receptury klasztorne - odc. 1 Logo TVP3 Poznań

Opis (streszczenie): Program kulinarno-historyczny według scenariusza Jacka Kowalskiego - pieśniarza, kompozytora, historyka, tłumacza, dramatopisarza i miłośnika literatury staropolskiej. 5-odcinkowy cykl stanowi oryginalne połączenie modnej tematyki kulinarnej z atrakcyjnym przekazem historyczno-kulturowym odnoszonym do współczesności. Znajdzie się w nim coś dla ciała i dla ducha. Dla ciała będą potrawy i rozmaite specjały przygotowywane pod okiem kamery w kuchniach klasztornych według oryginalnych staropolskich receptur. Dla ducha zaś dowcipne, barwne, pełne anegdot gawędy o niezwykłych ze współczesnego punktu widzenia okolicznościach przyrządzania i spożywania owych przysmaków, a także o genezie ich narodzin: z okazji uczt, wesel, pogrzebów, kuligów, polowań, na czas postu i zapustów, w okresach wojen i oblężenia, w refektarzach zakonnych i na szlacheckich dworach. Całość doprawiona odrobiną muzyki: balladą w wykonaniu Jacka Kowalskiego i jego zespołu. W kolejnych programach autorzy odwiedzają rozmaite kuchnie, przede wszystkim klasztorne, słynące z tradycyjnych polskich specjałów. Przewodnikami w tych wędrówkach są mnisi z zakonu żebraczego, przemierzający miasteczka i wsie i będący zarazem narratorami poszczególnych odcinków. Sceny realizowane w plenerach i zabytkowych często wnętrzach przeplatają sceny nakręcone w studiu. W swoim cyklu autorzy opowiedzą m.in. o pierogach św. Jacka, serach i miodach, ziołach, piwie, bigosach, potrawach wigilijnych. W pierwszym odcinku zobaczymy, jak wyglądały staropolskie uczty. Czy bigos to potrawa cielesna czy duchowa? - to pytanie zadają sobie mieszkańcy wirtualnego klasztoru w telewizyjnym studiu, m.in. Mieczysław Hryniewicz, Jacek Kowalski, Krystyna Feldman.

Czas trwania: 15min. / 2005 / magazyn
2023-02-26 11:31 Receptury klasztorne - odc. 6 Róża duchowna z Gostynia Logo TVP3 Poznań

Opis (streszczenie): Róża to znak duchowej doskonałości. Czy różą można się najeść? W przepisie na różę duchowną Jacek Kowalski wędruje do klasztoru Filipinów w na Świętej Górze w Gostyniu.

Czas trwania: 15min. / Polska / 2005 / magazyn
2023-02-10 20:14 Receptury klasztorne - odc. 5 Logo TVP3 Poznań

Opis (streszczenie): Na stoły w wirtualnym telewizyjnym refektarzu wjeżdżają sery. Ich jakość jednak pozostawia wiele do życzenia. Mnisi wysyłają brata Jacka Kowalskiego na poszukiwanie najlepszej serowej receptury, do Tyńca.

Czas trwania: 14min. / Polska / 2005 / magazyn
2023-02-04 10:41 Receptury klasztorne - odc. 4 Logo TVP3 Poznań

Opis (streszczenie): Entuzjazm mnichów wirtualnego klasztoru budzi podana na podwieczorek, pachnąca dorodna "baba". Delektując się ciastem, mnisi zastanawiają się nad cnotami, którymi odznacza się "kuchareczka Jezusowa"

Czas trwania: 15min. / Polska / 2005 / magazyn
2023-02-03 20:07 Receptury klasztorne - odc. 3 Logo TVP3 Poznań

Opis (streszczenie): Tłuste jedzenie budzi w mnichach telewizyjnego klasztoru odruch niechęci i ochotę poszukiwania remedium, leku na niestrawność. Jeden z mnichów słyszał o znakomitym ziołowym specyfiku, którego recepturę odnaleziono w klasztorze Benedyktynów

Czas trwania: 15min. / Polska / 2005 / magazyn
2023-01-28 10:42 Receptury klasztorne - odc. 2 Logo TVP3 Poznań

Opis (streszczenie): "Kto nie chce pracować, niech też nie je"! - o słusznośc tej maksymy spierają sie znów członkowie wirtualnego Zakonu Telewizyjnego.

Czas trwania: 15min. / Polska / 2005 / magazyn
2023-01-21 10:42 Receptury klasztorne - odc. 1 Logo TVP3 Poznań

Opis (streszczenie): Czy bigos to potrawa cielesna czy duchowa? W tle średniowiecznych śpiewów zadają sobie to pytanie mieszkańcy wirtualnego klasztoru tv m.in. Mieczysław Hryniewicz, Jacek Kowalski i aktorzy scen poznańskich.

Czas trwania: 15min. / Polska / 2005 / magazyn

Receptury klasztorne gdzie obejrzeć?

Receptury klasztorne można obejrzeć w programie stacji:

Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Poznań

Obsada (osoby)

Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):

Lata produkcji

Lista zawiera lata, w których powstawała audycja:

Reklama
© 2016-2025 - PROGRAM TV - przewodnik telewizyjny naziemna.info
Serwis działa na serwerach dhosting
Do góry