Emisja Reportaż z regionu będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 25 stycznia 2025 (Sobota)Opis (streszczenie): Niesamowita przyjaźń która trwa już 25 lat, przyjaźń genialnego terapeuty i jego podopiecznego Piotra. Piotr jest głęboko upośledzony umysłowo. Maciej został właśnie opiekunem prawnym Piotra, bo jego mama niedawno zmarła. Maciej zrobił genialny, amatorski film o Piotrze, którzy zdobył już kilka nagród festiwalach. Para jest wyjątkowo zgrana. Oprócz filmu łączy ich też zamiłowanie do wspinaczki.
Czas trwania: 20min. / 2023 / reportażEmisja Reportaż z regionu miała miejsce:
Opis (streszczenie): Kiedy dl nas wszystkich zaczynają się święta? Od pierwszej gwiazdki na niebie? Od choinki przyniesionej z lasu? Od bombek wyciągniętych z szafy? A może od pierwszy raz usłyszanego: "nie jedz, bo to na święta!" A może od tego jedynego w swoim rodzaju zapachu. Tak w każdym domu pachnie tylko raz do roku. Właśnie wtedy kiedy spotykają się wszystkie te rzeczy w jednej chwili. Każdy z nas na jedno pstryknięcie palcem potrafi odpowiedzieć na pytanie o wspomnienia z dzieciństwa związane ze świętami. Każdy ma jakieś dobre chwile zapisane w pamięci... Ten reportaż jest właśnie jak powrót do przeszłości, do najpiękniejszych wspomnień. Jest w nim miejsce na kominiarza, który czyści komin dla św. Mikołaja, jest i miejsce dla pani Katarzyny, która zbiera bombki z PRL - u; a niektóre z nich są w jej rodzinie od pokoleń. Odwiedzimy też na chwilę miejsce, gdzie od setek lat przygotowuje się pierniki. Niegdyś w Bardo robiono je dla strudzonych pielgrzymów, a dziś to kraina, gdzie pachnie cynamonem i goździkami. Przed świętami ten zapach unosi się nad miastem. Może nawet czują go gnomy w kopalni złota. Podobno bardzo pomagają św. Mikołajowi każdego roku. Oświetlają mu drogę pochodniami, a światło i ogień to przecież atrybuty tych świąt. Świece na stole, lampki na choinkach i zapach drożdżowego ciasta na Podlasiu, gdzie od pokoleń specjalnie na wigilijną wieczerzę robi się "pampuchy" moczone w mleku i maku... Wybierzcie się z nami w tę podróż do świata dzieciństwa. Do ludzi, za którymi tęsknimy i zapachów, których nie da się zapomnieć.
Czas trwania: 24min. / 2024 / reportażOpis (streszczenie): 1 maja 2004 roku. Dzień wejścia Polski do Unii Europejskiej. Ranek jest trochę pochmurny. Potem gdzieniegdzie wychodzi słońce; ale tego dnia wszyscy najbardziej boją się, że spadnie deszcz i popsuje całe święto. Tego dnia TVP 3 realizuje kilkadziesiąt wejść telewizyjnych pod tytułem "Majówka bez granic" z miejscowości, które jeszcze do 30 kwietnia były granicą pomiędzy Polską a krajami Unii Europejskiej. Wielka radość, nadzieje - to wszystko widać od Słubic przez Zgorzelec aż po Świnoujście, Szczecin i Bogatynię. Nie ma chyba wtedy w kraju osoby, która nie zakręci się "łezka w oku". Chyba wszyscy wtedy myślą: wreszcie! Jesteśmy. Jako gości do tych wejść "na żywo" zapraszani są ludzie, którzy żyją na styku dwóch światów. Jedni zwyczajni, inni związani z różnymi instytucjami. Wszystkich rozpiera wielka radość, bo właśnie znikają granice. Jak potoczyły się losy tamtych ludzi? Jak dziś żyje się im w Unii Europejskiej? Czy rozpoznają siebie na filmach sprzed 20 lat? Z kamerą odwiedziliśmy mieszane małżeństwo polsko - czeskie - państwa Putów w czeskim Hradku. Byliśmy też z wizytą w Kole Gospodyń Wiejskich w Bogatyni i w domu polsko - greckiego małżeństwa w Zgorzelcu. Spotkaliśmy się też z ludźmi, którzy dwadzieścia lat temu jako pierwsi weszli na szczudłach do Unii Europejskiej.
Czas trwania: 23min. / 2024 / reportażOpis (streszczenie): Kraków jest miastem magicznym. Co do tego nikogo nie trzeba przekonywać. A jeśli dodamy do tego magię najpiękniejszych świąt w roku, to powstanie mieszanka wyjątkowa. Zdradzimy kilka tajemnic tego wyjątkowego miasta. Naszymi przewodnikami będą..krakowskie smoczki, czyli miniaturki słynnego smoka porozrzucane po mieście. Towarzyszyć nam będzie muzyka krakowskiego barda Olka Kobylińskiego zwanego Makino, humor Andrzeja Mleczki czy wspomnienia Michała Kozioła i malarki Lucji Klanskiej Kanarek. Pokażemy Kraków sprzed laty - kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu, jak zmieniały się tradycje, wystrój rynku. Nie zapomnimy o tradycjach typowo krakowskich, kolędnikach, szopkach i tym podobnych. Mamy też w archiwum TVP Kraków miasto z lat 60 - tych czy 70 tych. Zobaczymy jak wtedy wyglądały święta, czy rynek by tak ustrojony? Przewodnikami będą smoczki, oraz ten jedyny wielki Smok, który pilnuje Wawelu. Opowiemy oczywiście jego jego historię. Dowiemy się też tego, iż zniszczony przez czas prototyp małego smoczka póki co ukrywa się w zakamarkach Nowej Huty, by po naprawie mógł być wystawiony na widok publiczny. Smocza historia Krakowa jest niezwykle ciekawa.
Czas trwania: 25min. / 2024 / reportażOpis (streszczenie): Zdradzamy kilka tajemnic Krakowa. Przewodnikami będą.. krakowskie smoczki, czyli miniaturki słynnego smoka porozrzucane po mieście. Towarzyszyć nam będzie muzyka krakowskiego barda Andrzeja Sikorowskiego, humor Andrzeja Mleczki oraz wspomnienia Michała Kozioła i Zygmunta Koniecznego. Zobaczymy Kraków sprzed laty - kilkunastu, nawet kilkudziesięciu. Jak zmieniały się tradycje, wystrój rynku. Nie zapominamy o świątecznych tradycjach typowo krakowskich - kolędnikach, szopkach i tym podobnych.
Czas trwania: 23min. / 2024 / reportażOpis (streszczenie): Znacie sprawę Jezusa narodzonego w Betlejem w stajni? Odwiedzili Go aniołowie, pasterze i trzej królowie, ale to się nie spodobało królowi Herodowi. Z zazdrości o władzę postanowił Dzieciątko Jezus zabić. Dlatego Święta Rodzina musiała uciekać i ruszyła w długą drogę do Egiptu. Biblijną ucieczkę przenosimy w czasy nam współczesne.
Czas trwania: 23min. / 2022 / reportażOpis (streszczenie): "Obcy człowiek, który znalazłby się przypadkiem w pobliżu kurhanu, nigdy by nie dostrzegł starannie ukrytych wejść tuż pod sosnami na wzgórku. Wejścia te - małe, okrągłe otwory - prowadziły do podziemnej siedziby" - czyjej? Opowieść o dwóch wsiach rybackich w Zachodniopomorskiem - Jamnie i Łabuszu, przez wieki odciętych od świata, gdzie dobrym ludziom pomagały skrzaty zwane Julkami. Dzieje Jamna znane są od XIII w. Łączą się z historią miasta Koszalina, którego aspiracje handlowo - morskie zakładały zdobycie przez Jamno dostępu do morza. W 1331 r. Jamno darowizną biskupa kamieńskiego stało się wsią komunalną, chłopi zaś poddanymi rady miejskiej. Specyfika położenie wsi, podobnie jak sąsiedniego Łabusza - przez znaczną część roku odciętych od stałego lądu z powodu rozlewisk spowodowała, że lokalna ludność wytworzyła swoją odrębną kulturę. Jej częścią są też lokalne legendy, które trwają do dziś przekazywane z pokolenie na pokolenie. Jedną z nich jest legenda o dobrych karzełkach zwanych Julkami.
Czas trwania: 24min. / 2024 / reportażReportaż z regionu można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3, TVP3 Białystok, TVP3 Bydgoszcz, TVP3 Gdańsk, TVP3 Gorzów Wlkp., TVP3 Katowice, TVP3 Kielce, TVP3 Kraków, TVP3 Łódź, TVP3 Lublin, TVP3 Olsztyn, TVP3 Opole, TVP3 Poznań, TVP3 Rzeszów, TVP3 Szczecin, TVP3 Warszawa, TVP3 Wrocław, TVP Wilno
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: