Emisja Reportaż z regionu będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 19 kwietnia 2025 (Sobota)Opis (streszczenie): W 325 roku naszej ery cesarzowa św. Helena znalazła w Jerozolimie krzyż, na którym ukrzyżowano Jezusa z Nazaretu. Niestety krzyż ten został podzielony na kawałki, a największe jego cząsteczki przechowywane są w wielu miastach Europy. Także w Polsce. W reportażu opowiemy o takich miejscach, gdzie znajdują się bezcenne relikwiarze z cząsteczkami krzyża oraz gwoździa użytego do krzyżowania Jezusa. Odwiedzimy m.in. katedrę na Wawelu oraz klasztor na Łysej Górze pod Kielcami.
Czas trwania: 23min. / 2022 / reportażOpis (streszczenie): Niezwykła podróż po Polsce i jej wielkanocnych zwyczajach. Na Podlasiu posłuchamy śpiewu o Konopielce, a na Pomorzu dowiemy się, co to jest bamblowanie. Zajrzymy na Podhale, gdzie poznamy góralskie zwyczaje, a także do Wilamowic i Małopolski. Dowiemy się na czym polegał zwyczaj Siudej baby czy Pucheroków, a także odwiedzimy wielkanocne odpusty, takie jak Emaus i Rekawkę.
Czas trwania: 23min. / 2025 / reportażOpis (streszczenie): Zalipie, wieś pod Tarnowem, słynie z pięknie malowanych chat. Kolorowych, zdobionych motywami roślinnymi i kwiatowymi. Nie wszyscy jednak wiedzą, że w Zalipiu powstają też najpiękniejsze pisanki: wielobarwne, kunsztownie udekorowane, kwieciste. Zalipie jest niekwestionowaną stolicą malowanych jaj. Rodzinne malowanie pisanek nie jest jedynym ważnym wydarzeniem w przedświątecznym kalendarzu tej wyjątkowej wsi. Na wiele tygodni przed świętami mieszkańcy Zalipia przystępują do wykonywania okazałych palm na Niedzielę Palmową oraz dekoracji do kościoła parafialnego na Wielki Tydzień. Wiosenne tygodnie są też tradycyjnie okresem porządków wokół domów i zabudowań gospodarczych, odnawiania dawnych malunków na ścianach i tworzenia nowych, wszędzie gdzie jeszcze pozostało na nie trochę wolnego miejsca. Fenomenem Zalipia jest to, że tradycje artystyczne są tam do dziś żywe i autentyczne. Ludzie ciągle znajdują w malowaniu i ozdabianiu swoich domów sposób na codzienność, na niedostatek, po prostu na życie. To jest jak nałóg - mówią. I malują kwiaty na czym popadnie: na domach, stodołach, studniach, psich budach, na pralce, piecu w kotłowni i na czajniku. Ktoś pomalował w kwiaty nawet starego malucha. W Zalipiu puste miejsca wyglądają wręcz nieprzyzwoicie i jakby się proszą, żeby jak najszybciej wymalować na nich kwietne bukiety. Ta lekko szalona, a przy tym bardzo sympatyczna przypadłość dotyka wszystkich, kobiety i mężczyzn, starych i młodych. Zalipie to przykład zbiorowej artystycznej gorączki.
Czas trwania: 22min. / 2014 / reportażOpis (streszczenie): 1 maja 2004 roku. Dzień wejścia Polski do Unii Europejskiej. Ranek jest trochę pochmurny. Potem gdzieniegdzie wychodzi słońce; ale tego dnia wszyscy najbardziej boją się, że spadnie deszcz i popsuje całe święto. Tego dnia TVP 3 realizuje kilkadziesiąt wejść telewizyjnych pod tytułem "Majówka bez granic" z miejscowości, które jeszcze do 30 kwietnia były granicą pomiędzy Polską a krajami Unii Europejskiej. Wielka radość, nadzieje - to wszystko widać od Słubic przez Zgorzelec aż po Świnoujście, Szczecin i Bogatynię. Nie ma chyba wtedy w kraju osoby, która nie zakręci się "łezka w oku". Chyba wszyscy wtedy myślą: wreszcie! Jesteśmy. Jako gości do tych wejść "na żywo" zapraszani są ludzie, którzy żyją na styku dwóch światów. Jedni zwyczajni, inni związani z różnymi instytucjami. Wszystkich rozpiera wielka radość, bo właśnie znikają granice. Jak potoczyły się losy tamtych ludzi? Jak dziś żyje się im w Unii Europejskiej? Czy rozpoznają siebie na filmach sprzed 20 lat? Z kamerą odwiedziliśmy mieszane małżeństwo polsko - czeskie - państwa Putów w czeskim Hradku. Byliśmy też z wizytą w Kole Gospodyń Wiejskich w Bogatyni i w domu polsko - greckiego małżeństwa w Zgorzelcu. Spotkaliśmy się też z ludźmi, którzy dwadzieścia lat temu jako pierwsi weszli na szczudłach do Unii Europejskiej.
Czas trwania: 23min. / 2024 / reportażEmisja Reportaż z regionu miała miejsce:
Opis (streszczenie): Leśnik, ornitolog, przyrodnik z wykształcenia. Turystyka przyrodnicza jest jego pasją od ponad 30 lat. Arek Szymura, licencjonowany przewodnik po Puszczy Białowieskiej i Białowieskim Parku Narodowym. Prowadzi obserwacje ornitologiczne, świetnie zna zwierzęta, rośliny, grzyby. Uczył botaniki w Technikum Leśnym w Białowieży w dość nietypowy sposób, przynosząc na przykład uczniom świeże okazy roślin, nawet jeśli wymagało to wspinania się na bardzo wysokie drzewa. Każdego dnia jest w Puszczy. Organizuje wycieczki przyrodnicze dla wszystkich grup wiekowych, dostosowane do indywidualnych potrzeb każdej z nich. Pomaga zrozumieć cechy ostatniego w Europie lasu o cechach pierwotnych. Jest zaangażowany w proces ochrony Puszczy Białowieskiej (tej części, która pozostaje poza Parkiem Narodowym)oraz w działania, które mają doprowadzić do powiększenia Białowieskiego Parku Narodowego.
Czas trwania: 24min. / 2015 / reportażOpis (streszczenie): Poznajemy pisarza Stefana Chwina, a dokładnie jego dzieciństwo związane z miejscem zamieszkania - starą Oliwą. W dawne czasy przenoszą nas stare fotografie, na których widzimy przyszłego pisarza w rozmaitych sytuacjach: w czapce marynarskiej, gołego na plaży, w majteczkach dorysowanych przez purytańską babcię Wandę, a także z rodzicami w czasie spaceru. Ożywają wspomnienia, powraca atmosfera lat minionych.
Czas trwania: 12min. / 2015 / film dokumentalnyOpis (streszczenie): Próba zatrzymania czasu i dokumentowanie ulotnych chwil, jakie dane są dwóm niezwykłym kobietom 40 - letniej matce i jej 13 - letniej, od 10 lat cierpiącej na nieuleczalna chorobę, córce. Niezwykła jest więź, jaka łączy je z Ojcem Świętym Janem Pawłem II. Ola zachorowała w chwili, gdy papież umierał, właściwie wtedy zdiagnozowano u niej tę straszną chorobę. Wtedy matka powierzyła mu córkę. Marzeniem dziecka było pojechać na grób Jana Pawła II. W Watykanie okazało się, że jest terapia eksperymentalna, stosowana tylko w klinice w Rzymie, na którą Ola się dostała. Dzieci z tą chorobą żyją kika lat, Ola od tamtej pory żyje już 10 lat. Dziś ma 13 lat. Matka samotnie wychowuje córkę, to znaczy walczy o każdy dzień jej życia. Ola jest chora na zespół Leigla, śmiertelną chorobę, która powoli zabiera wszystko.
Czas trwania: 13min. / 2015 / reportażReportaż z regionu można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3, TVP3 Białystok, TVP3 Bydgoszcz, TVP3 Gdańsk, TVP3 Gorzów Wlkp., TVP3 Katowice, TVP3 Kielce, TVP3 Kraków, TVP3 Łódź, TVP3 Lublin, TVP3 Olsztyn, TVP3 Opole, TVP3 Poznań, TVP3 Rzeszów, TVP3 Szczecin, TVP3 Warszawa, TVP3 Wrocław, TVP Polonia
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: