Emisja Reportaż z regionu będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 21 grudnia 2024 (Sobota) Program TV na 22 grudnia 2024 (Niedziela)Opis (streszczenie): Chrześcijanie od najdawniejszych wieków interesowali się historią Jezusa w wieku niemowlęcym. Liczne pielgrzymki do Ziemi Świętej, a szczególnie do Groty Narodzenia w Betlejem to nie tylko dowód na chęć poszerzenia wiedzy o początkach chrześcijaństwa ale i próba pogłębienia wiedzy i miłości do Boga. Poznajemy miejsca szczególnie powiązanez kultem Dzieciątka Jezus. Odwiedzamy między innymi kościół pocysterski w Trzebnicy, opactwo benedyktynek w Staniątkach czy w kościele pw. św. Józefa w Krakowie.
Czas trwania: 22min. / 2021 / reportażOpis (streszczenie): Sto lat temu, w Wigilię Bożego Narodzenia 1914, na polach Łowczówka, małej podtarnowskiej wioski, rozegrała się bitwa, która do historii przeszła jako chrzest bojowy Legionów Polskich. Zginęło w niej 128 Legionistów. Jak wyglądały te pierwsze, spędzone w boju wojenne święta? Jakie uczucia towarzyszyły żołnierzom łamiącym się chlebem wśród gradu kul? W programie wykorzystano wspomnienia uczestników bitwy: Juliusza Kadena - Bandrowskiego, Wincentego Solka, Kosmy Lenczowskiego, Gustawa Dobka Łowczowskiego, Leona Berbeckiego, Czesława Lipińskiego w interpretacji Jerzego Treli, Michała Białeckiego i Jakuba Kosiniaka. W ilustracji pojawiają się autentyczne zdjęcia i filmy z czasów I wojny światowej oraz fragmenty widowiska rekonstrukcyjnego bitwy pod Łowczówkiem, które odbyło się w setną rocznicę wydarzeń 19 grudnia 2014.
Czas trwania: 12min. / 2014 / reportażOpis (streszczenie): Jest w Bukówcu Górnym taka legenda, że dawno temu kiedy dzieci były tak biedne, że pod choinka nie czekał na nich nawet kawałek kolorowej wstążki czy słodki piernik - patrzył na to z nieba "Gwiozdor". Postanowił, że nie będzie już dłużej patrzył jak dzieci z Bukówca ze smutkiem w oczach zaglądają w okna bogatszych domów. I postanowił, że zejdzie z nieba (w gwarze to "i Gwiozdor spuścił się na ziemię) i da dzieciom prezenty. A wchodził przez komin, jak Mikołaj. Dlatego pojawi się kominiarz. Poznamy pana Jacka, który kolekcjonuje i naprawia stare bombki? Jeśli ktoś do niego zapuka, to daje drugie życie bombkom sprzed lat. Bo to jego najpiękniejsze wspomnienia z dzieciństwa; bezpiecznego czasu, którego już nie ma, do którego nie da się wrócić.
Czas trwania: 23min. / 2024 / reportażOpis (streszczenie): Jedna z najstarszych złotoryjskich tradycji - wspólne kolędowanie na rynku - zrodziła się z legendy opartej na historycznychfaktach z XVI wieku. Według podania, po panującej w 1553 roku zarazie, uratowani mieszczanie spotkali się na rynku miasta, by śpiewać na chwałę Pana. Z zapisów historycznych wynika, że potomkowie siedmiu uratowanych mieszczan, uwiecznionychna obrazie Paula Beckera, co roku wraz z mieszkańcami Złotoryi kultywowali tradycję wspólnych pieśni w Wigilię Bożego Narodzenia. Trwający do 1944 roku zwyczaj zaginął wraz z zawirowaniami historii, by odrodzić się w 1995 roku w imię hasła o mądrej pamięci wspólnej historii Ziem Zachodnich. Wspólne śpiewanie bez względu na wyznanie i narodowość to nie tylkowzruszający wigilijny zwyczaj jednego z polskich miasteczek, ale również odwołanie się do korzeni i potrzeba kultywowania wartości pojednania i porozumienia.
Czas trwania: 11min. / 2015 / reportażOpis (streszczenie): Jedna z najstarszych złotoryjskich tradycji wspólne kolędowanie na rynku, zrodziła się z legendy opartej na historycznych faktach z XVI wieku. Według podania, po panującej w 1553 zarazie, uratowani mieszczanie spotkali się na Rynku miasta by śpiewać na chwałę Pana. Z zapisów historycznych wynika, że potomkowie siedmiu uratowanych mieszczan, uwiecznionych na obrazie Paula Beckera, co roku wraz z mieszkańcami Złotoryi kultywowali tradycję wspólnych pieśni w Wigilię Bożego Narodzenia. Trwający do 1944 roku zwyczaj, zaginął wraz z zawirowaniami historii, by odrodzić się w 1995 roku w imię hasła o mądrej pamięci wspólnej historii Ziem Zachodnich. Wspólne śpiewanie bez względu na wyznanie i narodowość to nie tylko wzruszający wigilijny zwyczaj jednego z polskich miasteczek, ale również odwołanie się do korzeni i potrzeba kultywowania wartości pojednania i porozumienia.
Opis (streszczenie): "Obcy człowiek, który znalazłby się przypadkiem w pobliżu kurhanu, nigdy by nie dostrzegł starannie ukrytych wejść tuż pod sosnami na wzgórku. Wejścia te - małe, okrągłe otwory - prowadziły do podziemnej siedziby" - czyjej? Opowieść o dwóch wsiach rybackich w Zachodniopomorskiem - Jamnie i Łabuszu, przez wieki odciętych od świata, gdzie dobrym ludziom pomagały skrzaty zwane Julkami. Dzieje Jamna znane są od XIII w. Łączą się z historią miasta Koszalina, którego aspiracje handlowo - morskie zakładały zdobycie przez Jamno dostępu do morza. W 1331 r. Jamno darowizną biskupa kamieńskiego stało się wsią komunalną, chłopi zaś poddanymi rady miejskiej. Specyfika położenie wsi, podobnie jak sąsiedniego Łabusza - przez znaczną część roku odciętych od stałego lądu z powodu rozlewisk spowodowała, że lokalna ludność wytworzyła swoją odrębną kulturę. Jej częścią są też lokalne legendy, które trwają do dziś przekazywane z pokolenie na pokolenie. Jedną z nich jest legenda o dobrych karzełkach zwanych Julkami.
Czas trwania: 23min. / 2024 / reportażOpis (streszczenie): Dzieje Jamna znane są od XIII w. , związane są z historią miasta Koszalina, którego aspiracje handlowo - morskie zakładały zdobycie przez Jamno dostępu do morza. W 1331 r. Jamno darowizną biskupa kamieńskiego stało się wsią komunalną, chłopi zaś poddanymi rady miejskiej. Specyfika położenie wsi, podobnie jak sąsiedniego Łabusza - przez znaczną część roku odciętych od stałego lądu z powodu rozlewisk spowodowała, że lokalna ludność wytworzyła swoją odrębną kulturę. Jej częścią są też lokalne legendy, które trwają do dziś przekazywane z pokolenie na pokolenie. Jedną z nich jest legenda o dobrych karzełkach zwanych Julkami.
Czas trwania: 23min. / 2024 / reportażOpis (streszczenie): Znacie sprawę Jezusa narodzonego w Betlejem w stajni? Odwiedzili Go aniołowie, pasterze i trzej królowie, ale to się nie spodobało królowi Herodowi. Z zazdrości o władzę postanowił Dzieciątko Jezus zabić. Dlatego Święta Rodzina musiała uciekać i ruszyła w długą drogę do Egiptu. Biblijną ucieczkę przenosimy w czasy nam współczesne.
Czas trwania: 23min. / 2022 / reportażOpis (streszczenie): Zdradzamy kilka tajemnic Krakowa. Przewodnikami będą.. krakowskie smoczki, czyli miniaturki słynnego smoka porozrzucane po mieście. Towarzyszyć nam będzie muzyka krakowskiego barda Andrzeja Sikorowskiego, humor Andrzeja Mleczki oraz wspomnienia Michała Kozioła i Zygmunta Koniecznego. Zobaczymy Kraków sprzed laty - kilkunastu, nawet kilkudziesięciu. Jak zmieniały się tradycje, wystrój rynku. Nie zapominamy o świątecznych tradycjach typowo krakowskich - kolędnikach, szopkach i tym podobnych.
Czas trwania: 23min. / 2024 / reportażEmisja Reportaż z regionu miała miejsce:
Reportaż z regionu można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3, TVP3 Białystok, TVP3 Bydgoszcz, TVP3 Gdańsk, TVP3 Gorzów Wlkp., TVP3 Katowice, TVP3 Kraków, TVP3 Łódź, TVP3 Lublin, TVP3 Olsztyn, TVP3 Opole, TVP3 Poznań, TVP3 Rzeszów, TVP3 Szczecin, TVP3 Warszawa, TVP3 Wrocław
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: