Emisja Reportaż. Z lubelskiego będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 21 grudnia 2024 (Sobota) Program TV na 23 grudnia 2024 (Poniedziałek) Program TV na 30 grudnia 2024 (Poniedziałek)Opis (streszczenie): TOWARZYSTWO EDUKACJI PATRIOTYCZNEJ IM. GENERAŁA KAROLA ZIEMSKIEGO z Nasutowa prowadzi działalność edukacyjną i artystyczną mającą na celu podtrzymywanie tradycji narodowych oraz upowszechnianie wiedzy historycznej. Organizuje imprezy upamiętniające ważne wydarzenia, tworzy gry terenowe o tematyce historycznej. Wystawia spektakle teatralne. Stworzyli Teatr z Nasutowa, w skład którego wchodzą całe rodziny - od dziadków po wnuków. Sami przygotowują scenariusze, kostiumy, reżyserują. "Teatr z Nasutowa" przywołał w spektaklu "Listy z wojny" wspomnienia mieszkańców Nasutowa. Listy mieszkańców Nasutowa z niemieckich oflagów i zapiski z sowieckich łagrów, relacja z pobytu w Nasutowie ks. Stefana Wyszyńskiego i wspomnienia gen. Karola Ziemskiego z walk w Powstaniu warszawskim są źródłem powstania sztuki "Listy z wojny". "Kwiat" to tytuł kolejnej inscenizacji, którą wkrótce zaprezentują publiczności. Opowieść oparta jest na prawdziwej historii z lat 60 - tych XIX wieku. W rolach głównych panie i panny, aktorki z Nasutowa. W reportażu opowieść o działalności Towarzystwa, jego misji, ludziach, którzy tworzą i teatr i społeczność działającą na rzecz swojej malej ojczyzny. Z członkami Towarzystwa jesteśmy podczas przygotowań do kolejnego spektaklu. Widzimy ich tez w prywatnym domu, kiedy np. babcia z wnuczkiem ćwiczą w domu i potem idą na próbę. W programie wykorzystane będą fragmenty filmów i fotografie z różnych wydarzeń Towarzystwa Edukacji Patriotycznej.
Czas trwania: 13min. / 2024 / cykl reportażyEmisja Reportaż. Z lubelskiego miała miejsce:
Opis (streszczenie): W Końskowoli powstał niezwykły mural. Wizerunki kobiet zasłużonych dla Końskowoli znalazły się na muralu wykonanym na budynku Gminnego Ośrodka Kultury w tej miejscowości. To finał projektu "Moc w kobiecie - kobiety Końskowoli dla niepodległości". Na muralu wykonanym znalazły się: Władysława Jaśkiewiczówna - Jasiocha, Janina Gębal - Lewtak, Zuzanna Spasówka, Julia Pirotte, Siostry Benedyktynki, Teresa Iwanek, Izabela Czartoryska, Zofia z Sieniawskich Czartoryska, Helena Sandomirska i Kazimiera Walczak. Były to lokalne działaczki, organizatorki życia społecznego, twórczynie miejscowych organizacji, artystki, uczestniczki konspiracji w trakcie wojny itp. Ich biogramy można znaleźć na stronie internetowej ośrodka kultury, a także w tzw. kajecie końskowolskim wydanym w ramach tego samego projektu.
Czas trwania: 13min. / 2024 / cykl reportażyOpis (streszczenie): "Muzeum Skarby Ziemi i Morza. Małżeństwo z Roztocza zmieściło tu skarby z całego świata. W Szczebrzeszynie znajduje się niepozorne muzeum, które jest ewenementem na skalę Polski, a i śmiało można powiedzieć, że europejską. To prywatne Muzeum Skarby Ziemi i Morza. Wszystko, co się w nim znajduje, jest częścią wciąż trwającej przygody życia państwa Nogalskich - Jolanty i Mirosława. To zdecydowanie jedno z najciekawszych i chyba najbardziej inspirujących miejsc na Roztoczu" - piszą tak o tym w mediach (Kronika Tygodnia). Mirosław Nogalski - kupił stary zabytek (obok, którego przejeżdżał wielokrotnie)_. Sam z żona go wyremontował (nie otrzymał dotacji) i jako zakochany w Roztoczu postanowił działać, a dzięki swojej pasji stworzył miejsce, o którym mówi już cała Polska. W reportażu historia pasji, perypetii z pozyskiwaniem eksponatów i historia ludzi zakochanych w swoim miejscu zamieszkania. W reportażu wykorzystane zostaną zdjęcia i filmy z prywatnego archiwum państwa Nogalskich.
Czas trwania: 13min. / 2024 / cykl reportażyReportaż. Z lubelskiego można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Lublin
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją: