Emisja Reportaż. Z lubelskiego będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 25 listopada 2024 (Poniedziałek)Opis (streszczenie): TOWARZYSTWO EDUKACJI PATRIOTYCZNEJ IM. GENERAŁA KAROLA ZIEMSKIEGO z Nasutowa prowadzi działalność edukacyjną i artystyczną mającą na celu podtrzymywanie tradycji narodowych oraz upowszechnianie wiedzy historycznej. Organizuje imprezy upamiętniające ważne wydarzenia, tworzy gry terenowe o tematyce historycznej. Wystawia spektakle teatralne. Stworzyli Teatr z Nasutowa, w skład którego wchodzą całe rodziny - od dziadków po wnuków. Sami przygotowują scenariusze, kostiumy, reżyserują. "Teatr z Nasutowa" przywołał w spektaklu "Listy z wojny" wspomnienia mieszkańców Nasutowa. Listy mieszkańców Nasutowa z niemieckich oflagów i zapiski z sowieckich łagrów, relacja z pobytu w Nasutowie ks. Stefana Wyszyńskiego i wspomnienia gen. Karola Ziemskiego z walk w Powstaniu warszawskim są źródłem powstania sztuki "Listy z wojny". "Kwiat" to tytuł kolejnej inscenizacji, którą wkrótce zaprezentują publiczności. Opowieść oparta jest na prawdziwej historii z lat 60 - tych XIX wieku. W rolach głównych panie i panny, aktorki z Nasutowa. W reportażu opowieść o działalności Towarzystwa, jego misji, ludziach, którzy tworzą i teatr i społeczność działającą na rzecz swojej malej ojczyzny. Z członkami Towarzystwa jesteśmy podczas przygotowań do kolejnego spektaklu. Widzimy ich tez w prywatnym domu, kiedy np. babcia z wnuczkiem ćwiczą w domu i potem idą na próbę. W programie wykorzystane będą fragmenty filmów i fotografie z różnych wydarzeń Towarzystwa Edukacji Patriotycznej.
Czas trwania: 13min. / 2024 / cykl reportażyEmisja Reportaż. Z lubelskiego miała miejsce:
Opis (streszczenie): Klub piłkarski Motor Lublin po 32 latach znów gra w Ekstraklasie!. Droga na szczyt była długa i trudna. Chcę opowiedzieć o tej drodze, ale też o tym jak smakuje zwycięstwoOpowiedzieć o ludziach Motoru, którzy tworzyli ten klub. Każdy z nich dołożył swoją cegiełkę do spełnienia tego marzenia. Chcę pokazać także jak to kiedyś było? W archiwach TVP3 Lublin mamy dawne mecze, pokazać dawne zdjęcia, także historię Klubu. Ten klub to także wybitni wychowankowie jak Jacek Bąk (96 meczów w reprezentacji)Motor Lublin to największy i najpopularniejszy klub piłkarski w woj. lubelskim. Powstał w 1950 roku.
Czas trwania: 13min. / 2024 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Ewa Szacoń jest pełną życia, młodą kobietą. Z zawodu jest nauczycielką historii, a prywatnie od wielu lat walczy ze stwardnieniem rozsianym. Mimo swojej choroby jest nadal aktywna zawodowo.
Czas trwania: 13min. / 2024 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Ludwika z wykształcenia pedagog szkolny, matka dwójki dorosłych już dzieci, kobieta wielu pasji i z głową w chmurach, mieszczuch. Po zakręcie życiowym rzuca wszystko i wyjeżdża na wieś pod Lublin - do Miłocina. Kupuje starą chałupę i. I tu zaczyna się i życie i problemy. Jak sama poradzi sobie na wsi? Co ma ze sobą zrobić? Po co to wszystko? Otrząsa się i remontuje, buduje, dekoruje (dużo własnymi rękoma) i zakłada małą, nietypową agroturystykę. Fotografuje. Przygarnia zwierzęta. Pisze wiersze. Zachwyca się światem. Konie u niej wchodzą do domu, psy tez są domownikami. Przyroda ją rozpieszcza, bo zielono wokół. Zaczynają powoli przyjeżdżać dzieci na mini turnusy. Żyje. Żyje pełnią życia. Stworzyła raj. Dla siebie i innych. W reportażu jak odnaleźć się? Pokażemy dzień z życia Ludwiki. Wykorzystamy także zdjęcia z archiwum prywatnego i sesji zdjęciowych realizowanych przez Ludwikę.
Czas trwania: 13min. / 2024 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Michał Szubarczyk z woj.lubelskiego został mistrzem świata do lat 21 w Snookerze. Ma zaledwie 13 lat. W snookera gra połowę swojego życia. Michał został najmłodszym w historii mistrzem świata U21 w snookerze. To opowieść o pasji do sportu, o wytrwałości, o spełnianiu marzeń. O czym się marzy gdy ma się już wszystko?
Czas trwania: 13min. / 2024 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Bohaterką reportażu jest Joanna Żytkowska z Lublina. Uwielbia rośliny, a jej największą pasją są warzywa. Nie tylko je uprawia, ale też z przyjemnością opowiadam jak to robić. Warzywa sadzi i sieje je niemal wszędzie, kreatywnie poszukując miejsca do uprawy na małej przestrzeni. Właśnie dlatego, poza warzywnikami w skrzyniach na poziomie gruntu, ma też ogródki na dachu i tarasie. Uprawia wiele tradycyjnych warzyw, jest ich najwięcej w jej ogródku, ale pośród nich ma też warzywa egzotyczne, nietypowe, wyróżniające się kolorem i kształtem. Działa w zgodzie z naturą, a jej plony zamienia w pyszne dania, zawsze w duchu "zero waste". Nie jest zawodowym ogrodnikiem, więc informacje, którymi się dzieli, to wiedza, którą nabyła wyłącznie w ramach własnego doświadczenia, przeszło dekadę zajmując się ogrodem. Jej misją"jest zachęcenie jak największej liczby osób do stworzenia własnego, nawet najmniejszego ogródka, choćby na balkonie. Rośliny chcą rosnąć, wystarczy je posadzić i czasami podlewać. Tak, to aż tak łatwe. Pani Joanna promuje ekologiczne uprawy jeżdżąc na różne festiwale, także za granicę. Reprezentuje tez Polskę w festiwalach ekologicznych. Wydała dwie książki. W reportażu pokażemy ogród pani Joanna, jak i kiedy oraz gdzie sadzić warzywa. Jak założyć pierwszy ogród. Powiemy, ze każdy może nawet tzw."wymagający amatorzy". Przygotujemy danie/potrawę z własnych warzyw.
Czas trwania: 13min. / 2024 / cykl reportażyOpis (streszczenie): We Włodawie stanęły budki nietelefoniczne. Nie da się z nich zadzwonić, mają stanowić atrakcję turystyczną dla przybywających tu gości. W środku znajduje się automat telefoniczny, jednak nigdzie się z niego nie dodzwonimy. W zamian za to można posłuchać o różnych miejskich ciekawostkach. Jedna budka poświęcona jest Krystynie Krahelskiej - harcerce, poetce, żołnierce Armii Krajowej i uczestniczce powstania warszawskiego jak też autorce jednej z najpopularniejszych piosenek Polski Walczącej: "Hej, chłopcy, bagnet na broń!". W latach 1943 - 1944 mieszkała ona we Włodawie i była pielęgniarką w tutejszym szpitalu powiatowym. Druga z budek przedstawia przedwojenną historię Włodawy jednak nie tylko. Do tego dochodzą miejskie ciekawostki, o których mało kto słyszał.
Czas trwania: 13min. / 2024 / cykl reportażyOpis (streszczenie): "Muzeum Skarby Ziemi i Morza. Małżeństwo z Roztocza zmieściło tu skarby z całego świata. W Szczebrzeszynie znajduje się niepozorne muzeum, które jest ewenementem na skalę Polski, a i śmiało można powiedzieć, że europejską. To prywatne Muzeum Skarby Ziemi i Morza. Wszystko, co się w nim znajduje, jest częścią wciąż trwającej przygody życia państwa Nogalskich - Jolanty i Mirosława. To zdecydowanie jedno z najciekawszych i chyba najbardziej inspirujących miejsc na Roztoczu" - piszą tak o tym w mediach (Kronika Tygodnia). Mirosław Nogalski - kupił stary zabytek (obok, którego przejeżdżał wielokrotnie)_. Sam z żona go wyremontował (nie otrzymał dotacji) i jako zakochany w Roztoczu postanowił działać, a dzięki swojej pasji stworzył miejsce, o którym mówi już cała Polska. W reportażu historia pasji, perypetii z pozyskiwaniem eksponatów i historia ludzi zakochanych w swoim miejscu zamieszkania. W reportażu wykorzystane zostaną zdjęcia i filmy z prywatnego archiwum państwa Nogalskich.
Czas trwania: 13min. / 2024 / cykl reportażyOpis (streszczenie): W ramach odbywającego się w Białej Podlaskiej Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego zaplanowano inauguracyjny koncert zatytułowany VIVAT OPERA LWOWSKA połączony z recytacją wierszy w wykonaniu Andrzeja Seweryna. Spośród festiwalowych wydarzeń na uwagę zasługują także m. in. autorski koncert Zbigniewa Zamachowskiego czy muzyczny show "Wirtuoz i Małgorzata" w wykonaniu Waldemara Malickiego i Małgorzaty Krzyżanowicz. W reportażu, poza skróconymi relacjami z występów zaproszonych gwiazd skupimy się na rozmowach z organizatorami i gośćmi festiwalu na temat tradycji popularyzowania muzyki klasycznej oraz sztuki operowej, operetkowej i musicalowej. Przypomnimy także postać patrona festiwalu Bogusława Kaczyńskiego, który był propagatorem muzyki operowej, a także założycielem Fundacji "ORFEO" - współorganizatora festiwalu, której celem jest wspieranie i propagowanie kultury narodowej.
Czas trwania: 13min. / 2024 / cykl reportażyOpis (streszczenie): W 2024 roku Roztoczański Park Narodowy obchodzi swoje 50 urodziny. W jubileuszowym roku przypomnimy początki parku i czynnej ochrony oraz dowiemy się dlaczego akurat ta część Roztocza jest chroniona w ramach parku, a jego centralnym punktem i zarazem siedzibą jest Zwierzyniec. Przypomnimy czasy Ordynacji Zamojskiej, ale także ostatnie stulecie i wysiłki podejmowane na rzecz ochrony roztoczańskiej przyrody chociażby przez Aleksandrę Wachniewską. Sprawdzimy dlaczego o parku mówi się, że to kraina jodły, buka i tarpana. Z potomkiem tarpana, czyli konikiem polskim - herbowym zwierzem parku spotkamy się w Floriance, natomiast pięknych jodeł i buków poszukamy na Bukowej Górze, która jest najstarszym rezerwatem w Parku i doskonale pokazuje mozaikę lasów najbardziej zalesionego parku w Polsce. Poruszymy też kwestię roli parku narodowego dzisiaj, który udostępniany jest turystom do rekreacji, a naukowcom do prowadzenia badań, a te w roztoczańskim parku przynoszą ciekawe efekty. Urodziny to dobry moment na podsumowania, ale także na rozmowę o planach na przyszłość. W ramach przyrodniczych rozważań pokażemy emblematyczne dla parku miejsca, które są produktem turystycznym oraz kwintesencją krajobrazów i przyrody chronionej w ramach parku.
Czas trwania: 13min. / 2024 / cykl reportażyOpis (streszczenie): 2024 rok jest czasem jubileuszu pięćdziesięciolecia istnienia grupy Budka suflera. Jak mówią członkowie grupy; "najbliższą nam, wręcz osobistą celebracją tej rocznicy będzie koncert, który zagramy 15.06.2024 roku, w Muszli Koncertowej im. Romualda Lipko w Lublinie. Podczas koncertu pojawią się przyjaciele Budki - zaproszeni na koncert. Wybitni artyści scen polskich. Zbigniew Hołdys, Natalia Niemen, Grzegorz Markowski, Izabela Trojanowska i inni. W reportażu (wokół koncertu) rozmowy z członkami zespołu, przyjaciółmi, fanami Budki. Zdjęcia zza kulis koncertu, archiwalne zdjęcia z prywatnego archiwum członków zespołu, fragmenty teledysków i jeden utwór z jubileuszowego koncertu.
Czas trwania: 13min. / 2024 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Profesor Walenty Baluk, politolog związany z UMCS zbiera pocztówki związane z Berdyczowem. Berdyczów to miasto na Ukrainie, położone 44 km od Żytomierza. W 1569 roku miasto stało się częścią Rzeczypospolitej Obojga Narodów i do rozbiorów należało do Polski. Wiosną 1920 r. miasto zostało zajęte przez wojska polskie i przez kilka miesięcy należało ponownie do Polski. Wcześniej zasłynęło jarmarkami, na które zjeżdżali kupcy z całej Europy. Z tego okresu pochodzi właśnie kupieckie zawołanie Pisz do mnie na Berdyczów. Z racji fachu kupieckiego handlarze znajdowali się w ciągłym ruchu. Jedynym miejscem, w którym prawdopodobnie można było ich odnaleźć i liczyć na odebranie listu (bywali w nim średnio co 2 - 3 miesiące), był właśnie Berdyczów. Stąd poste restante i ważna rola Berdyczowa w przebiegu informacji handlowej. Współcześnie określenie to zmieniło sens. "Pisać do kogoś na Berdyczów" jest równoznaczne z żartobliwym "spławieniem" kogoś (daj mi spokój, odczep się, szukaj wiatru w polu, nie znam nowego adresu). Kilkanaście pocztówek z Berdyczowa z początku XX wieku prof. Baluk przechowuje z niezwykłym pietyzmem. Opowiada o nich i o mieście od wieków wielokulturowym, które słynie także z cudownego obrazu Matki Boskiej Berdyczowskiej, Królowej Wołynia, Podola i Stepów Ukraińskich, ale zarazem nosi tytuł Jerozolimy Wołynia z powodu licznie zamieszkującej je przed wojną diaspory żydowskiej. Pocztówki były własnością miejscowego zakonu Karmelitów Bosych. Zakonnicy przekazali je właśnie profesorowi Walentemu Balukowi. Berdyczów to miasto ciekawostek: to właśnie tu Honore de Balzac poślubił Ewelinę Hańską, tam znajdowały się dobra Radziwiłłów, stamtąd pochodzi wielu znanych poetów i pisarzy. A profesor Walenty Baluk umie o nim opowiadać jak mało kto.
Czas trwania: 13min. / 2024 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Reportaż o wyjątkowych, zdolnych i bardzo utalentowanych uczennicach z Lublina i ich pasji do muzyki klasycznej. Trzy uczennice zagrają 12 koncertów w Żelazowej Woli na zaproszenie Narodowego Instytutu F. Chopina. Pierwsza gra w maju: 15 - 16 maja potem czerwiec i lipiec. (tata jednej z nich p. Karol Garwoliński z UMCS w Lublinie będzie nagrywał ich występy - więc będziemy mieli)Sprawa jest wyjątkowa, ponieważ ze środowiska lubelskiego nikt nie miał okazji występować w domu urodzenia Chopina i brać udziału w takich festiwalach, nie mówiąc już o trzech jednocześnie. Są to uczennice Ogólnokształcącej szkoły muzycznej I i II stopnia im. K. Lipińskiego w Lublinie. Są trakcie intensywnych przygotowań. Nagrywały m.in. dla Polskiego Radia i występowały w studiu S2 w WarszawieJedna z uczennic pochodzi z wielodzietnej rodziny i zbiera pieniądze na fortepian, jest bardzo zdolna, uczy ja p. Garwolinski z UMCS
Czas trwania: 13min. / 2024 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Beata Kawiak to gimnastyczka artystyczna, Teresa Zaleszczyk to nauczycielka informatyki, Wojciech Augustyński jest przedsiębiorcą ze Świdnika, a Andrzej Mączka pracuje jako sanitariusz w szpitalu. Łączy ich przyjaźń i wspólna pasja. Od wielu lat uczestniczą we wszystkich castingach filmowych organizowanych na Lubelszczyźnie, a czasem wybierają się też poza województwo. Grali wszędzie - w Carte Blanche, Samych Swoich, Matyldzie, Wojennych dziewczynach, Koronie królów, Ojcu Mateuszu. W reportażu opowiedzą o swojej pasji, zdradzą anegdoty z planów filmowych, pokażą też gdzie i z kim pracowali udostępniając prywatne, pamiątkowe materiały. Kamera będzie im towarzyszyła także wówczas gdy wspólnie wybiorą się na lubelską premierę filmu "Sami Swoi. Początek" w reż. Artura Żmijewskiego.
Czas trwania: 13min. / 2024 / cykl reportażyReportaż. Z lubelskiego można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Lublin
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją: