W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Res Poloniae - O Polsce z oddali
Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.
Emisja Res Poloniae - O Polsce z oddali miała miejsce:
Opis (streszczenie): Program "Res Poloniae - o Polsce z oddali" to cykl wywiadów przeprowadzonych przez Jolantę Rzegocką w różnych krajach. Tym razem dziennikarka odwiedza Łotwę, gdzie rozmawia z przedstawicielami kulturalnych elit. Misją programu jest wzajemne poznanie się Polaków i Łotyszów, odnalezienie na Łotwie polskich śladów, a także uświadomienie sobie wszystkiego, co może łączyć obydwa narody. Bohaterem odcinka jest wybitny pianista, często koncertujący w Polsce, zwycięzca Konkursu Chopinowskiego 2015, Georgijs Osokins.
Czas trwania: 26min. / 2023 / rozmowaOpis (streszczenie): Program "Res Poloniae - o Polsce z oddali" to cykl wywiadów przeprowadzonych przez Jolantę Rzegocką w różnych krajach. Tym razem dziennikarka odwiedza Włochy, gdzie rozmawia z przedstawicielami kulturalnych elit. Misją programu jest wzajemne poznanie się Polaków i Włochów, odnalezienie we Włoszech polskich śladów, a także uświadomienie sobie wszystkiego, co może łączyć obydwa narody.W odcinku Jolanta Rzegocka wybiera się na poszukiwanie polskich śladów we florenckich kościołach w towarzystwie przewodnika Marco Verci. Następnie odwiedza siedzibę Fundacji Romualda Del Bianco w Pałacu Coppini. Prezes fundacji, Paolo del Bianco opowiada o swojej przyjaźni i współpracy z Polakami w zakresie ochrony dziedzictwa architektury i wymiany studenckiej.
Czas trwania: 25min. / 2023 / rozmowaOpis (streszczenie): Program "Res Poloniae - o Polsce z oddali" to cykl wywiadów przeprowadzonych przez Jolantę Rzegocką w różnych krajach. Tym razem dziennikarka odwiedza Gruzję, gdzie rozmawia z przedstawicielami kulturalnych elit. Misją programu jest wzajemne poznanie się Polaków i Gruzinów, odnalezienie w Gruzji polskich śladów, a także uświadomienie sobie wszystkiego, co może łączyć obydwa narody. Bohaterem odcinka jest George Kalandia.
Czas trwania: 26min. / 2023 / rozmowaOpis (streszczenie): Program "Res Poloniae - o Polsce z oddali" to cykl wywiadów przeprowadzonych przez Jolantę Rzegocką w różnych krajach. Tym razem dziennikarka odwiedza Łotwę, gdzie rozmawia z przedstawicielami kulturalnych elit. Misją programu jest wzajemnepoznanie się Polaków i Łotyszów, odnalezienie na Łotwie polskich śladów, a także uświadomienie sobie wszystkiego, co może łączyć obydwa narody. Bohaterem odcinka jest prezydent Łotwy, Egils Levits.
Czas trwania: 24min. / 2023 / rozmowaOpis (streszczenie): Program "Res Poloniae - o Polsce z oddali" to cykl wywiadów przeprowadzonych przez Jolantę Rzegocką w różnych krajach. Tym razem dziennikarka odwiedza Estonię, gdzie rozmawia z przedstawicielami kulturalnych elit. Misją programu jest wzajemne poznanie się Polaków i Estończyków, odnalezienie w Estonii polskich śladów, a także uświadomienie sobie wszystkiego, co może łączyć obydwa narody.Bohaterem odcinka jest Hellar Lill, historyk, muzealnik, dyrektor Estońskiego Muzeum Wojny.
Czas trwania: 26min. / 2023 / rozmowaOpis (streszczenie): Seria ekskluzywnych wywiadów przeprowadzonych przez Jolantę Rzegocką na Litwie, z wybitnymi przedstawicielamilitewskiej kultury i polityki. Bohaterowie programu opowiadają o związkach Litwy z Polską, wzajemnych inspiracjach kulturalnych, wspólnej historii i perspektywach na przyszłość. Bohaterką odcinka jest Alge Andriulyte z Narodowego Muzeum Sztuki Litwy, historyczka sztuki, biografka i znawczyni twórczości Ferdynanda Ruszczyca.
Czas trwania: 23min. / 2022 / rozmowaOpis (streszczenie): Seria ekskluzywnych wywiadów przeprowadzonych przez Jolantę Rzegocką na Litwie, z wybitnymi przedstawicielami litewskiej kultury i polityki. Bohaterowie programu opowiadają o związkach Litwy z Polską, wzajemnych inspiracjach kulturalnych, wspólnej historii i perspektywach na przyszłość. Bohaterem odcinka jest profesor Alvydas Jokubaitis, politolog i filozof.
Czas trwania: 25min. / 2022 / rozmowaOpis (streszczenie): Seria ekskluzywnych wywiadów przeprowadzonych przez Jolantę Rzegocką na Litwie, z wybitnymi przedstawicielami litewskiej kultury i polityki. Bohaterowie programu opowiadają o związkach Litwy z Polską, wzajemnych inspiracjach kulturalnych, wspólnej historii i perspektywach na przyszłość. W odcinku Jolanta Rzegocka rozmawia z Rokasem Zobovasem, pianistą, prawnukiem Mikolajusa Konstantinasa Ciurlionisa, kompozytora i malarza, najwybitniejszego artysty litewskiego przełomu XiX i XX wieku. Rokas Zubovas pracuje nad polską częścią szlaku kulturowego poświęconego Ciurlionisowi.
Czas trwania: 26min. / 2022 / rozmowaOpis (streszczenie): Seria ekskluzywnych wywiadów przeprowadzonych przez Jolantę Rzegocką na Litwie, z wybitnymi przedstawicielami litewskiej kultury i polityki. Bohaterowie programu opowiadają o związkach Litwy z Polską, wzajemnych inspiracjach kulturalnych, wspólnej historii i perspektywach na przyszłość. O tradycjach dworu litewskiego, architekturze i jej związkach z kulturą polską opowiada Jolancie Rzegockiej architekt i historyk architektury Marius Darackevicius.
Czas trwania: 25min. / 2022 / rozmowaOpis (streszczenie): Seria ekskluzywnych wywiadów przeprowadzonych przez Jolantę Rzegocką na Litwie, z wybitnymi przedstawicielami litewskiej kultury i polityki. Bohaterowie programu opowiadają o związkach Litwy z Polską, wzajemnych inspiracjach kulturalnych, wspólnej historii i perspektywach na przyszłość. Tym razem Jolanta Rzegocka rozmawia z doktor Aiste Bimbiryte - Mackeviciene, kierowniczką Wileńskiej Galerii Obrazów. Galeria mieści się w Pałacu Chodkiewiczów, należącym niegdyś do jednego z najważniejszych rodów magnackich polsko - litewskich. W swych badaniach doktor Bimbiryte - Mackeviciene interesuje się historią kolekcjonerstwa, kulturą dworów litewskich i jej związkami z tradycjami zachodnioeuropejskimi oraz działalnością hrabiów Tyszkiewiczów.
Czas trwania: 29min. / 2022 / rozmowaOpis (streszczenie): Seria filmowych wywiadów przeprowadzonych w Londynie z wybitnymi ludźmi pióra, teatru, muzyki, polityki, gospodarki. Rozmowy będą szczególnie dotyczyć związków bohaterów z Polską i polską kulturą. Bohaterem tego odcinka jest Książę Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Pólnocnej, Duke of Kent, Prince Edward Windsor - brat stryjeczny Elżbiety II, członek najbliższego kręgu rodzinnego królowej. Wielki Lord Royal Navy zwany jest księciem od spraw polskich.
Czas trwania: 23min. / 2021 / rozmowaOpis (streszczenie): Seria filmowych wywiadów przeprowadzonych w Londynie z wybitnymi ludźmi pióra, teatru, polityki, gospodarki. Rozmowy będą szczególnie dotyczyć związków bohaterów z Polską i polską kulturą. Bohaterem odcinka jest członek brytyjskiej rodziny królewskiej, George Windsor, Earl of St. Andrews. Jako Duke of Gloucester jest 27. z kolei pretendentem do brytyjskiego tronu. Jako bibliofil jest też wybitnym znawcą literatury polskiej.
Czas trwania: 26min. / 2021 / rozmowaOpis (streszczenie): Seria filmowych wywiadów przeprowadzonych w Londynie z wybitnymi ludźmi pióra, teatru, polityki, gospodarki. Rozmowy będą szczególnie dotyczyć związków bohaterów z Polską i polską kulturą. Bohaterem odcinka jest lord Alistair Harrisson. Marszałek dworu Królowej Elżbiety II, pierwszy lord dyplomacji, Wielki Mistrz Orderu Imperium Brytyjskiego, ceremoniarz Królowej Elżbiety II. Lord wielki sekretarz Wspólnoty Brytyjskiej. Przez kilka lat pełnił funkcję dyplomatyczną w Warszawie.
Czas trwania: 27min. / 2021 / rozmowaOpis (streszczenie): Seria filmowych wywiadów przeprowadzonych w Londynie z wybitnymi ludźmi pióra, teatru, polityki, gospodarki. Rozmowy będą szczególnie dotyczyć związków bohaterów z Polską i polską kulturą. Bohaterem odcinka jest lord Jeffrey Archer, markiz De Mar. 6 baron Archer Weston - super - Mare, jeden z najwybitniejszych pisarzy brytyjskich. W Polsce był kilkakrotnie i jest jej wielkim miłośnikiem.
Czas trwania: 26min. / 2021 / rozmowaOpis (streszczenie): Seria filmowych wywiadów przeprowadzonych w Londynie z wybitnymi ludźmi pióra, teatru, polityki, gospodarki. Rozmowy będą szczególnie dotyczyć związków bohaterów z Polską i polską kulturą. Bohaterką tego odcinka jest malarka i portrecistka, lady Barbara Hamilton. Lady Hamilton jest organizatorką wielu wydarzeń związanych z Polską. Przyjaźni się z członkami rodziny królewskiej i ludźmi ze świata polityki. Bywają u niej między innymi Donald Trump i maharadża egzotycznego Dżajpuru. Jej portrety zdobią pałace i muzea na całym świecie. Malowała królową matkę i papieża Polaka św. Jana Pawła II. Była prezesem prestiżowego ogniska polskiego w Londynie.
Czas trwania: 24min. / 2021 / rozmowaOpis (streszczenie): Seria filmowych wywiadów przeprowadzonych w Londynie z wybitnymi ludźmi pióra, teatru, polityki, gospodarki. Rozmowy będą szczególnie dotyczyć związków bohaterów z Polską i polską kulturą. Bohaterem tego odcinka jest Patrick Spottiswoode - znawca i twórca teatru szekspirowskiego, założyciel szkoły The Globe Education, patron festiwalu Shakespeare and Poland.
Czas trwania: 23min. / 2021 / rozmowaOpis (streszczenie): Seria filmowych wywiadów przeprowadzonych w Londynie z wybitnymi ludźmi pióra, teatru, polityki, gospodarki. Rozmowy będą szczególnie dotyczyć związków bohaterów z Polską i polską kulturą. Gościem tego odcinka jest Jan Stangryciuk, weteran bitwy o Anglię, lotnik Dywizjonu 300. Urodził się w 1922 roku w Chełmie. W latach 30. razem z rodzicami wyjechał z Polski do Argentyny. W Ameryce Południowej rodzina szukała lepszego życia. Gdy wybuchła II wojna światowa, pan Jan wiedział, że chce i będzie walczyć przeciwko Niemcom w polskich siłach zbrojnych. Kiedy skończył 18 lat, wsiadł na statek płynący z Argentyny do Wielkiej Brytanii i tam zaciągnął się do wojska. Służył w Polskich Siłach Powietrznych w Wielkiej Brytanii. Został lotnikiem 300. Dywizjonu Bombowego Ziemi Mazowieckiej. Wkrótce, jako strzelec pokładowy, zaczął brać udział w lotach treningowych. Podczas jednego z nich przeżył katastrofę; samolot rozbił się, a pan Jan cudem przeżył. Ciało lotnika zostało poparzone, a połowa twarzy i dłonie wręcz spalone zostały zrekonstruowana dzięki eksperymentalnej terapii nowozelandzkiego doktora Archibalda McIndoe. Po wyjściu ze szpitala pan Jan na własną prośbę wrócił do latania. Odbywał loty bojowe nad terytorium nazistowskich Niemiec. Latał na bombowcach i Lancasterach. Cały czas dba o pamięć o polskich lotnikach, przeznacza swoje prywatne fundusze na remont grobów swoich przyjaciół lotników. Pan Jan został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Czas trwania: 24min. / 2021 / rozmowaRes Poloniae - O Polsce z oddali można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP Kultura, TVP Wilno
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: