Emisja RoberTeka będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 17 kwietnia 2025 (Czwartek)Opis (streszczenie): Średniowiecze? Renesans? Brzmi poważnie i pewnie u większości powoduje konkretne skojarzenia. Może z gotycką katedrą, strzelistą, zbudowaną z czerwonej cegły i z rozetą z kolorowych witraży. A może z włoską rzeźbą i architekturą? I słusznie, bo takie były te czasy i tacy byli ludzie, którzy je tworzyli. Ale my jesteśmy już inni i inny jest nasz świat. Po co więc powracać do przeszłości i stylizować na przykład muzykę na tę dawną, skoro możemy tworzyć swoją?
Czas trwania: 13min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): Musical ten sceniczny utwór muzyczno - dramatyczny jest, można powiedzieć, amerykańską odmianą operetki. Jako forma ukształtował się w Stanach Zjednoczonych na początku XX w. z istniejących już wcześniej elementów, takich jak chociażby wodewil, show, rewia czy kabaret. Musicale są wykonywane na całym świecie i chyba większości z nas najbardziej kojarzą się z londyńskim West Endem czy nowojorskim Broadwayem. My Fair Lady, West Side Story czy Evita to tylko przykłady najbardziej znanych musicali, do których zalicza się także Notre Dame de Paris, który powstał na podstawie powieści Victora Hugo.
Opis (streszczenie): Pewnie większość z nas słysząc te dźwięki pomyśli o akordeonie, a automatyczne skojarzenie zabierze nas np. do gorącej i roztańczonej Argentyny w rytmie tanga Astora Piazzolli. To nie do końca tak, bo instrument który słyszymy owszem jest odmianą akordeonu, ale rosyjską, pochodzi z końca XIX wieku i wygląda także nieco inaczej. Swą nazwę zawdzięcza legendarnemu śpiewakowi wędrownemu Bojanowi, ze staroruskiego poematu Słowo o wyprawie Igora z XII wieku. Sprawdźmy o jakim instrumencie mówimy i jaką muzykę się na nim gra.
Czas trwania: 13min. / 2021 / magazynEmisja RoberTeka miała miejsce:
Opis (streszczenie): W odcinku zostanie przedstawiony jeden z najbardziej znanych tematów saksofonowych skomponowany przez Henry’ego Manciniego temat z filmu Różowa Pantera. Przy okazji dowiemy się trochę o samym instrumencie i usłyszymy jak brzmi kilka saksofonów naraz, w kwartecie. Zajrzymy także do zamojskiego ZOO, gdzie mieszka najprawdziwsza pantera. Sprawdzimy czy zwierzę ma jakieś wspólne cechy z filmową, różową wersją.
Opis (streszczenie): Woda to jeden z czterech żywiołów. Zachwyca, pociąga ale i przeraża. Na świecie jest 71 mórz, które są połączone ze światowym wszechoceanem. Nasze Bałtyckie morze należy do mórz chłodnych. Być może większość z nas już jako dzieci przechadzała się plażami Bałtyku. Może już wtedy fascynowały nas rozmaite morskie obrazy: zachody słońca, deszcz stapiający się z falami czy niebezpieczny sztorm. Morze to także rejs, podczas którego można odkryć odgłosy i barwy wody. Wiele najciekawszych i najpiękniejszych miejsc na świecie znajduje się właśnie nad wodą. Nic więc dziwnego, że żeglarze podczas dalekich i niebezpiecznych wypraw śpiewali na pokładach statków. Jaką funkcję pełniły pieśni żeglarskie? T
Opis (streszczenie): W odcinku okaże się, że wybitni kompozytorzy pisali nie tylko muzykę do filmów, ale także... gier komputerowych. W programie poznamy twórczość znanego z filmu Pasja Johna Debneya.
Czas trwania: 12min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): Improwizacja to spontaniczne tworzenie bez zbędnych dodatków, jak zapisywanie czy ćwiczenie. Wykonawca koncertu improwizacji poddaje się natchnieniu i układa swoją partię w tym samym czasie, w którym ją gra.
Opis (streszczenie): Bohaterem odcinka jest Cocncierto de Aranjuez Joaquina Rodriga - jeden z najpiękniejszych gitarowych koncertów. Oprócz prezentacji fragmentów orkiestrowych, goście - profesjonalni gitarzyści - opowiedzą o tym utworze, a także pokażą jego najciekawsze elementy i odniesienia do tradycyjnej muzyki hiszpańskiej. Przy okazji dowiemy się także kilku ciekawostek o gitarze.
Opis (streszczenie): Hymn Ligi Mistrzów jest adaptacją hymnu koronacyjnego autorstwa Händla tego samego, który skomponował bardzo znane Alleluja. Dlaczego późnobarokowy kompozytor stał się inspiracją dla współczesnego sportu? Sprawdźmy.
Opis (streszczenie): "Bohaterem 2. odcinka programu"RoberTeka"jest Toccata i fuga d - moll J. S. Bacha. O utworze opowie organistka Ewa Polska, która także wykona tę znaną kompozycję. Ponadto poznamy budowę organów piszczałkowych na przykładzie instrumentów z Archikatedry Lubelskiej oraz z kościoła Ewangelicko - Augsburskiego. Przewodnikiem po technicznej stronie króla instrumentów będzie Krzysztof Deszczak organmistrz, który zabierze nas do swojego warsztatu.
Opis (streszczenie): Muzyka łączy na wielu płaszczyznach - zarówno całe narody, jak i poszczególnych ludzi, młodych ze starszymi, niepełnosprawnych z widzącymi. W odcinku, na przykładzie rodzinnego muzykowania kapeli Drewutnia pokażemy jak to wygląda w praktyce. Ponadto wysłuchamy opowieści i śpiewów seniorki - 92 - letniej pani Marianny z lubelskiego Starego Miasta, która potwierdzi, że dla muzyki wiek nie istnieje, a osoby takie jak ona mogą stanowić źródło inspiracji dla badaczy folkloru.
Opis (streszczenie): Wiosna Vivaldiego W dzisiejszym odcinku będzie klasycznie. A nawet bardzo klasycznie, bo barokowo. I całkiem na temat, bowiem rozpoczynamy upragnioną wiosnę. Wiosna w lesie, na jeziorze, w Warszawie, Londynie no to jeszcze odwiedźmy Wenecję. A tu czeka na nas ks. Antonio Vivaldi. Tak, tak, szanowni państwo, Vivaldi był nie tylko kompozytorem i nauczycielem, ale także księdzem i skomponował chyba najbardziej rozpoznawalny temat muzyki zwanej poważną. Tymczasem sam autor udowadnia, że jest to muzyka. całkiem rozrywkowa! Mimo, że napisał ją będąc poważnym człowiekiem i mając prawie 50 lat.
Opis (streszczenie): Zespół Tańca Ludowego UMCS powstał w 1953 roku. Oprócz popularyzowania folkloru, kultury i tradycji narodowych w tańcu, promuje także regionalne pieśni.
Czas trwania: 13min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Pewnie większości z nas nazwisko Żeleński kojarzy się z literatem, Tadeuszem Boyem - Żeleńskim. Może nie wszyscy wiemy, że jego ojciec, Władysław Żeleński był bardzo wysoko cenionym, szanowanym i znanym w Europie kompozytorem.
Opis (streszczenie): Harfa to ulubiony instrument króla Dawida. Jest instrumentem o bardzo delikatnym brzmieniu. Istnieje wiele rodzajów harf, różniących się wielkością, ale i brzmieniem. Istnieją również harfy elektryczne. Jakie utwory pisze się na harfę? Jakiego typu muzykę wykonuje się na tym pięknym (również wizualnie) instrumencie? Jakie brzmienia najpełniej pokazują możliwości harfy? O tym wszystkim w programie.
Opis (streszczenie): W lutym odbywają się studniówki. Każdemu z nas nierozłącznie kojarzą się z tańczeniem poloneza. Bardzo popularną wersją jest Polonez Ogińskiego. Dlaczego tak jest?
Czas trwania: 12min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): W odcinku zaprezentowana zostanie poezja śpiewana na przykładzie Oratorium "Miłość mi wszystko wyjaśniła" do słów Karola Wojtyły.
Opis (streszczenie): Karnawał to czas liczony od Nowego Roku do Środy Popielcowej. Na ten czas powstało wiele utworów muzycznych, m.in. Karnawał op. 9 Roberta Schumanna, Karnawał zwierząt Camille’a Saint - Saensa czy Karnawał rzymski op. 9 Hectora Berlioza. W odcinku wysłuchamy także nowoczesnej muzyki napisanej na ten czas.
Opis (streszczenie): Muzyki na Boże Narodzenie nikomu przedstawiać nie trzeba. Zwłaszcza w naszej polskiej tradycji głównym gatunkiem kojarzonym ze Świętami są oczywiście kolędy. Fenomenem jest to, że chyba nikomu się nie nudzą; fenomenem jest to, że niemal każdy z nas zna wiele zwrotek na pamięć. Jednak "Bóg się rodzi" czy "Cicha noc" to oczywiście nie jedyne tytuły, jakie powinny nam kojarzyć się z Bożym Narodzeniem. W odcinku skupimy się na muzyce świątecznej, która nie jest tak powszechnie znana. To zarówno te mniej znane kolędy (jak chociażby Bracia, patrzcie jeno, Pasterze mili czy Tryumfy Króla Niebieskiego), jak i instrumentalne utwory wielkich mistrzów, na czele z "Oratorium na Boże Narodzenie" Bacha. Jakie instrumentarium towarzyszy wykonaniu takiej muzyki? Jaka melodyka najbardziej kojarzy nam się ze Świętami? Jaki jest charakter utworów opowiadających o narodzeniu Chrystusa? O tym w odcinku.
Czas trwania: 13min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): W odcinku zaprezentowana zostanie muzyka, która swoim charakterem i treścią nawiązuje do podsumowań. Spośród utworów muzyki współczesnej wyróżnić można chociażby Zegarmistrz światła purpurowy czy też My way. Są to utwory nostalgiczne, refleksyjne, podsumowujące. Taki jest też przełom roku, gdy większość z nas wspomina miniony czas i czyni postanowienia noworoczne
Opis (streszczenie): Zima w muzyce jest nam wszystkim bardzo dobrze znana. To uwielbiane przez wszystkich kolędy. To dźwięki innych, nieco bardziej komercyjnych piosenek, których tytuły wszyscy kojarzymy. To charakterystyczne instrumentarium: dzwonki, sekcje smyczkowe, musicalowy charakter partii wokalnych. A jaka jest muzyka na "przed" zimę? Czy w muzyce jest coś charakterystycznego w muzyce opowiadającej o czasie późnej jesieni? Jakie instrumenty najlepiej oddają charakter tego przejściowego czasu? O tym w odcinku.
Czas trwania: 12min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): Jaką muzykę kompozytorzy pisali na gitarę klasyczną, starszą siostrę używanej w każdym gatunku muzyki rozrywkowej gitary elektrycznej? Każdemu gitara klasyczna kojarzy się przede wszystkim z gorącymi rytmami hiszpańskimi i latynoamerykańskimi, ale czy tylko w tego typu utworach gitara klasyczna znajduje zastosowanie
Czas trwania: 13min. / 2022 / magazynRoberTeka można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Kielce, TVP3 Lublin, TVP3 Olsztyn
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: