W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: RoberTeka
Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.
Emisja RoberTeka miała miejsce:
Opis (streszczenie): Zima w muzyce jest nam wszystkim bardzo dobrze znana. To uwielbiane przez wszystkich kolędy. To dźwięki innych, nieco bardziej komercyjnych piosenek, których tytuły wszyscy kojarzymy. To charakterystyczne instrumentarium: dzwonki, sekcje smyczkowe, musicalowy charakter partii wokalnych. A jaka jest muzyka na "przed" zimę? Czy w muzyce jest coś charakterystycznego w muzyce opowiadającej o czasie późnej jesieni? Jakie instrumenty najlepiej oddają charakter tego przejściowego czasu? O tym w odcinku.
Czas trwania: 12min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): Jaką muzykę kompozytorzy pisali na gitarę klasyczną, starszą siostrę używanej w każdym gatunku muzyki rozrywkowej gitary elektrycznej? Każdemu gitara klasyczna kojarzy się przede wszystkim z gorącymi rytmami hiszpańskimi i latynoamerykańskimi, ale czy tylko w tego typu utworach gitara klasyczna znajduje zastosowanie
Czas trwania: 13min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): O dawnym, staropolskim zwyczaju zapalania latarni umarłych oraz nierozłącznie towarzyszących mu śpiewach. To piękne, średniowieczne teksty i melodie, a muzyka funeralna jest niezwykle istotna w chrześcijaństwie.
Czas trwania: 13min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Coronation Scot to nazwa ekspresowego pociągu pasażerskiego, należącego do Scottish Railways, łączącego Londyn i Glasgow. Uroczysta inauguracja nastąpiła w roku 1937 specjalnie na uroczystość koronacji króla Jerzego VI i królowej Elżbiety. Czy pociąg może być inspiracją dla kompozytora? Tak! Vivian Ellis, XX - wieczny brytyjski kompozytor skomponował swój utwór Coronatoin Scot specjalnie dla uczczenia tej formy podróżowania oczywiście ze wskazaniem na wybrany pojazd.
Czas trwania: 12min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): W muzyce szukamy różnego rodzaju wzruszeń. Czasem lubimy pomarzyć, czasem chcemy poczuć wszechogarniający spokój, ale niekiedy dźwięki pomagają płynąć naszym myślom. Dobra muzyka, w tym przypadku oczywiście instrumentalna, pomaga w medytacji. Jeden z najbardziej znanych przykładów to chociażby Meditation Julesa Masseneta, czyli fragment z jego opery Thais sprzed ponad wieku symfoniczny antrakt grany pomiędzy scenami II aktu. Massenet użył pogodnej tonacji D - dur i określił charakter tempa jako Andante z dookreśleniem Religioso.
Czas trwania: 13min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): W odcinku wraz ze specjalizującym się w improwizacji organowej Markiem Bochniakiem omówimy na czym polega właśnie to muzyczne zagadnienie. Organy są instrumentem wyjątkowo sprzyjającym improwizacji. Dlaczego tak jest? To wszystko wyjaśnimy i zaprezentujemy w programie.
Czas trwania: 13min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): 3 sierpnia (a więc w jeden dzień po premierze odcinka) z Lublina wyrusza 44. Lubelska Pielgrzymka na Jasną Górę. W związku z tym, w odcinku przeanalizujemy kilka wybranych piosenek pielgrzymkowych. Sprawdzimy, jakie muzyczne środki najlepiej nadają się do skomponowania piosenki, którą wykonuje się w marszu; jest to odpowiednie tempo, tonacja, rytm. Instrumentarium też jest nie bez znaczenia w programie dowiemy się, dlaczego akurat gitara i inne instrumenty strunowe najlepiej się do tego nadają. Usłyszymy także hymn tegorocznej pielgrzymki Iść z Maryją skomponowany przez księdza Wojciecha Iwanickiego. Oczywiście dowiemy się także ciekawostek o najstarszym hymnie Bogurodzicy, który nierozerwalnie wiąże się z celem pielgrzymki Jasną Górą.
Czas trwania: 13min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Jakimi środkami muzycznego wyrazu komponuje się muzykę nostalgiczną i rzewną? W jaki sposób muzycznie opisać jesienny nastrój?
Czas trwania: 12min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): W odcinku pokażemy w jaki sposób muzyka może zintegrować ponadpokoleniowo różne środowiska.
Czas trwania: 13min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): W odcinku 16. zaprezentowana zostanie najnowsza kompozycja Włodka Pawlika światowej sławy pianisty i kompozytora, zdobywcy nagrody Grammy w kategorii Best Large Jazz Ensemble Album; kompozycją tą jest muzyka do słów wiersza Cypriana Kamila Norwida Tęskno mi Panie. Premiera miała miejsce 24 września br. Rozmowa dotyczyć będzie struktury muzycznej utworu, jego cech charakterystycznych, zastosowanych środków wyrazu muzycznego współgrających z treścią i tematyką wiersza, a także inspiracji wielkimi pianistami, jak chociażby Chopinem i problematyki pisania muzyki do słów wielkich poetów polskich. Dotkniemy także tematu improwizacji charakterystycznej dla stylu Włodka Pawlika.
Czas trwania: 13min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): W muzycznym świecie występują tzw. evergreeny melodie, które są ponadczasowe i znane niemal dla każdego. Doskonałym przykładem takich evergreenów są niektóre standardy jazzowe.
Czas trwania: 13min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): W dzisiejszym odcinku, wraz z zespołem Queen i ich najbardziej znanym utworem Bohemian Rhapsody zagramy na gitarze elektrycznej.
Opis (streszczenie): W latach 1914 - 1916 angielski kompozytor Gustav Holst pisał siedmioczęściową suitę symfoniczną Planety. Każda z części nosi nazwę jednej z planet Układu Słonecznego. Suita nie zawiera Plutona, ponieważ został on odkryty dopiero w 1930 roku.
Czas trwania: 13min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Pewnie większość z nas słysząc te dźwięki pomyśli o akordeonie, a automatyczne skojarzenie zabierze nas np. do gorącej i roztańczonej Argentyny w rytmie tanga Astora Piazzolli. To nie do końca tak, bo instrument który słyszymy owszem jest odmianą akordeonu, ale rosyjską, pochodzi z końca XIX wieku i wygląda także nieco inaczej. Swą nazwę zawdzięcza legendarnemu śpiewakowi wędrownemu Bojanowi, ze staroruskiego poematu Słowo o wyprawie Igora z XII wieku. Sprawdźmy o jakim instrumencie mówimy i jaką muzykę się na nim gra.
Opis (streszczenie): Musical ten sceniczny utwór muzyczno - dramatyczny jest, można powiedzieć, amerykańską odmianą operetki. Jako forma ukształtował się w Stanach Zjednoczonych na początku XX w. z istniejących już wcześniej elementów, takich jak chociażby wodewil, show, rewia czy kabaret. Musicale są wykonywane na całym świecie i chyba większości z nas najbardziej kojarzą się z londyńskim West Endem czy nowojorskim Broadwayem. My Fair Lady, West Side Story czy Evita to tylko przykłady najbardziej znanych musicali, do których zalicza się także Notre Dame de Paris, który powstał na podstawie powieści Victora Hugo.
RoberTeka można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Kielce, TVP3 Lublin, TVP3 Olsztyn
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: