Emisja RoberTeka będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 23 stycznia 2025 (Czwartek) Program TV na 25 stycznia 2025 (Sobota) Program TV na 30 stycznia 2025 (Czwartek)Emisja RoberTeka miała miejsce:
Opis (streszczenie): W lutym odbywają się studniówki. Każdemu z nas nierozłącznie kojarzą się z tańczeniem poloneza. Bardzo popularną wersją jest Polonez Ogińskiego. Dlaczego tak jest?
Czas trwania: 12min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): W odcinku zaprezentowana zostanie poezja śpiewana na przykładzie Oratorium "Miłość mi wszystko wyjaśniła" do słów Karola Wojtyły.
Czas trwania: 13min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Karnawał to czas liczony od Nowego Roku do Środy Popielcowej. Na ten czas powstało wiele utworów muzycznych, m.in. Karnawał op. 9 Roberta Schumanna, Karnawał zwierząt Camille’a Saint - Saensa czy Karnawał rzymski op. 9 Hectora Berlioza. W odcinku wysłuchamy także nowoczesnej muzyki napisanej na ten czas.
Opis (streszczenie): Muzyki na Boże Narodzenie nikomu przedstawiać nie trzeba. Zwłaszcza w naszej polskiej tradycji głównym gatunkiem kojarzonym ze Świętami są oczywiście kolędy. Fenomenem jest to, że chyba nikomu się nie nudzą; fenomenem jest to, że niemal każdy z nas zna wiele zwrotek na pamięć. Jednak "Bóg się rodzi" czy "Cicha noc" to oczywiście nie jedyne tytuły, jakie powinny nam kojarzyć się z Bożym Narodzeniem. W odcinku skupimy się na muzyce świątecznej, która nie jest tak powszechnie znana. To zarówno te mniej znane kolędy (jak chociażby Bracia, patrzcie jeno, Pasterze mili czy Tryumfy Króla Niebieskiego), jak i instrumentalne utwory wielkich mistrzów, na czele z "Oratorium na Boże Narodzenie" Bacha. Jakie instrumentarium towarzyszy wykonaniu takiej muzyki? Jaka melodyka najbardziej kojarzy nam się ze Świętami? Jaki jest charakter utworów opowiadających o narodzeniu Chrystusa? O tym w odcinku.
Czas trwania: 13min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): W odcinku zaprezentowana zostanie muzyka, która swoim charakterem i treścią nawiązuje do podsumowań. Spośród utworów muzyki współczesnej wyróżnić można chociażby Zegarmistrz światła purpurowy czy też My way. Są to utwory nostalgiczne, refleksyjne, podsumowujące. Taki jest też przełom roku, gdy większość z nas wspomina miniony czas i czyni postanowienia noworoczne
Opis (streszczenie): Zima w muzyce jest nam wszystkim bardzo dobrze znana. To uwielbiane przez wszystkich kolędy. To dźwięki innych, nieco bardziej komercyjnych piosenek, których tytuły wszyscy kojarzymy. To charakterystyczne instrumentarium: dzwonki, sekcje smyczkowe, musicalowy charakter partii wokalnych. A jaka jest muzyka na "przed" zimę? Czy w muzyce jest coś charakterystycznego w muzyce opowiadającej o czasie późnej jesieni? Jakie instrumenty najlepiej oddają charakter tego przejściowego czasu? O tym w odcinku.
Czas trwania: 12min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): Jaką muzykę kompozytorzy pisali na gitarę klasyczną, starszą siostrę używanej w każdym gatunku muzyki rozrywkowej gitary elektrycznej? Każdemu gitara klasyczna kojarzy się przede wszystkim z gorącymi rytmami hiszpańskimi i latynoamerykańskimi, ale czy tylko w tego typu utworach gitara klasyczna znajduje zastosowanie
Czas trwania: 13min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): O dawnym, staropolskim zwyczaju zapalania latarni umarłych oraz nierozłącznie towarzyszących mu śpiewach. To piękne, średniowieczne teksty i melodie, a muzyka funeralna jest niezwykle istotna w chrześcijaństwie.
Czas trwania: 13min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Coronation Scot to nazwa ekspresowego pociągu pasażerskiego, należącego do Scottish Railways, łączącego Londyn i Glasgow. Uroczysta inauguracja nastąpiła w roku 1937 specjalnie na uroczystość koronacji króla Jerzego VI i królowej Elżbiety. Czy pociąg może być inspiracją dla kompozytora? Tak! Vivian Ellis, XX - wieczny brytyjski kompozytor skomponował swój utwór Coronatoin Scot specjalnie dla uczczenia tej formy podróżowania oczywiście ze wskazaniem na wybrany pojazd.
Czas trwania: 12min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): W muzyce szukamy różnego rodzaju wzruszeń. Czasem lubimy pomarzyć, czasem chcemy poczuć wszechogarniający spokój, ale niekiedy dźwięki pomagają płynąć naszym myślom. Dobra muzyka, w tym przypadku oczywiście instrumentalna, pomaga w medytacji. Jeden z najbardziej znanych przykładów to chociażby Meditation Julesa Masseneta, czyli fragment z jego opery Thais sprzed ponad wieku symfoniczny antrakt grany pomiędzy scenami II aktu. Massenet użył pogodnej tonacji D - dur i określił charakter tempa jako Andante z dookreśleniem Religioso.
Czas trwania: 13min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): W odcinku wraz ze specjalizującym się w improwizacji organowej Markiem Bochniakiem omówimy na czym polega właśnie to muzyczne zagadnienie. Organy są instrumentem wyjątkowo sprzyjającym improwizacji. Dlaczego tak jest? To wszystko wyjaśnimy i zaprezentujemy w programie.
Czas trwania: 13min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): 3 sierpnia (a więc w jeden dzień po premierze odcinka) z Lublina wyrusza 44. Lubelska Pielgrzymka na Jasną Górę. W związku z tym, w odcinku przeanalizujemy kilka wybranych piosenek pielgrzymkowych. Sprawdzimy, jakie muzyczne środki najlepiej nadają się do skomponowania piosenki, którą wykonuje się w marszu; jest to odpowiednie tempo, tonacja, rytm. Instrumentarium też jest nie bez znaczenia w programie dowiemy się, dlaczego akurat gitara i inne instrumenty strunowe najlepiej się do tego nadają. Usłyszymy także hymn tegorocznej pielgrzymki Iść z Maryją skomponowany przez księdza Wojciecha Iwanickiego. Oczywiście dowiemy się także ciekawostek o najstarszym hymnie Bogurodzicy, który nierozerwalnie wiąże się z celem pielgrzymki Jasną Górą.
Czas trwania: 13min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Jakimi środkami muzycznego wyrazu komponuje się muzykę nostalgiczną i rzewną? W jaki sposób muzycznie opisać jesienny nastrój?
Czas trwania: 12min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): W odcinku pokażemy w jaki sposób muzyka może zintegrować ponadpokoleniowo różne środowiska.
Opis (streszczenie): W odcinku 16. zaprezentowana zostanie najnowsza kompozycja Włodka Pawlika światowej sławy pianisty i kompozytora, zdobywcy nagrody Grammy w kategorii Best Large Jazz Ensemble Album; kompozycją tą jest muzyka do słów wiersza Cypriana Kamila Norwida Tęskno mi Panie. Premiera miała miejsce 24 września br. Rozmowa dotyczyć będzie struktury muzycznej utworu, jego cech charakterystycznych, zastosowanych środków wyrazu muzycznego współgrających z treścią i tematyką wiersza, a także inspiracji wielkimi pianistami, jak chociażby Chopinem i problematyki pisania muzyki do słów wielkich poetów polskich. Dotkniemy także tematu improwizacji charakterystycznej dla stylu Włodka Pawlika.
Czas trwania: 13min. / 2021 / magazynRoberTeka można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Kielce, TVP3 Lublin, TVP3 Olsztyn
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: