W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Rodziny Wyklętych mają głos
Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.
Emisja Rodziny Wyklętych mają głos miała miejsce:
Opis (streszczenie): Cykl rozmów z rodzinami, przede wszystkim dziećmi wyklętych przez komunistów Żołnierzy Niezłomnych.
Czas trwania: 22min. / 2020 / program historycznyOpis (streszczenie): Cykl rozmów z rodzinami, przede wszystkim dziećmi, wyklętych przez komunistów Żołnierzy Niezłomnych. Bohaterem odcinka jest Jan Żurek, pseudonim "Groźny". Urodził się 3 lipca 1923 roku. Przed wybuchem wojny rozpoczął naukę zawodu w Warszawie, gdzie przeżył oblężenie we wrześniu 1939 roku. Jego rodzinny Wieruszów stał się częścią III Rzeszy. W styczniu 1940 roku wyjechał na roboty do Niemiec, do pracy w gospodarstwie rolnym, w Zagłębiu Ruhry. Wyzwolony przez aliantów, trafił do brytyjskiej strefy okupacyjnej i został zakwalifikowany jako dipis - Displaced Persons. Przebywał w obozie w Wessel, a później w Wuppertalu, skąd wyjechał do Polski. Duży wpływ na podjęcie tej decyzji miała akcja propagandowa wysłanników Rządu Lubelskiego, którzy przekonywali, że mimo chwilowych wpływów sowieckich, nowa Polska będzie krajem w pełni demokratycznym. Wracając w rodzinne strony, obserwował porządki, wprowadzone przez komunistów, co przekonało go do walki o wolną Polskę, zniewoloną przez Sowietów. W lutym 1946 roku wstąpił do oddziału, którym dowodził Stanisław Panek "Rudy". Oddział rozbijał posterunki Milicji Obywatelskiej i likwidował konfidentów oraz szczególnie niebezpiecznych utrwalaczy władzy ludowej. Jan, który miał pseudonim "Groźny" w wielu z tych akcji uczestniczył. Został aresztowany, wraz z narzeczoną, w nocy z 17 na 18 września, w Chobaninie, po donosie konfidenta. Przeszedł ciężkie śledztwo, trwające rok i 9 miesięcy. Uniknął grożącej mu kary śmierci i 9 czerwca 1948 roku został skazany na karę 12 lat więzienia, utratę praw publicznych i obywatelskich praw honorowych przez lat 5 oraz przepadek całego majątku na rzecz Skarbu Państwa. Większą część kary odbywał w Centralnym Więzieniu w Rawiczu, gdzie zachorował na gruźlicę. Ostatecznie, orzeczeniem Zgromadzenia Sędziów Najwyższego Sądu Wojskowego, został zwolniony w lutym 1955 roku, po zaliczeniu siedmiu lat i dwóch miesięcy więzienia.
Czas trwania: 23min. / 2019 / program historycznyOpis (streszczenie): Jan Majocha, żołnierz Żandarmerii Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców, działającej na terenie Małopolski. W maju 1949 r. dowódca Stanisław Pióro Emir zdecydował o podziale oddziału na trzy grupy. Członkowie jednej, w tym ks. Władysław Gurgacz, zostali schwytani i skazani. Inna, z Emirem na czele, chciała dostać się przez Słowację na zachód Europy. Na skutek działań UB partyzanci wpadli w pułapkę. Trzech zginęło od kul, pozostali trafili do więzień, wśród nich m.in. Jan Majocha, który w czasie zasadzki został ranny. Skazany na śmierć, w więzieniu spędził ostatecznie siedem lat. Po wyjściu na wolność bezpieka utrudniała mu znalezienie pracy. O ojcu opowiada ks. Jan Majocha.
Czas trwania: 28min. / 2022 / program historycznyOpis (streszczenie): W tym odcinku Barbara Kownacka - Płauszewska opowiada o losach swoich kuzynów: porucznika Romana Dziemieszkiewicza, ps. Pogoda i starszego sierżanta Mieczysława Dziemieszkiewicza, ps. Rój, bohatera pierwszego polskiego filmu fabularnego o Żołnierzach Wyklętych "Historia Roja", który zginął w walcez komunistami 14 kwietnia 1951 roku w Szyszkach na północnym Mazowszu.
Czas trwania: 34min. / 2019 / program historycznyOpis (streszczenie): Henryk Kończykowski ps. Halicz, rocznik 1924, harcerz 16. WDH im. Zawiszy Czarnego. W batalionie Zośka od jesieni 1943 r. Za kolportaż tajnej prasy osadzony w więzieniu w Grodzisku Mazowieckim, skąd uciekł. W Powstaniu Warszawskim przeszedł cały szlak bojowy batalionu, od Woli przez Stare Miasto do Czerniakowa. Uczestniczył w wyzwalaniu Gęsiówki. Ranny na Starówce, wraz z kolegami kanałami przedostał się do Śródmieścia. Pierwszy raz aresztowany przez NKWD w styczniu 1945 r. , uciekł z aresztu. Należał do tzw. oddziału Kmity, który ubezpieczałpłk. Jana Mazurkiewicza Radosława. Aresztowany w 1950 r. , więziony przy ul. Koszykowej, Cyryla i Metodego i w Toledo. Oskarżony m.in. o próbę obalenia siłą ustroju Polski Ludowej. Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie w maju 1950 r. skazany na karę piętnastu lat pozbawienia wolności. Jego żona dostała wyrok ośmiu lat więzienia za to, że nie poinformowała władz o nielegalnej działalności męża. Po wyjściu na wolność 11 listopada 1953 r. ukończył studia na Politechnice Warszawskiej. O ojcu opowiada Andrzej Kończykowski.
Czas trwania: 23min. / 2022 / program historycznyOpis (streszczenie): Henryk Kończykowski ps. Halicz, rocznik 1924. Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie w maju 1950 r. skazany na karę 15 lat więzienia. Jego żona dostała wyrok 8 lat.. O ojcu opowiada Andrzej Kończykowski.
Czas trwania: 28min. / Polska / 2022 / program historycznyOpis (streszczenie): Cykl rozmów z rodzinami, przede wszystkim dziećmi wyklętych przez komunistów Żołnierzy Niezłomnych. Bohaterem odcinka jest Rajmund Ptak. W programie historię ojca opowiada Ewa Wcisło, córka ppor. Rajmunda Ptaka, ps. "Boruta".
Czas trwania: 23min. / Polska / 2019 / program historycznyOpis (streszczenie): Cykl rozmów z rodzinami, przede wszystkim dziećmi, wyklętych przez komunistów Żołnierzy Niezłomnych. Bohaterem odcinka jest Jan Żurek, pseudonim "Groźny". Urodził się 3 lipca 1923.
Czas trwania: 22min. / Polska / 2019 / program historycznyOpis (streszczenie): Bohaterem odcinka jest Marian Adam Suszek. Urodzony 13 V 1927 r. w Lublinie. Zaangażował się w konspirację młodzieżową niemal od początku okupacji. W kwietniu 1944 r. został przyjęty w szeregi AK. Otrzymał pseudonim Leszczyna.
Czas trwania: 23min. / Polska / 2019 / program historycznyOpis (streszczenie): Cykl rozmów z rodzinami, przede wszystkim dziećmi, wyklętych przez komunistów Żołnierzy Niezłomnych.
Czas trwania: 23min. / Polska / 2020 / program historycznyOpis (streszczenie): Józef Niski, ps. Brzoza, rocznik 1925. W 1946 r. w ramach LWP został wcielony do grup pozorujących działania partyzantów (rabowanie wsi, terroryzowanie ludności), ale zdezerterował z oddziału...
Czas trwania: 27min. / Polska / 2022 / program historycznyOpis (streszczenie): Cykl rozmów o wyklętych przez komunistów Żołnierzach Niezłomnych. Kazimierz Jakimek (ur. 1923), żołnierz Szarych Szeregów, ZWZ - AK. Po wejściu sowietów w 1945 r. aresztowany i torturowany. O rodzicach mówi Elżbieta Jakimek - Zapart.
Czas trwania: 26min. / Polska / 2022 / program historycznyOpis (streszczenie): Stanisław Pędrak, ps. Poleszuk, żołnierz i zastępca dowódcy w oddziale Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość por. Antoniego Kopaczewskiego Lwa, operującego na Lubelszczyźnie. Tajną bazą oddziału był Ignasin, skąd pochodził Poleszuk.
Czas trwania: 27min. / Polska / 2022 / program historycznyOpis (streszczenie): Stanisław Pędrak, ps. Poleszuk, żołnierz i zastępca dowódcy w oddziale Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość por. Antoniego Kopaczewskiego Lwa, operującego na Lubelszczyźnie. Tajną bazą oddziału był Ignasin, skąd pochodził Poleszuk...
Opis (streszczenie): Jan Majocha, żołnierz Żandarmerii Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców, działającej na terenie Małopolski. W maju 1949 r. dowódca Stanisław Pióro Emir zdecydował o podziale oddziału na trzy grupy. Członkowie jednej, w tym ks...
Czas trwania: 27min. / Polska / 2022 / program historycznyOpis (streszczenie): Witold Matyjaszczyk, ps. Jodła, rocznik 1925; Marian Matyjaszczyk, ps. "Huragan", "Drabina", rocznik 1923. O braciach opowiada wnuk Grzegorz Matyjaszczyk, lekarz wojskowy, weteran 5. i 6. zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku.
Czas trwania: 27min. / Polska / 2022 / program historycznyOpis (streszczenie): Ignacy Sowa, rocznik 1913, członek placówki Konspiracyjnego Wojska Polskiego we wsi Mierzyn pod Piotrkowem Trybunalskim. 15 kwietnia 1946 r. rozstrzelany w piwnicach piotrkowskiego UB. O dziadku opowiada Justyna Piejek.
Czas trwania: 27min. / Polska / 2022 / program historycznyOpis (streszczenie): Ignacy Sowa, rocznik 1913, członek placówki Konspiracyjnego Wojska Polskiego we wsi Mierzyn pod Piotrkowem Trybunalskim. W czasie niemieckiej okupacji pomagał AK, m.in. organizując transporty i przekazując żywność. W styczniu 1946 r...
Opis (streszczenie): Kpt Józef Batory, rocznik 1914. Zamordowany strzałem w tył głowy 1 marca 1951 r. w więzieniu mokotowskim. O bracie opowiada Franciszek Batory.
Czas trwania: 25min. / Polska / 2022 / program historycznyOpis (streszczenie): Kpt Józef Batory, rocznik 1914, żołnierz ZWZ - AK, szef łączności zewnętrznej IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Pochodził z rodziny rolniczej, rozpoczęte w 1937 r...
Opis (streszczenie): Kap. Józef Batory, rocznik 1914, żołnierz ZWZ - AK, szef łączności zewnętrznej IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Zamordowany strzałem w tył głowy 1 III 1951 r. w więzieniu mokotowskim. Opowiada o nim Franciszek Batory.
Czas trwania: 27min. / Polska / 2022 / program historycznyOpis (streszczenie): Kapitan Józef Batory, rocznik 1914, żołnierz ZWZ - AK, szef łączności zewnętrznej IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Pochodził z rodziny rolniczej, rozpoczęte w 1937 r...
Opis (streszczenie): Izydor Bukowski, ps. Burza, Lew, rocznik 1914, żołnierz ZWZ - AK na pograniczu Północnego Mazowsza i Mazur. Zginął 17 VIII 1946 r. w zasadzce UB. Okoliczności jego śmierci do dziś budzą wątpliwości. Mówi o nim członek rodziny, Jan Rudnicki.
Czas trwania: 28min. / Polska / 2022 / program historycznyOpis (streszczenie): Izydor Bukowski, ps. Burza, Lew, rocznik 1914, żołnierz ZWZ - AK na pograniczu Północnego Mazowsza i Mazur, od 1943 r. dowódca drużyny w Oddziale Partyzanckim Stefana Rudzińskiego Wiktora...
Opis (streszczenie): Kpr. /plut. Józef Korzeniewski, ps. Osa, dowódca drużyny w 3. Brygadzie Wileńskiej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, ostatni dowódca Pogotowia Akcji Specjalnej NZW. Zginął w nie do końca wyjaśnionych okolicznościach.
Czas trwania: 25min. / Polska / 2022 / program historycznyOpis (streszczenie): Zdzisław Dąbrowski, ps. Senator, żołnierz AK i WiN. Od wiosny 1942 r. należał do AK. Aresztowany i przewieziony do PUBP w Krasnymstawie, gdzie był torturowany. 15 I 1947 r. skazany na karę śmierci. O dziadku mówi Wioleta Paplińska.
Czas trwania: 26min. / Polska / 2022 / program historycznyOpis (streszczenie): Zdzisław Dąbrowski, ps. Senator, rocznik 1921, żołnierz AK i WiN. Od wiosny 1942 r. należał do Armii Krajowej - placówka Fajsławice pod dowództwem Stanisława Pędraka, ps. Poleszuk. W 1945 r...
Opis (streszczenie): Ppłk Antoni Olechnowicz ps. Pohorecki, rocznik 1905, przedwojenny oficer zawodowy, żołnierz września 1939 r. , potem konspiracyjny komendant Wilna. W 1945 r...
Czas trwania: 26min. / Polska / 2022 / program historycznyOpis (streszczenie): Mjr Adam Lazarowicz, ps. Klamra - 1 marca 1951 r. zamordowany strzałem w tył głowy w więzieniu mokotowskim. Jego szczątki nie zostały odnalezione. O dziadku opowiada Przemysław Lazarowicz.
Czas trwania: 24min. / Polska / 2022 / program historycznyRodziny Wyklętych mają głos można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Warszawa, TVP Historia
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: