W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Rozmowy istotne
Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.
Emisja Rozmowy istotne miała miejsce:
Opis (streszczenie): Bohaterem programu będzie Janusz Gajos - jeden z najwybitniejszych polskich aktorów. Temat programu to istotne rozmowy bohatera z ludźmi, którzy mieli zasadniczy wpływ na przebieg jego drogi życiowej i artystycznej. Wspominając te rozmowy mam nadzieję sportretować sylwetkę Janusza Gajosa oraz przedstawić wydarzenia, które ukształtowały go zarówno jako człowieka i artystę. Pierwszą osobą, która miała ogromny wpływ na Janusza Gajosa był jego ojciec Tadeusz. Wspomnienie istotnych rozmów z ojcem ukaże trudną drogę bohatera z ubogiego domu na Śląsku do Szkoły Filmowej w Łodzi. Rozmowa o Marii Kaniewskiej, opiekunce w Szkole Filmowej i reżyserce filmu Panienka z okienka, w którym Janusz Gajos debiutował, odsłoni pierwsze kroki bohatera w zawodzie. Po roli Janka Kosa w filmie Czterej pancerni i pies oraz ogromnej popularności jaka za tym szła, Janusz Gajos został na 15 lat wykluczony z możliwości uprawiania zawodu aktora. Dopiero współpraca z Kazimierzem Kutzem, przy realizacji teatru tv Opowieści Hollywoodu, dała szansę udowodnienia bohaterowi jakiego kalibru jest aktorem. Potem nastąpiło kolejne, niezwykle twórcze spotkanie, z Krzysztofem Kieślowskim. Początkowy konflikt na planie Dekalogu IV odsłonił charakterystyczną metodę pracy Janusza Gajosa. Współpraca z Wojciechem Marczewskim przy filmie Ucieczka z kina wolność to, jak mówi sam bohater, jedno z jego z najważniejszych artystycznych przeżyć. Rzuca też ciekawe światło na pogląd bohatera czym jest prawda aktorska. Ważną częścią programu będzie dokumentalna rejestracja zajęć jakie Janusz Gajos prowadzi na Wydziale Aktorskim w Szkole Filmowej w Łodzi. Jest to ten sam wydział, na który młody Janusz Gajos, bez skutku próbował trzykrotnie się dostać. Dziś, przez wielu nazywany mistrzem, przekazuje swoje doświadczenia studentom.
Czas trwania: 24min. / 2009Opis (streszczenie): Cotygodniowy cykl rozmów z wybitnymi postaciami polskiego życia intelektualnego i kulturalnego. Z ks. Tadeuszem Isakowiczem - Zaleskim rozmawiać będzie Wojciech Bonowicz, redaktor wydawnictwa Znak, autor rozmowy - rzeki z księdzem Zaleskim.
Czas trwania: 25min. / 2007Opis (streszczenie): "Wciąż szukam tamtej trąbki. Rozmowy z Zygmuntem Koniecznym" to książka, która stała się pretekstem do wywiadu z niezwykłym artystą - kompozytorem muzyki teatralnej, filmowej i poetyckich pieśni rozsławionych przez Piwnicę pod Baranami - Zygmuntem Koniecznym. Pomimo wielu nagród, jakimi obsypano kompozytora, jest on zadziwiająco skromny, a sława nie przytłacza go wcale. Może to wyniesiona z kabaretu umiejętność spojrzenia na siebie z dystansem, a może poczucie pokory wobec tego, czemu się naprawdę służy - sztuce. Iwona Meus - Jargusz rozmawia z Koniecznym o fascynacjach młodością, pokorze, wierności sztuce. Oprawę rozmowy stanowią fragmenty archiwalnych nagrań z Piwnicy Pod Baranami, występów artystów związanych z Zygmuntem Koniecznym oraz fragmenty spektakli, do których pisał muzykę.
Czas trwania: 25min. / 2007Opis (streszczenie): Spotkanie z kompozytorem Henrykiem Mikołajem Góreckim.
Czas trwania: 24min. / 2008Opis (streszczenie): Cotygodniowy cykl rozmów z wybitnymi postaciamiżycia intelektualnego i kulturalnego. W kolejnym programie Monika Grossman-Kliber rozmawia z Jone Fossem. Program jest próbą przedstawienia sylwetki Fossego i odpowiedzi na pytanie, kim bardziej się czuje: dramaturgiem, eseistą, czy poetą? Pretekstem do rozmowy jest wizyta Jone Fossego w Polsce, w związku z promocją książki Leifa Zerna "Świecąca ciemność", analizującej dramaturgię Fossego. Odpowiemy na pytanie,czy rzeczywiście tytułowa "Świecąca ciemność" opisuje twórczość Jone Fossego i w jakim zakresie. Po debiucie Fossego mało kto myślał o nim jako o przyszłym dramaturgu. Tym bardziej, że sam autor dawał wyrazy nienawiści do teatru. Fosse powiedział o sobie "jestem autorem sztuk teatralnych – ale nigdy tego nie pragnąłem" Jak więc doszło do tego, że Fosse jest ceniony jako dramaturg na świecie, a jego utwory są tłumaczone na wiele języków? Jakie przejawy skandynawskości są zauważalne w jego twórczości? Skąd się wzięła teoria, że na początku był Ibsen, a potem długo, długo nic, aż pojawił się Fosse?
Czas trwania: 23min. / 2008Opis (streszczenie): Spotkanie z kompozytorem Krzysztofem Pendereckim.
Czas trwania: 26min. / Polska / 2008Opis (streszczenie): Cotygodniowy cykl rozmów z wybitnymi postaciami polskiego życia intelektualnego i kulturalnego - filozofami, pisarzami, reżyserami, aktorami.
Czas trwania: 24min. / Polska / 2007Opis (streszczenie): Bohaterem programu jest Janusz Gajos - jeden z najwybitniejszych polskich aktorów. Z rozmowy z nim wyłania się postać Janusza Gajosa jako człowieka i artystę.
Czas trwania: 23min. / Polska / 2009Opis (streszczenie): Profesor Jerzy Kucia to wielka osobowość polskiej animacji. Jego filmy są bogate pod względem formalnym. Większość jego filmów pozbawiona jest anegdoty, opiera się na ciągu skojarzeń oraz drobiazgowej obserwacji drobnych z wydarzeń życia.
Czas trwania: 24min. / Polska / 2009Opis (streszczenie): Wanda Chotomska - poetka, powieściopisarka, twórczyni bajek dla dzieci, ale też autorka piosenek, reżyserka, a nawet aktorka i choreografka. W programie pokazana jako człowiek legenda, uwielbiana przez dzieci i ceniona przez dorosłych.
Czas trwania: 25min. / Polska / 2009Opis (streszczenie): Cotygodniowy cykl rozmów z wybitnymi postaciami polskiego życia intelektualnego i kulturalnego.
Czas trwania: 24min. / Polska / 2007Opis (streszczenie): Spotkanie z polskim artystą rzeźbiarzem Igorem Mitorajem.
Czas trwania: 21min. / Polska / 2008Rozmowy istotne można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP Historia, TVP Kultura, TVP Polonia
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: