Rzecz Polska godziny emisji w telewizji, obsada, kiedy leci i gdzie obejrzeć

Reklama

Rzecz Polska w TV - najbliższe emisje

+ Obserwuj
Przycisk Zapisz przy transmisji pozwala na szybkie dodanie wydarzenia do kalendarza: iCalendar, Google Calendar, Outlook.

Emisja Rzecz Polska będzie miała miejsce (premiera, powtórka):

Program TV na 2 stycznia 2025 (Czwartek)
18:30 Rzecz Polska s.I - Klocki Zofii Stryjeńskiej Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): 100 najlepszych polskich projektów na 100 - lecie Niepodległości! W pierwszym odcinku bohaterem będą klocki Zofii Stryjeńskiej. Projekt tej drewnianej zabawki powstał w 1918 roku i był związany z aktywnością artystki w ramach Warsztatów Krakowskich. Klocki miały przedstawiać 6 scen nawiązujących do tradycji ludowych jak np. puszczanie wianków na rzece czy oczepiny. W ten sposób Stryjeńska chciała edukować najmłodszych w polskich zwyczajach. Cykl TVP Kultura to propozycja przyjrzenia się krajowej sztuce projektowania. Będzie to zarówno odpowiedź na obserwowaną od jakiegoś czasu modę na przedmioty vintage, jak i promocja najciekawszych nowych rozwiązań projektowych. Choć polski design w ostatnich latach staje się jednym z naszych eksportowych hitów, to wciąż zbyt mało się o nim mówi. Program ma opowiadać o konkretnych przedmiotach, rekonstruując historię ich powstania, pokazując ich funkcję w przestrzeni, przedstawiając twórców i projektantów. Ta opowieść o rzeczach stanie się również opowieścią o najnowszej historii Polski.

Czas trwania: 12min. / 2018 / cykl dokumentalny
Program TV na 3 stycznia 2025 (Piątek)
07:05 Rzecz Polska s.I - Klocki Zofii Stryjeńskiej Logo TVP Historia
Reklama
Program TV na 5 stycznia 2025 (Niedziela)
07:45 Rzecz Polska s.I - Klocki Zofii Stryjeńskiej Logo TVP Historia
Program TV na 6 stycznia 2025 (Poniedziałek)
18:00 Rzecz Polska s.I - Klocki Zofii Stryjeńskiej Logo TVP Historia
Program TV na 7 stycznia 2025 (Wtorek)
07:45 Rzecz Polska s.I - Klocki Zofii Stryjeńskiej Logo TVP Historia
Program TV na 9 stycznia 2025 (Czwartek)
06:45 Rzecz Polska s.I - Klocki Zofii Stryjeńskiej Logo TVP Historia
18:30 Rzecz Polska s.I - Cukiernica Julii Keilowej Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): 100 najlepszych polskich projektów na 100 - lecie Niepodległości!

Czas trwania: 12min. / 2018 / cykl dokumentalny
Program TV na 10 stycznia 2025 (Piątek)
07:05 Rzecz Polska s.I - Cukiernica Julii Keilowej Logo TVP Historia
Program TV na 12 stycznia 2025 (Niedziela)
07:55 Rzecz Polska s.I - Cukiernica Julii Keilowej Logo TVP Historia
Program TV na 13 stycznia 2025 (Poniedziałek)
18:05 Rzecz Polska s.I - Cukiernica Julii Keilowej Logo TVP Historia
Program TV na 14 stycznia 2025 (Wtorek)
07:45 Rzecz Polska s.I - Cukiernica Julii Keilowej Logo TVP Historia
Program TV na 16 stycznia 2025 (Czwartek)
06:50 Rzecz Polska s.I - Cukiernica Julii Keilowej Logo TVP Historia
18:25 Rzecz Polska s.I - Meble dla Ignacego Mościckiego Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): 100 najlepszych polskich projektów na 100 - lecie Niepodległości! W trzecim odcinku zespół mebli z Zameczku Prezydenta RP w Wiśle. Zarówno pałac, jak i meble powstały jako dar Województwa Śląskiego dla prezydenta Ignacego Mościckiego. Meble były pierwszym w Polsce przykładem funkcjonalizmu w projektowaniu. W kraju, gdzie wciąż modny był styl dworkowy, połączenie metalowych rur ze skórami egzotycznych zwierząt, musiało wręcz szokować nowoczesnością.

Czas trwania: 11min. / 2018 / cykl dokumentalny
Reklama
Program TV na 17 stycznia 2025 (Piątek)
06:45 Rzecz Polska s.I - Meble dla Ignacego Mościckiego Logo TVP Historia
07:05 Rzecz Polska Logo TVP Historia
Czas trwania: 15min. / 2024
Strona zawiera informacje na temat godzin emisji (czyli kiedy leci) oraz obsady (kto występuje) dla Rzecz Polska. Jeżeli stacje telewizyjne planują w najbliższym czasie nadać audycję (premiera, powtórki) w sekcji najbliższe emisje umieszczone są informacje na temat jakiego dnia, o której godzinie oraz na jakiej antenie można obejrzeć program. W przypadku braku Rzecz Polska w ramówkach jakiekogokolwiek kanału wyświetlona jest lista poprzednich emisji z ostatnich 30 dni. Brak informacji na temat poprzednich i przyszłych wyświetleń oznacza, że żadna z ponad 180 stacji obecnych w programie telewizyjnym naziemna.info, nie nadawała audycji i nie planuje tego w najbliższym czasie. Na stronie znajdują się informacje na temat tego kiedy będą powtórki lub kiedy będzie powtórka audycji Rzecz Polska.

Poprzednie emisje Rzecz Polska w telewizji

Emisja Rzecz Polska miała miejsce:

2024-12-20 18:50 Rzecz Polska - Fotel 366 Józefa Chierowskiego Logo TVP Kultura

Opis (streszczenie): 100 najlepszych polskich projektów na 100 - lecie Niepodległości! Nowy cykl TVP Kultura to propozycja przyjrzenia się krajowej sztuce projektowania. Będzie to zarówno odpowiedź na obserwowaną od jakiegoś czasu modę na przedmioty vintage, jak i promocja najciekawszych, nowych rozwiązań projektowych. Choć polski design w ostatnich latach staje się jednym z naszych eksportowych hitów, to wciąż zbyt mało się o nim mówi. Program ma opowiadać o konkretnych przedmiotach, rekonstruując historię ich powstania, pokazując ich funkcję w przestrzeni, przedstawiając twórców i projektantów. Ta opowieść o rzeczach stanie się również opowieścią o najnowszej historii Polski.

Czas trwania: 10min. / 2018 / cykl dokumentalny
2024-12-18 18:50 Rzecz Polska - Żelazko Turystyczne Logo TVP Kultura

Opis (streszczenie): 100 najlepszych polskich projektów na 100 - lecie Niepodległości! Cykl TVP Kultura to propozycja przyjrzenia się krajowej sztuce projektowania. Będzie to zarówno odpowiedź na obserwowaną od jakiegoś czasu modę na przedmioty vintage, jak i promocja najciekawszych nowych rozwiązań projektowych. Choć polski design w ostatnich latach staje się jednym z naszych eksportowych hitów, to wciąż zbyt mało się o nim mówi. Program ma opowiadać o konkretnych przedmiotach, rekonstruując historię ich powstania, pokazując ich funkcję w przestrzeni, przedstawiając twórców i projektantów. Ta opowieść o rzeczach stanie się również opowieścią o najnowszej historii Polski. Żelazko turystyczne projektu Andrzeja Jana Wróblewskiego i Andrzeja Latosa, choć nigdy nie weszło do produkcji, jest jednym z ciekawszych pomysłów w polskim AGD lat 70. To niepozorne urządzenie było odpowiedzią na prężnie rozwijającą się turystykę - rodzinne wyjazdy na wakacje, czyli jeden z symboli czasów Gierka. Zaprojektowane w 1975 roku żelazko, po złożeniu mieściło się w każdej walizce, a jego wielofunkcyjna grzałka mogła zostać użyta do zaparzenia herbaty.

Czas trwania: 10min. / 2018 / cykl dokumentalny
2024-11-21 18:10 Rzecz Polska s.I - Skuter Osa Logo TVP Kultura

Opis (streszczenie): 100 najlepszych polskich projektów na 100 - lecie Niepodległości. W tym odcinku skuter osa. Pierwszy model powstał w 1959 roku w "odwilżowej" Polsce i był częścią rodzącej się kultury młodzieżowej. Był też odpowiedzią na dostępne na zachodzie jednoślady (włoskie słowo vespa znaczy osa). Choć w Polsce był towarem ekskluzywnym i deficytowym, jego produkcja na wielką skalę odbywała się w Indiach, gdzie sprzedano na niego licencję.

Czas trwania: 13min. / 2018 / cykl dokumentalny
2024-11-18 15:50 Rzecz Polska - Plakat Zamecznika i Polska Szkoła Plakatu Logo TVP Kultura

Opis (streszczenie): Jednym z najciekawszych fenomenów artystycznych, który rozwinął się w naszym kraju w latach 60. XX wieku była Polska Szkoła Plakatu. Nigdy nie stanowiła formalnej grupy i choć badacze sztuki spierają się dziś, czy narodziła się w latach 20. czy w 50. , to zgodnie mogą wymienić jej najważniejszych przedstawicieli: Tomaszewski, Mroszczak, Cieślewicz, Fangor, Lenica, Świerzy czy Zamecznik. Początkowo plakaty były tworzone do reklamowania filmów, ale artyści, którzy podjęli się ich wykonywania, szybko zrozumieli, z jak wdzięcznym medium mają do czynienia: tanie w produkcji, powstające w wielu egzemplarzach i egalitarnie docierające do widzów plakaty stanowiły świetną przestrzeń do własnych poszukiwań artystycznych. Plakaty tamtych lat wyróżniają się prostym przekazem graficznym, oszczędną formą, malarskim sznytem i dobrym liternictwem. Wszystko to sprawiło że ten polski fenomen zdobył rozgłos na całym świecie. Wśród wymienionych twórców wyróżniał się Wojciech Zamecznik. Ten znakomity artysta łączący w swojej twórczości różne media, rozwijał nowoczesny język masowej wizualności. Zamecznik znany jest przede wszystkim za sprawą swoich plakatów, w których udało mu się w eksperymentalny sposób wykorzystać fotografię. Jednym z najbardziej znanych jest plakat, jaki przygotował dla 9. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień. Wspólnie z Galerią Archeologia Fotografii postaramy się prześledzić proces twórczy, by pokazać, jak udało się artyście stworzyć ten projekt. Przybliżymy również historię festiwalu i opowiemy o fenomenie jazzu w latach 60. Zastanowimy się, na czym polegała wyjątkowość Polskiej Szkoły Plakatu i czy dziś ma ona swoich kontynuatorów? Co składa się na dobry plakat i czy jest możliwe wypunktowanie cech koniecznych do stworzenia plakatu, którego nie sposób zapomnieć.

Czas trwania: 12min. / 2021 / cykl dokumentalny
2024-11-03 06:45 Rzecz Polska - Meble dla Ignacego Mościckiego Logo TVP Kultura
Czas trwania: 11min. / 2018 / cykl dokumentalny
2024-10-22 18:30 Rzecz Polska s.I - Żelazko Turystyczne Logo TVP Nauka
Czas trwania: 10min. / 2018 / cykl dokumentalny
2024-10-18 11:10 Rzecz Polska s.I - Hodowla Zwierzątek Karola Borsuka Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): 100 najlepszych polskich projektów na 100 - lecie Niepodległości. W czwartym odcinku prezentujemy grę planszową Hodowla Zwierzątek, dziś znaną jako Superfarmer. Gra została stworzona przez Karola Borsuka w okupowanej Warszawie, a jej produkcja była jedyną możliwością pracy zarobkowej dla zwolnionego przez Niemców z uniwersytetu profesora matematyki. Jedyny zachowany w całości egzemplarz gry jest prezentowany w Muzeum Powstania Warszawskiego, pozostałe spłonęły w stolicy w sierpniu 1944 roku.

Czas trwania: 13min. / 2018 / cykl dokumentalny
2024-10-02 18:15 Rzecz Polska s.I - Hodowla Zwierzątek Karola Borsuka Logo TVP Nauka
Reklama
2024-09-08 13:45 Rzecz Polska s.I - Hodowla Zwierzątek Karola Borsuka Logo TVP Nauka
2024-09-04 15:40 Rzecz Polska - panGenerator Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): "panGenerator" to interdyscyplinarna grupa artystyczna, która postawiła sobie za cel łączenie designu i ekspresji artystycznej z nowymi technologiami. Tworzą obiekty, które stają się łącznikami między światem tradycji i nowoczesności. Bardzo ważny jest dla nich odbiorca, czytelny przekaz, edukacja i współpraca z przedstawicielami różnych dyscyplin. Piotr Barszczewski, Krzysztof Cybulski, Krzysztof Goliński oraz Jakub Koźniewski spotkali się podczas pierwszego w Polsce Obozu Kultury MediaLab, zorganizowanego w 2010 roku w Chrzelicach i od tego czasu razem pracują. Na swoim koncie mają liczne nagrody i sukcesy, zdobyli między innymi Złotego Lwa w Cannes, Paszporty Polityki, nominację do Design Alive Awards. "Świat sztuki przestał nadążać za zmianami technologicznymi; w renesansie artyści korzystali z nowych osiągnięć naukowych. Potem ich drogi się rozeszły, a według nas to powinna być ścisła współpraca, coś co się napędza wzajemnie" - mówią członkowie kolektywu. Ta idea przyświeca ich pracy. Nowoczesna technologia nigdy nie jest dla nich celem samym w sobie. Jest tylko narzędziem. Artyści płynnie łączą najnowsze osiągnięcia technologiczne z technikami analogowymi. Od początku istnienia podkreślali, że ważne jest dla nich tworzenie projektów interdyscyplinarnych, integrujących osiągnięcia przedstawicieli różnych dziedzin - muzyków, programistów, elektroników, designerów. Głównym tematem odcinka jest instalacja "Apparatum", stworzona przez kolektyw w 2018 roku, instalacja zainspirowana - jeśli chodzi o formę - "Czarnym Studiem" Zofii i Oskara Hansenów oraz historią i dorobkiem Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia (SEPR). "Apparatum" pozwala każdemu odbiorcy wcielić się w rolę kompozytora i realizatora dźwięku. Skomponowany przez odbiorców utwór zostaje wgrany na serwer w postaci pliku mp3, a graficzna partytura zostaje wydrukowana w formie przypominającej paragon. Do opowieści o instalacji wykorzystamy materiały archiwalne dokumentujące działalność SEPR. Członków grupy odwiedzimy z kamerą w ich pracowni. Porozmawiamy o genezie "Apparatum" i idei instalacji, ale przyjrzymy się także innym pracom.

Czas trwania: 12min. / 2021 / cykl dokumentalny
2024-09-03 17:20 Rzecz Polska s.I - Cukiernica Julii Keilowej Logo TVP Nauka
2024-09-02 18:20 Rzecz Polska s.I - System Lamp ART Logo TVP Nauka
Czas trwania: 12min. / 2018 / cykl dokumentalny
2024-09-02 14:40 Rzecz Polska s.I - Cukiernica Julii Keilowej Logo TVP Nauka
2024-09-02 12:25 Rzecz Polska s.I - Klocki Zofii Stryjeńskiej Logo TVP Nauka
2024-09-02 11:55 Rzecz Polska - Meble dla Ignacego Mościckiego Logo TVP Kultura
2024-09-01 17:50 Rzecz Polska s.I - Skuter Osa Logo TVP Nauka
2024-09-01 12:45 Rzecz Polska s.I - Skuter Osa Logo TVP Nauka
2024-09-01 08:10 Rzecz Polska s.I - Skuter Osa Logo TVP Nauka
2024-08-31 18:50 Rzecz Polska s.I - Cukiernica Julii Keilowej Logo TVP Wilno
2024-08-30 23:20 Rzecz Polska s.I - Klocki Zofii Stryjeńskiej Logo TVP Wilno
2024-08-29 08:15 Rzecz Polska - Meble dla Ignacego Mościckiego Logo TVP Kultura
2024-08-29 04:45 Rzecz Polska - Logo CPN Logo TVP Polonia

Opis (streszczenie): Logo Centrali Przemysłu Naftowego jest uznawane za jedno z najlepszych w historii krajowego wzornictwa i funkcjonuje także jako jeden z najbardziej popularnych znaków graficznych w Polsce. Choć logo zniknęło ze stacji benzynowych w 2000 roku i zostało zastąpione nową identyfikacją wizualną Orlenu, to wciąż bez problemu jest rozpoznawalne jako przykład świetnego projektu. Co czyni to logo tak wyjątkowym? Ten biało - pomarańczowy znak przedstawiający litery CPN został zaprojektowany w 1967 roku przez Ryszarda Bojara, Stefana Solika i Jerzego Słowikowskiego. Trzy litery miały swoim kształtem przywoływać symbol rozdzielnika paliwa w latach 60. Nowe logo było częścią poprawienia wizerunku firmy, która w tamtych czasach reglamentacji paliwa, nie budziła pozytywnych skojarzeń. O ile dziś takie myślenie jest standardem, to w latach 60. nie była to codzienna praktyka. Ponadczasowe logo przez ponad pół wieku nie wymagało odświeżenia. Mało tego: w 2019 roku reaktywowano stację pod marką CPN, głównie z powodu świetnego loga, które wywołuje pozytywne skojarzenia wśród konsumentów. Jak mówili przedstawiciele firmy Orlen: "Marka wciąż żyje w świadomości Polaków, którzy traktują ją z dużym sentymentem. Reaktywując markę, chcemy naszym klientom dać okazję do tego, by mogli bezpośrednio obcować z dziedzictwem nierozerwalnie związanym z historią Polski i rodzimej motoryzacji. W odcinku zastanowimy się, na czym polega fenomen dobrego znaku graficznego. Przywołując inne ikoniczne przykłady, postaramy się pokazać, jak wiele świetnych projektów powstało na przestrzeni ostatnich dekad. Naszym gościem będzie Patryk Hardziej - ilustrator, projektant i wykładowca akademicki, który jest autorem wydanej w 2019 roku książki "CPN. Znak, identyfikacja, historia".

Czas trwania: 12min. / 2021 / cykl dokumentalny
Reklama
2024-08-28 17:55 Rzecz Polska - Meble dla Ignacego Mościckiego Logo TVP Kultura
2024-08-25 21:30 Rzecz Polska s.I - Klocki Zofii Stryjeńskiej Logo TVP Wilno
2024-08-24 18:50 Rzecz Polska s.I - System Lamp ART Logo TVP Wilno
2024-08-22 08:15 Rzecz Polska - Cukiernica Julii Keilowej Logo TVP Kultura
Czas trwania: 12min. / 2018 / cykl dokumentalny
2024-08-22 04:45 Rzecz Polska - Figurka z Ćmielowa Logo TVP Polonia

Opis (streszczenie): Figurki z Ćmielowa znajdują się w najważniejszych światowych muzeach sztuki dekoracyjnej. Projektowane były na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego wieku w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Uznawane za najbardziej oryginalny wytwór polskich projektantów czasów odwilży. Ich autorzy stworzyli nowoczesny styl, który odmienił postrzeganie kameralnej rzeźby i nadał jej rangę dzieła sztuki. Historia porcelanowych figurek sięga połowy lat 50. To wtedy w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie zatrudniono czterech młodych artystów rzeźbiarzy: Henryka Jędrasiaka, Mieczysława Naruszewicza, Lubomira Tomaszewskiego i Hannę Orthwein. Młodzi projektanci dostali zadanie stworzenia wzoru figurek, które wejdą do masowej produkcji i spełnią oczekiwania nowej estetyki, zgodnie z którą społeczeństwo socjalistyczne miało się rozstać z ideałami mieszczańskimi. Projektantom udało się zerwać z tradycyjną dekoracyjnością, uciec od pastelowych kolorów i stworzyć bardzo awangardową, syntetyczną i minimalistyczną formę. Ich porcelanowe figurki to właściwie małe rzeźby, które zaprojektowano tak, by oglądać je ze wszystkich stron. Figurki cieszyły się dużą popularnością i szybko znikały z półek sklepowych. Pokazywano je na krajowych i zagranicznych wystawach, gdzie cieszyły się dużym zainteresowaniem. Tak było np. podczas targów w Chicago, gdzie błyskawicznie wyprzedano wszystkie prezentowane egzemplarze, na wystawie w Moskwie do stoiska z figurkami ustawiały się kilometrowe kolejki. Produkowały je wszystkie największe wytwórnie porcelany w Polsce - w Wałbrzychu, Ćmielowie, Chodzieży, Jaworzynie Śląskiej, Katowicach - Bogucicach i Tułowicach. Z produkcji porcelanowej rzeźby zasłynęła jednak przede wszystkim ćmielowska wytwórnia "Świt". Przez 10 lat powstało około 130 projektów, choć nie wszystkie trafiły do produkcji. Autorem blisko 30 wzorów i mistrzem w odtwarzaniu w porcelanie miękkich ruchów i łagodnych kształtów sylwetek kobiecych: hipisowskich dziewczyn w spodniach, śpiewaczek, czeszących i kąpiących się kobiet, a także figurek zoomorficznych, takich jak "Kura", "Kogut", "Wielbłąd" jest Lubomir Tomaszewski. To jego projektom poświęcimy najwięcej uwagi. Porcelanowe ikony sprzed czterech dekad zestawimy z nowymi projektami Marka Cecuły, sprawdzając, jak dziś eksperymentuje się z tym kruchym materiałem. Naszymi ekspertami będą: Katarzyna Rzehak - dyrektor Działu Kreatywnego i PR IWP, historyk sztuki i krytyk designu; Czesława Frejlich - wykładowczyni warszawskiej i krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych; David Crowley - kierownik Department of Critical Writing in Art and Design w Royal College of Art w Londynie; profesor Józefa Mrozek - historyk designu, krytyk designu Krystyna Łuczak - Surówka oraz Marek Cecuła. Dowiemy się od nich, na czym polegał fenomen porcelanowych figurek, jaki był kontekst polityczny i ideologiczny zapotrzebowania na nowoczesną formę, którą te projekty realizowały, czy rzeczywiście figurki są oryginalnym dziełem polskich twórców i nie mają swojego odpowiednika na świecie, w jaki nurt projektowania światowego się wpisują, w jaki sposób odzwierciedlają poszukiwania nowego języka w sztuce. Dlaczego po dekadzie świetności zaprzestano ich produkcji. W dokumentalnej formie pokażemy fragmenty procesu technologii produkcji figurek w fabryce Ćmielowie, a figurki znajdujące się w muzealnych zbiorach pokażemy za pomocą zdjęć kreacyjnych.

Czas trwania: 12min. / 2021 / cykl dokumentalny
2024-08-17 18:45 Rzecz Polska s.I - Hodowla Zwierzątek Karola Borsuka Logo TVP Wilno
2024-08-16 23:20 Rzecz Polska - panGenerator Logo TVP Wilno
2024-08-15 08:20 Rzecz Polska - Klocki Zofii Stryjeńskiej Logo TVP Kultura
Czas trwania: 12min. / 2018 / cykl dokumentalny
2024-08-14 17:55 Rzecz Polska - Klocki Zofii Stryjeńskiej Logo TVP Kultura
2024-08-12 15:00 Rzecz Polska - panGenerator Logo TVP Kultura
2024-08-11 21:25 Rzecz Polska - panGenerator Logo TVP Wilno
2024-08-10 18:45 Rzecz Polska - panGenerator Logo TVP Wilno
2024-08-08 08:25 Rzecz Polska - panGenerator Logo TVP Kultura

Rzecz Polska gdzie obejrzeć?

Rzecz Polska można obejrzeć w programie stacji:

Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP Historia, TVP Kultura, TVP Nauka, TVP Polonia, TVP Wilno

Typy audycji

Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:

Obsada (osoby)

Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):

Lata produkcji

Lista zawiera lata, w których powstawała audycja:

Reklama
© 2016-2024 - PROGRAM TV - przewodnik telewizyjny naziemna.info
Serwis działa na serwerach dhosting
Do góry