W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Rzecz w kulturze
Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.
Emisja Rzecz w kulturze miała miejsce:
Opis (streszczenie): O historii zamku w Pieskowej Skale, jego gospodarzach i zmianach architektonicznych jakie następowały przez wieki, a także o dniu dzisiejszym i funkcjonowaniu Muzeum.
Czas trwania: 20min. / 2023 / magazyn kulturalnyOpis (streszczenie): Autorzy programu zaprezentują najciekawsze wydarzenia i zjawiska kulturalne. Będą je zapowiadać, relacjonować, a także zapraszać znanych twórców i komentatorów. Narodowe pamiątki obok arcydzieł światowej sztuki, bezcenne dokumenty obok tak zwanych kuriozów. Zbiory Muzeum Książąt Czartoryskich to w sumie 336 000 muzealiów, które tworzą najznakomitszą w Polsce kolekcję malarstwa, militariów oraz rzemiosła artystycznego. Zwiedzając muzealne sale, poznajemy najcenniejsze obiekty, które wyróżniają się nie tylko walorami artystycznymi, ale także ciekawą historią.
Czas trwania: 19min. / 2020 / magazyn kulturalnyOpis (streszczenie): Kopiec i Muzeum Kościuszkowskie cz. 3 Audycja o Tadeuszu Kościuszce, jego roli w historii Polski i Ameryki, zbiorach i koncepcji Muzeum Kościuszkowskiego oraz o roli i znaczeniu Komitetu Kopca Kościuszki jako strażnika pamięci kościuszkowskiej i opiekuna Kopca.
Czas trwania: 19min. / 2023 / magazyn kulturalnyOpis (streszczenie): Autorzy programu zaprezentują najciekawsze wydarzenia i zjawiska kulturalne. Będą je zapowiadać, relacjonować a także zapraszać znanych twórców i komentatorów. Bezcenne dzieła sztuki muszą mieć zapewnioną kompleksową opiekę oraz właściwą ochronę. Czuwają nad tym zarówno konserwatorzy, jak i naukowcy. Aby przekonać się, jak pracują, odwiedzamy Pracownię Konserwacji Malarstwa i Rzeźby przy Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie oraz Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych LANBOZ.
Opis (streszczenie): Kopiec i Muzeum Kościuszkowskie cz. 2 Trudne dzieje Kopca jako budowli inżynierskiej podatnej na działania sił natury. O specyfice budowli, uwarunkowaniach terenowych i największych katastrofach.
Opis (streszczenie): "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci to jeden z najpiękniejszych portretów na świecie. Odkrywamy tajemnice najważniejszego i najcenniejszego obrazu w polskich zbiorach, który jednocześnie jest symbolem narodzin najstarszego muzeum w Polsce założonego przez księżną Izabelę z Flemingów Czartoryską.
Opis (streszczenie): Kopiec i Muzeum Kościuszkowskie cz. 1 Audycja na temat idei upamiętnienia Tadeusza Kościuszki pomnikiem w formie kopca, sytuacji społecznej i politycznej, zbiórce pieniędzy na sypanie budowli i roli i znaczeniu Kopca dla ówczesnych.
Opis (streszczenie): Muzealne sale Zamku Pieskowa Skała kryją ciekawe ekspozycje, takie jak wystawa "Kultura Staropolska", na której zaprezentowane są portrety rodu Sapiehów, czy staropolska kuchnia z wyposażeniem. Ponadto warto odwiedzić kaplicę oraz kryptę zamkową.
Opis (streszczenie): Opowiadamy o muzeum na zamku w Pieskowej Skale i stałych wystawach - "Europejskie style i mody w sztuce" oraz "Angielskie wnętrza z kolekcją obrazów" i o niezwykłych eksponatach stanowiących elementy ekspozycji.
Opis (streszczenie): Muzeum w Bochni cz. 3 Opowieść o Macieju Samlickim, jego malarskiej spuściźnie i pamiętnikach, które doczekały się opracowania.
Opis (streszczenie): Muzeum w Bochni cz. 2 Niezwykła kolekcja porcelany oraz obrazy polskich mistrzów pędzla, historia Bochni przez pryzmat kopalni soli i cechów rzemieślniczych oraz żydowskich mieszkańców miasta.
Opis (streszczenie): Muzeum w Bochni cz. 1. W audycji historia budynku i samego muzeum, kolekcja obrazów z wizerunkami Matki Boskiej, figurki z przydrożnych kapliczek oraz archeologiczne eksponaty.
Opis (streszczenie): Klasztor Benedyktynek w Staniątkach cz. 3. Życie za zakonnym murem skrywa się wiele fascynujących tajemnic, a na klasztornych korytarzach znajdziemy niezwykłe przykłady średniowiecznego malarstwa, które obecnie poddawane jest starannym pracom konserwacyjnym. Archiwum klasztorne gromadzi niewyobrażalne skarby, w postaci starych dokumentów, piśmiennictwa i starożytnych ksiąg. Ponadto, trwają intensywne prace nad nową siedzibą muzeum, gdzie opowiedziana będzie fascynująca historia zakonu i jego kulturowe dziedzictwo.
Opis (streszczenie): Klasztor Benedyktynek w Staniątkach cz. 2. Kaplica Matki Boskiej Bolesnej to nie tylko miejsce kultu, lecz także cenna relikwia historyczna. W klasztornym muzeum można podziwiać wybrane eksponaty jako świadectwa dawnych tradycji zakonnych. W archiwum przechowywane są nieocenione muzykalia, które dodają głębi uroczystym obrzędom.
Czas trwania: 21min. / 2023 / magazyn kulturalnyRzecz w kulturze można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Kraków, TVP Kultura
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją: