W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Rząd Polski 1939 - 1945
Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.
Emisja Rząd Polski 1939 - 1945 miała miejsce:
Opis (streszczenie): Konferencja w Jałcie. Postawa Jedności Narodowej wobec ustaleń jałtańskich. Aresztowanie i proces 16 przywódcówPolski Podziemnej. Powstanie Organizacji Narodów Zjednoczonych. Kapitulacja Nimiec. Powołanie Rządu Jedności Narodowej. Orędzie prezydenta Władysława Raczkiewicza. Cofnięcie uznania dla rządu na wychodźstwie.
Czas trwania: 57min. / 2000 / film dokumentalnyOpis (streszczenie): 18 czerwca 1940 roku prezydent Władysław Raczkiewicz udał się do Londynu. Na dworcu w stolicy Wielkiej Brytanii witali go król Jerzy VI, pracownicy ambasady, politycy. Gen. Władysław Sikorski nie był obecny. Tłumaczył się zmęczeniem, był to jednak wynik trwającego już od dłuższego czasu konfliktu między tymi mężami stanu. Sikorski skupił w swoim ręku zbyt wiele władzy. Był premierem, ministrem spraw wojskowych i naczelnym wodzem. Obciążano go odpowiedzialnością za ogromne straty wojskowe w czasie kampanii we Francji, wytykano zbytnie opóźnienie ewakuacji polskich żołnierzy i utratę polskiego złota, które zamknięte we francuskim banku w Dakarze było dla rządu do końca wojny nieosiągalne. Najistotniejsząjednak przyczyną konfliktu był - przygotowany zgodnie z angielskimi intencjami - memoriał, w którym przewidywano nawiązanie stosunków polsko - radzieckich i utworzenie na terenie ZSRR armii polskiej. 19 czerwca dokument ten został przekazanyBrytyjczykom, o czym generał nie poinformował ani prezydenta, ani Rady Ministrów. 26 czerwca na pierwszym posiedzeniu rządu w Londynie gen. Sikorski przedstawił program reorganizacji władzy. Chciał zmniejszyć liczbę ministerstw i zwiększyć swój wpływ na działania rządu. Reorganizacji tej sprzeciwili się i współpracujący z nim socjaliści i niechętni mu przedstawiciele Stronnictwa Narodowego. Zresztą prezydent Raczkiewicz uznał, że przekazując wspomniany memoriał Anglikom, Sikorski naruszył "umowę paryską" i 18 lipca zdymisjonował go, a na stanowisko premiera powołał Augusta Zaleskiego. Grupa oficerów związanych z gen. Sikorskim odmówiła podporządkowania się nowemu premierowi i zmusiła go do niepodejmowania jakichkolwiek czynności państwowych. Dzięki intensywnej mediacji gen. Sosnkowskiego i naciskom Brytyjczyków, prezydent Raczkiewicz po raz kolejny zgodził się na kompromis. Odwołał Zaleskiego i po wycofaniu memoriału ponownie zlecił Sikorskiemu sformowanie rządu.
Czas trwania: 59min. / 2000 / film dokumentalnyOpis (streszczenie): Przegrana wojna obronna 1939 roku nie oznaczała upadku Polski. Mimo trudności ze strony francuskiego sojusznika udało się utworzyć w Paryżu rząd na emigracji, którego premierem zostaje gen. Władysław Sikorski. Już w pół rokupóźniej odtworzona 80 - tysięczna Armia Polska była gotowa do walki z Niemcami. Tło polityczne zdarzeń 1939 - 40 ukazuje trudności, z jakimi borykał się rząd polski pragnący zaznaczyć obecnośćPolski na płaszczyźnie międzynarodowej. Po klęsce Francji w czerwcu 1940 roku Rząd Polski przenosi się do Angli. Wewnętrzne spory o kształt i sposób prowadzenia polityki zagranicznej doprowadzają do kryzysu. Prezydent Raczkiewicz dymisjonuje premiera Sikorskiego.
Czas trwania: 59min. / 2000 / film dokumentalnyOpis (streszczenie): Konferencja w Jałcie. Postawa Jedności Narodowej wobec ustaleń jałtańskich. Aresztowanie i proces 16 przywódców Polski Podziemnej. Powstanie Organizacji Narodów Zjednoczonych. Kapitulacja Nimiec. Powołanie Rządu Jedności Narodowej.
Czas trwania: 56min. / Polska / 1998 / film dokumentalnyOpis (streszczenie): 18 czerwca 1940 roku prezydent Władysław Raczkiewicz udał się do Londynu. Na dworcu w stolicy Wielkiej Brytanii witali go król Jerzy VI, pracownicy ambasady, politycy. Gen. Władysław Sikorski nie był obecny. Tłumaczył się zmęczeniem.
Czas trwania: 59min. / Polska / 1998 / film dokumentalnyOpis (streszczenie): Przegrana wojna obronna 1939 r. nie oznaczała upadku Polski. Mimo trudności ze strony francuskiego sojusznika utworzono w Paryżu Rząd na emigracji, z premierem gen. Sikorskim. Pół roku później Armia Polska była gotowa do walki z Niemcami.
Czas trwania: 59min. / Polska / 2000 / film dokumentalnyOpis (streszczenie): Przegrana wojna obronna 1939 r. nie oznaczała upadku Polski. Mimo trudności ze strony francuskiego sojusznika utworzono w Paryżu Rząd na emigracji, premierem jest gen. Władysław Sikorski. Pół roku później Armia Polska była gotowa do walki z Niemcami.
Opis (streszczenie): 18 czerwca 1940 roku prezydent Władysław Raczkiewicz udał się do Londynu. Na dworcu w stolicy Wielkiej Brytanii witali go król Jerzy VI, pracownicy ambasady, politycy. Gen. Władysław Sikorski nie był obecny...
Rząd Polski 1939 - 1945 można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP Historia
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):